2023-10-26

Wycieczka na Bałkany – co warto zobaczyć?

Jak zaplanować wycieczkę na Bałkany?

Wycieczka na Bałkany – co warto zobaczyć?

Zawsze marzyłeś o tzw. objazdówce po Bałkanach? Zastanawiasz się, czy można zwiedzić Bałkany w 2 tygodnie? Co koniecznie zobaczyć podczas takiej wycieczki i jak ją zorganizować? Sprawdź nasz mini przewodnik po Bałkanach.

Półwysep Bałkański – jakie kraje to Bałkany?

Przed przejściem do planowania objazdówki po Bałkanach, powiedzmy sobie dokładnie, jakie państwa tworzą Bałkany. Granice półwyspu Bałkańskiego wyznaczają Morze Adriatyckie, Jońskie, Czarne i Marmara, a także Egejskie. Co ciekawe, trudno wyznaczyć północną granicę półwyspu, dlatego o tym, jakie dokładnie kraje tworzą Bałkany decyduje podobna kultura.

Według tego kryterium mapa Bałkanów wygląda tak:

  • Albania,
  • Bułgaria,
  • Bośnia i Hercegowina,
  • Chorwacja,
  • Czarnogóra,
  • Grecja,
  • Kosowo,
  • Macedonia,
  • Mołdawia,
  • Serbia,
  • Słowenia,
  • Rumunia.

Objazdówka po Bałkanach – samochodem czy autokarem?

Najpierw musimy zacząć oczywiście od decyzji, czy wyruszamy na własną rękę samochodem, czy decydujemy się na zorganizowaną wycieczkę po Bałkanach autokarem. Obie formy mają wady i zalety. Objazdówkę po Bałkanach samochodem musimy zaplanować od A do Z samodzielnie. W przypadku wycieczki z biurem podróży nie musimy się martwić planem wyjazdu. Wyruszając samochodem możemy pozwolić sobie na nieco „luzu” i spontanicznie zwiedzać półwysep, czego nie możemy zrobić podczas zorganizowanej wycieczki.

Bałkany – gdzie na wakacje?

Teraz przejdźmy do zasadniczego punktu tego tekstu, czyli co zobaczyć na Bałkanach? Opiszemy po 3 najważniejsze miejsce z każdego państwa, by ułatwić Ci planowanie np. 2. tygodniowej wycieczki po Bałkanach. W naszym mini przewodniku po Bałkanach celowo ominęliśmy Słowenię i Rumunię, które przez niektórych nie są uznawane za kraje Bałkańskie. Półwysep Bałkański i tak jest bardzo obszerny i nie sposób objechać go całego w krótkim czasie. 

  • 1
    Chorwacja

    Teraz przejdźmy do zasadniczego punktu tego tekstu, czyli co zobaczyć na Bałkanach? Opiszemy po 3 najważniejsze miejsca z każdego państwa, by ułatwić Ci planowanie np. 2. tygodniowej wycieczki po Bałkanach. W naszym mini przewodniku po Bałkanach celowo ominęliśmy Słowenię i Rumunię, które przez niektórych nie są uznawane za kraje Bałkańskie. Półwysep Bałkański i tak jest bardzo obszerny i nie sposób objechać go całego w krótkim czasie. 

    Jadąc dalej zatrzymajmy się w mieście Split i pobliskim miasteczku Trogir. To pierwsze jest drugim co do wielkości miastem w Chorwacji, w którym koniecznie trzeba zobaczyć pałac Dioklecjana. Z kolei Trogir położony na wysepce nieopodal zachwyca klimatycznymi, bo marmurowymi uliczkami, a ze względu na urokliwy kompleks zabytków, miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

    Dubrownik to także miejsce w Chorwacji, o którym trzeba wspomnieć. To w końcu „perła” Adriatyku, miasto o bogatej historii, a także miejsce, w którym kręcono sceny do serialu „Gra o tron”. Warto wybrać się na spacer urokliwymi uliczkami miasta, w rejs z widokiem na starówkę oraz okoliczne wysepki czy wybrać się na punkt widokowy na wzgórzu Srd.

  • 2
    Bośnia i Hercegowina

    Teraz kolej na Bośnię i Hercegowinę. Niewątpliwie ciekawym miejscem jest Medjugorje. To wioska, która rozkwitła w latach 80., kiedy to trójka dzieci doznała tutaj objawień maryjnych. Chociaż Kościół katolicki ich nie uznał, przybywają tu wierni z całego świata. Najważniejszy punkt miasta to kościół pw. świętego Jakuba. Inne miejsca odwiedzane przez pielgrzymów to Wzgórze Objawień (Podbrdo) oraz Góra Krzyża (Križevac).

    Przepięknym miastem w Bośni i Hercegowinie jest także Mostar, który słynie z oryginalnego łukowatego mostu, na którym spacerują turyści. Stary most pochodzi z XVI w. i wybudowany jest z kamienia. Miejsce wpisano na Listę UNESCO.

    Warto odwiedzić stolicę państwa, czyli Sarajewo, w którym widać wyraźnie znaki po wojnie domowej w Jugosławii. Polecamy odwiedzić Katedrę Serca Jezusowego, bazar Brusa Bezistan i Grand Bazaar czy przepiękny meczet Gazi Husrev-bega

  • 3
    Czarnogóra

    Must see w Czarnogórze to Zatoka Kotorska, inaczej nazywana „śródziemnomorskim fiordem”. Widoki tutaj są naprawdę niesamowite. Nic dziwnego, że miejsce wpisane jest na  Listę UNESCO. Zatoka nazywana jest także Boka Kotorska, od włoskiego słowa “bocca”, oznaczającego “usta”, ponieważ, gdy spojrzymy na nią z lotu ptaka, możemy mieć wrażenie, że ma kształt właśnie ust. Będąc tutaj zatrzymajmy się w średniowiecznych miastach Kotor czy Perast. Uroku tym miejscom dodają kamienne budowle z charakterystycznymi pomarańczowymi dachówkami.

    Przy okazji odwiedzin w Zatoce Kotorskiej, zatrzymajmy się w Parku Narodowym Lovćen, który zajmuje powierzchnię 6 220 ha. Możemy tu podziwiać przepiękne widoki m.in. zobaczyć szczyt Štirovnik, a także odwiedzić Mauzoleum Piotra II Petrowicia-Niegosza, który w dużym stopniu przysłużył się państwu, m.in. rozwijając szkolnictwo czy system podatków.

    Kto uwielbia góry, zainteresuje się Parkiem Narodowym Gór Przeklętych przez wielu nazywany największą atrakcją Czarnogóry. Szlaki tu są mało uczęszczane, a sama natura bardzo dzika. To alternatywa dla odpoczynku w jednym z ośrodków na wybrzeżu.

    Więcej o wycieczce do Czarnogóry dowiesz się z naszego artykułu „Czarnogóra – czy i kiedy warto pojechać?”.

  • 4
    Albania

    Teraz wybierzmy się do Albanii, gdzie odnajdą się zarówno miłośnicy zwiedzania zabytków, jak i obcowania z przyrodą. Piękne krajobrazy podziwiać możemy w okolicy jeziora Szkoderskiego, które graniczy z Czarnogórą. Widoki to nie wszystko. Zatrzymując się tutaj wypatrujcie okolicznych ptaków – czapli, pelikanów czy kormoranów.

    W wielu przewodnikach i planach objazdowych wycieczek znajduje się miasto tysiąca schodów, miasto-muzeum, srebrne miasto, czyli Gjirokastra. Ze względu na historyczne zabytki, miejscowość wpisano na listę UNESCO. Warto odwiedzić tu zamek (Kalaja e Gjirokastrës), Stary Bazar (Pazari i Vjetër) czy Dom Zakate i Dom Skënduli.

    Zmęczeni podróżą możemy przycupnąć na jednej z przepięknych plaż na wybrzeżu Morza Adriatyckiego lub Jońskiego. Do najważniejszych należą: Gjipe Beach, Golem Beach, Ksamil Beach, Saranda Beach czy Beach of Durrës.

  • 5
    Grecja

    Najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca w Grecji to oczywiście słoneczne wyspy np. Rodos, Kreta, Zakynthos. Jednak my poprzestaniemy na zwiedzaniu lądu. Warto odwiedzić starożytne miasto Delfy, które znamy na pewno z mitologii. To tutaj stacjonowała wyrocznia Pytia. Najważniejszy zabytek w tym mieście to świątynia Apollina, po której zostały kolumny doryckie i fraghment belki. Właśnie to miejsce Grecy nazywali “omphalos”, czyli pępek świata, uważając świątynię za centrum Ziemi.

    Kolejne miasto warte uwagi to oczywiście Ateny, czyli stolica Grecji. Zwiedzanie zacznijmy od odwiedzenia Akropolu, czyli antycznych ruin, zlokalizowanych na wzgórzu. Wiedzę na jego temat można uzupełnić w Muzeum Akropolu. By poczuć klimat greckiego miasta, przespacerujmy się po najsłynniejszej dzielnicy Aten, czyli Plata, gdzie możemy m.in. posilić się w lokalnych restauracjach. Będać w stolicy Grecji, nie można też nie zahaczyć o świątynię poświęconą bogini Atenie czyli Partenon. To w Atenach znajduje się słynny na cały świat rynek - Agora. Odwiedzić tu możemy m.in. świątynię Hefajstosa. By podziwiać miasto z góry, warto wybrać się na wzgórze Lykavittos, czyli najwyższy punkt w Atenach. Miłośnikom sportu polecamy wizytę w Stadionie Panteńskim, gdzie odbyły się pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie.

    Saloniki są drugim po Atenach miastem pod względem wielkości. Najważniejszym jego punktem jest port morski. Będąc tutaj warto przespacerować się nadmorską promenadą o długości 5 m. Odwiedźmy także słynne bizantyjskie świątynie, których jest tu najwięcej w całej Grecji. Najważniejsze z nich to: Agia Sofia, Agios Dimitros, Agios Nikolaos Orfanos.

    Sprawdź nasz artykuł, w którym poruszamy temat zakupu ubezpieczenia turystycznego do Grecji.

  • 6
    Macedonia

    Wycieczka po Bałkanach zahaczy teraz o Macedonię – kraj, który odwiedza nadal niewielu turystów. Zapewne ze względu na to, że państwo to nie ma dostępu do morza, a więc nie wybierzemy się tu na plaże. Jednak przyroda tutaj także zaskakuje swoim pięknem. Zaczynamy od zobaczenia jeziora Ochrydzkiego i odwiedzenia Ochrydy, czyli miasta na wzgórzach. Warto zwiedzić to miejsce ze względu na bogate zabytki – rzymski amfiteatr, osmańską zabudowę, a także cerkwie.

    Będąc w Macedonii wybierzmy się do Skopje, czyli stolicy kraju. Miejsce jest wyjątkowe. Z powodu trzęsienia ziemi w 1963 r. większość zabytków została zniszczona, a odbudowa miasta została zaplanowana w duchu modnego wówczas stylu, tzw. brutalizmu. Dopiero w 2014 r. w życie wszedł projekt „postarzenia” zabytków, by chociaż w niewielkim stopniu przywrócić charakter sprzed trzęsienia ziemi.

    Park Narodowy Pelister to miejsce, które szczególnie oddaje górzysty charakter Macedonii. Decydując się na trekking tutejszymi szlakami możemy być praktycznie pewni, że przyrodą cieszyć się będziemy w… samotności, ponieważ turystów jest tu niewielu. Możemy zdecydować się na wspinaczkę na jeden ze szczytów lub trekking od wioski do wioski.

  • 7
    Bułgaria

    Bułgaria słynie ze słonecznych plaż nad Morzem Czarnym i to by zaznać kąpieli wodnych i słonecznych przybywają tu turyści z całej Europy. Podczas objazdówki po Bałkanach ze względu na lokalizację słonecznego brzegu nie będziemy polecać tutejszych kurortów. Zamiast tego zatrzymajmy się w Parku Narodowym Pirynu, który leży w górach Piryn. Park ma powierzchnię 274 km² i wpisany jest na listę UNESCO. Znajdziemy tu ok. 100 gatunków roślin, najstarsze w Bułgarii, bo aż 1300. letnie drzewo iglaste, nazwane sosną Bajkuszewa, a także najwyższy szczyt Bułgarii Wichren.

    Jadąc dalej możemy zatrzymać się nieopodal góry Riła, gdzie zobaczyć warto najsłynniejszy bułgarski klasztor. Monastyr został założony w miejscu, gdzie swoją pustelnię miał najsłynniejszy bułgarski pustelnik – Jan Rilski. W środku zobaczyć możemy Cerkiew Świętej Bogurodzicy. Podziwiać tutaj także będziemy przepiękne widoki, które funduje nam dolina rzeki Manastirska.

    Kolejnym miastem, które trzeba odwiedzić jest stolica Bułgarii, czyli Sofia. To największe miasto kraju swoje początki ma ok. 500 roku p.n.e. Odwiedzić tu koniecznie trzeba wiele cennych zabytków m.in. sobór św. Aleksandra Newskiego, czyli cerkiew autokefalicznego Bułgarskiego Kościoła Prawosławnego. Zbudowana ona została na cześć cara Aleksandra II, który poprowadził Bułgarię do niepodległości. Najstarszym budynkiem w Sofii jest Cerkiew Świętego Jerzego, która najbardziej kojarzona jest z rotundy wykonanej z czerwonej cegły. Miłośnicy muzeów z pewnością pokuszą się o wizytę w Narodowym Pałacu Kultury, Muzeum Historycznym czy Galerii Sztuki Narodowej.

  • 8
    Kosowo

    Teraz pora na najmłodsze państwo na Bałkanach, czyli Kosowo. Prisztina to pierwsze miasto, które warto odwiedzić. Jest stolicą kraju, jednak nie znajdziemy tu antycznych zabytków, jak w innych państwach na Bałkanach. Prisztina ma dość surowy wygląd, który zawdzięcza głównie betonowym konstrukcjom. Ciekawą budowlą jest m.in. Biblioteka Narodowa, która przez wielu nazywana jest najbrzydszym budynkiem świata. Betonowy gmach wyróżnia się białymi kopułami, ale i… czymś na kształt metalowej klatki.

    Będąc z wizytą w kolejnym kosowskim mieście – Prizen, nacieszyć możemy oko ciekawymi zabytkami. Nic dziwnego – miasto powstało w czasach rzymskich. W Prizen  odwiedźmy cerekwię Bogurodzicy Ljeviškiej, dawny hamman, czyli turecką łaźnię parową, meczet wybudowany na rozkaz Sofi Sinana Paszy czy średniowieczną fortecę Kalaja.

    Ciekawym miejscem jest Mitrovica, czyli miasto podzielone na część serbską i kosowską. Podział ten ukazuje ogólne nastroje między tymi dwoma państwami.

  • 9
    Serbia

    Zwiedzanie Bałkanów zakończymy w Serbii . Koniecznie trzeba odwiedzić tu Park Narodowy Tara. Najbardziej znane miejsca to punkty widokowe: Banjska Stena z widokiem na kanion jeziora Perućac, a także na tamę oddzielającą jezioro Perućac od rzeki Driny.

    Kolejną atrakcją jest wioska Drvengrad, którą zbudował Emira Kusturicę na potrzeby filmu „Życie jest cudem”. Znajdziemy tu drewniane chatki, które mają przypominać dawną wiejską zabudowę, hotel, basen, galerię sztuki, kawiarnie czy restauracje. Co roku organizowany jest tu festiwal filmowy, a sławy, jakie tu bywały, to m.in. Johnny Depp czy Monica Bellucci.

    W Serbii odwiedźmy także jej stolicę, czyli Belgrad. To miejsce, w którym mieszają się wpływy osmańskie, austro-węgierskie i socjalistyczne. Warto przespacerować się ulicą Kneza Mihaila, odwiedzić dzielnicę Zemun, a także Kalemegdan, czyli park i fortyfikację wybudowaną przez Celtów.

Wycieczka na Bałkany – o czym jeszcze warto pomyśleć?

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd samochodem do krajów bałkańskich koniecznie wykupmy ubezpieczenie assistance. Jeśli okaże się, że auto odmówi nam posłuszeństwa w trasie, wynajęcie lawety może mocno obciążyć nasz wakacyjny budżet. Jednym z najciekawszych ofert na rynku jest ubezpieczenie CUK Assistance, które w ramach najwyższego pakietu zapewnia holowanie auta nawet do 2000 km na terenie Polski i Europy. Więcej informacji oraz zakres polisy znajdziesz w naszym kalkulatorze CUK Assistance.

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje do krajów europejskich, zawsze warto wyrobić sobie kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego od Handlu na takiej samej zasadzie, co obywatele danego kraju. Pamiętajmy, że wyjeżdżając na wycieczkę objazdową po Bałkanach, z karty EKUZ będziemy mogli skorzystać w takich krajach, jak: Słowenia, Chorwacja, Rumunia, Bułgaria czy Grecja, bo właśnie te kraje należą do Unii Europejskiej. W pozostałych krajach bałkańskich będziemy musieli każdorazowo płacić za usługi medyczne, jeśli z jakiegoś powodu będą one nam koniecznie potrzebne.

Jest rozwiązanie na ten problem. Przed wyjazdem możemy wykupić ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje m.in. koszty leczenia za granicą. Tego typu ubezpieczenie zapewnia również inne udogodnienia, o czym dowiesz się sprawdzając zakres ochrony konkretnej polisy. Porównać kilka ofert ubezpieczeniowych możesz w naszym kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Co to znaczy Bałkany?

    Słowo Bałkany pochodzi od tureckiego „balkan” i oznacza „trudna góra, góry”. Początkowo Bałkanami nazywane było pasmo górskie, które ciągnie się od Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny aż po chorwackie wybrzeże Adriatyku. Dopiero w XIX w. po raz pierwszy Bałkanami nazwał cały półwysep podróżnik Robert Walsh.

  • 2
    Gdzie jest najtaniej na Bałkanach?

    W wakacje 2023 r. turyści najtaniej mogli odwiedzić Bułgarię. Cena za nocleg w hotelu to ok. 140 zł, w hotelu 3. gwiazdkowym ok. 230 zł.

  • 3
    Kiedy jechać na Bałkany?

    Największe tłumy na Bałkanach są w lipcu i sierpniu. Jeśli naszym celem jest korzystanie z uroków ciepłych plaż, warto wybrać się do krajów bałkańskich wczesną jesienią, kiedy pogoda jeszcze dopisuje, a ludzi na plażach jest już mniej niż w szczycie sezonu. Z kolei, gdy interesują nas górskie wycieczki, warto zdecydować się na wycieczkę na początku lata.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku