2023-01-20

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Podpowiadamy, jak wybrać ubezpieczenie przed podróżą do Chorwacji!

Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji

Wybierasz się na wakacje do Chorwacji? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas podróży i wybierz mądrze ubezpieczenie turystyczne. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę podczas zakupu ubezpieczenia na wyjazd do Chorwacji.

Czy ubezpieczenie do Chorwacji z biura podróży wystarczy?

Nie polecamy zakupu obojętnie jakiego ubezpieczenia, ponieważ może okazać się to tragiczne w skutkach. Źle dobrana polisa może być przyczyną ponoszenia dodatkowych kosztów, które w przypadku wyjazdów za granicę, oznaczają tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych. Istotnym elementem polisy jest jej zakres ochrony.

Biura turystyczne najczęściej proponują podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji. Warto przyjrzeć się dokładnie takim elementom jak suma ubezpieczenia i zakres ochrony, w tym rozszerzenia oferty. Im wyższa kwota, na którą się ubezpieczysz, tym lepiej. W polisach podróżnych do krajów europejskich powinna być ona nie niższa niż 30 000 euro. Zapewnia to korzystanie z wizyt u lekarzy, hospitalizacji czy pierwszej pomocy.

Zwróć uwagę na dodatki, takie jak ubezpieczenie bagażu czy OC w życiu prywatnym. Jeśli ich nie ma w polisie proponowanej przez biuro podróży, oznacza to, że jeśli ktoś uszkodzi Twoją walizkę albo ukradnie jej zawartość, nie otrzymasz odszkodowania. Ponadto, kiedy przez przypadek wyrządzisz komuś krzywdę, np. zrzucisz aparat fotograficzny albo nadepniesz na cenne okulary przeciwsłoneczne, będziesz musiał ponieść koszty z własnej kieszeni. Właśnie dlatego warto zdecydować się na polisę kupioną samodzielnie. Porównanie ofert wcale nie jest trudne. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji oraz za co tak naprawdę płacisz, kupując polisę. 

Cena ubezpieczenia do Chorwacji – od czego zależy?

Wszystko zależy od tego, na jaką ofertę się zdecydujesz. Więcej dodatków, wyższa suma ubezpieczenia i szerszy zakres ochrony sprawią, że cena za ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji rośnie. Co dokładnie wpływa na koszt składki?

 • Wybrane sumy ubezpieczenia – w zależności od tego, na jakie sumy ubezpieczenia się zdecydujesz, będą one miały wpływ na wysokość składki. Nie zapominaj jednak, że warto zdecydować się na wyższe kwoty, by mieć pewność, że w razie szkody to towarzystwo pokryje wszelkie koszty związane z pobytami w szpitalu. Różnice w składkach są niewielkie w porównaniu do tego, jak wiele musiałbyś dopłacić z własnej kieszeni, gdyby okazało się, że suma ubezpieczenia z polisy jest niewystarczająca.
 • Długość pobytu — im dłużej przebywasz za granicą, tym więcej zapłacisz.
 • Liczba osób ubezpieczonych — w polisie możesz uwzględnić tylko siebie albo kilka osób. Towarzystwa ubezpieczeniowe poza polisami indywidualnymi oferują również polisy grupowe i rodzinne.
 • Cel podróży — w zależności od tego, czy będziesz np. uprawiać sporty wysokiego ryzyka, składka może się różnić. Jeżeli wyjeżdżasz do pracy lub planujesz niebezpieczne wypady, ryzyko ubezpieczeniowe jest wyższe, co ma oczywiście wpływ na składkę.
 • Wybrane rozszerzenia, np. assistance w podróży. Zakres ubezpieczenia również wpływa na cenę polisy. Jeżeli zdecydujesz się na dokupienie np. udziału własnego w wynajętym pojeździe czy ochronę bagażu, składka pójdzie w górę.

Jak wybrać najlepszą polisę? Porównuj oferty, to proste! Miej pewność, że wybierasz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji, które w pełni spełni Twoje potrzeby, a Ty będziesz czuć spokój będąc na wakacjach. Dokładnie zastanów się nad tym, co będziesz robić, aby w każdej chwili móc liczyć na wsparcie finansowe.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Chorwacji?

Dobre ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać koszty leczenia. Dzięki temu, w momencie złego samopoczucia, złamania ręki czy nagłych dolegliwości możesz wybrać się do placówki medycznej. Od towarzystwa ubezpieczeniowego masz gwarantowane wsparcie finansowe w momencie hospitalizacji, wizyt lekarskich, pobytów w szpitalu czy ewentualnych zabiegów i operacji. Przyda Ci się także ubezpieczenie NNW, które zapewni Ci zadośćuczynienie za trwały uszczerbek na zdrowiu, np. złamanie ręki.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe w warunkach umowy uwzględnia pewne wyłączenia. Przykładowo, jeśli w Chorwacji zamierzasz aktywnie spędzać czas na żeglowaniu czy surfowaniu, niektóre firmy mogą uznawać to za sport podwyższonego ryzyka. Jeśli coś Ci się stanie w trakcie uprawiania tych dyscyplin, możesz mieć problem z otrzymaniem odszkodowania. Rozwiązaniem jest rozszerzenie ochrony np. o wyczynowe uprawianie sportu. Z takim zapisem w polisie ubezpieczyciel będzie odpowiadał za szkody w czasie Twojej aktywności sportowej. Sprawdź dokładnie warunki ochrony, które zawarte są w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Poza tym, warto ubezpieczyć także sprzęt sportowy od kradzieży, zniszczenia lub zgubienia.

Planujesz wakacje z całą rodziną? Weź pod uwagę także OC w życiu prywatnym. Jeśli Twoje dziecko przez przypadek stłucze szybę w witrynie sklepowej lub uderzy piłką w rower, który w ten sposób się uszkodzi, nie musisz pokrywać kosztów z własnej kieszeni. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie, a Ty będziesz mógł cieszyć się z dalszego wypoczynku. Takie ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji da Ci poczucie bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niepotrzebnych komplikacji i stresu podczas wyjazdu.

Koszty leczenia w Chorwacji. Czego nie zapewni nam EKUZ?

Na terenie Chorwacji działa karta EKUZ, która upoważnia Cię do korzystania z państwowej służby zdrowia. Niestety, jej zakres jest mocno ograniczony. Pokrywa wyłącznie część kosztów i gwarantuje podstawową ochronę. W Chorwacji, pomimo posiadania karty EKUZ, będziesz musiał pokryć 20% kosztów za hospitalizację czy podstawową opiekę lekarską. Za usługę transportu do kraju czy prywatną wizytę u lekarza, będziesz musiał zapłacić w całości z własnej kieszeni. Właśnie dlatego, ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne, jeśli wybierasz się w podróż do tego kraju.

Co zapewnia EKUZ w Chorwacji

W ramach ubezpieczenia EKUZ w Chorwacji możesz otrzymać pomoc w placówkach zrzeszonych w HZZO, czyli Chorwackim Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie zapłacisz za usługi ratujące życie i zdrowie. Karta EKUZ zapewnia Ci prawo do takich świadczeń zdrowotnych jak:

 • podstawowa opieka medyczna, specjalistyczna oraz szpitalna;
 • leki, które są uwzględnione na liście Chorwackiego Funduszu Ubezpieczenia Zdrowotnego;
 • opieka dentystyczna oraz protetyczna;
 • środki ortopedyczne.

Dlaczego EKUZ na wakacje w Chorwacji nie wystarczy?

Na terenie tego pięknego kraju obowiązuje system współfinansowania części usług medycznych. Oznacza to, że wyjeżdżając do Chorwacji i korzystając z tamtejszej służby zdrowia musisz liczyć się z tym, że za niektóre świadczenia będziesz musiał zapłacić. Z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć m.in.:

 • koszt wizyty u lekarza pierwszego kontaktu w wysokości 10 kun;
 • 20% kosztów leczenia specjalistycznego i szpitalnego;
 • koszt wizyty u stomatologa w wysokości 10 kun;
 • koszt leków, które nie są uwzględnione na liście HZZO;
 • pełny koszt transportu powrotnego do kraju;
 • koszt leczenia w prywatnych placówkach medycznych.

Jak widzisz bardziej opłaca się kupić dobre ubezpieczenie na wakacje w Chorwacji i cieszyć się wyjazdem bez obawy o dodatkowe opłaty. EKUZ nie zapewnia pełnej ochrony, dlatego warto zastanowić się nad zakupem ubezpieczenia. Chorwacja jest jednym z krajów, do którego wyjeżdżając warto kupić polisę podróżną, by nasze wakacje minęły spokojnie.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Na co uważać, wyjeżdżając do Chorwacji?

W Chorwacji jest niski stan zagrożenia atakiem terrorystycznym, jednak jest kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę. Pierwszą z nich jest kradzież Twoich przedmiotów osobistych. Kieszonkowcy nie śpią, szczególnie w miejscach, w których jest dużo ludzi, np. komunikacja miejska i atrakcje turystyczne. Uważaj też na swój bagaż w pokoju hotelowym. W Chorwacji nie ma regulacji prawnej, która stanęłaby po Twojej stronie, jeśli doszłoby do kradzieży w miejscu, w którym śpisz.

Kolejnym zagrożeniem jest trzęsienie ziemi, bo Chorwacja leży w strefie sejsmicznej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega też przed niektórymi rozrywkami, w tym między innymi canyoning. Nie trzeba mieć do tego kwalifikacji i dokumentów potwierdzających możliwość prowadzenia kursów, szkoleń czy treningów. Nie masz więc pewności czy trafisz na specjalistę w tej dziedzinie, jeśli chcesz się jej nauczyć. 

Zawsze przed wyjazdem sprawdzaj komunikaty Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Możesz je przeczytać na stronie internetowej. Dzięki temu wiesz, czego możesz się spodziewać, jeżeli Twoim wakacyjnym kierunkiem jest Chorwacja. Bezpieczeństwo jest bardzo ważne, dlatego nie zapominaj o zweryfikowaniu tych informacji.

Koszty leczenia w Chorwacji

Tak jak przeczytałeś wcześniej, karta EKUZ upoważnia Cię do korzystania z publicznej służby zdrowia. Rzadko jednak w kurortach znajdują się punkty medyczne, które mają podpisane kontrakty z tamtejszym Funduszem Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto więc poświęcić czas i znaleźć polisę podróżną do Chorwacji, która często nie przekracza kilku złotych za jeden dzień ochrony. Bez takiego ubezpieczenia musisz liczyć się z kosztami około 50 euro za dobę w szpitalu czy 30 euro za dopłatę do wizyty u dentysty. Ponadto, jeśli niefortunnie złamiesz swoje kończyny i nie będziesz w stanie dotrzeć do Polski na własną rękę, konieczny będzie transport do kraju. Ten nie jest refundowany przez krajową służbę zdrowia, dlatego poniesiesz opłaty z własnej kieszeni. Niestety, takie przedsięwzięcie to nawet kilkanaście tysięcy euro.

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym do Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji często wiąże się również z odpoczynkiem nad basenem z drinkiem w ręku. Czy wiesz, że nie każde ubezpieczeniena wakacje w Chorwacji obejmuje swoim podstawowym zakresem szkody, które powstały po spożyciu alkoholu? Przed zawarciem polisy koniecznie zwróć na to uwagę. Większość towarzystw ubezpieczeniowych klauzulę alkoholową ma już w podstawowym zakresie kosztów leczenia, w niektórych taką klauzulę można wykupić za dodatkową opłatą. To rozszerzenie zadziała w sytuacji, gdy np. będąc po alkoholu złamiesz nogę. W sytuacji, kiedy Twoje ubezpieczenie podróżne nie obejmuje tego rozszerzenia – towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, takie jak np. Generali, gwarantują ochronę po alkoholu również w ramach ubezpieczenia OC w życiu prywatnym do wysokości promili dopuszczalnych w danym kraju. Jeżeli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, również zostanie wypłacone odszkodowanie.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Zanim zdecydujesz się na ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji koniecznie porównaj kilka ofert. Chorwacjajest pięknym miejscem, niestety nie ma to znaczenia w sytuacji, gdy dojdzie do szkody. Kupując ubezpieczenie zwróć uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia oraz dodatkowe rozszerzenia ochrony oferowane przez towarzystwo. Sprawdź nie tylko ceny, ale również zakres ubezpieczenia oferowany przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Każdy ubezpieczyciel proponuje inne zakresy ochrony, dlatego warto przeanalizować kilka ofert i wybrać tą, która będzie najbardziej dopasowana do Twoich potrzeb.

Jeżeli wybierasz się do Chorwacji koniecznie odwiedź Dubrownik – atrakcje, jakie możesz tam zobaczyć robią naprawdę ogromne wrażenie. Odpowiednia polisa ubezpieczeniowa pozwoli Ci spokojnie zwiedzać to piękne miasto.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji?

Jak wspominaliśmy koszt ubezpieczenia do Chorwacji zależy od wielu czynników. Poniżej przedstawiamy przykładową symulację na tygodniowy wyjazd do Chorwacji dla 1 osoby w wieku 32 lat.

AllianzCompensaGenerali

Koszty leczenia i assistance

240 000 zł

60 000 EUR

300 000 zł

NNW    

40 000 zł

40 000 zł

40 000 zł

OC w życiu prywatnym

400 000 zł

100 000 zł

100 000 zł

Dodatkowe rozszerzenia w zakresie ubezpieczenia    

 • Bagaż podróżny –
  1 600 zł
 • Klauzula alkoholowa
 • Bagaż podróżny –
  1 000 zł
 • Klauzula alkoholowa
 • Kontynuacja leczenia NW w RP
 • Bagaż podróżny – 500 zł
 • Kradzież mienia na czas wyjazdu – 5 000 zł

Cena

49,70 zł

52 zł

54 zł

Podróż samochodem a ubezpieczenie do Chorwacji

Do Chorwacji możesz wybrać się także samochodem. Jeśli planujesz tak daleką podróż, warto pomyśleć o ochronie Twojego pojazdu w postaci assistance, które zapewni Ci pomoc w razie problemów w trasie. Assistance na wyjazd do Chorwacji kupisz w ramach oferty ubezpieczeń komunikacyjnych, a przyda Ci się nie tylko w podróży. Z tego ubezpieczenia możesz skorzystać np. jeśli nie będziesz mógł kontynuować jazdy z powodu nagłej awarii. Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię, a następnie zjawi się pomoc. Drobne naprawy pojazdu odbywają się na miejscu, a w przypadku większych usterek, możesz liczyć na holowanie auta do pobliskiego warsztatu lub dalej. Wszystko zależy od zakresu kilometrowego, jaki wybierzesz. Towarzystwo ubezpieczeniowe zorganizuje Ci pomoc np. w postaci samochodu zastępczego lub tłumacza.

Jakie ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji jest jeszcze potrzebne? Przyda się oczywiście ochrona w postaci AC. Jeżeli podczas wyjazdu dojdzie np. do wypadku z Twojej winy, to ubezpieczenie pozwoli Ci naprawić Twój pojazd bez wydawania dodatkowych pieniędzy.

Zastanawiasz się, czy do Chorwacji potrzebna jest Zielona Karta? Nie ma potrzeby kupowania jej do tego kraju. Wystarczy, że będziesz posiadał ważne ubezpieczenie OC. W sytuacji, gdy spowodujesz szkodę za granicą, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie na wyjazd do Chorwacji. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek. Nasi doświadczeni doradcy pomogą Ci dobrać najlepszą ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Ubezpieczenie możesz kupić również przez internet w naszym kalkulatorze na stronie cuk.pl. Polisa turystyczna online to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu. Przelicz składkę w kilka sekund i wybierz najlepszą ofertę.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku