2023-04-21

Ubezpieczenie turystyczne dla osób z chorobami przewlekłymi

Dowiedz się, czy ubezpieczenie turystyczne działa, gdy chorujesz przewlekle.

Ubezpieczenie turystyczne dla osób z chorobami przewlekłymi

Wielu Polaków boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jest również spory odsetek osób, które chorują przewlekle. Może zdarzyć się tak, że nasza choroba da o sobie znać podczas wakacji za granicą. Sprawdź, jakie choroby są zaliczane jako przewlekłe oraz czy kupując ubezpieczenia podróżne będziesz objęty ochroną w razie ich zaostrzenia. Dowiedz się jak ubezpieczyciele definiują zaostrzenie choroby przewlekłej oraz jak możesz się zabezpieczyć przed jej negatywnymi skutkami podczas wyjazdów zagranicznych.

Czym są choroby przewlekłe?

Chorobą przewlekłą można nazwać każdą jednostkę chorobową, którą charakteryzuje wolne postępowanie zmian chorobowych. Takie stany spotykane są najczęściej u osób, które ukończyły 50 rok życia. To oni należą do grupy wiekowej, w której zazwyczaj znajdują się przewlekle chorzy. Jakie choroby spotykamy najczęściej? I czy nadciśnienie jest chorobą przewlekłą według ubezpieczycieli? W dalszej części artykułu postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Do chorób przewlekłych zalicza się blisko 200 różnych schorzeń. Bardzo często osoby, które chorują przewlekle przez lata nie mają o tym pojęcia. Choroby przewlekłe wyróżnia przede wszystkim długi czas ich trwania, konieczność wprowadzenia specjalistycznego leczenia (w tym opieki czy rehabilitacji), niejednoznaczny przebieg tej choroby, a tym samym jej leczenie oraz bardzo często nieuleczalny charakter.

Jakie są choroby przewlekłe

Do najczęściej diagnozowanych chorób przewlekłych należy nadciśnienie tętnicze krwi, na które cierpi ponad 9 mln Polaków. Wielu z nas zmaga się także z cukrzycą. Lista chorób przewlekłych jest bardzo długa. Do takich schorzeń możemy zaliczyć m.in.:

 • nowotwory,
 • niewydolność serca,
 • celiakię,
 • choroby układu krążenia,
 • choroby układu oddechowego (w tym astma),
 • padaczkę,
 • otyłość.

Część ubezpieczycieli może uznać również inne zaburzenia za choroby przewlekłe, jeżeli związane z chorobą objawy utrzymują się więcej niż 3 miesiące oraz nawracają po jakimś czasie.

Choroby przewlekłe a ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczyciele podczas wyliczania składek biorą pod uwagę przede wszystkim ryzyko wystąpienia szkody. W ich ocenie, jeżeli chorujesz przewlekle, takie ryzyko wzrasta ze względu na możliwość zaostrzenia choroby przewlekłej podczas Twojej podróży. Kupując ubezpieczenie wakacyjne pamiętaj, żeby zweryfikować, czy ochrona w przypadku chorób przewlekłych jest w zakresie ubezpieczenia, czy powinna ona zostać dodatkowo rozszerzona o to ryzyko. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe indywidualnie decyduje o tym, czy choroby przewlekłe objęte są podstawowym zakresem ubezpieczenia.

Ubezpieczenia podróżne mają nas chronić w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Bardzo ważne jest, żeby zakres Twojej polisy obejmował sytuację, w której zaostrzenie choroby przewlekłej sprawi, że będziesz potrzebował pomocy lekarza.

Przykład 1:

Anna cierpi na nadciśnienie tętnicze, jedną z najczęstszych chorób przewlekłych. Planując swoją podróż zagraniczną, pamiętała o konieczności sprawdzenia zakresu swojego ubezpieczenia turystycznego. Była świadoma, że istnieje ryzyko zaostrzenia choroby w trakcie podróży i chciała mieć pewność, że polisa obejmie ewentualną opiekę medyczną w razie konieczności poddania się leczeniu. Dzięki rozszerzeniu swojego ubezpieczenia o ryzyko związane z chorobami przewlekłymi Anna mogła podróżować z większym spokojem, wiedząc, że będzie mogła skorzystać z pomocy medycznej.

Jak sprawdzić, które schorzenia są na liście chorób przewlekłych?

W zależności od towarzystwa, w którym kupujesz ubezpieczenie turystyczne, ochrona może nie obejmować chorób przewlekłych. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz informację, czy taką ochronę musisz dokupić. Każde towarzystwo inaczej definiuje takie schorzenie. Przed zawarciem polisy koniecznie się zapoznaj z tą definicją.

Przykładowo według definicji, którą znajdziemy w OWU Generali:

„Choroba przewlekła – to choroba, w której obrazie zgodnie z aktualną wiedzą medyczną znajduje się długotrwałe, stałe albo nawracające występowanie objawów lub odchyleń w badaniach dodatkowych i która była rozpoznana, leczona lub dawała objawy w okresie 24 miesięcy poprzedzających datę zawarcia umowy ubezpieczenia”

Znajduje się więc tu ogólna informacja, czym są choroby przewlekłe. Lista takich schorzeń w tym przypadku nie jest dostępna.

Ograniczenia ochrony dla osób przewlekle chorych i kobiet w ciąży

Poza osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe również kobiety w ciąży powinny zweryfikować czy będą objęte ochroną ubezpieczeniową. Jesteś w ciąży i wybierasz się w podróż? Kupując ubezpieczenie turystyczne koniecznie zwróć uwagę, czy ciąża również będzie objęta ochroną.

Towarzystwa ubezpieczenioweChoroby przewlekłeKobiety w ciąży

Podstawowy zakres ochrony nie obejmuje chorób przewlekłych. Możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczenia za dodatkową opłatą.        

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia związane z ciążą i porodem maksymalnie do zakończenia 32 tc. (ochrona ograniczona do 2 wizyt lekarskich, do równowartości 10 000 zł).

Choroby przewlekłe są objęte ochroną w podstawowym zakresie. Nie ma obowiązku dopłaty.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia związane z ciążą i porodem maksymalnie do zakończenia 32 tc.

Choroby przewlekłe są objęte ochroną w podstawowym zakresie. Nie ma obowiązku dopłaty.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje poród, który nastąpi przed 32 tygodniem ciąży i związaną z nim opiekę nad matką i dzieckiem do równowartości 2 000 EUR.

Podstawowy zakres ochrony nie obejmuje chorób przewlekłych. Możliwość rozszerzenia ochrony ubezpieczenia za dodatkową opłatą. Ochrona jest ograniczona.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia związane z ciążą i porodem maksymalnie do zakończenia 32 tc.

Choroby przewlekłe są objęte ochroną w podstawowym zakresie. Nie ma obowiązku dopłaty.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia związane z ciążą i porodem maksymalnie do zakończenia 32 tc.

Choroby przewlekłe są objęte ochroną w podstawowym zakresie. Nie ma obowiązku dopłaty.

Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje koszty leczenia związane z ciążą i porodem maksymalnie do zakończenia 32 tc.

Jak widzisz, kupując ubezpieczenie turystyczne w większość towarzystw ochroną ubezpieczeniową objęte są koszty leczenia związane z ciążą do 32 tygodnia. Jeżeli wybierasz się w podróż po tym czasie musisz liczyć się z tym, że jeżeli dojdzie do akcji porodowej, koszty będziesz musiała pokryć z własnej kieszeni.

Przykład 2:

Monika, będąc w 28. tygodniu ciąży, zaplanowała wakacyjną podróż za granicę. Zdając sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiedniego ubezpieczenia, Monika skonsultowała się z różnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Odkryła, że większość polis turystycznych obejmuje ochroną koszty leczenia związane z ciążą do 32. tygodnia. Zdecydowała więc, że jest to wystarczająca ochrona dla niej, biorąc pod uwagę planowany termin podróży. Monika dokonała zakupu ubezpieczenia, mając pewność, że w przypadku ewentualnych problemów zdrowotnych związanych z ciążą do zakończenia 32. tygodnia, będzie miała wsparcie finansowe.

Ile kosztuje ubezpieczenie od chorób przewlekłych?

W zależności od towarzystwa ubezpieczenie turystyczne dla osób cierpiących na choroby przewlekłe może być nieco droższe niż dla osoby całkowicie zdrowej. W zależności czy zakres ubezpieczenia powinien zostać rozszerzony, czy ubezpieczenia podróżne obejmują choroby przewlekłe w podstawowym zakresie, składka będzie inna.

Zapamiętaj!

Ubezpieczenie wakacyjne warto rozszerzyć o choroby przewlekłe. Nie jest to wysoki koszt, a ten niewielki wydatek pozwoli Ci zaoszczędzić ogromne pieniądze, które musiałbyś zapłacić z własnej kieszeni, gdyby doszło do zaostrzenia choroby przewlekłej.

Przygotowaliśmy wyliczenia, które pokażą, o ile więcej w wybranych towarzystwach zapłaci osoba chorująca przewlekle za ubezpieczenie turystyczne.

Składka została wyliczona dla osoby w wieku 32 lat, celem podróży jest Hiszpania, wyjazd na 8 dni.

Towarzystwa ubezpieczenioweChoroby przewlekłeKobiety w ciąży

Allianz

KLiA – 500 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł

97 zł

133 zł

Compensa

KLiA – 100 000 EUR
NNW – 20 000 zł
OC w życiu prywatnym –100 000 zł

65 zł

65 zł

Generali

KLiA – 500 000 zł
NNW – 20 000 zł
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł

62 zł

62 zł

Uniqa

KLiA – 100 000 EUR
*Koszty leczenia skutków chorób przewlekłych, psychicznych lub nowotworowych do 10 000 EUR
NNW – 4 000 EUR
OC w życiu prywatnym – 50 000 EUR

53,60 zł

107,20 zł

Warta

KLiA – 600 000 zł
NNW – 25 000 zł
OC w życiu prywatnym – 100 000 zł    

71 zł

71 zł

Wiener

KLiA – 100 000 EUR
NNW – 20 000 zł
OC w życiu prywatnym – 50 000 EUR

77 zł

77 zł

Jak widzisz, ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje choroby przewlekłe, możesz kupić w tej samej cenie, co osoba zdrowa. Zanim zdecydujesz się na zakup polisy ubezpieczeniowej, koniecznie porównaj zakres ubezpieczenia i składki. Niekiedy za ten sam okres ochrony i bardzo zbliżony zakres ceny są bardzo różne. Nie czekaj i już dziś skorzystaj z naszego kalkulatora turystycznego, gdzie poznasz ceny polis od różnych towarzystw ubezpieczeniowych (w tym Allianz, Proama i Generali).

Ubezpieczenie turystyczne a COVID

Warto wiedzieć, że koronawirus nie jest uznawany za chorobę przewlekłą. Kupując ubezpieczenie turystyczne, COVID najczęściej znajduje w zakresie ubezpieczenia. Część towarzystw wprowadziła tę chorobę do podstawowej ochrony w ramach kosztów leczenia i assistance, w innych epidemia i pandemia w dalszym ciągu jest wyłączona.

W przypadku kosztów leczenia i assistance w wybranych towarzystwach wygląda to następująco:

 • Allianz – ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia i usług assistance za granicą do sum ubezpieczenia wskazanych w umowie ubezpieczenia. W zakresie również pokrycie kosztów zakwaterowania i wyżywienia Ubezpieczonego w przypadku kwarantanny.,
 • Compensa – ubezpieczenie podróżne pokrywa tylko koszty pierwszej wizyty lekarskiej związanej z zachorowaniem, do którego doszło w czasie podróży zagranicznej.
 • Generali – polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia i assistance za granicą do sum ubezpieczenia wskazanych w umowie. W przypadku nagłego zachorowania na COVID-19 (dodatni wynik testu), pokrywany zostaje również koszt kwarantanny oraz izolatorium, jeśli jest zalecone i zorganizowane przez służby medyczne danego państwa. Pokrywany zostaje również koszt kwarantanny/izolatorium, nawet jeśli odbywa się w przeznaczonym na ten cel hotelu.
 • Uniqa – ubezpieczenia podróżne pokrywają koszty leczenia i assistance za granicą do sum ubezpieczenia wskazanych na polisie. Ubezpieczenie od rezygnacji lub przerwania podróży chroni ubezpieczonych także w przypadku nagłego zachorowania spowodowanego zarażeniem się wirusem COVID-19.
 • Warta – ubezpieczenie turystyczne pokrywa koszty leczenia i usług assistance do sum ubezpieczenia wskazanych w umowie. Jeśli zostanie u Ciebie zdiagnozowany COVID-19 i zachorowanie będzie potwierdzone dodatnim wynikiem testu, Warta pokryje koszty kwarantanny oraz izolatorium wskazanego i zorganizowanego przez służby medyczne lub sanitarne danego kraju. Jeśli jako miejsce izolatorium zostanie wskazany hotel, wówczas również pokryte zostaną koszty zakwaterowania i wyżywienia.
 • Wiener – pokryte zostaną koszty leczenia i usług assistance za granicą do sum ubezpieczenia wskazanych w umowie ubezpieczenia. Nie obejmuje zleconej kwarantanny

Ubezpieczenie turystyczne z chorobami przewlekłymi – wykup polisę w CUK!

Wybierasz się na wycieczkę za granicę? Chorujesz przewlekle? Nie ryzykuj! Kup ubezpieczenie turystyczne, które zagwarantuje Ci odpowiednią ochronę podczas całej podróży. Dzięki porównywaniu ofert w naszym kalkulatorze turystycznym ceny sprawdzisz bez wychodzenia z domu. Oferujemy również kompleksową pomoc naszych wykwalifikowanych doradców zarówno w placówkach stacjonarnych CUK, jak i za pośrednictwem naszej infolinii. Doradcy pomogą Ci znaleźć polisę z najlepiej dobranym do Twoich potrzeb zakresem ubezpieczenia.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku