Strona www.cuk.pl wykorzystuje pliki cookies, które możecie Państwo kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Więcej w Polityce cookies i prywatności.

2020-12-21

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji

Urlop w Grecji? Pamiętaj o dobrej polisie turystycznej.

Zanim rozłożysz ręcznik na greckiej plaży albo wyruszysz podziwiać morze z terenów górzystych, zastanów się nad swoim bezpieczeństwem i spokojem. Podpowiemy Ci, w jaki sposób wybrać ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji. Co powinna zawierać idealna polisa?

Dobre ubezpieczenie turystyczne do Grecji obejmuje ochroną wiele zdarzeń.

Czy ubezpieczenie do Grecji z biura podróży wystarczy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć ponieważ biura turystyczne proponują najczęściej podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Grecji. Trzeba dokładnie przyjrzeć się zakresowi ochrony, a szczególnie sumie ubezpieczenia. Ta może być różna, w zależności od oferty. Generalną zasadą jest, im wyższa, tym lepiej dla Ciebie. Do Grecji polecamy wybrać ofertę, w której jest minimalna suma ubezpieczenia 30 000 euro. Pozwoli Ci to na spokojne korzystanie z usług medycznych na terenie tego kraju.

Biura podróży często zawężają zakres ochrony, czyli nie proponują dodatków. Niektóre rozszerzenia są warte uwagi, takie jak np. OC w życiu prywatnym. Gwarantuje to pomoc w razie uszkodzenia czyjegoś sprzętu, aparatu, bagażu czy nawet potrącenia rowerem. Weź pod uwagę, że koszty związane z taką sytuacją za granicą mogą być znacznie droższe niż w Polsce. Polisy podróżne z biura mają też osobne opłaty, np. za ochronę bagażu, klauzulę alkoholową.
 

Cena ubezpieczenia do Grecji - od czego zależy?

W zależności od tego jaką wycieczkę planujesz, tyle zapłacisz za swoje ubezpieczenie do Grecji. Tak naprawdę, każde towarzystwo bierze pod uwagę inne czynniki, aby wycenić składkę za polisę. Wśród nich znajdują się:

  • długość pobytu,
  • liczba osób ubezpieczonych,
  • cel podróży,
  • wybrane rozszerzenia.

Warto porównywać oferty w wielu towarzystwach, aby mieć pewność, że wybierasz najlepszą opcję dla Ciebie. Nie zapomnij też o swoich oczekiwaniach, np. wsparcia tłumacza czy ochronie bagażu. Niestety, im wyższy zakres, tym cena za ubezpieczenie do Grecji będzie wyższa.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia do Grecji?

Polisa turystyczna do Grecji obejmuje pomoc w razie nagłego zachorowania czy wypadku. Trafiając do szpitala lub lekarza pierwszego kontaktu nie musisz martwić się o opłaty. Nie jest to jednak jedyna pomoc. Zastanawiasz się, co powinno być zawarte w ubezpieczeniu do Grecji? Wymieniamy ważne elementy dobrej polisy:

  • zwrot kosztów leczenia,
  • NNW,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • opcjonalnie: dodatkowa klauzula alkoholowa.

Jeśli chodzi o zwrot kosztów leczenia, jest to gwarancja wsparcia finansowego w razie wizyty u lekarza rodzinnego, specjalisty, a nawet hospitalizacji. Co istotne, w polisie turystycznej do Grecji powinien znaleźć się transport do Polski oraz między placówkami medycznymi. Dlaczego? Wyobraź sobie, że niefortunnie upadniesz i złamiesz sobie nogę. Organizacja transportu za granicą na własną rękę jest dość kosztowna. W razie potrzeby, warto też zapewnić sobie powrót do kraju.

NNW to standardowa ochrona w razie nieszczęśliwego wypadku. To także element polisy, który przyda Ci się za granicą. Jeśli chcesz otrzymać odszkodowanie w razie zagubienia lub uszkodzenia bagażu, weź też to pod uwagę. Opcjonalnie przyda Ci się klauzula alkoholowa. Co to takiego? Dzięki niej masz pewność, że jeśli będziesz pod wpływem alkoholu, np. po drinku, także otrzymasz zwrot kosztów za leczenie. Bez takiego dodatku, niestety nie będzie to możliwe. Warto jednak zaznaczyć, że klauzula alkoholowa nie chroni w razie np. wypadku w trakcie prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Zwróć też uwagę na assistance w podróży, który gwarantuje Ci dodatkowe wsparcie. Przykładem może być pomoc tłumacza, wezwanie karetki czy organizacji pobytu w szpitalu.

Masz problem z chorobami przewlekłymi? Sprawdź w OWU, jak towarzystwo ubezpieczeniowe chroni Cię w przypadku wystąpienia objawów na wakacjach w Grecji.

EKUZ a ubezpieczenie do Grecji

We wszystkich krajach Unii Europejskiej działa EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zapewnia ona dostęp do publicznej służby zdrowia, czyli masz dokładnie takie same prawa jak obywatel Grecji. Mimo wszystko, warto wziąć pod uwagę dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Karta EKUZ nie gwarantuje pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski czy ewentualnych wizyt w placówkach prywatnych. Nie obejmuje ona również opłat związanych z akcjami poszukiwawczymi czy następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Jeśli chcesz wyrobić sobie kartę EKUZ, wybierz się do oddziału NFZ zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania.

Na co uważać, wyjeżdżając do Grecji?

Wybierasz się do miejsc, które są często oblegane przez turystów? Nie możesz zapomnieć o ubezpieczeniu bagażu, aby chronić się przed drobnymi kradzieżami i wyłudzeniami. Te są możliwe w Atenach lub kontynentalnej części Grecji. Musisz także uważać na kradzieże w okolicach bankomatów. Zawsze zachowywać wszelkie środki ostrożności, a na wypadek zagubienia dokumentów, ochroni Cię odpowiednio dobrana polisa.

W Grecji rośnie także ryzyko ataków terrorystycznych w związku z napływem imigrantów. W ubezpieczeniu warto zatem uwzględnić rozszerzenie w postaci ochrony w razie działań wojennych, zamieszek i aktów terroryzmu.

Wszystko zależy też od tego, jaki jest cel Twojej podróży. Jeśli zamierzasz nurkować, uprawiać windsurfing czy inny sport, musisz liczyć się z ryzykiem z tym związanym. Wybierasz się samochodem do tego kraju? Uważaj na włamania nielegalnych imigrantów do aut. Sprawdź też przed wyjazdem komunikaty na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Koszty leczenia w Grecji

Zanim wybierzesz się do Grecji, musisz wiedzieć, że wciąż widoczne są tam skutki kryzysu gospodarczego. Wiąże się to też z pewnymi oszczędnościami na służbę zdrowia. W Grecji każdy obywatel, który chce skorzystać z konsultacji u lekarza pierwszego kontaktu czy wybrać się na leczenie do szpitala, musi dopłacić nawet 25% kosztów. 

Jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i konieczna będzie organizacja akcji poszukiwawczej czy ratownictwa, to kolejne ogromne koszty liczone w tysiącach euro. Właśnie dlatego warto wybrać ubezpieczenie turystyczne, które ma wysoką sumę ubezpieczenia.

Wybierz ubezpieczenie turystyczne do Grecji!

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Grecji. Możesz do nas zadzwonić lub odwiedzić jedną z placówek.

Oceń artykuł

0
(0)