2022-11-14

Podróż autem za granicę — jakie dokumenty musisz mieć przy sobie?

Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś mieć przy sobie za granicą.

Podróż autem za granicę — jakie dokumenty musisz mieć przy sobie?

Otwarcie granic Unii Europejskiej sprawiło, że wielu z nas chętniej podróżuje autem za granicę w celach turystycznych, a także zarobkowych. Niektórzy kierowcy decydują się na dalsze wojaże – również poza kontynent. Przygotowując samochód na wyjazd do innego kraju, musisz jednak pamiętać o wszystkich wymaganych tam dokumentach.

Planujesz podróż autem w dalsze rejony? Zastanawiasz się, czy polskie prawo jazdy za granicą wystarczy i w jakich krajach będziesz potrzebował dodatkowych dokumentów? Na te i inne ważne pytania o formalności związane z wyjazdem autem poza granicę Polski odpowiemy w poniższym tekście. Sprawdź, gdzie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy, na ile jest wydawane i jakich dokumentów potrzebujesz, aby podróż przebiegała bez zakłóceń.

Polskie prawo jazdy – w jakich krajach obowiązuje?

Zanim zdecydujesz się wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, sprawdź, gdzie będzie ono potrzebne. Być może planowany cel podróży nie wymaga od Ciebie wcale dopełnienia takiej formalności. Kierowcy z polskim prawem jazdy mogą podróżować po terenie Unii Europejskiej lub też państw należących do Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu.

Z polskim dokumentem można poruszać się autem poza Unią Europejską w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest też wymagane w USA lub Meksyku.

Każda osoba, która posiada dokument uprawniający do kierowania autem wydany za granicą, a mieszka w Polsce przynajmniej od 185 dni musi natomiast wymienić je na polskie prawo jazdy. Zagraniczne przestaje być ważne po 6 miesiącach od momentu uzyskania stałego lub czasowego pobytu w Polsce.

Przepisy ruchu drogowego – sprawdź, jak jeździć w danym kraju

Nawet jeśli nie potrzebujesz międzynarodowego prawa jazdy lub innych dodatkowych dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu za granicą, to jesteś zobowiązany do przestrzegania krajowych przepisów. Dlatego przed wyjazdem w międzynarodową podróż powinieneś zaznajomić się z zasadami drogowymi funkcjonującymi w kraju docelowym i w państwach, przez które przejeżdżasz. Wybierając się autem za granicę, szczególnie zwróć uwagę na przepisy dotyczące:

  • winiet (czy istnieje obowiązek ich posiadania),
  • dopuszczalnych prędkości na drodze,
  • stanu technicznego i obowiązkowego wyposażenia pojazdu,
  • ubezpieczenia komunikacyjnego,
  • spożywania alkoholu,
  • przewozu zwierząt,
  • pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci,
  • korzystania z telefonu komórkowego w czasie jazdy.

Jedną z najczęściej wyszukiwanych informacji przez kierowców planujących podróże poza granice Polski jest maksymalna dopuszczalna prędkość obowiązująca w danym kraju. Oto tabela przedstawiająca te dane dla wybranych celów podróży:

PaństwoMax. dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanymMax. dopuszczalna prędkość poza terenem zabudowanym

Niemcy

50 km/h    

●    100 km/h (zwykłe szosy)
●    130 km/h (drogi dwupasmowe oraz zalecana na autostradach)

Rumunia        

50 km/h    

●    90 km/h (obszar niezabudowany)
●    120 km/h (autostrady)

Słowacja

60 km/h    

●    90 km/h (obszar niezabudowany)
●    100 km/h (drogi szybkiego ruchu)
●    130 km/h (autostrady)

Słowenia

60 km/h    

●    80 km/h (obszar niezabudowany)
●    100 km/h (drogi szybkiego ruchu)
●    120 km/h (autostrady)

Litwa

50 km/h    

●    70-90 km/h (w terenie niezabudowanym)
●    110-130 km/h (autostrady)

Włochy    

50 km/h    

●    90-100 km/h (w terenie niezabudowanym)
●    130 km/h (na autostradach)
 

Francja    

50 km/h    

●    90 km/h (w terenie niezabudowanym) 
●    110 km/h (na drogach ekspresowych)
●    130 km/h (na autostradach)

Węgry        

50 km/h    

●    90 km/h (teren niezabudowany)
●    110 km/h na drogach I klasy
●    130 km/h (autostrady)

Austria    

50 km/h    

●    100 km/h 
●    130 km/h (autostrady)

Winieta – obowiązkowa dopłata drogowa w wielu krajach europejskich

Poza dokumentami uprawniającymi do jazdy na terytorium wielu państw europejskich musisz mieć także winietę. Stanowi ona opłatę drogową obowiązującą w 8 krajach w Europie, którą obciążani są kierowcy przed przekroczeniem granicy. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty możemy legalnie przemierzać różne europejskie szlaki komfortowymi drogami. Winiety to płaskie nalepki, które zwykle należy umieścić na przedniej szybie auta, od wewnętrznej strony. Bez problemu można znaleźć je w internecie.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zagranicznych podróży autem i wymaganego ekwipunku na wyjazd, przeczytaj też porady dotyczące:

Międzynarodowe prawo jazdy – czym jest i kiedy się przydaje?

Prawo jazdy międzynarodowe to odpis krajowego prawa jazdy. Dokument jest ważny w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej. Wybierając się za granicę, warto sprawdzić, czy kraj, do którego jedziemy, zalicza się do wyżej wymienionych. Każda ze stron ma inny wzór dokumentu, dlatego musimy określić czy potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy zgodnego z Konwencją Genewską, czy z Konwencją Wiedeńską.

Dokument ten może uzyskać każdy, kto ma ważne polskie prawo jazdy. Wydaje się go na okres 3 lat, jednak nie może przekraczać terminu ważności krajowego prawa jazdy. Jeśli wyjeżdżasz do innego kraju i chcesz tam kierować samochodem – zapytaj w ambasadzie, czy w tym państwie obowiązuje międzynarodowe prawo jazdy. Niektóre kraje je uznają, mimo iż nie są stroną konwencji.

Wykaz krajów, które są stroną Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej znajdziesz na podstronie GOV.

To warto wiedzieć!

Międzynarodowe prawo jazdy, które jest wyrabiane w Polsce, wygląda zupełnie inaczej niż to krajowe. W przeciwieństwie do standardowego jest ono papierowe, ma szarą okładkę, natomiast tekst, symbole oraz znaki graficzne są w kolorze czarnym. Taki dokument ma format A6, czyli zbliżony do paszportu.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? – sprawdź procedurę

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy zgodnego z Konwencją Wiedeńską to obecnie koszt 35,50 zł. Tyle samo zapłacimy, wyrabiając prawo jazdy zgodne z Konwencją Genewską. Wypełniony wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy złożyć w dowolnym starostwie powiatowym. Można to zrobić osobiście lub wysłać dokument pocztą. Po dopełnieniu wszelkich formalności i uiszczeniu opłaty na wyrobienie dokumentu poczekamy maksymalnie 3 dni.

Jakie zdjęcie należy przygotować do międzynarodowego prawa jazdy? Fotografia musi być:

  • kolorowa,
  • aktualna – zrób ją nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • ostra (bez widocznych pikseli),
  • naturalnie skontrastowana,
  • wykonana na jednolitym jasnym tle,
  • w wymiarach: 35×45 mm.

Dokładną informację o tym, jak złożyć wniosek o międzynarodowe prawo jazdy znajdziesz na stronie GOV. Widnieją tam szczegóły procedury dotyczącej wyrobienia dokumentu, które mogą okazać się przydatne. Co musisz zrobić krok po kroku?

  • 1
    Przygotuj wszystkie potrzebne dokumenty.
  • 2
    Złóż je w starostwie powiatowym.
  • 3
    Zapłać za wydanie prawa jazdy.
  • 4
    Jeśli płacisz w kasie – zanieś potwierdzenie opłaty do pokoju, w którym przyjęto twój wniosek.
  • 5
    Odbierz gotowe prawo jazdy ze starostwa.

To ważne!

Jeśli urzędnik odmówi Ci wydania międzynarodowego prawa jazdy – możesz odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego. Masz na to 14 dni od otrzymania decyzji. Odwołanie złóż w starostwie powiatowym, które odmówiło Ci wydania prawa jazdy.

Gdzie za granicą ważne jest polskie OC?

Jadąc autem w podróż za granicę, koniecznie trzeba też sprawdzić, czy w państwie, do którego się wybieramy, uznawana jest polska polisa OC. Zadziała ona przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ochrona w ramach krajowego obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego funkcjonuje bowiem na obszarze państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne (28 krajów należących do Unii Europejskiej i 6 państw spoza UE).

Więcej informacji o tym, jak ubezpieczyć auto, planując wyjazd za granicę, znajdziesz w tej poradzie: ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Kiedy należy wyrobić Zieloną Kartę?

Jadąc autem w podróż za granicę, nie zawsze wystarczy tylko posiadanie krajowej polisy OC. W niektórych krajach lokalne władze po prostu mogą nie uwzględniać takiego dokumentu. W tych sytuacjach konieczne może być wyrobienie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego. Dokument ten potwierdza, że jesteś objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej właścicieli samochodów. Pozwala to zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za szkody spowodowane innym uczestnikom ruchu poza granicami kraju.

Dokument ten możesz wyrobić bezpłatnie lub za niewielką opłatą w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że Zielona Karta nie zawsze zostanie wydana tego samego dnia, więc lepiej nie zostawiać tej formalności na ostatni moment. Warto poprosić o wydanie dokumentu już na etapie zakupu swojego ubezpieczenia. Zieloną Kartę można otrzymać maksymalnie na czas obowiązywania krajowej polisy OC. Obecnie jest ona wymagana w:

  • Albanii,
  • Azerbejdżanie,
  • Iranie,
  • Izraelu,
  • Macedonii,
  • Maroko,
  • Mołdawii,
  • Turcji,
  • Tunezji,
  • Ukrainie.

To ważne!

Jeśli planujesz wyjazd za granicę poza EOG, będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC graniczne. Można je nabyć w momencie przekraczania granicy wszędzie tam, gdzie jest obowiązkowa odprawa celna.

Autocasco (AC) – ubezpieczenie od uszkodzenia i kradzieży samochodu

Ubezpieczenia autocasco nie jest obowiązkowe, ale może być przydatne podczas międzynarodowej podróży. AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy Twojego pojazdu w sytuacji, kiedy do zdarzenia dojdzie z Twojej winy lub Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku wydarzeń całkowicie od Ciebie niezależnych.

AC zabezpieczy Cię zarówno przed niewielkimi, jak i poważnymi szkodami, takimi jak:

  • stłuczki,
  • zniszczenie samochodu wskutek wandalizmu,
  • pożar,
  • kradzież.

Autocasco jest ubezpieczeniem ograniczonym terytorialnie, co może oznaczać, że nie będzie honorowane we wszystkich krajach. Przed podróżą za granicę sprawdź zatem swoją umowę ubezpieczeniową!

Ubezpieczyciele często rozdzielają pakiet AC na terytorium naszego kraju i osobno Europy. Część towarzystw zaznacza w OWU, że na terytorium państw byłego Związku Radzieckiego (czyli np. Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi) ochrona AC jest wyłączona całkowicie lub włączona jest ochrona od ryzyka kradzieży. Pamiętaj jednak, że część towarzystw dopuszcza możliwość rozszerzenia za odpowiednią opłatą  zakresu ochrony AC o kraje, które masz zamiar odwiedzić.

Dokumenty osobiste za granicą – nie zapomnij o paszporcie lub dowodzie!

Planując podróż autem poza granice Polski, nie zapominaj o wymaganych dokumentach osobistych, które potwierdzą Twoja tożsamość na terytorium innego kraju! Poza obowiązującym w danym państwie prawem jazdy, ważną polisą OC lub (opcjonalnie) Zieloną Kartą, musisz wiedzieć na przykład, czy dowód osobisty wystarczy za granicą tam, gdzie się udajesz zarówno w celach turystycznych, jak i zawodowych. Brak wiedzy na ten temat może zakończyć Twoją podróż w momencie kontroli granicznej.

O tym, dokąd możesz pojechać bez paszportu (posiadając dowód osobisty), przekonasz się, śledząc na przykład stronę GOV. Tam znajdziesz także najświeższe informacje dotyczące wiz oraz zasad wjazdu na terytorium poszczególnych państw. Jeśli jesteś zainteresowany zmianami, które dotyczą podróżowania do Anglii obecnie, przeczytaj naszą poradę: Wyjazd do Wielkiej Brytanii po Brexicie – sprawdź, co musisz wiedzieć.

Poszukujesz ubezpieczenia auta na wyjazd? – sprawdź ofertę CUK!

Oprócz ważnych dokumentów uprawniających do kierowania autem za granicą, a także obowiązkowego wyposażenia pojazdu, nie możesz zapomnieć o zakupie odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Kończy Ci się polisa OC/AC? Skorzystaj z naszej internetowej porównywarki cen ubezpieczeń i znajdź najkorzystniejszą ofertę. Wystarczy, że do formularza na stronie wprowadzisz kilka danych, a wycenę otrzymasz w 2 minuty!

Sprawdź najlepsze aktualne oferty, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych online już dziś! Wolisz porozmawiać o polisie samochodowej osobiście? Zachęcamy do kontaktu z doświadczonym doradcą za pośrednictwem naszej infolinii lub odwiedzenia najbliższej placówki stacjonarnej CUK.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku