Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-06-01

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie podczas zagranicznych podróży samochodem?

Sprawdź, jakie dokumenty powinieneś mieć przy sobie za granicą.

Wybierasz się samochodem poza granice Polski? Jakie dokumenty, jako kierowca powinieneś zabrać? Czy wystarczy Ci krajowe prawo jazdy i polisa OC?

Sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, aby podróż przebiegała bez niepotrzebnych zakłóceń.

Wybierając się w zagraniczną podróż swoim samochodem nie zapomnij o zabraniu odpowiednich dokumentów.

Które kraje uznają polskie prawo jazdy?

Mając polskie prawo jazdy możesz prowadzić pojazd we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz m.in. w Islandii, Norwegii, Liechtensteinie, Szwajcarii czy USA. 

Pamiętaj, mimo iż nie potrzebujesz dodatkowych dokumentów uprawniających do prowadzenia samochodu w tych państwach, to jesteś zobowiązany do przestrzegania krajowych przepisów. Dlatego przed wyjazdem w międzynarodową podróż powinieneś zaznajomić się z zasadami drogowymi funkcjonującymi w kraju docelowym i w państwach, przez które przejeżdżasz. 

Kiedy jest potrzebne międzynarodowe prawo jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy to odpis krajowego prawa jazdy. Jest ważne w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej lub stronami Konwencji Genewskiej.

Wybierając się za granicę warto sprawdzić, stroną której Konwencji jest kraj, do którego jedziemy. Każda z nich ma inny wzór dokumentu, dlatego musimy określić czy potrzebujemy międzynarodowego prawa jazdy zgodnego z Konwencją Genewską czy z Konwencją Wiedeńską. 

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy zgodnego z Konwencją Wiedeńską to obecnie koszt 35,50 zł. Dokładnie taki sam koszt poniesiemy wyrabiając prawo jazdy zgodne z Konwencją Genewską.

Wypełniony wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy należy złożyć w dowolnym starostwie powiatowym. Wniosek można złożyć osobiście lub wysłać pocztą. Po dopełnieniu wszelkich formalności i uiszczeniu opłaty na wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy poczekamy maksymalnie 3 dni. 

Gdzie za granicą ważne jest polskie OC?

Jadąc autem w podróż za granicę koniecznie trzeba też sprawdzić czy w państwie, do którego się wybieramy, uznawane jest polskie ubezpieczenie OC.

Ochrona w ramach krajowego ubezpieczenia OC działa na obszarze państw, które podpisały Porozumienie Wielostronne (28 krajów należących do Unii Europejskiej i 6 państw spoza UE).

Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?

Jadąc autem w podróż za granicę, nie zawsze wystarczy tylko posiadanie krajowego ubezpieczenia OC. Lokalne władze po prostu mogą nie uwzględniać takiego dokumentu. W takich przypadkach konieczne może być wyrobienie Zielonej Karty, czyli Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczeniowego.

Zielona Karta jest dowodem na to, że jesteś objęty ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej właścicieli samochodów. Pozwala to zabezpieczyć się przed odpowiedzialnością za szkody spowodowane innym uczestnikom ruchu poza granicami kraju. 

Zieloną Kartę możesz wyrobić w każdym momencie. Pamiętaj jednak, że Zielona Karta nie zawsze zostanie wydana tego samego dnia, więc lepiej nie zostawiać tej formalności na ostatni moment. 

Więcej na temat tego dokumentu przeczytasz w naszym artykule “Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?”.

Autocasco (AC) – ubezpieczenie od uszkodzenia i kradzieży samochodu

Ubezpieczenia autocasco (AC) nie jest obowiązkowe, ale może być przydatne podczas międzynarodowej podróży.

AC różni się od OC przede wszystkim tym, że pokrywa koszty naprawy Twojego pojazdu w sytuacji, kiedy do zdarzenia dojdzie z Twojej winy lub Twoje auto zostanie uszkodzone w wyniku wydarzeń całkowicie od Ciebie niezależnych.

AC zabezpieczy Cię zarówno przed niewielkimi, jak i poważnymi szkodami, takimi jak:

  • stłuczki,
  • zniszczenie samochodu wskutek wandalizmu,
  • pożar,
  • kradzież.

AC jest ubezpieczeniem ograniczonym terytorialnie, co może oznaczać, że nie będzie honorowane we wszystkich krajach. Przed podróżą sprawdź swoją umowę ubezpieczeniową.

Towarzystwa często rozdzielają pakiet AC na terytorium naszego kraju i osobno Europy. Część towarzystw w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) zaznacza, że na terytorium państw byłego Związku Radzieckiego (czyli np. Rosji, Ukrainy, Mołdawii czy Białorusi) ochrona AC jest wyłączona całkowicie lub włączona jest ochrona od ryzyka kradzieży.

Pamiętaj jednak, że część towarzystw dopuszcza możliwość rozszerzenia za odpowiednią opłatą  zakresu ochrony AC o kraje, które masz zamiar odwiedzić.

Potrzebujesz ubezpieczenia na podróż?

A może kończy się Tobie OC/AC? Skorzystaj z naszej internetowej porównywarki cen OC/AC i znajdź korzystną ofertę! Ceny polis możesz też poznać podczas rozmowy telefonicznej z doradcą lub podczas wizyty w jednej z placówek