2024-03-15

Winiety – czym są, ile kosztują i gdzie obowiązują?

Niezbędne informacje, które powinieneś znać na temat winiet, jeśli wybierasz się za granicę.

Winiety – czym są, ile kosztują i gdzie obowiązują?

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób na spędzanie urlopu. Niektórzy decydują się na dalekie wyprawy samolotem. Inni, ceniąc niezależność i możliwość zwiedzania różnych miejsc „po drodze”, a przede wszystkim „po swojemu”, wybierają podróż autem. W takim wariancie należy wcześniej dobrze zaplanować trasę i sprawdzić, czy nie ma konieczności wykupienia winiety. Czym ona jest, ile kosztuje i gdzie załatwić formalności związane z jej zakupem? Przeczytaj!

Najważniejsze informacje:

 • Winieta to opłata za przejazd drogami szybkiego ruchu i autostradami w 8 europejskich krajach: Austrii, Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, na Węgrzech.
 • W Polsce nie obowiązują winiety.
 • Winiety można kupić np. online, korzystając ze sprzedaży wysyłkowej PZM, na granicy, na poczcie, w supermarketach, na stacjach benzynowych.
 • Za brak winiety grozi mandat.

Co to jest winieta?

Winieta stanowi opłatę drogową obowiązującą w 8 krajach w Europie, którą obciążani są kierowcy przed przekroczeniem granicy. Po uiszczeniu odpowiedniej kwoty możesz legalnie przemierzać różne europejskie zakątki, ciesząc się komfortem i szybkością podróży autostradami oraz drogami szybkiego ruchu.

Musimy je posiadać, jeśli wybieramy się do:

 • Austrii,
 • Bułgarii,
 • Czech,
 • Rumunii,
 • Słowacji,
 • Słowenii,
 • Szwajcarii,
 • Węgier.

Winieta to płaska nalepka, którą najczęściej należy umiejscowić na przedniej szybie auta, od wewnętrznej strony. Pamiętaj, by równocześnie odkleić winiety, które już straciły ważność. Dzięki temu masz dowód na uregulowanie niezbędnej płatności, w skład której wchodzą między innymi opłaty drogowe i ubezpieczeniowe.

Kary za brak winiety

Posiadanie winiety w wielu krajach jest obowiązkowe, a jej brak skutkuje bardzo wysokim mandatem lub nawet koniecznością zakończenia jazdy autostradą. To może znacząco wydłużyć całą podróż, a w skrajnych wypadkach doprowadzić do konieczności zmiany obranej trasy. Z tej przyczyny warto sprawdzić wcześniej, gdzie kupić winiety, by nie doznać tak niemiłego rozczarowania.

Kary za brak winiet w różnych krajach*

Austria

120 EUR

Bułgaria

300 BGN

Czechy

20 000 CZK

Rumunia

4500 RON

Słowacja

Od 60 EUR

Słowenia

300-800 EUR

Szwajcaria 

200 CHF

Węgry

15 460 HUF – opłacenie kary do 60 dni 

61 820 HUF - powyżej 60 dni 

Jak to wygląda w naszym kraju?

W naszym kraju nie obowiązują typowe, naklejane na szyby winiety. Gdzie kupić w Polsce „bilet” upoważniający do przejazdu autostradami i drogami szybkiego ruchu? Gdzie kupić winiety w Warszawie i jak one wyglądają? Tu sprawa jest dość prosta i wydaje się, że również wygodna z perspektywy podróżujących autem. Brak systemu winiet skutkuje bezpośrednim poborem opłat „na bramkach”  wyjazdowych z autostrady. Można dokonywać też opłat drogą elektroniczną (e-TOLL) lub przez aplikacje bankowe.

To ważne!

1 października 2021 roku system viaTOLL został zastąpiony przez system e-TOLL.

Warto nadmienić, że w Polsce nie ma ujednoliconej stawki za przejazd autostradami. Kwota, którą zapłacisz, jest zróżnicowana i uzależniona od zlokalizowania drogi. Niestety, znajdujemy się w czołówce krajów, w których wymagane opłaty za przejazdy są najwyższe. Na szczególną uwagę zasługuje choćby autostrada A2, zarządzana przez prywatną spółkę Autostrada Wielkopolska. Ostatnia zmiana stawek opłat za przejazd 150 km odcinkiem A2 nastąpiła 10 stycznia 2022 roku. Od tego dnia za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem zapłacisz 25 zł (wzrost ceny o 2 zł).

Gdzie kupuje się winiety?

Formy poboru opłat podążają za duchem nowoczesności. W większości europejskich państw nie musisz się zastanawiać, gdzie najtaniej kupić winiety – znajdziesz je po prostu w sieci. To szybki i wygodny sposób zapłaty za możliwość podróżowania autostradami, z którego chętnie korzystają kierowcy. Zwłaszcza ci, którzy nie planują takich wydatków z wyprzedzeniem!

Gdzie kupić winiety w Polsce, które musisz posiadać, odwiedzając inne europejskie zakątki? Oferuje je w sprzedaży wysyłkowej PZM, czyli Polski Związek Motorowy, będący jedynym autoryzowanym dystrybutorem winiet.

Gdzie można kupić winiety, jeśli nie interesuje Cię sprzedaż wysyłkowa? Na przykład w punktach wspomnianego wcześniej PZM lub na wybranych stacjach benzynowych, w niektórych sieciach sklepów spożywczych, w punktach pocztowych lub na przejściach granicznych. Winiety warto kupować w sprawdzonych miejscach i zweryfikować obowiązujące ceny.

Najtańsze winiety mogą nie być już honorowane, a dopłata różnicy w cenie niemożliwa do zrealizowania. Wtedy grożą Ci wysokie mandaty. Coraz częściej jednak możesz spotkać się z elektronicznym poborem opłat. Ostatnio zdecydowały się  na niego między innymi Czesi, dzięki czemu po podróży w te rewiry, nie będziesz musiał zdrapywać już starej winiety z szyby. A bywało to niekiedy problematyczne!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Winiety i opłaty w poszczególnych krajach

Zróbmy teraz szybki tour po najczęściej odwiedzanych w ostatnich latach europejskich krajach, by dowiedzieć się, jak wyglądają tu opłaty za przejazd autostradami.

Niemcy

Bardziej uważni czytelnicy mogli zwrócić uwagę, że powyższa lista nie ujęła opłat za autostrady, które należy uiścić, przemierzając trasy szybkiego ruchu u naszych zachodnich sąsiadów. Czy u nich wymagana jest winieta? Niemcy zrezygnowali z obciążania kierowców obowiązkiem jej nabywania. Co to oznacza w praktyce? Darmową i szybką jazdę (niekoniecznie bez trzymanki) dla pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 7,5 tony.

Podczas przejażdżki niemieckimi drogami za portfel złapiesz się jedynie przed wjazdem do tuneli Herrentunnel i Warnowtunnel. Koszt przejazdu przez pierwszy z nich to niecałe 2 EUR, a drugi nieco ponad 4 EUR. Na autostradach w Niemczech nie obowiązują limity prędkości. Zalecana prędkość to 130 km/h, jednak przy jej przekroczeniu nie musisz obawiać się mandatów. Szybkość należy dopasować do swoich umiejętności i warunków na drodze.

Chorwacja

Planując wakacje objazdowe z obowiązkowym odwiedzeniem choćby uroczego miasta Pula, nie musisz obciążać sobie tym głowy. Winiety w Chorwacji nie są wymagane. Obowiązuje tu system poboru opłat tożsamy do tego, który znamy z podróżowania po autostradach w Polsce. Oznacza to tyle, że nie ma odgórnie ustanowionej ceny przejazdu – jest ona ustalana w zależności od lokalizacji drogi i jej zarządcy oraz rodzaju pojazdu, którym się przemieszczamy. Za przejazd zapłacimy „na bramkach”.

Czarnogóra

Jeśli z Chorwacji planujemy pojechać do Czarnogóry, winiety nie będą dodatkowym obciążeniem budżetu po dotarciu do miejsca docelowego. W związku z tym, że w Czarnogórze trudno o drogi szybkiego ruchu i autostrady, nie będzie konieczności uiszczania dodatkowych opłat!  Zapłacimy jedynie za przejazd tunelem Sozina.

Nie oznacza to jednak, że będziemy podróżować w dyskomforcie – o nie! Stan dróg w większości przypadków (a na pewno na wybrzeżu oraz w rejonie Podgoricy) jest lepszy niż w Polsce i można poruszać się po nich dość szybko, bez lęku o zepsute zawieszenie. Trochę gorzej pojedzie się nam po górzystym centrum kraju, jednak do dramatu daleko!

Litwa

Pozostajemy w rewirach przyjemnych dla zasobności portfela – na naszych drogowskazach napis „Litwa”. Winieta i tu jest pieśnią odległej przeszłości – na razie za przejazdy drogami szybkiego ruchu i autostradami nie zapłacimy nic. Warunek? Musimy podróżować samochodem osobowym. Opłaty pobierane są od przewozów pasażerskich i handlowych – w tym wypadku zapłacimy od 6 do maksymalnie 37 EUR, w zależności od rodzaju pojazdu, którym będziemy przemierzać drogi płatne oraz tego, czy zdecydujemy się na opłatę dzienną, czy tygodniową.

Szwajcaria

Teraz przenosimy się w ekspresowym tempie do miejsca, gdzie wymagana jest winieta. Szwajcaria proponuje jedynie winiety roczne, ważne od pierwszego dnia grudnia do ostatniego dnia stycznia kolejnego roku. Nie ma możliwości jednorazowej zapłaty za przejazd. W Szwajcarii winieta tygodniowa nie obowiązuje. Płatny przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu dotyka portfeli kierowców pojazdów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Płacić muszą również motocykliści! O jakich kosztach mowa?

Szwajcaria winiety sprzedaje w cenie 40 CHF, czyli około 184 zł. Taka sama cena dotyczy również przyczep w zestawach do 3,5 tony. Brak posiadania ważnej winiety rocznej w Szwajcarii to pięciokrotność jej wartości oraz obowiązek jej wykupienia, mimo opłacenia mandatu. Jednym słowem – drogo! Warto jednak pamiętać, że szwajcarska winieta autostradowa jest ważna od dnia zakupu, aż do końca stycznia następnego roku. Winiety w Szwajcarii można nabyć na stacjach benzynowych, w placówkach pocztowych oraz na przejściach granicznych.

Węgry

Przenosimy się na Węgry. Winieta nie będzie tu spędzać nam snu z powiek. Jej cena nie jest zawrotna, a zakup nie wymaga wychodzenia z domu. Gdzie kupić winiety na Węgry?

Można nabyć je przez internet za  pośrednictwem strony: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Taka wydrukowana e-winieta (e-matrica) z numerem sprzedaży jest potwierdzeniem uiszczenia wymaganej opłaty, dlatego warto zostawić ją w aucie, na wypadek ewentualnej kontroli. Jakie poniesiemy koszty? To zależy od okresu obowiązywania winiety oraz typu posiadanego pojazdu. Poniższa tabela przedstawia ceny winiet na Węgrzech w 2024 r.

okres ważności winietysamochody i motocyklesamochody wieloosoboweautobusy, autokary

10 dni

5500 Ft

8000 Ft

17 730 Ft

1 miesiąc

8900 Ft

12 620 Ft

25 170 Ft

roczna

49 190 Ft

69 830 Ft

228 850 Ft

Austria

Nie ustajemy w naszej podróży po kosztach wakacyjnych uciech z perspektywy „czterech kółek”. Gdzie kupić winietę do Austrii? Podobnie, jak w przypadku opisywanych powyżej Węgier, można nabyć ją w elektronicznej wersji, np. na stronie: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Winietę do Austrii muszą zakupić wszyscy kierowcy aut, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Podczas płatności musimy podać numer rejestracyjny pojazdu, którym będziemy się poruszać. W przypadku braku dokonania ważnej opłaty musimy liczyć się z wysokimi mandatami. Oto ceny winiet w Austrii w 2024 roku:

Ile obowiązuje winieta:samochód osobowy (DMC<3,5t)motocykl

1 dzień

8,60 EUR

3,40 EUR

10 dni

11,50 EUR

4,60 EUR

2 miesiące

28,90 EUR

11,50 EUR

1 rok

96,40 EUR

38,50 EUR

Słowenia

Rzutem na taśmę bierzemy jeszcze pod lupę jeden z europejskich „wakacyjnych punktów przelotowych”. Winiety Słowenia – gdzie kupić? W domu, pracy lub w kinie. Jest to możliwe, ponieważ w Słowenii również obowiązują winiety elektryczne. Pełna lista punktów znajduje się na stronie operatora słoweńskich autostrad: https://www.dars.si/vignette_system/points_of_sale.

Zwolennicy wersji papierowych mogą zakupić klasyczną w formie winietę na stacji benzynowej lub na przejściu granicznym. Możemy zdecydować się na opłatę za tydzień, miesiąc lub rok. Warto wiedzieć, że posiadanie winiety nie zwalnia nas z opłaty 7 EUR za przejazd przez Tunel Karawanki (droga E61).

Poniższa tabela przedstawia ceny winiet w Słowenii w 2022 r.:

Ile obowiązuje winieta:pojazdy do 3,5t, z wysokością nad przednią osią poniższej 1,3mpojazdy do 3,5t z wysokością nad przednią osią powyżej 1,3mmotocykl

7 dni

16 EUR

32 EUR

8 EUR

30 dni (6 miesięcy w przypadku motocykli)

32 EUR

64,10 EUR

32 EUR

12 miesięcy

117,50 EUR

235 EUR

58,70 EUR

Nie zapomnij o OC!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiecie już, gdzie kupić winietę. Dodatkowo przed podróżą sprawdź, czy posiadasz aktualne ubezpieczenie samochodowe lub na motocykl – w zależności od tego, jakiego typu pojazdem będziesz zdobywać urlopowe szczyty marzeń.

Należy pamiętać, że ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. To ono pokrywa szkody, które wyrządzisz osobom trzecim w razie ewentualnego wypadku. Z kolei dzięki ubezpieczeniu AC nie będziesz musiał obawiać się nieplanowanych wydatków, w związku z koniecznością naprawy swojego pojazdu – również w czasie urlopu.

FAQ:

 • 1
  Czy w Polsce potrzebna jest winieta?

  Nie. W Polsce nie obowiązują winiety. Trzeba jednak uiścić opłaty na „bramkach” za przejazd wybranymi autostradami.

 • 2
  Czy mając winietę, trzeba płacić za autostradę?

  Nie. Winieta uprawnia do przejazdu autostradami i drogami szybkiego ruchu. Trzeba płacić dodatkowo za przejazd odcinkami wysokogórskimi (tunelami, przełęczami).

 • 3
  Czy winieta musi być przyklejona?

  Nie trzeba naklejać każdej winiety. Ten obowiązek nie dotyczy tzw. e-winiet, zakupionych elektronicznie. Trzeba mieć je jednak zapisane w formie elektronicznej np. w smartfonie.

 • 4
  Ile wcześniej kupić winiety?

  Winietę trzeba kupić przed podróżą. Warto wiedzieć, że taki dokument nie działa wstecz.

 • 5
  Jak sprawdzana jest winieta?

  Zazwyczaj są to pojazdy patrolowe, wyposażone w specjalne kamery, odczytujące tablice rejestracyjne.

 • 6
  Jaka jest kara za brak winiety?

  Wszystko zależy od kraju. Na przykład mandat za brak winiety w Czechach może wynosić nawet 4 tys. zł.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku