2023-12-11

Chorwacja – sprawdzony kierunek na wakacje!

Odkryj piękno Chorwacji z naszym poradnikiem!

Chorwacja – sprawdzony kierunek na wakacje!

Chorwacja jest znana przede wszystkim z malowniczych wybrzeży Adriatyku, urokliwych nadmorskich miejscowości, bogatej historii i kultury, a także jako popularny cel wakacyjnych podróży wśród polskich turystów.

Piękne plaże, parki narodowe, możliwości związane z żeglugą i innymi sportami wodnymi – to tylko niektóre z walorów Chorwacji. Zabytki UNESCO w Dubrowniku i innych chorwackich miastach również są powodem, dla którego warto wybrać się tam na dłuższą wycieczkę. Co warto zobaczyć w Chorwacji? Jak zaplanować swoją podróż i co zwiedzić po drodze? Na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tej poradzie.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Chorwacja uchodzi obecnie za jeden z najbezpieczniejszych wycieczkowych celów podróży w Europie. Zawsze warto jednak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu i zapoznać z zasadami, które obowiązują w tym państwie oraz jego poszczególnych regionach. Oto najważniejsze informacje dla podróżujących do Chorwacji:

 • 1
  Obywatele RP mogą przekroczyć granicę Chorwacji bez paszportu, jedynie na podstawie dowodu osobistego. Dokumenty, które uprawniają do wstępu na terytorium tego państwa to (do wyboru): ważny paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.
 • 2
  Polacy podróżujący do Chorwacji mogą korzystać z EKUZ. Zakres świadczeń w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego może jednak w wielu przypadkach okazać się niewystarczający. Dlatego przed wyjazdem warto wykupić też prywatne ubezpieczenie turystyczne obejmujące m.in. koszty leczenia w podróży.
 • 3
  Jeśli podróżujesz samochodem, rozważ dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne autocasco (AC) i assistance (oprócz obowiązkowego OC), które zapewni Ci pełne wsparcie w obliczu wielu problematycznych sytuacji na trasie.
 • 4
  Wypłata pieniędzy z chorwackich bankomatów może okazać się nieopłacalna z uwagi na dość wysokie prowizje. Lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w gotówkę (euro) przed wyjazdem.
 • 5
  Plaże w Chorwacji bywają bardzo kamieniste. Stąpanie po nich bosą stopą może grozić nie tylko zranieniem, ale także poparzeniem (kamienie mocno się nagrzewają). Najbezpieczniej będzie zabrać ze sobą specjalne obuwie, które posłuży również do kąpieli w morzu.
 • 6
  Bieżące informacje oraz komunikaty MSZ dla osób planujących wakacje w Chorwacji można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/chorwacja/informacje-dla-podrozujacych (oficjalny serwis RP).

Z czego słynie Chorwacja i dlaczego warto tam jechać?

Zanim wyjedziesz do Chorwacji na wakacje, sprawdź, z czego znany jest ten kraj! Od wielu lat Chorwacja pozostaje jednym z najpopularniejszych urlopowych kierunków wśród Polaków. Turystów wybierających się w te rejony kontynentu przyciągają piękne krajobrazy, przystępne ceny, wyśmienita kuchnia, stabilna pogoda latem, a także bogata oferta hotelowa. Z czego jeszcze słynie Chorwacja? Te kwestie wyróżniają ją na tle innych krajów Europy i świata:

 • 1
  Piękno wybrzeża Adriatyku – to jedna z głównych cech wyróżniających Chorwację – turkusowe morze, malownicze plaże i urokliwe zatoki sprawiają, że jest ona jednym z ulubionych celów turystycznych dla miłośników morskich klimatów, rejsów i sportów wodnych!
 • 2
  Miasta pełne atrakcji do zwiedzaniaDubrownik, Split czy Zadar, z ich zabytkową architekturą, murami obronnymi, urokliwymi starówkami oraz malowniczymi punktami widokowymi czynią Chorwację wyjątkowo atrakcyjnym celem na urozmaicone wakacje!
 • 3
  Historia i zabytki – ogromne dziedzictwo kulturowe, unikatowa architektura, muzea i starożytne ruiny, które przyciągają tu co roku rzesze zwiedzających z Europy i świata. Wiele zabytków Chorwacji jest wpisanych na listę UNESCO.
 • 4
  Kuchnia chorwacka – wyróżniają ją pyszne dania kuchni śródziemnomorskiej oparte na świeżych owocach morza, lokalnych ziołach i warzywach, oliwie z oliwek oraz lokalnych recepturach. Warto skosztować także tradycyjnych trunków, takich jak rakija czy chorwackie likiery.
 • 5
  Parki narodowe – turyści mogą podziwiać w Chorwacji naturalne krajobrazy, wodospady czy morskie klify, a także korzystać z pieszych wędrówek. W planie wycieczki warto uwzględnić np. Park Narodowy Jezior Plitwickich lub Park Narodowy Krka.

Ciekawostki związane z Chorwacją

 • Chorwacka wyspa Hvar, położona w Dalmacji Południowej, jest nie tylko jedną z najpiękniejszych, ale także najbardziej słonecznych w całej Europie – słońce świeci tam średnio przez 2700 godzin rocznie!
 • Chorwację uznaje się za miejsce narodzin krawata! Słowo „cravat” w języku chorwackim oznacza "Chorwat".
 • Jaskinia Vela Spila na wyspie Korčula to jedna z najstarszych zamieszkanych jaskiń na świecie. Odkryto tam artefakty sięgające ponad 20 000 lat wstecz.
 • Dubrownik posiada wysoki odsetek ludności w wieku powyżej 65 lat – to jeden z najlepszych wyników w Europie!
 • Pomimo stosunkowo niewielkiego obszaru państwa, Chorwacja ma jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie z uwagi na liczne zatoki, półwyspy i wysepki.
 • Miasto Hum w Chorwacji jest uznawane za najmniejsze na świecie – zamieszkuje je tylko około 30 osób.
 • Chorwackie miasta: Trogir, Split i Dubrownik zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na ogromne znaczenie historyczne i kulturalne.

Największe atrakcje i zabytki

Poniżej przedstawiamy największe atrakcje i zabytki w Chorwacji, które stanowią niepisaną listę „must see” tego celu podróży. Sprawdź, jakie miasta i lokalizacje warto zwiedzić!

 • Dubrownik

Malownicze miasto o ufortyfikowanych murach, nazywane „Perłą Adriatyku”. Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło już w 1979 roku! Zachwyca pięknymi widokami i architekturą sięgającą VII wieku n.e. Pełne jest imponujących zabytków, wąskich uliczek i klimatycznych kawiarni. Ciekawostką jest, że miasto odegrało też ważną rolę podczas kręcenia słynnego serialu „Gra o Tron”.

Więcej przeczytasz w artykule: Dubrownik – największe atrakcje miasta i okolic.            

 • Split

Drugie co do wielkości miasto w Chorwacji, położone w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim, w południowej części kraju. W Splicie można skosztować zarówno unikatowej atmosfery historycznych zabytków (Pałac Dioklecjana), jak i nowoczesnego życia (liczne sklepy, kawiarnie i bary). Miasto wyróżniają rzymskie zabudowania połączone ze współczesną architekturą. Jest to też idealne miejsce, by spróbować dań tradycyjnej kuchni chorwackiej.

 • Zagrzeb

Stolica Chorwacji z bogatymi zabytkami architektury, muzeami, parkami, kawiarniami i bogatym życiem kulturalnym. Główną atrakcją turystyczną miasta jest katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jest to najwyższa budowla o charakterze sakralnym w Chorwacji. Będąc w Zagrzebiu, warto zwiedzić również: Chorwackie Muzeum Sztuki Naiwnej, Muzeum Sztuki Współczesnej, pałac miejski Dverce i basztę Lotrščak.

 • Zadar

Kolejny obowiązkowy punkt na mapie Dalmacji! Zadar to miasto sięgające swą historią 3 tysiące lat wstecz. Leży w środkowej/północnej części chorwackiego wybrzeża. Historyczna część starego miasta jest usytuowana w okolicach portu. Można podziwiać tam m.in. rzymskie ruiny, architekturę średniowieczną oraz zabytkowe świątynie. Najpopularniejsze obiekty turystyczne to: Rzymskie Forum, Kościół św. Donata, Katedra św. Anastazji, muzeum archeologiczne i uniwersytet w Zadarze (jeden z najstarszych w Europie).

 • Wyspa Korčula

Ze Splitu i Dubrownika można z łatwością dopłynąć promem do urokliwej, 50-kilometrowej wyspy Korčula. Legenda głosi, że jest to miejsce narodzin  słynnego podróżnika Marco Polo. Wyspa wyróżnia się bujną roślinnością, gajami oliwnymi oraz uroczymi miasteczkami. Turystów przyciągają czyste białe plaże oblane turkusem wód Adriatyku. Korčula to nie tylko nazwa wyspy, ale także jej największego miasta otoczonego murami, wenecką architekturą oraz tętniącymi życiem targami. Odbywa się tam mnóstwo eventów kulturalnych i festiwali.

 • Park Narodowy Krka

Niezwykle malowniczy park narodowy z licznymi jeziorami i wodospadami, z których największy i najładniejszy – Skrandinski Buk ma 46 metrów wysokości! Miejsce to z uwagi na dziewiczą naturę stanowi obszar chroniony. Wyróżnia je krystalicznie czysta woda, bujna roślinność i spektakularne widoki! Wodospady parku leżą w dolinie rzeki Krka w bliskim sąsiedztwie miasta Szybenik.

Co warto zwiedzić w drodze do Chorwacji?

Wakacje w Chorwacji to nie tylko wczasy all inclusive! Istnieje wiele sposobów na to, jak zaplanować urlop marzeń bez koncentrowania się na przebywaniu w tylko jednej lokalizacji. Ciekawą formułą może być np. objazdowe zwiedzanie Chorwacji samochodem. Jadąc z Polski do celu autem, warto zatrzymać się w kilku interesujących miejscach. Oto niektóre z nich:

 • 1
  Praga– podczas podróży samochodem w stronę południa Europy warto zatrzymać się w stolicy Czech i zaplanować tam nocleg. To doskonała okazja, by zwiedzić lokalne zabytki oraz piękną starówkę!
 • 2
  Wiedeń– w stolicy Austrii można zwiedzić wiele zabytkowych obiektów, takich jak Belweder czy pałac Schönbrunn, a także miejsca związane z kulturą i sztuką. Warto zasmakować też znanych specjałów kuchni wiedeńskiej!
 • 3
  Budapeszt – stolica Węgier jest kolejnym ciekawym pomysłem na przystanek w drodze do Chorwacji. Tam również czeka na turystów wiele atrakcji i zabytków, takich jak Zamek Królewski, Most Łańcuchowy i wiele innych.
 • 4
  Zagrzeb – jeśli droga do celu prowadzi przez północną Chorwację, warto zatrzymać się w stolicy kraju, aby zwiedzić jej historyczne zabytki, muzea i cieszyć się unikatową atmosferą miasta!

Jakie są najpiękniejsze regiony Chorwacji?

Chorwacja to raj dla poszukiwaczy cennych zabytków, zachwycających atrakcji przyrodniczych oraz wielu form rekreacji podczas urlopu! Kraj ten obfituje w niezwykle urozmaicony krajobraz naturalny, a niektóre regiony serwują turystom widoki rodem z pocztówek! Do szczególnie malowniczych obszarów Chorwacji należy zaliczyć:

 • Wybrzeże Dalmacji – uznawane za jedno z najpiękniejszych wybrzeży świata. Rozciąga się od Splitu do Dubrownika. Przepiękne nadmorskie miejscowości otaczają turkusowe wody Adriatyku oraz urokliwe plaże.
 • Park Narodowy Jezior Plitwickich – położony w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Można podziwiać w nim majestatyczne kaskady wodospadów oraz krystalicznie czyste jeziora. Przyrodniczo stanowi jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Europie!
 • Półwysep Istria – słynie z wielu malowniczych nadmorskich miejscowości, takich jak: Rovinj, Poreč czy Motovun, a także licznych winnic, oliwnych gajów i zachwycających krajobrazów. Region ten znany jest również z wyśmienitej lokalnej kuchni.
 • Chorwackie wyspy – Hvar, Brač, Korčula czy Vis są uznawane za niezwykle urokliwe miejsca idealne na spędzanie wakacji nad morzem! Na turystów czekają tam piękne plaże, zatoczki, klimatyczne miasteczka i bajkowe krajobrazy.
 • Zagrzeb i kontynentalna Chorwacja – stolica kraju oferuje turystom mieszankę kultury, historii, zabytków architektonicznych oraz dynamicznej atmosfery miejskiej. Kontynentalną część Chorwacji wyróżniają natomiast pełne uroku miasteczka, górskie krajobrazy i warte odwiedzenia winnice.

Warto wiedzieć!

Jeśli planujesz zwiedzanie Chorwacji z dziećmi, grupą szkolną lub np. z psem, sprawdź, jakie udogodnienia w takich przypadkach oferuje hotel. Wiele obiektów zapewnia np.: menu dla dzieci, opiekę animatorów, zajęcia tematyczne, sale rozrywki czy place zabaw dostosowane do potrzeb grupy. Jeśli podróżujesz z psem, w hotelach o wyższym standardzie możesz liczyć na przestrzeń dla pupila lub wsparcie behawiorysty, który zajmie się czworonogiem podczas Twojej nieobecności. Takie oferty można obecnie znaleźć, szukając wycieczek w biurach podróży.

Wyjazd samochodem do Chorwacji – co warto wiedzieć?

Chorwacja to ciekawy pomysł na spontaniczny weekend pod warunkiem, że na urlop wybieramy się samolotem. W przeciwnym razie organizacja wakacji może zająć nam więcej czasu… Jeśli planujesz wyruszyć samochodem do Chorwacji, koniecznie sprawdź najpierw przepisy, które obowiązują tam kierowców. Za brak ich przestrzegania grożą bowiem bardzo wysokie mandaty! Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w serwisie GOV.PL w zakładce w „informacje dla kierowców” wśród komunikatów dla podróżujących do Chorwacji.

Poza prawem jazdy (Chorwacja uznaje polski dokument) kierowcy musi mieć przy sobie:

 • dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym,
 • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów,
 • trójkąt ostrzegawczy,
 • apteczkę.

Przed podróżą do Chorwacji z dojazdem własnym warto wykupić też pakiet assistance. Ubezpieczenie zapewni pomoc w obliczu awarii pojazdu. Wsparcie może obejmować m.in.: holowanie auta do najbliższego warsztatu, pokrycie kosztów transportu, nocleg w hotelu, zapewnienie auta zastępczego, wsparcie tłumacza itp. W zależności od wykupionego wariantu ochrona ta może zadziałać w razie wypadku, awarii, kradzieży i innych zdarzeń losowych. Ofertę najlepszych polis znajdziesz w kalkulatorze assistance. ← Porównaj i kup zdalnie już w kilka minut!

Planujesz wakacje? Wykup polisę podróżną!

Po przeczytaniu artykułu wiesz już, co warto zobaczyć w Chorwacji i jak zaplanować swój wakacyjny wyjazd. Przygotowując się do podróży, pamiętaj o właściwej ochronie ubezpieczeniowej, która zapewni Ci kompleksowe wsparcie w obliczu wielu nieprzewidzianych sytuacji w trasie i podczas pobytu. Jak skomponować taką polisę? Zajrzyj do naszej porady: Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji.

Wybierając polisę podróżną, nie zapomnij o przydatnych rozszerzeniach dostosowanych do własnych potrzeb, takich jak: klauzula alkoholowa, sporty wysokiego ryzyka czy choroby przewlekłe. Jeśli chcesz porównać aktualne oferty polis dostosowane do specyfiki Twojego wyjazdu, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. O wybraną polisę możesz zapytać także na infolinii (22 27 00 337) lub w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Kiedy najlepiej jechać na wakacje do Chorwacji?

  Najlepszy czas na wakacje w Chorwacji, biorąc pod uwagę prognozy pogody, trwa zwykle od maja do września. Można spodziewać się tam wtedy ciepłej aury, a morze ma temperaturę sprzyjającą kąpielom. Sezon letni, szczególnie lipiec i sierpień, jest najbardziej popularny wśród turystów, ale może okazać się też bardziej zatłoczony. Maj i wrzesień zapewniają natomiast wciąż przyjemne warunki pogodowe przy mniejszej ilości turystów. Jeśli marzy Ci się Chorwacja bez tłumów, ta pora roku może być dla Ciebie idealna.

 • 2
  Gdzie jest najbliżej do Chorwacji z Polski?

  Najdalej wysuniętym na północ obszarem Chorwacji jest Półwysep Istria, a więc to on znajduje się w najbliższej odległości od Polski. Jeśli chodzi natomiast o najszybszy typ transportu z Polski do Chorwacji, to z pewnością będzie to droga powietrzna. Najkrótsze połączenie lotnicze w tym kierunku trwa ok. 1 godzinę 40 minut (Warszawa – Zagrzeb). Polacy podróżują na wakacje do Chorwacji nie tylko samolotem. Jeśli wybierasz się tam autem, to najbliższe drogi wiodące do celu znajdują się na południowym wschodzie Polski. 

 • 3
  Na co trzeba uważać w Chorwacji?

  Ogólnie rzecz biorąc, Chorwacja jest uważana za stosunkowo bezpieczny cel podróży. Kraj ten ma niski poziom przestępczości w porównaniu z innymi państwami europejskimi. Jednak tak jak w przypadku podróży do każdego innego miejsca, zawsze należy zachować ostrożność i podstawowe środki bezpieczeństwa, np.: kontrolowanie swoich rzeczy osobistych, unikanie opuszczonych miejsc w nocy czy przestrzeganie przepisów drogowych. Bieżące komunikaty MSZ dotyczące bezpieczeństwa dla podróżujących do Chorwacji można śledzić w oficjalnym serwisie RP → GOV.pl.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku