2022-07-11

Winiety – czym są, ile kosztują i gdzie obowiązują?

Niezbędne informacje, które powinieneś znać na temat winiet, jeśli wybierasz się za granicę.

Winiety – czym są, ile kosztują i gdzie obowiązują?

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na spędzanie urlopu. Niektórzy decydują się na dalekie wyprawy samolotem. Inni, ceniąc niezależność i możliwość zwiedzania różnych miejsc „po drodze”, a przede wszystkim „po swojemu”, wybierają podróż autem. W takim wariancie należy wcześniej dobrze zaplanować trasę i sprawdzić, czy nie ma konieczności wykupienia winiety. Czym ona jest, ile kosztuje i gdzie załatwić formalności związane z jej zakupem? Przeczytajcie!

Fani zwiedzania ciekawych miejsc „na własną rękę” doceniają mnogość atrakcji oraz przyjemne zaskoczenia, które mogą spotkać ich po drodze. Jeśli w jakimś miejscu będziemy chcieli zostać dłużej, nie musimy przejmować się ograniczeniami czasowymi w związku z wylotem lub uciekającym pociągiem. To duże udogodnienie, jednak należy pamiętać, że ma ono swoją cenę. I to dosłownie! Podróżując po Europie, musimy wliczyć w koszty wakacji opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi. O jakich kwotach mówimy i co jeszcze powinniśmy wiedzieć? Sprawdzamy.

Winieta – czym jest i ile kosztuje?

Jeśli planujesz wybrać się na urlop autem i zwiedzać najciekawsze europejskie kraje, musisz wiedzieć wcześniej, co to jest winieta, ile będzie kosztować i gdzie należy ją kupić. Zacznijmy od podstawowych informacji.

Winieta stanowi opłatę drogową obowiązującą w 8 krajach w Europie, którą obciążani są kierowcy przed przekroczeniem granicy. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty możemy legalnie przemierzać różne europejskie zakątki, ciesząc się komfortem i szybkością podróży autostradami oraz drogami szybkiego ruchu.

Winieta to płaska nalepka, którą najczęściej należy umiejscowić na przedniej szybie auta, od wewnętrznej strony. Pamiętajmy, by równocześnie odkleić winiety, które już straciły ważność. Dzięki temu mamy dowód na uregulowaniu niezbędnej płatności, w skład której wchodzą między innymi opłaty drogowe i ubezpieczeniowe.

Posiadanie winiety w wielu krajach jest obowiązkowe, a jej brak skutkuje bardzo wysokim mandatem lub nawet koniecznością zakończenia jazdy autostradą. To może znacząco wydłużyć całą podróż, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do konieczności zmiany obranej trasy. Z tej przyczyny warto sprawdzić wcześniej, gdzie kupić winiety, by nie doznać tak niemiłego rozczarowania.

Kary za brak winiet w różnych krajach*

Austria

120 EUR

Bułgaria

300 BGN

Czechy

20 000 CZK

Rumunia

4500 RON

Słowacja

Od 60 EUR

Słowenia

300-800 EUR

Szwajcaria 

200 CHF

Węgry

15 460 HUF – opłacenie kary do 60 dni 

61 820 HUF - powyżej 60 dni 

*Źródło: https://www.pzmtravel.com.pl/informacja-o-oplatach-drogowych.html

Formy poboru opłat podążają za duchem nowoczesności. W większości europejskich państw nie musimy się zastanawiać, gdzie najtaniej kupić winiety — znajdziemy je po prostu w sieci. To szybki i wygodny sposób zapłaty za możliwość podróżowania autostradami, z którego chętnie korzystają kierowcy. Zwłaszcza ci, którzy nie planują takich wydatków z wyprzedzeniem!

Winieta Polska - jak to wygląda w naszym kraju?

W naszym kraju nie obowiązują typowe, naklejane na szyby winiety. Gdzie kupić w Polsce „bilet” upoważniający do przejazdu autostradami i drogami szybkiego ruchu? Gdzie kupić winiety w Warszawie i jak one wyglądają? Tu sprawa jest dość prosta i wydaje się, że również wygodna z perspektywy podróżujących autem. Brak systemu winiet skutkuje bezpośrednim poborem opłat „na bramkach”  wyjazdowych z autostrady. Można dokonywać też opłat drogą elektroniczną (e-TOLL) lub przez aplikacje bankowe.

To ważne!

1 października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez system e-TOLL.

Warto nadmienić, że w Polsce nie ma ujednoliconej stawki za przejazd autostradami. Kwota, którą zapłacimy, jest zróżnicowana i uzależniona od zlokalizowania drogi. Niestety, znajdujemy się w czołówce krajów, w których wymagane opłaty za przejazdy są najwyższe. Na szczególną uwagę zasługuje choćby autostrada A2, zarządzana przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Ostatnia zmiana stawek opłat za przejazd 150 km odcinkiem A2 nastąpiła 10 stycznia 2022 roku. Od tego dnia za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem zapłacimy 25 zł (wzrost ceny o 2 zł).

Winiety Warszawa - gdzie kupić?

Jak już wspominaliśmy, w naszym kraju nie występują typowe winiety. Gdzie kupić te, które musimy posiadać, odwiedzając inne europejskie zakątki? Oferuje je w sprzedaży wysyłkowej PZM, czyli Polski Związek Motorowy, będący jedynym autoryzowanym dystrybutorem winiet. Musimy je posiadać, jeśli wybieramy się do:

  • Austrii
  • Bułgarii
  • Czech
  • Rumunii
  • Słowacji
  • Słowenii
  • Szwajcarii
  • Węgier.

Gdzie można kupić winiety, jeśli nie interesuje nas sprzedaż wysyłkowa? Na przykład w punktach wspomnianego wcześniej PZM lub na wybranych stacjach benzynowych, w niektórych sieciach sklepów spożywczych, w punktach pocztowych lub na przejściach granicznych. Winiety warto kupować w sprawdzonych miejscach i zweryfikować obowiązujące ceny.

Najtańsze winiety mogą nie być już honorowane, a dopłata różnicy w cenie niemożliwa do zrealizowania. Wtedy grożą nam wysokie mandaty. Coraz częściej jednak możemy spotkać się z elektronicznym poborem opłat. Ostatnio zdecydowały się  na niego między innymi Czesi, dzięki czemu po podróży w te rewiry, nie będziemy musieli zdrapywać już starej winiety z szyby. A bywało to niekiedy problematyczne!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Winiety Niemcy – czy są wymagane?

Bardziej uważni czytelnicy mogli zwrócić uwagę, że powyższa lista nie ujęła opłat za autostrady, które należy uiścić, przemierzając trasy szybkiego ruchu u naszych zachodnich sąsiadów. Czy u nich wymagana jest winieta? Niemcy zrezygnowali z obciążania kierowców obowiązkiem jej nabywania. Co to oznacza w praktyce? Darmową i szybką jazdę (niekoniecznie bez trzymanki) dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 7,5 tony.

Podczas przejażdżki niemieckimi drogami za portfel złapiemy się jedynie przed wjazdem do tuneli Herrentunnel i Warnowtunnel. Koszt przejazdu przez pierwszy z nich to niecałe 2 EUR, a drugi nieco ponad 4 EUR. Na autostradach w Niemczech nie mamy limitu prędkości. Zalecana prędkość to 130 km/h, jednak przy jej przekroczeniu nie musimy obawiać się mandatów. Szybkość należy dopasować do swoich umiejętności i warunków na drodze.

Gdzie kupić winiety w drodze do Chorwacji?

Planując wakacje objazdowe z obowiązkowym odwiedzeniem choćby uroczego miasta Pula, nie musimy obciążać sobie tym głowy. Winiety w Chorwacji nie są wymagane. Obowiązuje tu system poboru opłat tożsamy do tego, który znamy z podróżowania po autostradach w Polsce. Oznacza to tyle, że nie ma odgórnie ustanowionej ceny przejazdu — jest ona ustalana w zależności od lokalizacji drogi i jej zarządcy oraz rodzaju pojazdu, którym się przemieszczamy. Za przejazd zapłacimy „na bramkach”.

Winiety Czarnogóra – brak autostrad, brak opłat!

Jeśli z Chorwacji planujemy pojechać do Czarnogóry, winiety nie będą dodatkowym obciążeniem budżetu po dotarciu do miejsca docelowego. W związku z tym, że w Czarnogórze trudno o drogi szybkiego ruchu i autostrady, nie będzie konieczności uiszczania dodatkowych opłat!  Zapłacimy jedynie za przejazd tunelem Sozina.

Nie oznacza to jednak, że będziemy podróżować w dyskomforcie — o nie! Stan dróg w większości przypadków (a na pewno na wybrzeżu oraz w rejonie Podgoricy) jest lepszy niż w Polsce i można poruszać się po nich dość szybko, bez lęku o zepsute zawieszenie. Trochę gorzej pojedzie się nam po górzystym centrum kraju, jednak do dramatu daleko!

Winiety Litwa - tu też jeździmy za darmo

Pozostajemy w rewirach przyjemnych dla zasobności portfela — na naszych drogowskazach napis „Litwa”. Winieta i tu jest pieśnią odległej przeszłości — na razie za przejazdy drogami szybkiego ruchu i autostradami nie zapłacimy nic. Warunek? Musimy podróżować samochodem osobowym. Opłaty pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych — w tym wypadku zapłacimy od 6 do maksymalnie 37 EUR, w zależności od rodzaju pojazdu, którym będziemy przemierzać drogi płatne oraz tego, czy zdecydujemy się na opłatę dzienną, czy tygodniową.

Szwajcaria – winieta obowiązkowa

Teraz przenosimy się w ekspresowym tempie do miejsca, gdzie wymagana jest winieta. Szwajcaria proponuje jedynie winiety roczne, ważne od pierwszego dnia grudnia do ostatniego dnia stycznia kolejnego roku. Nie ma możliwości jednorazowej zapłaty za przejazd. W Szwajcarii winieta tygodniowa nie obowiązuje. Płatny przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu dotyka portfeli kierowców pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Płacić muszą również motocykliści! O jakich kosztach mowa?

Szwajcaria winiety sprzedaje w cenie 40 CHF, czyli około 184 zł. Taka sama cena dotyczy również przyczep w zestawach do 3,5 tony. Brak posiadania ważnej winiety rocznej w Szwajcarii to pięciokrotność jej wartości oraz obowiązek jej wykupienia, mimo opłacenia mandatu. Jednym słowem – drogo! Warto jednak pamiętać, że szwajcarska winieta autostradowa jest ważna od dnia zakupu, aż do końca stycznia następnego roku. Winiety w Szwajcarii można nabyć na stacjach benzynowych, w placówkach pocztowych oraz na przejściach granicznych.

Winiety Węgry – ile zapłacimy i gdzie je nabyć?

Przenosimy się na Węgry. Winieta nie będzie tu spędzać nam snu z powiek. Jej cena nie jest zawrotna, a zakup nie wymaga wychodzenia z domu. Gdzie kupić winiety na Węgry?

Można nabyć je przez internet za  pośrednictwem strony: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Taka wydrukowana e-winieta (e-matrica) z numerem sprzedaży jest potwierdzeniem uiszczenia wymaganej opłaty, dlatego warto zostawić ją w aucie, na wypadek ewentualnej kontroli. Jakie poniesiemy koszty? To zależy od okresu obowiązywania winiety oraz typu posiadanego pojazdu. Poniższa tabela przedstawia ceny winiet na Węgrzech w 2022 r

okres ważności winietypojazd osobowy DMC <3.5tbus DMC <3,5 tprzyczepa autobus motocykl

10 dni

3640 Ft

7270 Ft

3640 Ft 

16 100 Ft

1530 Ft

1 miesiąc

4970 Ft

9930 Ft

4970 Ft

22 830 Ft

2600 Ft

roczna- cały kraj

44 460 Ft

44 460 Ft

44 460 Ft

207 770 Ft

44 460 Ft

roczna- jeden okrąg

5200 Ft

10 390 Ft

5200 Ft

20 780 Ft

5200 Ft

Winieta Austria - gdzie kupić i ile kosztuje?

Nie ustajemy w naszej podróży po kosztach wakacyjnych uciech z perspektywy „czterech kółek”. Gdzie kupić winietę do Austrii? Podobnie, jak w przypadku opisywanych powyżej Węgier, można nabyć ją w elektronicznej wersji, np. na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Winietę do Austrii muszą zakupić wszyscy kierowcy aut, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Podczas płatności musimy podać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziemy się poruszać. W przypadku braku dokonania ważnej opłaty musimy liczyć się z wysokimi mandatami. Oto ceny winiet w Austrii w 2022 roku:

Ile obowiązuje winieta:samochód osobowy (DMC<3,5t)motocykl

10 dni

9,50 EUR

5,50 EUR

2 miesiące

27,80 EUR

13,90 EUR

1 rok

92,50 EUR

36,70 EUR

Gdzie kupić winietę na Słowenię? Ostatni przystanek na naszej trasie!

Rzutem na taśmę bierzemy jeszcze pod lupę jeden z europejskich „wakacyjnych punktów przelotowych”. Winiety Słowenia – gdzie kupić? W domu, pracy lub w kinie. Jest to możliwe, ponieważ w Słowenii również obowiązują winiety elektryczne. Pełna lista punktów znajduje się na stronie operatora słoweńskich autostrad: https://www.dars.si/vignette_system/points_of_sale.

Zwolennicy wersji papierowych mogą zakupić klasyczną w formie winietę na stacji benzynowej lub na przejściu granicznym. Możemy zdecydować się na opłatę za tydzień, miesiąc lub rok. Warto wiedzieć, że osiadanie winiety nie zwalnia nas z opłaty 7 EUR za przejazd przez Tunel Karawanki (droga E61).

Poniższa tabela przedstawia ceny winiet w Słowenii w 2022 r.:

WinietaCena

Roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2A)

110 EUR

Miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2A)

30 EUR

Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2A)

15 EUR

Roczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2B)

220 EUR

Miesięczna winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2B)

60 EUR

Tygodniowa winieta dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2B)

30 EUR

Roczna winieta dla motocykli

55 EUR

Półroczna winieta dla motocykli       

30 EUR

Tygodniowa winieta dla motocykli    

7,50 EUR

Nie zapomnij o OC!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiecie już, gdzie kupić winietę. Austria, Słowenia lub Czechy nie przerażą Was nieprzewidzianymi opłatami, lub – o zgrozo – mandatami. Dodatkowo przed podróżą sprawdź, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie samochodowe lub na motocykl – w zależności od tego, jakiego typu pojazdem będziesz zdobywać urlopowe szczyty marzeń.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. To ono pokrywa szkody, które wyrządzisz osobom trzecim w razie ewentualnego wypadku. Z kolei dzięki ubezpieczeniu AC nie będziesz musiał obawiać się nieplanowanych wydatków, w związku z koniecznością naprawy swojego pojazdu – również w czasie urlopu.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku