W tym artykule:
- Wielka Brytania a Covid-19 – jakie są zasady podróżowania?
- Brexit a wyjazd do Anglii – najważniejsze zmiany
- Jak dostać się do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
- Jak wygląda przewożenie towarów do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
- Wiza do Anglii po Brexicie – kto musi o tym pamiętać?
- Wyjazd do Wielkiej Brytanii samochodem – informacje dla kierowców
- Ubezpieczenie pojazdu w Wielkiej Brytanii – zasady
- Ubezpieczenie turystyczne do Anglii – dlaczego warto je mieć?
- Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii? – wykup ubezpieczenie w CUK!
Choć wyjazd do Anglii to dla wielu atrakcyjny cel turystyczny lub szansa na lepsze zarobki, taki krok może obecnie wiązać się z dodatkowymi komplikacjami. Wielka Brytania opuściła bowiem Unię Europejską w 2020 roku. Jest to spora zmiana dla pozostałych krajów członkowskich zarówno w ujęciu gospodarczym, jak i turystycznym.
Obecne zasady wyjazdu do Wielkiej Brytanii po Brexicie mogą Cię zaskoczyć. Należy liczyć się z nowymi przepisami dotyczącymi przekroczenia granicy Zjednoczonego Królestwa. Jeśli więc planujesz wyjazd do Anglii po Brexicie do pracy lub na wakacje, musisz zaznajomić się z obowiązującą procedurą. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na ważne pytania dotyczące podróżowania do Wielkiej Brytanii. Sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebował i jak właściwie zabezpieczyć swoją podróż.
Wielka Brytania a Covid-19 – jakie są zasady podróżowania?
Od 18 marca 2022 roku zniesione zostały wszelkie dodatkowe obostrzenia związane z pandemią Covid-19 podczas przekraczania granicy Wielkiej Brytanii. Odtąd polscy turyści nie muszą legitymować się paszportem szczepień, podróżując do Anglii. Nie są także zobowiązani do wykonywania testów na obecność koronawirusa zarówno przed wyjazdem, jak i po przylocie. Zniesiono też kwarantannę wjazdową oraz konieczność wypełniania formularza lokalizacyjnego.
Brexit a wyjazd do Anglii – najważniejsze zmiany
Planując wakacje w Anglii lub podróż na Wyspy w celach zarobkowych, warto dokładnie zapoznać się z obowiązującymi po Brexicie zmianami. Anglia opuściła wspólny rynek Unii Europejskiej, a to niesie za sobą szereg modyfikacji. Podróż do Wielkiej Brytanii zawsze wiązała się z kontrolą graniczną, a na lotniskach – paszportową. Aby jednak przekroczyć granicę, dotychczas wystarczyło okazanie dowodu osobistego. Czy zatem do Wielkiej Brytanii potrzebny jest paszport? Tak i jest to wystarczający dokument, uprawniający do wjazdu na teren UK.
Rezultatem Brexitu jest to, że formalności przy przekraczaniu granicy Wielkiej Brytanii przez obywateli Polski i innych krajów Unii Europejskiej, a także Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii w jakimkolwiek celu (także w formie kilkudniowych wyjazdów turystycznych) uległy zmianie. Reasumując, od 1 października 2021 roku można przekroczyć granicę UK tylko na podstawie paszportu. Wprowadzone zostają wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii, a obowiązek ich posiadania zależy od celu podróży.
To ważne!
Od 1.10.2021 roku Polacy mogą podróżować do Wielkiej Brytanii jedynie z ważnym paszportem. Po Brexicie dowód osobisty nie jest już wystarczający. MSZ informuje jednak o wyjątkach od tej reguły. Z dowodem osobistym mogą dalej podróżować posiadacze statusu osoby osiedlonej lub tymczasowo osiedlonej w Wielkiej Brytanii, którzy uzyskali swój status na podstawie dowodu osobistego. Mają do tego prawo co najmniej do końca 2025 roku.
