2024-12-18

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Odkryj wyjątkowe atrakcje Zagrzebia.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu?

Planujesz wyjazd do Chorwacji? Jednym z ciekawszych kierunków w kontynentalnej części tego kraju, z uwagi na swoją wielkość i liczbę zabytków, jest Zagrzeb. Co warto zobaczyć w stolicy, czego spróbować w lokalnych restauracjach oraz jak zaplanować podróż? Sprawdź nasze porady!

Najważniejsze informacje:

  • Położony u podnóża góry Medvednica Zagrzeb, stanowi doskonałą bazę zarówno do zwiedzania miejskich atrakcji, jak i wycieczek na łono natury.
  • Stolica Chorwacji nie ma bezpośredniego dostępu do morza, więc warto zaplanować tu urlop wiosną albo jesienią. Możesz jednak skorzystać z uroku wielu parków i jeziora z plażą.
  • Do Chorwacji łatwo dojechać zarówno samochodem, jak i dolecieć samolotem – Lotnisko Franjo Tuđmana znajduje się zaledwie 17 km od centrum miasta i oferuje regularne połączenia z największymi miastami Europy.
  • Zagrzeb to miasto, które z łatwością można odkrywać w ciągu jednego dnia, dzięki jego kompaktowemu układowi i świetnej komunikacji. Jeśli chcesz zobaczyć nieco więcej zabytków, poznać bliżej kulturę oraz historię, zarezerwuj więcej dni na zwiedzanie.

Najważniejsze informacje o Zagrzebiu

Jedno jest pewne – Polacy od wielu lat uwielbiają Chorwację i chętnie się tam wybierają w okresie wakacyjnym, a także poza nim. Łagodny klimat, wiele ciekawych zabytków, atrakcyjne ceny, a do tego dobre jedzenie przyciągają turystów. Jednym z najpopularniejszych kierunków jest stolica Chorwacji – Zagrzeb.

Co warto wiedzieć o tym mieście?

  • Zagrzeb jest stolicą Chorwacji i jednocześnie jej największym miastem.
  • Tak jak na terenie całego kraju, obowiązuje tu waluta euro.
  • Do miasta łatwo dotrzeć z Polski zarówno samochodem, jak i samolotem.
  • Jeśli zastanawiasz się, jak dolecieć do Zagrzebia, to jest to bardzo proste. Loty organizowane są zazwyczaj bez przesiadek z Warszawy.
  • Większość atrakcji turystycznych możesz odwiedzić pieszo, a także korzystając z rozwiniętej sieci tramwajów i autobusów.
  • Weź pod uwagę, że Zagrzeb dzieli się na dwie główne części: Górne Miasto (Gornji Grad) z historycznymi zabytkami oraz Dolne Miasto (Donji Grad), gdzie znajdują się nowoczesne galerie, restauracje i parki.
  • Życie turystyczne trwa tu przez cały rok. Każdy znajdzie coś dla siebie – zabytki, wydarzenia kulturalne, tereny zielone, muzea, restauracje czy lokalne knajpki.

Na koniec przyjrzyjmy się bliżej obszarowi, gdzie leży Zagrzeb. Miasto położone jest w środkowej części kraju, u podnóża góry Medvednica i znajduje się na wysokości 122 m n.p.m. W okolicy jest wiele mniejszych miejscowości, które są klimatyczne, malownicze, a do tego mają wiele zabytków. Właśnie dlatego tworząc listę miejsc do odwiedzenia, może znaleźć się na niej nie tylko Zagrzeb. Co zobaczyć w okolicy? Weź pod uwagę Zamek Trakošćan położony na wzgórzu, uroczą miejscowość Samobor, pośredniowieczną budowlę Wielki Tabor lub winnicę Vuglec Berg. Wszystko zależy od tego, jak lubisz spędzać czas. Zobacz też, co warto zwiedzić w Chorwacji, bo ten kraj ma wiele do zaoferowania!

Kiedy najlepiej pojechać do Zagrzebia?

Zagrzeb to miasto tętniące życiem przez cały rok, ale najlepszy czas na jego odwiedzenie przypada wiosną i jesienią, kiedy pogoda jest najprzyjemniejsza. Od marca do czerwca natura budzi się do życia, co sprzyja pięknym widokom, przyjemnym spacerom i zwiedzaniu. Klimat jest wtedy łagodny, choć bliżej wakacji pojawiają się też pierwsze upały. Latem temperatury są wysokie, a wielu mieszkańców poszukuje w tym czasie wytchnienia nad wybrzeżem. Oczywiście panuje wtedy rozkwit sezonu turystycznego, ale wysoka temperatura i brak dostępu do morza, mogą być uciążliwe. We wrześniu i październiku pogoda w Zagrzebiu znów sprzyja zwiedzaniu – nie ma już tylu turystów, a upały nie doskwierają zbyt mocno. Jeśli planujesz odwiedzić stolicę Chorwacji zimą, koniecznie sprawdź słynny jarmark bożonarodzeniowy – jeden z najpiękniejszych w Europie.

Pogoda w Zagrzebiu

Brak dostępu do morza mocno wpływa na pogodę wZagrzebiu. Właśnie dlatego klimat nazywa się subtropikalnym kontynentalnym. Najcieplejszy okres trwa od maja do września, ale najwyższe temperatury są tutaj w lipcu i sierpniu. Średnio wynoszą one 27 stopni Celsjusza, jednak jest coraz więcej fal upałów, kiedy termometry mogą wskazywać nawet mocno ponad 30 stopni Celsjusza. Wiosną i wczesną jesienią panuje zdecydowanie łagodniejszy klimat. W maju średnia temperatura w dzień wynosi 21-22 stopni Celsjusza, tak samo jak we wrześniu. Zima jest z kolei znacznie delikatniejsza niż w Polsce. Temperatura nie spada poniżej zera. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, kiedy średnia temperatura w dzień sięga około 10-11 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o opady, to najwięcej przypada ich na czerwiec, sierpień i listopad.

Zagrzeb – atrakcje i najważniejsze zabytki

Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć w Zagrzebiu, zwróć uwagę na poniżej wymienione miejsca:

  • Plac króla Tomisława – jeden z głównych punktów Zagrzebia. Znajduje się tu pomnik pierwszego chorwackiego króla, otoczony pięknymi terenami zielonymi.
  • Park Zrinjevac – urokliwe miejsce w Dolnym Mieście, idealne na spacer lub odpoczynek. Zdobione jest zabytkowymi fontannami i aleją platanów.
  • Plac bana Josipa Jelačića – serce stolicy Chorwacji, tętniące życiem i historią. Znajduje się tu pomnik bana Jelačicia. Jeśli zastanawiasz się, co zobaczyć w Zagrzebiu, to możesz rozpocząć właśnie od tego miejsca.
  • Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – znajduje się niedaleko Parku Ribnjak w dzielnicy Kaptol. Robi duże wrażenie, ponieważ to imponująca gotycka świątynia i jednocześnie symbol miasta. Znana z dwóch bliźniaczych wież stanowi jeden z najważniejszych zabytków Zagrzebia i całej Chorwacji.
  • Kościół Świętego Marka – charakterystyczna budowla z kolorowym, mozaikowym dachem, na którym widnieją herby Zagrzebia i Chorwacji. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w mieście.
  • Kamienna Brama – średniowieczna brama prowadząca do Górnego Miasta. Wewnątrz znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Zagrzebskiej, dlatego to ważne miejsce kultu religijnego i historycznego.
  • Targ Dolac – bazar w centrum miasta, gdzie możesz kupić owoce, warzywa, lokalne specjały i rękodzieło.
  • Krvavi Most – niewielka uliczka w historycznej części miasta, która kiedyś łączyła dwie rywalizujące ze sobą dzielnice Gradec i Kaptol. Dziś to klimatyczne miejsce, idealne na spacer i popołudniową kawę.
  • Wieża Lotrščak – średniowieczna wieża obronna zlokalizowana w Górnym Mieście i jedna z atrakcji Zagrzebia. Codziennie w południe z wieży wystrzeliwany jest huk armatni.
  • Zagrebačka uspinjača – najkrótsza kolejka linowa na świecie, łącząca Dolne i Górne Miasto. Przejazd trwa zaledwie minutę, ale jest to nie tylko praktyczny środek transportu, lecz także turystyczna atrakcja Zagrzebia z pięknymi widokami na miasto.
  • Tunel Grič pod miastem – wybudowany podczas II wojny światowej, dziś służy jako miejsce spacerów, wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Jak widzisz, jest wiele ciekawych atrakcji oraz miejsc historycznych, które wyróżniają Zagrzeb. Ile czasu na zwiedzanie poświęcisz, to zależy od długości Twojego pobytu. Bez problemu wystarczy Ci kilka dni na odwiedzenie wszystkich ważniejszych miejsc, ale jeśli będziesz przejazdem w stolicy Chorwacji, na pewno zobaczysz najważniejsze punkty w historycznych dzielnicach.

Jak poruszać się po Zagrzebiu i gdzie parkować?

Odległości między głównymi zabytkami i ulicami pełnymi lokali gastronomicznych nie są duże, więc możesz zaplanować dłuższy spacer albo skorzystać z lokalnej komunikacji miejskiej. 

Innym pomysłem jest skorzystanie z własnego auta albo wynajęcie samochodu. Poruszanie się po stolicy Chorwacji nie powinno stanowić większego kłopotu, bo jest dobrze oznakowana. Szczególnie uważaj na pieszych, którzy mogą czasem wymuszać pierwszeństwo. Zapoznaj się też z obowiązkowym wyposażeniem auta i podstawowymi zasadami ruchu drogowego, np. maksymalną dopuszczalną prędkością. 

Sporym też miastem jest Zagrzeb. Gdzie zaparkować, jeśli wybierzesz podróżowanie samochodem? W okolicy większych atrakcji turystycznych znajdują się główne strefy płatnego parkowania od poniedziałku do piątku oraz w soboty w wyznaczonych godzinach. Możesz płacić gotówką lub korzystając z aplikacji mobilnej, wpłacając pieniądze na specjalne saldo.

Uwaga!

Pamiętaj o zapoznaniu się z regulaminem, bo w niektórych miejscach, czas parkowania może być ograniczony, np. maksymalnie do 2-3 godzin.

Co warto zobaczyć w Zagrzebiu w jeden dzień?

Odwiedzasz na krótko Zagrzeb? Co warto zobaczyć w jeden dzień? Wszystko zależy od tego, na jakich atrakcjach turystycznych Ci zależy. Jeśli mają to być zabytki i spacer po mieście, wybierz się na północ miasta. Weź pod uwagę trzy historyczne dzielnice: Kaptol oraz Gradec. Wszystkie ważniejsze zabytki znajdują się w tym miejscu.

To ważne!

Stolica Chorwacji Zagrzeb jest często odwiedzana przejazdem, ze względu na to, że nie ma w niej dostępu do morza. Czy to oznacza, że nie wykąpiesz się ani nie opalisz? Nic bardziej mylnego! To dlatego, że niedaleko centrum znajduje się jezioro w Zagrzebiu – Jarun. Znajdziesz tam plażę, bary, a nawet miejsca sportu i rekreacji.

Możesz rozpocząć zwiedzanie starówki Zagrzebia od Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, później skierować się na pobliski Targ Dolac, aby poczuć atmosferę codziennego życia mieszkańców oraz spróbować lokalnych specjałów. Odwiedź Plac Świętego Marka, gdzie znajduje się słynny kościół, a następnie zaplanuj czas w dzielnicy Gradec, wchodząc przez historyczną Kamienną Bramę. Na zakończenie dnia koniecznie zobacz Wieżę Lotrščak. Możesz wspiąć się na jej szczyt, by podziwiać panoramiczny widok na miasto, zwłaszcza o zachodzie słońca. W chorwackim Zagrzebiu atrakcją jest też przejazd kolejką linową, co warto wpisać w plan zwiedzania.

To ciekawe!

Wiesz już, ile zabytków ma Zagrzeb, co zobaczyć za darmo i gdzie pospacerować. Jeśli szukasz nietypowych atrakcji, możesz wybrać się do muzeum. W stolicy Chorwacji znajduje się wiele mało popularnych miejsc. Przykładami są Muzeum Zerwanych Związków, Muzeum Kaca albo Muzeum Nikoli Tesli.

Chcesz odpocząć od miasta? Zacznij od Parku Zrinjevac, jednego z najpiękniejszych miejskich parków w Dolnym Mieście. Spacer wzdłuż alei platanów pozwoli Ci poczuć relaksującą atmosferę miasta. Następnie przejdź do Parku Maksimir, największego parku w Zagrzebiu, gdzie możesz odkrywać malownicze jeziora, ścieżki spacerowe i odwiedzić ogród zoologiczny. A może wybierzesz się nad jezioro w Zagrzebiu? W słoneczny dzień polecamy odpoczynek na plaży tuż przy ośrodku rekreacyjno-sportowym Jarun położony w południowo-zachodniej części miasta.

Ciekawostki o Zagrzebiu

Wiesz już, gdzie leży Zagrzeb, co zwiedzić w tym mieście oraz jak spędzić w nim czas. Przygotowaliśmy jeszcze dla Ciebie kilka ciekawostek, które mogą urozmaicić Twój pobyt, a nawet przekonać Cię do wakacji właśnie w tym miejscu.

  • Do tej pory oficjalną walutą była kuna chorwacka (HRK), ale od 2013 roku kraj znalazł się w strefie euro.
  • Warszawa jest jednym z miast partnerskich Zagrzebia.
  • Jednym z ciekawszych miejsc do odwiedzenia jest Krvavi Most, czyli uliczka, która nosi dosłowną nazwę „Krwawy Most”. Jednak… nie ma na niej mostu. Nazwa pochodzi z czasów średniowiecznych walk między dzielnicami Gradec i Kaptol, które były oddzielone rzeką i mostem.
  • Zagrzeb może pochwalić się najkrótszą kolejką linową na świecie – Zagrebačka uspinjača. Łączy Dolne Miasto z Górnym Miastem, a przejazd trwa tylko minutę.
  • Ciekawe jest to, ile mieszkańców ma Zagrzeb. W samym mieście zamieszkuje około 800 tysięcy osób, ale w całej aglomeracji aż 1,1 miliona.
  • Stolica Chorwacji Zagrzeb ma swoją długą i bogatą historię, a pierwsze zapiski na jego temat pojawiły się już w 1134 roku.
  • W Zagrzebiu miały miejsce trzęsienia ziemi, a jedno z nich dotknęło miasto w 1880 roku. Miało siłę 6,3 w skali Richtera, co wiązało się z licznymi stratami. Niestety, ostatnie silne trzęsienie ziemi miało miejsce w 2020 roku, w wyniku czego wiele budynków zostało uszkodzonych, ale obyło się bez ofiar.

Bardzo ciekawe są krążące legendy i historie powtarzane od lat. Przykładowo, jest kilka teorii na to, skąd wzięła się nazwa Zagrzebia. Jedną z nich jest legenda o rycerzu, który przejeżdżał zmęczony przez okolicę i poprosił młodą dziewczynę Magdalenę o wodę ze źródełka. Powiedział do niej: „Mando, dušo, zagrabi vode”, co oznacza „Mando, duszo ty moja, zagarnij mi wody proszę”. Po połączeniu dwóch słów, powstała nazwa źródełka Manduševac, które od wieków zaopatrywało miasto w wodę. Samo chorwackie słowo Zagreb wzięło się z kolei od słowa zagrabiit, czyli zagarnąć, a Manduševac to do dziś nazwa zabytkowej fontanny.

Co przywieźć z Zagrzebia?

Chcesz zabrać ze sobą do domu kawałek Chorwacji? Możesz wybierać spośród tradycyjnych wyrobów, a także wyjątkowych smaków tego regionu. Jeśli chodzi o jedzenie, możesz postawić na licitar, czyli chorwacki piernik w formie serca symbolizujący miłość i dobroć. Podczas wizyty w Zagrzebiu warto zaopatrzyć się w lokalne przysmaki, takie jak ajvar (pasta z papryki i bakłażana), sery, figi, domowe oliwy z oliwek czy tradycyjne miody. Popularne są również chorwackie wina, zwłaszcza białe Graševina i czerwone Plavac Mali. Świetnym wyborem może być także lokalna rakija. 

Lokalne rzemiosło w Zagrzebiu i w całej Chorwacji jest bardzo rozwinięte. Na pewno natkniesz się na lokalne targowiska, a także stoiska z rękodziełem. Poszukaj na nich haftowane koronki, które zachwycają precyzją wykonania oraz są symbolem chorwackiego rzemiosła. Popularne są również wyroby na bazie lawendy, w tym kosmetyki naturalne czy woreczki z suszonymi kwiatami.

Co zjeść w Zagrzebiu?

Jeśli chcesz wiedzieć, gdzie zjeść w Zagrzebiu lokalne wyroby, to staraj się zboczyć z głównych ulic i unikać restauracji nastawionych na turystów. Postaw na małe knajpy prowadzone przez mieszkańców miasta i domowe piekarnie. Na co warto się skusić?

  • Dania z grilla – popularne w całej Chorwacji mięsa, kiełbasy i warzywa duszone to prawdziwa uczta smaków.
  • Kotlet zagrzebski (Zagrebački odrezak) – panierowany kotlet z cielęciny lub wieprzowiny nadziewany serem i szynką, podobny do cordon bleu, ale z lokalnym akcentem.
  • Štrukli – tradycyjne danie z regionu Zagrzebia, składające się z cienkiego ciasta nadziewanego twarogiem i pieczonego w śmietanie. Można je spróbować w wersji słodkiej lub słonej.
  • Cevapi – małe, grillowane kiełbaski z mielonego mięsa, serwowane w chlebie typu lepinja, często z cebulą i ajvarem.
  • Sarma – gołąbki z liści kapusty nadziewane mieszanką mięsa mielonego i ryżu, gotowane w sosie pomidorowym.
  • Fritule – małe, smażone pączki posypane cukrem pudrem.
  • Burek – placek z ciasta filo nadziewany mięsem, serem lub warzywami, popularny jako szybka przekąska.
  • Fasola z kiełbasą – bogate danie na ciepło, którą łatwo znaleźć w każdej lokalnej knajpce ze względu na przystępną cenę oraz łatwe przygotowanie.
  • Krpice sa zeljem (łazanki z kapustą) – jeden ze specjałów domowej kuchni w kontynentalnej części Chorwacji.
  • Riblji paprikaš – pikantny gulasz rybny, zwykle z dodatkiem papryki, idealny dla miłośników nadmorskich smaków.
  • Zagrebačka kremšnita – lokalna wersja kremówki, delikatny deser na bazie ciasta francuskiego i kremu waniliowego.
  • Flaczki (Špek fileki) – chorwacka wersja flaczków, która różni się nieco od polskiego odpowiednika. Składa się z drobno pokrojonych kawałków wołowych żołądków, gotowanych z boczkiem, cebulą, czosnkami i przyprawami.
  • Sery i wędliny – najlepiej w postaci deski, na której znajdziesz rozmaite gatunki, smakując każdy z nich.

Czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Stolica Chorwacji Zagrzeb może stanowić źródło świetnej zabawy, inspirujących spacerów, a także odpoczynku dla ciała i duszy. Niestety, jak na każdej wycieczce, może przytrafić się nieprzyjemna sytuacja. Nagłe zachorowanie, zatrucie, oparzenie słoneczne to tylko niektóre z przykładów. W takich wypadkach warto mieć nie tylko kartę EKUZ, która tam obowiązuje, ale również indywidualnie dopasowane ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Obejmuje ono swoją ochroną m.in. akcje ratownicze, leczenie prywatne, transport medyczny do kraju, a nawet koszt zakupów leków. Wszystko zależy od tego, na jaki wariant się zdecydujesz. Jeśli chcesz porównać szybko oferty od kilkudziesięciu towarzystw ubezpieczeniowych, odwiedź nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych!

Jak dojechać do Zagrzebia samochodem z Polski?

Możesz zaplanować przejazd na dwa sposoby – przez Czechy (Brno) i Austrię (Wiedeń, Graz) lub Słowację (Trenczyn i Bratysławę) i Węgry (Gyor, Szombathley). Obydwie trasy są bardzo przyjemne, bo głównie odbywają się drogami szybkiego ruchu oraz autostradami. Po przekroczeniu granicy z Chorwacją już tylko niewielka odległość dzieli Cię od stolicy. Drogę tę pokonasz bez większych problemów, trasami szybkiego ruchu. W każdej opcji trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi opłatami, w tym winietami. Ustalając konkretną trasę, jak dojechać do Zagrzebia, weź pod uwagę również miejsce startu. 

Poruszanie się po samej Chorwacji samochodem również nie powinno powodować większych problemów. Najlepiej zaufać dobrej nawigacji i wybierać główne trasy, w tym drogi szybkiego ruchu. Niestety, trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Zastanawiasz się, ile kosztuje autostrada z Zagrzebia do Splitu? Dla aut osobowych jest to 26,4 euro.

Niezależnie od tego, czy dojedziesz do Zagrzebia samochodem, czy samolotem, warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokój w razie trudnej sytuacji. W tym celu możesz wykupić assistance w podróży, które obejmuje np. pomoc informacyjną i organizacyjną, pomoc w razie utraty bagażu, transport do miejsca zakwaterowania, a nawet opiekę nad dziećmi. To przydatne, kiedy jesteś za granicą, trzeba posługiwać się obcym językiem, a do tego zmagać z różnymi formalnościami np. po wypadku.

FAQ:

  • 1
    Ile trwa lot Warszawa-Zagrzeb?

    Lot Warszawa-Zagrzeb trwa zazwyczaj około dwóch godzin bez przesiadek.

  • 2
    Jak dojechać z lotniska w Zagrzebiu do centrum?

    Z lotniska w Zagrzebiu do centrum dotrzesz za pomocą komunikacji miejskiej (autobusu). To odcinek mierzący zaledwie 17 kilometrów, więc możesz skorzystać również z taksówki albo wynająć samochód.

  • 3
    Zagrzeb – ile do morza?

    Zagrzeb nie ma bezpośredniego dostępu do morza, ale możesz dotrzeć na zachodnią część nad wybrzeże. Jeśli wybierzesz się główną drogą E65, dotrzesz bezpośrednio do miasta Rijeka. Podróż trwa około dwóch godzin.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku