Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-11-19

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie przed podróżą do Chorwacji!

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas podróży i wybierz mądrze ubezpieczenie turystyczne. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupu polisy.

Oprócz karty EKUZ warto zabrać w podróż ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. To szerszy zakres ochrony.

Czy ubezpieczenie do Chorwacji z biura podróży wystarczy?

Nie polecamy zakupu obojętnie jakiego ubezpieczenia, ponieważ może okazać się to tragiczne w skutkach. Źle dobrana polisa może być przyczyną ponoszenia dodatkowych kosztów, które w przypadku wyjazdów za granicę, oznaczają tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych. Istotnym elementem polisy jest jej zakres ochrony.

Biura turystyczne najczęściej proponują podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Warto przyjrzeć się dokładnie takim elementom jak suma ubezpieczenia i zakres ochrony, w tym rozszerzenia oferty. Im wyższa kwota, na którą się ubezpieczysz, tym lepiej. W polisach podróżnych do krajów europejskich powinna być ona nie niższa niż 30 000 euro. Zapewnia to korzystanie z wizyt u lekarzy, hospitalizacji czy pierwszej pomocy.

Zwróć uwagę na dodatki, takie jak ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Jeśli ich nie ma w polisie proponowanej przez biuro podróży, oznacza to, że jeśli ktoś uszkodzi Twoją walizkę albo ukradnie jej zawartość, nie otrzymasz odszkodowania. Ponadto, kiedy przez przypadek wyrządzisz komuś krzywdę, np. zrzucisz aparat fotograficzny albo nadepniesz na cenne okulary przeciwsłoneczne, będziesz musiał ponieść koszty z własnej kieszeni. Właśnie dlatego warto zdecydować się na polisę kupioną samodzielnie. Porównanie ofert wcale nie jest trudne. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji oraz za co tak naprawdę płacisz, kupując polisę. 

Cena ubezpieczenia do Chorwacji - od czego zależy?

Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. Więcej dodatków, wyższa suma ubezpieczenia i szerszy zakres ochrony sprawia, że cena za ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji rośnie. Co dokładnie wpływa na koszt składki?

  • długość pobytu - im dłużej, tym więcej zapłacisz,
  • liczba osób ubezpieczonych - w polisie możesz uwzględnić tylko siebie albo kilka osób,
  • cel podróży - w zależności od tego czy będziesz np. uprawiać sporty wysokiego ryzyka,
  • wybrane rozszerzenia - np. assistance w podróży.

Porównuj oferty, to proste! Miej pewność, że wybierasz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, które w pełni spełni Twoje potrzeby, a Ty będziesz czuć spokój będąc na wakacjach. Dokładnie zastanów się nad tym, co będziesz robić, aby w każdej chwili móc liczyć na wsparcie finansowe.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Chorwacji?

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenia. Dzięki temu, w momencie złego samopoczucia, złamania ręki czy nagłych dolegliwości możesz wybrać się do placówki medycznej. Od towarzystwa ubezpieczeniowego masz gwarantowane wsparcie finansowe w momencie hospitalizacji, wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu czy ewentualnych zabiegów i operacji. Przyda Ci się także ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci zadośćuczynienie za trwały uszczerbek na zdrowiu, np. złamanie ręki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w warunkach umowy uwzględnia pewne wyłączenia. Przykładowo, jeśli w Chorwacji zamierzasz aktywnie spędzać czas na żeglowaniu czy surfowaniu, niektóre firmy mogą uznawać to za sport podwyższonego ryzyka. Jeśli coś Ci się stanie w trakcie uprawiania tych dyscyplin, możesz mieć problem z otrzymaniem odszkodowania. Rozwiązaniem jest rozszerzenie ochrony np. o wyczynowe uprawianie sportu. Z takim zapisem w polisie ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody w czasie Twojej aktywności sportowej. Sprawdź dokładnie warunki ochrony, które zawarte są w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Poza tym, warto ubezpieczyć także sprzęt sportowy od kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.

Planujesz wakacje z całą rodziną? Weź pod uwagę także OC w życiu prywatnym. Jeśli Twoje dziecko przez przypadek stłucze szybę w witrynie sklepowej lub uderzy piłką w rower, który w ten sposób się uszkodzi, nie musisz pokrywać kosztów z własnej kieszeni. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, a Ty będziesz mógł cieszyć się z dalszego wypoczynku.

EKUZ a ubezpieczenie do Chorwacji

Na terenie Chorwacji działa karta EKUZ, która upoważnia Cię do korzystania z państwowej służby zdrowia. Niestety, jej zakres jest mocno ograniczony. Pokrywa wyłącznie część kosztów i gwarantuje podstawową ochronę. W Chorwacji, pomimo posiadania karty EKUZ, będziesz musiał pokryć 20% kosztów za hospitalizację czy podstawową opiekę lekarską. Za usługę transportu do kraju czy prywatną wizytę u lekarza, będziesz musiał zapłacić w całości z własnej kieszeni. Właśnie dlatego, ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne, jeśli wybierasz się w podróż do tego kraju.

Na co uważać, wyjeżdżając do Chorwacji?

W Chorwacji jest niski stan zagrożenia atakiem terrorystycznym, jednak jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest kradzież Twoich przedmiotów osobistych. Kieszonkowcy nie śpią, szczególnie w miejscach, w których jest dużo ludzi, np. komunikacja miejska i atrakcje turystyczne. Uważaj też na swój bagaż w pokoju hotelowym. W Chorwacji nie ma regulacji prawnej, która stanęłaby po Twojej stronie, jeśli doszłoby do kradzieży w miejscu, w którym śpisz.

Kolejnym zagrożeniem jest trzęsienie ziemi, bo Chorwacja leży w strefie sejsmicznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega też przed niektórymi rozrywkami, w tym między innymi canyoning. Nie trzeba mieć do tego kwalifikacji i dokumentów potwierdzających możliwość prowadzenia kursów, szkoleń czy treningów. Nie masz więc pewności czy trafisz na specjalistę w tej dziedzinie, jeśli chcesz się jej nauczyć. 

Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możesz je przeczytać na stronie internetowej. Dzięki temu wiesz, czego możesz się spodziewać.

Koszty leczenia w Chorwacji

Tak jak przeczytałeś wcześniej, karta EKUZ upoważnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. Rzadko jednak w kurortach znajdują się punkty medyczne, które mają podpisane kontrakty z tamtejszym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto więc poświęcić czas i znaleźć polisę podróżną do Chorwacji, która często nie przekracza kilku złotych za jeden dzień ochrony. Bez takiego ubezpieczenia musisz liczyć się z kosztami około 50 euro za dobę w szpitalu czy 30 euro za dopłatę do wizyty u dentysty. Ponadto, jeśli niefortunnie złamiesz swoje kończyny i nie będziesz w stanie dotrzeć do Polski na własną rękę, konieczny będzie transport do kraju. Ten nie jest refundowany przez krajową służbę zdrowia, dlatego poniesiesz opłaty z własnej kieszeni. Niestety, takie przedsięwzięcie to nawet kilkanaście tysięcy euro.

Podróż samochodem a ubezpieczenie do Chorwacji

Do Chorwacji możesz wybrać się także samochodem. Jeśli planujesz tak daleką podróż, warto pomyśleć o ochronie Twojego pojazdu w postaci assistance. Taką polisę kupisz w ramach oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, a przyda Ci się nie tylko w podróży. Z tego ubezpieczenia możesz skorzystać np. jeśli nie będziesz mógł kontynuować jazdy z powodu nagłej awarii. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, a następnie zjawi się pomoc. Drobne naprawy pojazdu odbywają się na miejscu, a w przypadku większych usterek, możesz liczyć na holowanie auta do pobliskiego warsztatu lub dalej. Wszystko zależy od zakresu kilometrowego, jaki wybierzesz. Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje Ci pomoc np. w postaci samochodu zastępczego lub tłumacza.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)