2024-01-22

Słowenia – co zobaczyć i jak zaplanować podróż?

Zajrzyj do naszego przewodnika i zacznij planować swój wyjazd do Słowenii!

Słowenia – co zobaczyć i jak zaplanować podróż?

Tym razem przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przewodnik po atrakcjach w Słowenii. Ułatwi on zaplanowanie ciekawej i bezpiecznej wycieczki do tej części Europy. Odkrywanie obfitujących w różnorodność regionów kraju pozwoli Ci doświadczyć jego bogactwa od strony przyrodniczej, kulturowej i historycznej. Z naszej porady dowiesz się m.in. co zobaczyć w Słowenii, na co należy uważać, jak przygotować się do wyjazdu i które miejsca szczególnie warto odwiedzić. Przeczytaj artykuł i ruszaj w drogę!

Zwiedzanie Słowenii – największe atrakcje i zabytki:

  • Jezioro Bled – jezioro polodowcowe w Alpach Julijskich, w północno-zachodniej Słowenii. Urokliwe miejsce z malowniczą wyspą i zamkiem położonym na wzgórzu. Miejsce dostarcza atrakcji historycznych oraz spektakularnych widoków na okolicę.
  • Jaskinia Postojna – jedna z największych jaskiń krasowych na świecie. Można podziwiać tam podziemny świat stalaktytów i stalagmitów, a także skorzystać z podziemnej kolejki.
  • Predjamski Grad (zamek w skale) – uchodzi za jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Europie oraz największą atrakcję w całej Słowenii.
  • Dolina Soča – prawdziwy raj dla miłośników przyrody! Okolice te zachwycają górskimi widokami.
  • Lublana – stolica Słowenii, znana z pięknej starówki i licznych zabytków.
  • Park Narodowy Triglav – największy na terenie Słowenii. Został nazwany na cześć najwyższego szczytu kraju – Triglav (2864 m n.p.m.) znajdującego się na liście Korony Europy.  Idealne miejsce do turystyki górskiej, wspinaczki i obcowania z przyrodą.

Jak przygotować się do wyjazdu na Słowenię?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjazd do Słowenii, zwiedzanie i inne rozrywki poprzedź odpowiednimi przygotowaniami do podróży. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie i bezpiecznie przemieszczać się po Europie, redukując ryzyko nieprzewidzianych sytuacji. Przed urlopem w Słowenii, warto zadbać o następujące kwestie:

  • Przygotuj dokumenty wjazdowe:

Potrzebny będzie paszport lub dowód osobisty. Obywatele RP nie są zobligowani do posiadania wizy w Słowenii. W przypadku pobytów dłuższych niż 3 miesiące konieczne jest jednak zgłoszenie pobytu (tymczasowego lub stałego) w odpowiednim urzędzie – Upravna enota. Po dokonaniu zgłoszenia wydawane jest zezwolenie na pobyt, które należy mieć przy sobie na wypadek ewentualnej kontroli.

  • Zorganizuj ubezpieczenie:

Przed wyjazdem zaleca się wyrobienie EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Obejmuje ona jednak tylko niektóre rodzaje pomocy medycznej. Dlatego zaleca się zakup prywatnej polisy turystycznej dostosowanej do indywidualnych potrzeb – pokryje ona pełne koszty leczenia i ratownictwa za granicą (również w placówkach prywatnych) zgodnie z zakresem ochrony wyszczególnionym w zawieranej umowie.

  • Przygotuj się do zwiedzania Słowenii samochodem:

Jeśli planujesz podróż autem za granicę, pamiętaj, by przygotować wymagane dokumenty. Od 2022 r. w Słowenii obowiązują winiety elektroniczne. Należy nabyć je jeszcze przed wjazdem na słoweńską autostradę. W Słowenii można używać polskiego prawa jazdy. Kierowcy samochodów, które są zarejestrowane w państwach UE, nie muszą mieć zielonej karty.

  • Śledź komunikaty MSZ dla podróżujących:

Bieżące informacje dotyczące wjazdu, ochrony zdrowia i bezpieczeństwa dla polskich turystów wybierających do Słowenii znajdziesz w oficjalnym serwisie RP pod adresem: https://www.gov.pl/web/slowenia/informacje-dla-podrozujacych.

Warto wiedzieć!

Jeśli planujesz zwiedzanie Słowenii samochodem, rozważ np. trasę przez Czechy i Austrię. Przejście graniczne między Polską a Czechami znajduje się na autostradzie D1. Dalej należy kontynuować trasę w kierunku Austrii. Po przekroczeniu granicy austriackiej skorzystaj z autostrad, takich jak A2 i A9, aby dotrzeć bezpośrednio do Słowenii.

Dlaczego warto odwiedzić Słowenię?

Słowenia jest uznawana za jedno z najpiękniejszych przyrodniczo miejsc w Europie z malowniczymi jeziorami, górami, jaskiniami i rzekami. Oto najważniejsze powody, dla których warto odwiedzić ten kraj:

  • 1
    Atmosfera: Słoweńskie miasta ze stolicą Lublaną na czele łączą w sobie różne wpływy kulturowe z sąsiednich krajów, co nadaje im unikalny charakter. Zachwycają piękną architekturą, przyjemnym klimatem i zabytkami. Słoweńcy są natomiast opisywani jako naród niezwykle gościnny i przyjazny.
  • 2
    Słowenia posiada niewielki, ale urokliwy fragment wybrzeża Adriatyku. Miejscowości Portorož czy Piran, oferują turystom liczne przyrodnicze atrakcje nad morzem, piękne widoki, ciekawe zabytki i plaże. Warto rozważyć wyjazd w nadmorskie regiony Słowenii, zwłaszcza gdy cenisz sobie spokojniejsze miejsca do letniego wypoczynku.
  • 3
    Możesz uprawiać tam różnorodne aktywności! Bez względu na to, czy interesują Cię górskie wyprawy, relaks nad morzem czy zwiedzaniem zabytków, w tym kraju nie będziesz się nudzić! Turyści doceniają przede wszystkim góry w Słowenii, które kryją wiele wodospadów, jaskiń, a nawet zamków na skale. Warto wybrać się m.in. w Alpy Julijskie, by zobaczyć największy w tej części Europy Park Narodowy Triglav. Ośrodki narciarskie, takie jak Kranjska Gora, stwarzają natomiast doskonałe warunki do narciarstwa i snowboardingu.
  • 4
    Zlokalizowany w samym sercu Europy kraj umożliwia też łatwy dostęp do innych atrakcyjnych turystycznie państw. Rozważając zwiedzanie Słowenii samochodem, warto uwzględnić je w planie podróży. Sprawdź porady dotyczące największych atrakcji sąsiednich krajów:
    • Włochy – co warto zobaczyć i jak zaplanować podróż?
    • Chorwacja – sprawdzony kierunek na wakacje!
    • Austria – co zwiedzić i jak ciekawie spędzić czas?

Największe atrakcje i zabytki Słowenii

Słowenia to kraj pełen malowniczych krajobrazów, atrakcji przyrodniczych i architektonicznych. Oto propozycje miejsc wartych odwiedzenia:

  • Zamek Predjama – zabytkowa warownia, która uchodzi za jedno z najbardziej nietypowych miejsc w Europie oraz największą atrakcję w całej Słowenii. Usytuowana jest pod ponad stumetrową pionową skałą wchodzącą w skład wyżyn słoweńskiego Krasu. „Zamek w skale” wbudowany był pierwotnie w XII wieku, zakrywając swoimi murami wejście do jaskini. Ta największa jaskiniowa warownia na świecie kryje w sobie także rozległą sieć tuneli, którymi według legendy rycerz Erazm z Predjamy wyruszał na wyprawy.
  • Jezioro Bled – polodowcowy akwen z malowniczym zamkiem na wyspie i kościołem św. Marcina to jedno z najbardziej urokliwych miejsc nie tylko w Słowenii, ale i w całej Europie. Jedną z ciekawszych miejscowych atrakcji poza samym zwiedzaniem zamku i podziwianiem widoków jest rejs po jeziorze zabytkową łodzią.
  • Jaskinia Postojna – ogromna jaskinia o długości ponad 20 km, w której można podziwiać wspaniałe formacje skalne, galerie i akweny. Została wydrążona w skałach przez rzekę Pivkę. Turyści mogą przejechać się tam kolejką jaskiniową, mając do dyspozycji aż 24 kilometry podziemnych korytarzy, galerii i sal. Jest to wspaniała atrakcja zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
  • Lublana – stolica i największe miasto Słowenii nazywane często „bramą na Bałkany”. Na tle innych stolic europejskich jest dość kameralnym, lecz bogatym architektonicznie miastem pełnym urokliwych uliczek, mostów i kawiarni. Podczas wizyty w Lublanie warto odwiedzić m.in.: średniowieczny zamek, ratusz (Rotovž), katedrę, Pałac Arcybiskupa, Plac Prešerena i całą starówkę – (Mestni trg, Stari trg, Gornji trg), Most Smoków, Park Miklošičeva (Miklošičev park) oraz Park Tivoli.
  • Piran – malownicze nadmorskie miasteczko z urokliwymi placami, kolorowymi domami i pięknym widokiem na błękitne wody Adriatyku. Uchodzi za jedną z najpiękniejszych miejscowości na Istrii. Warto udać się na mury miejskie, by stamtąd podziwiać niezwykłą panoramę miasta.
  • Alpy Julijskie z Parkiem Narodowym Triglav – góry te rozciągają się równoleżnikowo na długości ok. 100 km od północno-wschodnich Włoch, do Słowenii. Ograniczone są od północy doliną Sawy, a na zachodzie dolinami Tagliamento i Felli. Od Alp Karnickich oddziela je rejon Pontebba-Tarvisio. Idealny cel podróży dla miłośników gór znane z dziewiczej przyrody, jezior i urozmaiconych szlaków.
  • Wodospad Kozjak – jeden z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych słoweńskich wodospadów. Położony jest w słoweńskich Alpach, niedaleko miasteczka Kobarid i ukryty w skalnej grocie. Woda zasilająca wodospad wypływa z masywu góry Krn i jako potok o nazwie Kozjak wpada do rzeki Soczy, tworząc na trasie sześć mniejszych wodospadów.
  • Jaskinie Szkocjańskie – krasowe jaskinie o niepowtarzalnej przyrodzie wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się około 20 km od Triestu, niedaleko autostrady biegnącej z Lublany do miasta Koper. Jaskinie te wyróżniają się najdłuższym w Europie podziemnym kanionem oraz bogatym ekosystemem, w którym współistnieją gatunki śródziemnomorskie, środkowoeuropejskie, illiriańskie oraz alpejskie.
  • Kamnik – piękne miasteczko z zabytkowym centrum i pobliskimi górami. Jedna z najstarszych osad w Słowenii. Stanowi też dobrą bazę noclegową dla turystów wybierających się na Veliką planinę (ogromnych rozmiarów płaskowyż, na którym prowadzony jest kulturowy wypas bydła). Można wyruszyć tam kolejką linową i wyciągiem krzesełkowym.
  • Koper – kolejna atrakcyjna nadmorska miejscowość z zabytkową architekturą i klimatycznymi knajpkami. Jest największym miastem słoweńskiego wybrzeża, stolicą Istrii oraz jedynym portem handlowym Słowenii. Ze względu na swoje położenie stanowi doskonały przystanek i bazę noclegową podczas podróży do Włoch i Chorwacji.
  • Muzeum Techniki Słowenii – bogate zbiory muzealne obejmujące tysiące eksponatów (pojazdów, maszyn, narzędzi), które dokumentują historię słoweńskiego drukarstwa, rolnictwa, przemysłu samochodowego, gospodarki leśnej, myślistwa i rybołówstwa. Obiekt mieści się w dawnym klasztorze Kartuzów. Można zobaczyć tam również wystawę 15 samochodów używanych przez byłego prezydenta Jugosławii, Tito.
  • Park Krajobrazowy Goričko – drugi co do wielkości tego typu obszar w Słowenii o powierzchni 46200 ha. Stanowi integralną część kompleksu parków krajobrazowych Goričko – Örseg – Raab. Można zastać w nim unikalny krajobraz z winnicami oraz stawami. Należy do najczystszych obszarów przyrodniczych w tej części Europy.
  • Kopalnie rtęci w Almadén i Idrii – obiekt z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obejmuje dwie największe kopalnie rtęci w Europie – Almadén w Hiszpanii (rtęć wydobywano tam od starożytności do 2001 roku) oraz Idrija w Słowenii (złoża rtęci odkryto w 1490 roku i były one eksploatowane do 1999 r.). Głównym minerałem na tym obszarze jest cynober oraz rtęć rodzima.

Co zwiedzić z dziećmi w Słowenii?

Słowenia to kraj idealny do zwiedzania z dziećmi! Zapewnia on wiele ciekawych atrakcji edukacyjnych i rozrywek dla najmłodszych uczestników wycieczki. Dzięki temu podróżowanie całą rodziną stanie się niezapomnianą przygodą. Oto kilka miejsc, które mogą zainteresować najmłodszych i ich rodziców:

  • Park Miniatur w Bledzie – przedstawia miniatury słynnych zabytków Słowenii, w tym zamki, obiekty historyczne i inne ciekawe atrakcje. To punkt podróży, który zainteresuje nie tylko dzieci, ale także dorosłych przy okazji zwiedzania słynnego Jeziora i Zamku Bled. Na wyspę zamkową można dotrzeć również łodzią, co będzie stanowiło dodatkową atrakcję!
  • Park Linowy w Bledzie – doskonała atrakcja dla aktywnych rodzin, oferująca przejazdy na linach wśród konarów drzew. Warto uwzględnić ją w planie wycieczki do Jeziora i Zamku Bled.
  • Muzeum Kolejek oraz Muzeum Pszczelarstwa w Radovljicy – interaktywne muzea z modelami kolejek oraz ekspozycjami blisko 250 ręcznie malowanych paneli ulowych. Idealne miejsca na rodzinną wycieczkę o charakterze edukacyjnym.
  • Zamek Sneznik – XIII-wieczna warownia położona w południowo-zachodniej części doliny Lož otoczona pięknym parkiem, gdzie dzieci mogą poczuć się jak bohaterowie bajki. Obecnie odbywają się tam ciekawe warsztaty tematyczne i festiwale dla grup i rodzin.

Pamiętaj o odpowiedniej polisie turystycznej!

Jeśli wybierasz się do Słowenii, zaplanuj nie tylko zwiedzanie zabytków i atrakcji, ale także kupno dopasowanej do swoich potrzeb polisy podróżnej! Powinna ona obejmować między innymi koszty leczenia za granicą, OC w życiu prywatnym oraz dodatki ściśle dopasowane do specyfiki wyjazdu. Warto rozważyć np. kompleksowe wsparcie w nagłych sytuacjach, czyli assistance w podróży, dzięki któremu zyskasz m.in.:

  • pomoc informacyjną i organizacyjną oraz szeroki zakres opieki w razie zdarzeń losowych;
  • możliwość skorzystania z usług o każdej porze dnia i nocy!

Chcesz porównać oferty polis podróżnych i nabyć ochronę bez wychodzenia z domu? Wypróbuj nasz nowoczesny kalkulator ubezpieczeń turystycznych! Dzięki niemu poznasz oferty wielu znanych towarzystw w jednym miejscu, a formalności dopełnisz w kilka minut! Polisę wykupisz także przez aplikację, infolinię lub w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy w Słowenii jest drogo?

    Ceny w Słowenii mogą być zróżnicowane w zależności od stylu podróżowania, standardu wybranych usług, regionu czy sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, Słowenia nie zalicza się do najdroższych kierunków podróży w Europie. Choć kraj ten należy do strefy euro, jest tam wyraźnie taniej niż w Chorwacji czy leżącej na północ Austrii. Dodatkowo można sporo zaoszczędzić, decydując się na zwiedzanie Słowenii samochodem. Umożliwia to na przykład zabranie w trasę swojego prowiantu.

  • 2
    Kiedy najlepiej jechać do Słowenii?

    Najlepszy czas na podróż do Słowenii to zwykle okres wiosenny (kwiecień-maj) lub letni (czerwiec-sierpień), gdy jest ciepło, a aura sprzyja pieszym wycieczkom. To idealny czas na zwiedzanie gór, jezior i urokliwych miasteczek. Unikaj zimy, jeśli nie jesteś zainteresowany sportami zimowymi.

  • 3
    Jaka jest waluta w Słowenii?

    Walutą obowiązującą w Słowenii jest euro (EUR).

  • 4
    Czy w Słowenii trzeba mieć winietę?

    Tak, podróżując po autostradach i niektórych drogach szybkiego ruchu w Słowenii, konieczne jest posiadanie winiety. Jest ona opłatą, którą należy uiścić przed podróżą samochodem po niektórych trasach, i jest dostępna na stacjach benzynowych, punktach poboru opłat lub elektronicznie (online).

Oceń artykuł

4.40
(5)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku