Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

Szukasz ubezpieczenia samochodu?

2019-05-10

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Przypominamy, że przekroczenie określonego limitu punktów karnych skutkuje utratą prawa jazdy.

Niezależne systemy punktów karnych zostały wprowadzone w Polsce w 1993 roku. Punkty karne dostają kierowcy, którzy dopuścili się naruszenia przepisów ruchu drogowego. To może zdarzyć się każdemu z nas.

Niejednokrotnie zapominamy później o stanie naszego konta punktów karnych, co bywa problematyczne, ponieważ  przekroczenie określonego limitu skutkuje utratą prawa jazdy. Sprawdź, jak sprawdzić liczbę punktów karnych!

Oprócz mandatu podczas kontroli drogowej mogą też zostać nałożone punkty karne.

Jak sprawdzić, ile mam punktów karnych?

Każdy, kto ukończył kurs oraz zdał egzamin na prawo jazdy wie, jak trudno jest uzyskać uprawnienia kierowcy. Tymczasem każdy kto systematycznie jeździ po drogach wie, jak łatwo można naruszyć przepisy.

Punkty karne wywołują u wielu kierowców mocniejsze emocje niż same mandaty, ponieważ w ich wypadku nie wystarczy zapłacić konkretnej kwoty i zapomnieć o zajściu. Po przejściu określonego limitu punktów traci się prawo jazdy i trzeba znów podejść do egzaminu.

Jaki to limit oraz jak zobaczyć, ile punktów karnych mamy już na koncie? Można to sprawdzić na dwa sposoby. 
 

Punkty karne sprowadzisz na komisariacie

Każdy kierowca może uzyskać pisemne potwierdzenie o liczbie punktów karnych na własnym koncie. Aby je otrzymać, musi wypełnić wniosek i zapłacić 17 zł w kasie urzędu gminy lub miasta. Z potwierdzeniem wpłaty i dokumentami powinien zgłosić się do komisariatu.

Jeśli nie potrzebujesz pisemnego zaświadczenia o liczbie punktu, możesz od razu udać się do komisariatu i spytać o to policjanta – informacja ustna jest bezpłatna.
 

Jak sprawdzić punkty karne w internecie?

Żeby sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet należy mieć profil zaufany. Założenie go nie jest trudne i zajmuje tylko parę minut. Można to zrobić za pośrednictwem elektronicznego konta bankowego bądź podpisu kwalifikowanego. Profil zaufany może założyć każdy, kto ma numer PESEL.

W serwisie obywatel.gov.pl, za który odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji, sprawdzimy stan swoich punktów karnych. W serwisie logujemy się używając swojego profilu zaufanego. Znajdziemy tam informację, ile mamy punktów karnych tymczasowych oraz punktów aktywnych.

Punkty tymczasowe to punkty z wykroczeń, za które nie przyjąłeś mandatu - zostaną one dopisane do punktów aktywnych w przypadku, gdy sąd uzna, że naruszyłeś przepisy. Wszystkie informacje, jakie są tam dostępne można pobrać w formacie PDF oraz wydrukować.

Musisz jednak wiedzieć, że taki wydruk ma tylko charakter informacyjny. Nie jest to dokument formalny. W związku z tym urząd może go nie przyjąć na przykład jako dowodu w sprawie
 

Sprawdzenie liczby aktywnych punktów karnych w serwisie obywatel.gov.pl jest bardzo proste.

Ile punktów karnych powoduje utratę prawa jazdy?

Kierowca może zgromadzić 24 punkty (bądź 20 w wypadku kierowców z krótkim stażem) w ciągu roku. Jeśli uzbiera więcej traci prawo jazdy. Kierujący ze stażem dłuższym niż rok są zobowiązani do potwierdzenia umiejętności kierowania pojazdem i czeka ich teoretyczny i praktyczny egzamin sprawdzający w WORD. Młodszym kierowcom zostają cofnięte uprawnienia i trzeba powtarzać cały kurs wraz z egzaminami

Po roku punkty się zerują. Pamiętaj, że nie ma żadnych limitów w nakładaniu punktów karnych. Dlatego może być tak, że zostanie nam naliczone jednorazowo nawet kilkanaście punktów, jeśli dopuścimy się jednorazowo kilku przewinień.

Dopuszczając się wykroczenia, oprócz punktów karnych otrzymujemy też zazwyczaj mandat - w tym przypadku są określone limity kar pieniężnych. Optymalna wielkość mandatu za jedno wykroczenie to 500 zł (w sytuacji tzw. zbiegu wykroczeń – 1000 zł).

Gdy policjant oceni, że to za mała kara, może skierować sprawę do sądu i tam zagrażać nam może kara do nawet 5000 zł. Trzeba jednak pamiętać, że odmowa przyjęcia mandatu oraz skierowanie sprawy do sądu nie skutkuje tym, że unikniemy punktów karnych.