Jak dostać się do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, obywatele państw członkowskich zadają sobie pytanie, czy można lecieć do Anglii bez wizy. Obowiązek wizowy w części przypadków uzależniony jest od celu podróży. Kiedy zatem w Wielkiej Brytanii będzie potrzebna wiza?
- 1Podróż w celach turystycznych lub w odwiedziny – jeśli wybierasz się z planowaną wizytą na okres krótszy niż 6 miesięcy, np. by odwiedzić członków rodziny lub zwiedzić Anglię, nie musisz posiadać wizy – wystarczy, że będziesz miał paszport.
- 2Podróż służbowa – czy w tym wypadku Polacy potrzebują wizy do Wielkiej Brytanii? Jeśli ma być to wyjazd na krótki okres, np. w celu udziału w konferencji, tu znów wystarczy sam paszport. W większości sytuacji wiza do UK wymagana jest dopiero wtedy, gdy łączny czas pobytu na terytorium Wielkiej Brytanii przekroczy 6 miesięcy.
- 3Podróż celem podjęcia nauki lub pracy – w tym wypadku warunkiem podjęcia pracy, odbycia stażu lub nauki na terytorium Wielkiej Brytanii, oprócz posiadania paszportu jest wiza.
Jak wygląda przewożenie towarów do Wielkiej Brytanii po Brexicie?
Co można przewieźć do Anglii samolotem po Brexicie? Na terytorium Wielkiej Brytanii możemy obecnie przewieźć właściwie wszystko. Należy jednak zapoznać się z obowiązującymi limitami w przypadku przewozu towarów transportem lotniczym. Przestrzegając limitów, oszczędzimy sobie dodatkowych kontroli. Ich przekroczenie może skutkować natomiast dodatkowymi opłatami celnymi.
Limity dotyczą głównie używek, które można przewozić ze sobą w bagażu podręcznym. Ważne, by transportowane przedmioty były przeznaczone na własny użytek lub dla innej osoby na prezent, a nie na handel. Od stycznia 2021 roku obowiązują także nowe limity dotyczące przewozu alkoholu i tytoniu na teren Wielkiej Brytanii. Do Anglii można przewieźć obecnie:
- 200 sztuk papierosów,
- 50 cygar,
- 100 cygaretek,
- 250 gramów tytoniu,
- 200 sztuk wkładów do elektronicznych podgrzewaczy tytoniowych,
- 4 litry trunków o zawartości alkoholu powyżej 22%,
- 18 litrów wina niemusującego,
- 42 litry piwa,
- 9 litrów wzmocnionego wina (port, sherry), wina musującego i innych napojów alkoholowych poniżej 22% zawartości alkoholu.
Wiza do Anglii po Brexicie – kto musi o tym pamiętać?
Wyjazd do Anglii do pracy po Brexicie może być trudniejszy niż wcześniej, jednak zmiany nie są aż tak radykalne, jak mogłoby się to wydawać. Jak wspomnieliśmy wyżej, turyści planujący zwiedzanie wysp brytyjskich, którzy nie wybierają się na wakacje dłuższe niż pół roku, właściwie wcale nie muszą martwić się formalnościami. Posiadanie ważnego paszportu wystarczy.
Praca w UK po Brexicie, a także otworzenie własnej działalności w okresie dłuższym niż 6 miesięcy niemal zawsze będzie wiązała się natomiast z wyrobieniem wizy. Wniosek o jej wydanie należy złożyć na stronie GOV.UK. Warunkiem uzyskania wizy jest spełnienie odpowiednich kryteriów oraz wymaganej liczby punktów. Dokładne instrukcje dotyczące tej procedury także dostępne są na stronie GOV.UK.
Z DORADCĄ
Wyjazd do Wielkiej Brytanii samochodem – informacje dla kierowców
Kierowcy, którzy planują poruszać się samochodem w Anglii, muszą oczywiście pamiętać, że obowiązuje tam ruch lewostronny. Nie jest to jednak jedyna zmiana, z jaką zmierzą się kierowcy przemieszczający się autem po tamtejszych drogach.
Dojeżdżając do ronda, pierwszeństwo mają pojazdy poruszający się po prawej stronie, chyba że znaki nakazują inaczej. Natomiast dojeżdżając do skrzyżowania, pierwszeństwo jest oznaczone znakami drogowymi i trzeba dokładnie je sprawdzać. Jadąc po drodze, należy trzymać się lewej strony, a wyprzedzać można jedynie z prawego pasa.
Ubezpieczenie pojazdu w Wielkiej Brytanii – zasady
Aby prowadzić auto po Wielkiej Brytanii, wystarczy posiadanie polskiego prawa jazdy, a także papierowej wersji dowodu osobistego, które należy zawsze wozić ze sobą. Należy mieć również ważne ubezpieczenie OC – polski ubezpieczyciel wydaje dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia na podstawie polisy zakupionej w kraju.
Co zatem z Zieloną Kartą w Wielkiej Brytanii? Po Brexicie PBUK i Ministerstwo Spraw Zagranicznych zalecali, aby osoby podróżujące tam własnym autem z Polski posiadały Zieloną Kartę w UK. Jednak 30 lipca 2021 r. Komisja Europejska ratyfikowała dotychczasowe członkostwo Wielkiej Brytanii w Porozumieniu Wielostronnym Biur Narodowych Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że Polacy podróżujący autem do Anglii nadal muszą mieć przy sobie jedynie papierowe potwierdzenie ważności polisy OC wykupionej w Polsce.
Ubezpieczenie turystyczne do Anglii – dlaczego warto je mieć?
Choć Polacy posiadający aktualną kartę EKUZ wciąż mogą się nią posługiwać na terenie Wielkiej Brytanii, a w razie nagłej potrzeby otrzymają pomoc medyczną w takim samym zakresie, jak obywatele brytyjscy, to dodatkowe ubezpieczenie turystyczne w Anglii może zapewnić lepszą ochronę. Dodatkowa polisa podróżna może zagwarantować wsparcie finansowe na pokrycie kosztów leczenia i skutków nieszczęśliwych zdarzeń, np. takich jak skradzione bagaże.
Ubezpieczenie turystyczne do Anglii powinno przede wszystkim chronić ubezpieczonego kompleksowo i w sposób dopasowany do specyfiki konkretnego wyjazdu. Polisa musi zapewnić pomoc w razie poważnych zachorowań, a także wypadków wymagających specjalistycznej pomocy lekarskiej oraz drogiego leczenia. Dzięki dobremu ubezpieczeniu turystycznemu możesz zyskać:
- zwrot kosztów leczenia,
- ubezpieczenie NNW,
- koszty ratownictwa i poszukiwań, na każdym etapie,
- assistance w podróży,
- ubezpieczenie bagażu,
- OC w życiu prywatnym.
Wyjeżdżasz do Wielkiej Brytanii? – wykup ubezpieczenie w CUK!
Korzystając z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, znajdziesz najlepsze oferty polis od największych towarzystw – sprawdź i wykup polisę w CUK już dziś! Odpowiednio dobrane ubezpieczenie na wyjazd do Wielkiej Brytanii zapewni Ci bezstresową podróż i spokojny pobyt za granicą.
Wyjeżdżasz za granicę samochodem? Nie zapomnij o wykupieniu polis OC i AC! Skorzystaj z dokładnego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych online i znajdź najlepszą ofertę już dziś! Pomocą służą też nasi doradcy na infolinii – zostaw numer, a oddzwonimy. Jeśli wolisz porozmawiać osobiście – odwiedź jedną z naszych placówek stacjonarnych. Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z zakupem polisy.
Oceń artykuł