2022-07-12

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji

Urlop w Grecji? Pamiętaj o dobrej polisie turystycznej.

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji

Zanim rozłożysz ręcznik na greckiej plaży albo wyruszysz podziwiać morze z terenów górzystych, zastanów się nad swoim bezpieczeństwem i spokojem. Podpowiemy Ci, w jaki sposób wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji. Co powinna zawierać idealna polisa?

Czy ubezpieczenie do Grecji z biura podróży wystarczy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ biura turystyczne proponują najczęściej podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Grecji. Trzeba dokładnie przyjrzeć się zakresowi ochrony, a szczególnie sumie ubezpieczenia. Ta może być różna, w zależności od oferty. Generalną zasadą jest, im wyższa, tym lepiej dla Ciebie. Do Grecji polecamy wybrać ofertę, w której jest minimalna suma ubezpieczenia 30 000 euro. Pozwoli Ci to na spokojne korzystanie z usług medycznych na terenie tego kraju.

Biura podróży często zawężają zakres ochrony, czyli nie proponują dodatków. Niektóre rozszerzenia są warte uwagi, takie jak np. OC w życiu prywatnym. Gwarantuje to pomoc w razie uszkodzenia czyjegoś sprzętu, aparatu, bagażu czy nawet potrącenia rowerem. Weź pod uwagę, że koszty związane z taką sytuacją za granicą mogą być znacznie droższe niż w Polsce. Polisy podróżne z biura mają też osobne opłaty, np. za ochronę bagażu, klauzulę alkoholową.
 

Cena ubezpieczenia do Grecji – od czego zależy?

W zależności od tego jaką wycieczkę planujesz, tyle zapłacisz za swoje ubezpieczenie do Grecji. Tak naprawdę, każde towarzystwo bierze pod uwagę inne czynniki, aby wycenić składkę za polisę. Wśród nich znajdują się między innymi:

 • długość pobytu,
 • liczba osób ubezpieczonych,
 • cel podróży,
 • wybrane rozszerzenia.

Warto porównywać oferty w wielu towarzystwach, aby mieć pewność, że wybierasz najlepszą opcję dla Ciebie. Nie zapomnij też o swoich oczekiwaniach, np. wsparcia tłumacza czy ochronie bagażu. Niestety, im wyższy zakres, tym cena za ubezpieczenie do Grecji będzie wyższa.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji, biorąc pod uwagę wyjazd na tydzień w sierpniu 2022 roku w celach rekreacyjnych.

Towarzystwo ubezpieczenioweCenaZakres ochrony

Proama, wariant optymalny

44 złote 

zwrot kosztów leczenia (200 000 zł), assistance NNW (20 000 zł) i OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu, klauzula alkoholowa

Generali, wariant oszczędny

35 złote

koszty leczenia i assistance (100 000 zł), NNW (15 000 zł), klauzula alkoholowa

Allianz, wariant VIP

91,70 złotych

koszty leczenia i assistance (400 000 zł), NNW (60 000 zł), OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu ze sprzętem elektronicznym, rozszerzenie o sporty rekreacyjne

Generali, pakiet elastyczny

55 złotych

koszty leczenia i assistance (500 000 zł), NNW (40 000 zł), OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu podróżnego, klauzula alkoholowa

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Grecji?

Polisa turystyczna do Grecji obejmuje pomoc w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Trafiając do szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu nie musisz martwić się o opłaty. Nie jest to jednak jedyna pomoc. Zastanawiasz się, co powinno być zawarte w ubezpieczeniu do Grecji? Wymieniamy ważne elementy dobrej polisy:

 • zwrot kosztów leczenia,
 • NNW,
 • ubezpieczenie bagażu,
 • opcjonalnie: dodatkowa klauzula alkoholowa.

Jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia, jest to gwarancja wsparcia finansowego w razie wizyty u lekarza rodzinnego, specjalisty, a nawet hospitalizacji. Co istotne, w polisie turystycznej do Grecji powinien znaleźć się transport do Polski oraz między placówkami medycznymi. Dlaczego? Wyobraź sobie, że niefortunnie upadniesz i złamiesz sobie nogę. Organizacja transportu za granicą na własną rękę jest dość kosztowna. W razie potrzeby, warto też zapewnić sobie powrót do kraju.

NNW to standardowa ochrona w razie nieszczęśliwego wypadku. To także element polisy, który przyda Ci się za granicą. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w razie zagubienia lub uszkodzenia bagażu, weź też to pod uwagę. Opcjonalnie przyda Ci się klauzula alkoholowa. Co to takiego? Dzięki niej masz pewność, że jeśli będziesz pod wpływem alkoholu, np. po drinku, także otrzymasz zwrot kosztów za leczenie. Bez takiego dodatku, niestety nie będzie to możliwe. Warto jednak zaznaczyć, że klauzula alkoholowa nie chroni w razie np. wypadku w trakcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Zwróć też uwagę na assistance w podróży, który gwarantuje Ci dodatkowe wsparcie. Przykładem może być pomoc tłumacza, wezwanie karetki czy organizacji pobytu w szpitalu.

Masz problem z chorobami przewlekłymi? Sprawdź w OWU, jak towarzystwo ubezpieczeniowe chroni Cię w przypadku wystąpienia objawów na wakacjach w Grecji.

Grecja jest także jednym z krajów, do którego można wykupić oferowane przez firmę ITAKA ubezpieczenie od deszczu. Kupując takie ubezpieczenie, zapewniasz sobie rekompensatę, gdyby zła pogoda zniweczyła Twoje plany wakacyjne.

EKUZ a ubezpieczenie do Grecji

We wszystkich krajach Unii Europejskiej działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona dostęp do publicznej służby zdrowia, czyli masz dokładnie takie same prawa jak obywatel Grecji. Mimo wszystko, warto wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ nie gwarantuje pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski czy ewentualnych wizyt w placówkach prywatnych. Nie obejmuje ona również opłat związanych z akcjami poszukiwawczymi czy następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Jeśli chcesz wyrobić sobie kartę EKUZ, wybierz się do oddziału NFZ zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania.

Wyjazd do Grecji – czy potrzebne jest szczepienie i test na COVID-19?

Kierunkiem Twoich tegorocznych podróży jest Grecja? COVID nieco pokrzyżował niektórym turystom plany, szczególnie na początku pandemii. Jak wygląda dzisiaj sytuacja? Oto krótkie podsumowanie, jak zaplanować wyjazd do Grecji w związku z koronawirusem:

 • Wycieczki do Grecji nie wymagają dokumentów związanych z COVID-19. To oznacza, że nie ma obowiązku wykonywania testów czy też posiadania certyfikatów szczepienia.
 • Nie trzeba wypełniać formalności związanych z lokalizacją – nie wymaga tego ani Polska, ani Grecja. COVID początkowo zmienił te zasady i konieczna była rejestracja w systemie, jednak w sezonie 2022 można przyjeżdżać na takich samych zasadach, jak przed pandemią.
 • W pomieszczeniach zamkniętych nie jest konieczne noszenie maseczek zasłaniających usta oraz nos. Obowiązek ten zniesiono 1 czerwca 2022 roku i obowiązuje na razie do 15 września 2022. Ma to ułatwić wycieczki do Grecji turystom.

Na co uważać, wyjeżdżając do Grecji?

Wybierasz się do miejsc, które są często oblegane przez turystów? Nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu bagażu, aby chronić się przed drobnymi kradzieżami i wyłudzeniami. Te są możliwe w Atenach lub w kontynentalnej części Grecji. Musisz także uważać na kradzieże w okolicach bankomatów. Zawsze zachowuj wszelkie środki ostrożności, a na wypadek zagubienia dokumentów, ochroni Cię odpowiednio dobrana polisa.

W Grecji rośnie także ryzyko ataków terrorystycznych w związku z napływem imigrantów. W ubezpieczeniu warto zatem uwzględnić rozszerzenie w postaci ochrony w razie działań wojennych, zamieszek i aktów terroryzmu. Niebezpieczne są także pożary w Europie, w lipcu 2023 r. zapłonęła grecka wyspa Rodos. Warto więc sprawdzić, czy nasza polisa turystyczna zapewnia dostateczną ochronę od żywiołów.

Wszystko zależy też od tego, jaki jest cel Twojej podróży. Jeśli zamierzasz nurkować, uprawiać windsurfing czy inny sport, musisz liczyć się z ryzykiem z tym związanym. Wybierasz się samochodem do tego kraju? Uważaj na włamania nielegalnych imigrantów do aut. Sprawdź też przed wyjazdem komunikaty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Koszty leczenia w Grecji

Zanim wybierzesz się do Grecji, musisz wiedzieć, że wciąż widoczne są tam skutki kryzysu gospodarczego. Wiąże się to też z pewnymi oszczędnościami na służbę zdrowia. W Grecji każdy obywatel, który chce skorzystać z konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu czy wybrać się na leczenie do szpitala, musi dopłacić nawet 25% kosztów. 

Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i konieczna będzie organizacja akcji poszukiwawczej czy ratownictwa, to są to kolejne ogromne koszty liczone w tysiącach euro. Właśnie dlatego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które ma wysoką sumę ubezpieczenia.

To ważne!

Koszty leczenia, hospitalizacji czy wizyty w placówkach prywatnych gwarantuje Ci ubezpieczenie podróżne. Grecja jest krajem UE, jednak warto wykupić polisę oprócz posiadanego EKUZ.

Co zabrać na wyjazd do Grecji?

Przed Tobą Grecja, wypoczynek na plaży i zwiedzanie zachwycającej architektury? Przygotuj się na wyjazd. Oto lista rzeczy, które na pewno przydadzą Ci się podczas urlopu, niezależnie, czy wybierasz Korfu, czy Zakynthos:

 • Nakrycie głowy, krem z filtrem (minimum SPF30) i okulary przeciwsłoneczne – greckie wyspy turystyczne latem są bardzo gorące, dlatego warto osłonić się przed nadmiarem słońca.
 • Plastry z opatrunkiem, żel po ukąszeniu komarów oraz spray na owady.
 • Przewiewne ubrania i wygodne buty. Jeśli będziesz odwiedzać miejsca sakralne, warto zakryć ramiona i kolana.
 • Buty do wody, szczególnie jeśli będziesz w miejscu, gdzie są kamieniste plaże.
 • Przewodnik, nawet jeśli masz ze sobą telefon komórkowy.
 • Powerbank, pieniądze w gotówce – na wszelki wypadek.
 • Torbę plażową, ręcznik szybkoschnący i kostium kąpielowy na zmianę.
 • Potwierdzenie polisy turystycznej, czyli ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd do Grecji, w razie nieplanowanych wizyt w szpitalu czy placówce medycznej.

Przed wyjazdem warto sprawdzić, ile stopni jest w Grecji. Wiosną może być przyjemnie, dlatego mimo wszystko nie warto rezygnować z kostiumów kąpielowych i ręcznika plażowego. Klimat sprzyja odpoczynkowi na plaży, nawet kiedy temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza.

Co warto kupić w Grecji?

Wycieczka do Grecji zaplanowana? Korfu czy Kreta? Niezależnie od Twojej lokalizacji, warto przyjrzeć się bliżej temu, co możesz przywieźć do Polski w ramach pamiątek.

Zobacz, co warto kupić w Grecji:

 • Oliwki i grecką oliwę, najlepiej od lokalnego dostawcy.
 • Greckie mydło oliwkowe.
 • Fetę, czyli typowy ser biały.
 • Zioła i przyprawy.
 • Ręcznie robioną biżuterię, a szczególnie charakterystyczne niebieskie talizmany przypominające oko.
 • Miód pitny, który nie jest dostępny w Polsce, np. tymiankowy, kasztanowy, eukaliptusowy.
 • Naczynia do przygotowywania greckiej kawy, w tym dzbanki i tygielki.
 • Herbatę górską.
 • Greckie wino.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Grecji!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku