Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2021-09-13

Winiety - czym są i kiedy oraz gdzie należy je kupić?

Niezbędne informacje, które powinieneś znać na temat winiet, jeśli wybierasz się za granice.

Winiety - czym są i kiedy oraz gdzie należy je kupić?

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na spędzanie urlopu. Niektórzy decydują się na dalekie wyprawy samolotem. Inni, ceniąc niezależność i możliwość zwiedzania różnych miejsc „po drodze”, a przede wszystkim „po swojemu”, wybierają podróż autem. W takim wariancie należy wcześniej dobrze zaplanować trasę i sprawdzić, czy nie ma konieczności wykupienia winiety. Czym ona jest, ile kosztuje i gdzie załatwić formalności związane z jej zakupem? Przeczytajcie!

Fani zwiedzania ciekawych miejsc „na własną rękę” doceniają mnogość atrakcji oraz przyjemne zaskoczenia, które mogą spotkać ich po drodze. Jeśli w jakimś miejscu będziemy chcieli zostać dłużej, nie musimy przejmować się ograniczeniami czasowymi w związku z wylotem lub uciekającym pociągiem. To duże udogodnienie, jednak należy pamiętać, że ma ono swoją cenę. I to dosłownie! Podróżując po Europie, musimy wliczyć w koszty wakacji opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. O jakich kwotach mówimy i co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Sprawdzamy.

Winieta - co to?

Jeśli planujesz wybrać się na urlop autem i zwiedzać najciekawsze europejskie kraje, musisz wiedzieć wcześniej, co to jest winieta, ile będzie kosztować i gdzie należy ją kupić. Zacznijmy od podstawowych informacji.

Winieta to nic innego, jak opłata drogowa obowiązująca w 8 krajach w Europie, którą obciążani są kierowcy przed przekroczeniem granicy. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty możemy legalnie przemierzać różne europejskie zakątki, ciesząc się komfortem i szybkością podróży autostradami oraz drogami szybkiego ruchu. Posiadanie winiety jest obowiązkowe, a jej brak w niektórych krajach skutkuje bardzo wysokim mandatem lub nawet brakiem możliwości kontynuowania zaplanowanej trasy autostradą. To może znacząco wydłużyć całą podróż, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do konieczności zmiany obranej trasy. Z tej przyczyny warto sprawdzić wcześniej, gdzie kupić winiety, by nie doznać tak niemiłego rozczarowania.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Winieta to płaska nalepka, którą najczęściej należy umiejscowić na przedniej szybie auta, od wewnętrznej strony. Pamiętajmy, by równocześnie odkleić winiety, które już straciły ważność. Dzięki temu mamy dowód na uregulowaniu niezbędnej płatności, w skład której wchodzą między innymi opłaty drogowe i ubezpieczeniowe.

Formy poboru opłat podążają za duchem nowoczesności. W większości europejskich państw nie musimy się zastanawiać, gdzie najtaniej kupić winiety - znajdziemy je po prostu w sieci. To szybki i wygodny sposób zapłaty za możliwość podróżowania autostradami, z którego chętnie korzystają kierowcy. Zwłaszcza ci, którzy nie planują takich wydatków z wyprzedzeniem!

Winieta Polska - jak to wygląda w naszym kraju?

W naszym kraju nie obowiązują typowe, naklejane na szyby winiety. Gdzie kupić w Polsce „bilet” upoważniający do przejazdu autostradami i drogami szybkiego ruchu? Gdzie kupić winiety w Warszawie i jak one wyglądają? Tu sprawa jest dość prosta i wydaje się, że również wygodna z perspektywy podróżujących autem. Brak systemu winiet skutkuje bezpośrednim poborem opłat „na bramkach”  wyjazdowych z autostrady. Można dokonywać też opłat drogą elektroniczną (viaTOLL) lub przez aplikacje bankowe. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

 • Wiele towarzystw do wyboru,
 • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
 • Pełne wsparcie doradców.

Warto nadmienić, że w Polsce nie ma ujednoliconej stawki za przejazd autostradami. Kwota, którą zapłacimy, jest zróżnicowana i uzależniona od zlokalizowania drogi. Niestety, znajdujemy się w czołówce krajów, w których wymagane opłaty za przejazdy są najwyższe. Na szczególną uwagę zasługuje choćby autostrada A2, zarządzana przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Po kolejnej podwyżce, która miała miejsce w połowie lutego 2021 roku, kierowcy aut osobowych, małych aut dostawczych oraz motorów za przejazd każdego z trzech odcinków autostrady zapłacą 23 zł, czyli łącznie 69 zł. Na pocieszenie dodamy, że posiadacze samochodów osobowych do 3,5 tony są zwolnieni z opłat za przejazdy drogami ekspresowymi. 

Winiety Warszawa - gdzie kupić?

Jak już wspominaliśmy, w naszym kraju nie występują typowe winiety. Gdzie kupić te, które musimy posiadać, odwiedzając inne europejskie zakątki? Oferuje je w sprzedaży wysyłkowej PZM, czyli Polski Związek Motorowy, będący jedynym autoryzowanym dystrybutorem winiet. Musimy je posiadać, jeśli wybieramy się do:

 • Austrii
 • Bułgarii
 • Czech
 • Rumunii
 • Słowacji
 • Słowenii
 • Szwajcarii
 • na Węgry.

Gdzie można kupić winiety, jeśli nie interesuje nas sprzedaż wysyłkowa? Na przykład w punktach wspomnianego wcześniej PZM lub na wybranych stacjach benzynowych, w niektórych sieciach sklepów spożywczych, w punktach pocztowych lub na przejściach granicznych. Winiety warto kupować w sprawdzonych miejscach i zweryfikować obowiązujące ceny. Najtańsze winiety mogą nie być już honorowane, a dopłata różnicy w cenie niemożliwa do zrealizowania. Wtedy grożą nam wysokie mandaty. Coraz częściej jednak możemy spotkać się z elektronicznym poborem opłat. Ostatnio zdecydowały się  na niego między innymi Czesi, dzięki czemu po podróży w te rewiry, nie będziemy musieli zdrapywać już starej winiety z szyby. A bywało to niekiedy problematyczne!

Winiety Niemcy - gdzie kupić?

Bardziej uważni czytelnicy mogli zwrócić uwagę, że powyższa lista nie ujęła opłat za autostrady, które należy uiścić, przemierzając trasy szybkiego ruchu u naszych zachodnich sąsiadów. Czy u nich wymagana jest winieta? Niemcy zrezygnowali z obciążania kierowców opłatami z nią związanymi. Co to oznacza w praktyce? Darmową i szybką jazdę (niekoniecznie bez trzymanki) dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 7,5 tony.

Podczas przejażdżki niemieckimi drogami za portfel złapiemy się jedynie przed wjazdem do tuneli Herrentunnel i Warnowtunnel. Koszt przejazdu przez pierwszy z nich to niecałe 2 EUR, a drugi nieco ponad 4 EUR. Na autostradach w Niemczech nie mamy limitu prędkości. Zalecana prędkość to 130 km/h, jednak przy jej przekroczeniu nie musimy obawiać się mandatów. Szybkość należy dopasować do swoich umiejętności i warunków na drodze. 

Gdzie kupić winiety w drodze do Chorwacji?

Planując wakacje objazdowe z obowiązkowym odwiedzeniem choćby uroczego miasta Pula, nie musimy obciążać sobie tym głowy. Winiety w Chorwacji nie są wymagane. Obowiązuje tu system poboru opłat tożsamy do tego, który znamy z podróżowania po autostradach w Polsce. Oznacza to tyle, że nie ma odgórnie ustanowionej ceny przejazdu - jest ona ustalana w zależności od lokalizacji drogi i jej zarządcy oraz rodzaju pojazdu, którym się przemieszczamy. Za przejazd zapłacimy „na bramkach”.

Winiety Czarnogóra - brak autostrad, brak opłat!

Jeśli z Chorwacji planujemy pojechać do Czarnogóry, winiety nie będą dodatkowym obciążeniem budżetu po dotarciu do miejsca docelowego. W związku z tym, że w Czarnogórze trudno o drogi szybkiego ruchu i autostrady, nie będzie konieczności uiszczania dodatkowych opłat!  Zapłacimy jedynie za przejazd tunelem Sozina.

Nie oznacza to jednak, że będziemy podróżować w dyskomforcie - o nie! Stan dróg w większości przypadków (a na pewno na wybrzeżu oraz w rejonie Podgoricy) jest lepszy niż w Polsce i można poruszać się po nich dość szybko, bez lęku o zepsute zawieszenie. Trochę gorzej pojedzie się nam po górzystym centrum kraju, jednak do dramatu daleko!

Winiety Litwa - tu też jeździmy za darmo

Pozostajemy w rewirach przyjemnych dla zasobności portfela - na naszych drogowskazach napis „Litwa”. Winieta i tu jest pieśnią odległej przeszłości - na razie za przejazdy drogami szybkiego ruchu i autostradami nie zapłacimy nic. Warunek? Musimy podróżować samochodem osobowym. Opłaty pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych - w tym wypadku zapłacimy od 6 do maksymalnie 37 EUR, w zależności od rodzaju pojazdu, którym będziemy przemierzać drogi płatne oraz tego, czy zdecydujemy się na opłatę dzienną, czy tygodniową.

Szwajcaria - winieta obowiązkowa

Teraz przenosimy się w ekspresowym tempie do miejsca, gdzie wymagana jest winieta. Szwajcaria proponuje jedynie winiety roczne, ważne od pierwszego dnia grudnia do ostatniego dnia stycznia kolejnego roku. Nie ma możliwości jednorazowej zapłaty za przejazd. W Szwajcarii winieta tygodniowa nie obowiązuje. Płatny przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu dotyka portfeli kierowców pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Płacić muszą również motocykliści! O jakich kosztach mowa? 

Szwajcaria winiety sprzedaje w cenie 40 CHF, czyli blisko 200 zł. Taka sama cena dotyczy również przyczep w zestawach do 3,5 tony. Brak posiadania ważnej winiety rocznej w Szwajcarii to pięciokrotność jej wartości oraz obowiązek jej wykupienia, mimo opłacenia mandatu. Jednym słowem - drogo! 

Winiety Węgry - ile zapłacimy?

Przenosimy się na Węgry. Winieta nie będzie tu spędzać nam snu z powiek. Jej cena nie jest zawrotna, a zakup nie wymaga wychodzenia z domu. Gdzie kupić winiety na Węgry? W sieci. Taka wydrukowana e-winieta (e-matrica) z numerem sprzedaży jest potwierdzeniem uiszczenia wymaganej opłaty, dlatego warto zostawić ją w aucie, na wypadek ewentualnej kontroli. Jakie poniesiemy koszty? To zależy od masy całkowitej naszego pojazdu i liczby miejsc. Podział obejmuje 5 kategorii:

 • Kategoria D1 - pojazdy osobowe, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a na pokładzie auta może zasiąść maksymalnie 7 osób. Możemy zdecydować się na winietę tygodniową, miesięczną, roczną lub roczną powiatową. Ich ceny wahają się od blisko 80 do ponad 800 zł).
 • Kategoria D2 - ujmująca samochody ciężarowe do 3,5 tony, którymi może podróżować więcej niż 7 osób. Tu kwoty zaczynają się od nieco ponad 140 złotych przy winiecie tygodniowej i sięgają do ponad 800 zł za winietę roczną.
 • Kategoria B2 - dotycząca busów i autobusów, których masa nie przekracza 5 ton. Za winietę roczną przyjdzie nam zapłacić sporo - ponad 3700 zł. Winieta tygodniowa to koszt około 300 zł, a miesięczna blisko 430 złotych. Tu także możemy zdecydować się na winietę roczną powiatową, za którą zapłacimy blisko 380 złotych.
 • Kategoria U - zawierają się w niej przyczepy ciągnięte przez pojazdy z wymienionych wyżej kategorii D2 i B2. Możemy zdecydować się na zakup winiety tygodniowej, miesięcznej, rocznej i rocznej powiatowej. Ich ceny wahają się od 78 złotych - w wersji najtańszej do maksymalnie 808 złotych w wersji najdroższej (rocznej).
 • D1M - dedykowanej motocyklistom. Ci mogą wykupić winietę, która będzie ważna przez 10 dni. Jej koszt to zaledwie 45 złotych. Istnieje również możliwość wykupienia winiety miesięcznej - wtedy musimy wydać nieco ponad 60 złotych.

Winieta Austria - gdzie kupić?

Nie ustajemy w naszej podróży po kosztach wakacyjnych uciech z perspektywy „czterech kółek”. Gdzie kupić winietę do Austrii? Podobnie, jak w przypadku opisywanych powyżej Węgier, winieta do Austrii dostępna jest w wygodnej, elektronicznej wersji. Do jej opłaty i wydruku zobowiązani są kierowcy aut, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Podczas zakupu musimy podać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziemy się poruszać. W przypadku braku dokonania ważnej opłaty musimy liczyć się z wysokimi mandatami.

Gdzie kupić winietę na Słowenię? Ostatni przystanek na naszej trasie!

Rzutem na taśmę bierzemy jeszcze pod lupę jeden z europejskich „wakacyjnych punktów przelotowych”. Winiety Słowenia - gdzie kupić? W domu, pracy lub w kinie. Jest to możliwe, ponieważ w Słowenii również obowiązują winiety elektryczne. Kupimy je przez internet. Zwolennicy wersji papierowych mogą zakupić klasyczną w formie winietę na stacji benzynowej lub na przejściu granicznym. Możemy zdecydować się na opłatę za tydzień, miesiąc lub rok. Posiadanie winiety nie zwalnia nas z opłaty 7 EUR za przejazd przez Tunel Karawanki (droga E61).

Nie zapomnij o OC!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiecie już, gdzie kupić winietę. Austria, Słowenia lub Czechy nie przerażą Was nieprzewidzianymi opłatami lub - o zgrozo - mandatami. Dodatkowo przed podróżą sprawdź, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie samochodowe lub na motocykl - w zależności od tego, jakiego typu pojazdem będziesz zdobywać urlopowe szczyty marzeń.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. To ono pokrywa szkody, które wyrządzisz osobom trzecim w razie ewentualnego wypadku. Z kolei dzięki ubezpieczeniu AC nie będziesz musiał obawiać się nieplanowanych wydatków, w związku z koniecznością naprawy swojego pojazdu - również w czasie urlopu.