2023-10-26

Serbia – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Odkrywamy uroki Serbii

Serbia – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Uwielbiasz kraje Bałkańskie? Jeśli na Twojej liście państw do odwiedzenia w te wakacje jest Serbia, zapraszamy do naszego mini przewodnika. Z tego tekstu dowiesz się, co zobaczyć w Serbii i o czym warto wiedzieć, jadąc do tego kraju.

A jeśli planujesz dłuższą wycieczkę objazdową po Bałkanach, zapraszamy Cię do przejrzenia naszego przewodnika „Wycieczka na Bałkany – co warto zobaczyć? ”.

Czy warto jechać do Serbii?

Chociaż to jeszcze niezbyt popularny wśród Polaków kierunek wycieczek, miłośnicy Bałkanów z pewnością dostrzegą w tym kraju to „coś”. Serbię warto odwiedzić nie tylko z powodu zabytków i atrakcji przyrodniczych, ale także dla panującej tu przyjaznej atmosfery, otwartości na ludzi, a także niebanalnej kuchni, która jest swoistym tyglem kulturowym i powstała na bazie wpływów osmańskich, greckich, a nawet bizantyjskich. Sprawdźmy teraz, jakie czekają na turystów atrakcje w Serbii.

Co zwiedzać w Serbii?

Zacznijmy od ciekawych miejsc w Serbii, ale takich, które powstały z myślą o turystach. Jednak ze względu na rozbudowaną listę miejsc i miejscowości wartych odwiedzenia ograniczymy się tylko do kilku z nich. W kolejnym punkcie z kolei zajmiemy się atrakcjami przyrodniczymi Serbii.

Serbia – atrakcje turystyczne

Ciekawą atrakcją na mapie Serbii jest Subotnica – miasto, które wprost kipi od wpływów węgierskich. Nic dziwnego, bo miejscowość położona jest właśnie na granicy z Węgrami. Chociaż nie znajdziemy tu starych zabytków, to budynki są urokliwe, a skwery czy aleje, których w mieście spotkamy naprawdę dużo, zapraszają do spacerów. Koniecznie trzeba odwiedzić tutejszą synagogę, która ze względu na swoje rozmiary zyskała miano drugiej pod względem wielkości w Europie.

Planując wycieczkę do Serbii, warto zahaczyć o drewnianą „wioskę” Drvengrad, stworzoną przez reżysera Emira Kusturicę. Chociaż nie powstała ona w celach turystycznych, a by być planem do filmu „Życie jest cudem”, obecnie jest tłumnie odwiedzana przez miłośników kinematografii i nie tylko. Ważnym wydarzeniem związanym z tym miejscem jest festiwal filmowy, który przyciąga gwiazdy. Drvengrad czy też Küstendorf, jak bywa nazywany, odwiedzały takie osobistości, jak Johny Deep czy Monica Bellucci.

Do serbskich atrakcji dla dzieci można zaliczyć m.in. przejazd kolejką Šargan 8, która prowadzi z Mokrej Gory do Šargan Vitasi i także została wykorzystana we wspomnianym już wyżej filmie Kusturicy. Najmłodsi członkowie wycieczki do Serbii na pewno będą zachwyceni przejazdem zabytkowym pociągiem „Nostalgia”, a trasa składająca się z 22 tuneli i 5 mostów z pewnością dostarczy wielu wrażeń.

Zwiedzanie Serbii nie może oczywiście obyć się bez wizyty w Belgradzie, który jest obecnie stolicą państwa. Chociaż nie spotkamy tu zabytków, takich jak w innych europejskich miastach, zachwycić nas może z pewnością architekturą, w której mieszają się wpływy osmańskie, austro-węgierskie, a także… socjalistyczne. Niewiarygodne połączenie, prawda? Jednym z ciekawych zabytków tutaj jest Kalemegdan, czyli park i fortyfikacja zbudowana jeszcze przez Celtów! Kolejnymi punktami wartymi zwiedzania są dzielnica Zemun z charakterystycznymi kolorowymi domkami oraz tętniąca życiem ulica Kneza Mihaila.

Miłośnicy skansenów na pewno nie przepuszczą okazji, by odwiedzić etno wioskę Terzića Avlija, zbudowaną w miejscowości Zlakusa. W parku etnograficznym roi się od kolorowych domków i wiejskich budowli z początku XX w. Oprócz tradycyjnych potraw można tu także spróbować swoich sił w wyrabianiu ceramiki, a także kupić stroje z folkowymi haftami. 

Kolejnym skansenem wartym odwiedzenia jest Sirogojno, czyli muzeum „Starej Wsi”. Miejsce znajduje się w pięknej okolicy, w otoczeniu lasów, pagórków i łąk, co nadaje mu autentyczności. W samym skansenie zgromadzonych jest aż blisko 50 drewnianych budynków z XIX wieku, które przeniesiono tu z różnych miejsc w kraju. Bogate wyposażenie w postaci mebli charakterystycznych dla tego okresu oraz przedmiotów codziennego użytku sprawia, że naprawdę możemy łatwo przenieść się w czasie. W niektórych budynkach można nawet przenocować! To także niezapomniana atrakcja dla dzieci!

Kompleks Karadjordjev to okazja do poznania nieco historii. Ten serbski zabytek, a właściwie zespół zabytków przybliży nam nieco dzieje królewskiej rodziny Karadjordjev czy też pierwszego serbskiego powstania. Będąc tu, koniecznie trzeba zajrzeć do cerkwii św. Jerzego, by zachwycić się przepiękną mozaiką.

Serbia – atrakcje przyrodnicze

Pierwszą z atrakcji przyrodniczych godnych polecenia jest Park Narodowy Tara. Jeśli na pobyt w Serbii zarezerwowałeś długi urlop, to właśnie tu warto spędzić kilka dni. Jest tu co robić. Zaczynając od spacerów, wycieczek rowerowych, aż po rejsy czy rafting na rzece Drina. Będąc tu, trzeba zaliczyć jedne z najsłynniejszych punktów widokowych w Serbii, czyli Banjska Stena z widokiem na kanion jeziora Perućac oraz miejsce, skąd rozpościera się widok na tamę na jeziorze Perućac. Odwiedzając Park Tara, zaznajmy odpoczynku nad rzeką Vrelo, nazywaną rzeką jednego roku, bo ma 365 m długości. Znajdują się tu 2 wodospady, a nad jednym z nich można nawet zjeść obiad w restauracji!

Kolejne miejsce, które koniecznie w Serbii trzeba odwiedzić to rezerwat przyrody Uvac, który powstał, by chronić populację sępa płowego. Miejsce jest jednak niezwykłe nie tylko z powodu obecności tych majestatycznych ptaków, ale także ze względu na rzekę Uvac, której biegnie przez rezerwat. Niektóre jej zakręty mają aż 270 stopni, dostarczając ciekawych przeżyć podczas rejsu łodzią wzdłuż kanionu. Rezerwat można podziwiać z licznych punktów widokowych.

Żelazne Wrota Dunaju to największy w Europie przełom rzeczny. Powstał między Karpatami na północy a Górami Wschodnioserbskimi na południu i stanowi granicę serbsko-rumuńską. Jednym z piękniejszych momentów wąwozu jest odcinek, gdzie rzeka zwęża się do 130-150 metrów, a jej głębokość wynosi 90 metrów. Wzdłuż przłomu biegnie szosa, z której można podziwiać piękny widok na okolicę.

Kopaonik to kolejny park narodowy, który powstał w obrębie gór o tej samej nazwie. To najszersze pasmo górskie w Serbii nazywane jest także górą słońca, ze względu na wysoki poziom nasłonecznienia. Pięknie jest tu szczególnie jesienią, kiedy tutejsza flora mieni się wszystkimi barwami tęczy. Będąc tutaj, można odpocząć od tłumów, delektować się spokojem i widokami oraz spacerować do woli!

Teraz pora na absolutnie zapierający dech w piersiach wytwór przyrody, czyli Djavolja Varoš, czyli „Diabelską osadę”, zlokalizowaną przy granicy z Kosowem. Zespół ok. 200 sterczyn o wysokości od 2 do 15 m, to wynik procesów geologicznych, a konkretnie erozji. Tutejszy grunt jest bardzo miękki, a sterczyny formowane są poprzez opady atmosferyczne. Co ciekawe, na szczycie wielu tych „słupów” znajdują się przeróżne kamienie, które chronią je przed działaniem deszczu. Gdy kamień z jakiegoś powodu upadnie, również sterczyny szybko ulegają zniszczeniu.

Czy w Serbii jest teraz bezpiecznie?

Według informacji dla podróżnych na stronie rządowej, Serbia należy do państw, w których poziom bezpieczeństwa określany jest jako dobry. To, co najważniejsze – nie istnieje tu podwyższone ryzyko wystąpienia ataków terrorystycznych.

Jednak, będąc w tym kraju warto uważać na:

  • kradzieże kieszonkowe – szczególnie latem w okresie nasilonego ruchu turystycznego, w dużych miastach np. w Belgradzie czy miejscach, gdzie przebywają tłumy np. na dworcach czy imprezach masowych;
  • kradzieże dokumentów osobistych – warto nosić je osobno, a już najlepiej mieć przy sobie po prostu kopię najważniejszych dokumentów;
  • kradzieże samochodów – narażone są na nie szczególnie nowe, wartościowe auta;
  • wyłudzenia u mechaników – trzeba uważać na nieuczciwych mechaników; turystom podróżującym własnymi pojazdami sugeruje się z jakiegoś powodu wizytę w warsztacie, który wystawia niebotyczny rachunek za swoją usługę.

Chociaż Serbia obecnie należy do dość bezpiecznych krajów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zachęca turystów do rejestrowania się w systemie Odyseusz, który ułatwi kontakt z turystami w razie nadzwyczajnych sytuacji.

Czy jadąc do Serbii trzeba mieć paszport?

Chociaż Serbia nie należy do Strefy Schengen, na jej terytorium możemy wjechać z ważnym dowodem. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu wolimy posługiwać się paszportem (także tym tymczasowym), również będzie on respektowany. Trzeba pamiętać, by te dokumenty były ważne minimum 90 dni.

Co dobrego można zjeść w Serbii?

Nasz mini przewodnik nie może obyć się bez listy potraw czy lokalnych produktów, które będąc w Serbii trzeba koniecznie spróbować. Oto one:

  • Przystawki 

Jest ich wiele, ale do najciekawszych należy m.in. gibanica, czyli po prostu ciasto nadziewane serem. Zelianica to również wersja ciasta, tylko że nadziewanego szpinakiem lub boćwiną. Cicvara to często jadana na śniadanie kaszka kukurydziana ugotowana na mleku. Serbskie Pihtije to rodzaj naszych nóżek w galarecie.

  • Dania mięsne 

Serbska kuchnia słynie z mięsa mielonego, które często przygotowywane jest na grillu i występuje razem z warzywami. Pierwszą propozycją, którą trzeba spróbować niech będzie Ćevapčići, czyli w wolnym tłumaczeniu „mały kebab”. To podłużne kotleciki, składające się z mieszanki mielonych mięs, z czosnkiem, ostrą papryką i pieprzem. Kolejną ciekawą pozycją w serbskim menu jest Mućkalica, czyli mieszanina grillowanych mięs, duszonych z warzywami. Leskovačka Pljeskavica to po prostu lokalny, płaski grillowany kotlet mielony o ostrym smaku.

  • Zupy 

Najsłynniejszą serbską zupą jest Pasulj, czyli zupa fasolowa, przygotowana na bazie białej lub czerwonej fasoli. Jest odpowiednikiem naszej fasolki po bretońsku.

  • Pozostałe 

Oprócz wymienionych wcześniej dań na uznanie zasługują przede wszystkim pasty, które królują na Bałkanach. Nie sposób nie spróbować pasty paprykowej, czyli Ajvar czy pasty paprykowo-bakłażanowej – Pindjur. Lepinja z kolei to rodzaj płaskiego chlebka. Będąc w Serbii koniecznie spróbujmy dań z dodatkiem kajmaku, który jest… swego rodzaju serkiem i w smaku w ogóle nie przypomina słodkiej masy znanej nam w Polsce.

  • Lokalne trunki 

Miłośnicy mocniejszych trunków koniecznie powinni spróbować „kupinovo vino”, czyli wina jeżynowego, ale warto też posmakować wina wiśniowego, śliwkowego czy jabłkowego. Na targach czy jarmarkach kusić nas będą tzw. kuvano vino, czyli winem grzanym, które również warto skosztować. Pod nazwą Mistiquew czeka na turystów pyszny likier o smaku czekoladowym. Dla tych, którzy wolą nieco słabsze alkohole, Serbowie mają piwo Jelen z charakterystyczną butelką. Listę trunków zamykają pitne miody i nalewki.

Czym płacić w Serbii?

Przed wyjazdem do Serbii przygotuj gotówkę. Chociaż obowiązującą walutą jest tu denar serbski, to np. na autostradach zapłacisz też w euro. Warto wiedzieć, że w tutejszych hotelach, sklepach czy restauracjach można zapłacić kartą. Dostępne są także bankomaty, w których wypłacimy w razie czego gotówkę. Warto jednak przed wyjazdem upewnić się, że operator danej karty działa także w Serbii.

Jakie ubezpieczenie warto mieć podczas wyjazdu do Serbii?

Wiesz już, jak zaplanować wycieczkę do Serbii. Teraz pora zabezpieczyć jeszcze kilka kwestii technicznych i można wyruszać w drogę. Jeśli do Serbii wybierasz się samochodem, wystarczy, że będziesz miał ważną w Polsce polisę OC pojazdów mechanicznych. Nie musisz wyrabiać dodatkowo Zielonej Karty. Gdy planujesz jednak dalszą wycieczkę i będziesz chciał pojechać do Kosowa czy Bośni i Hercegowiny, obowiązkowo musisz mieć ten dokument.

Ze względu na zły stan dróg w Serbii, oprócz polisy OC, przyda się podczas wyjazdu tu także assistance komunikacyjne czy ubezpieczenie opon. Ciekawą propozycją jest ubezpieczenie CUK Assistance, które w ramach najwyższego pakietu przewiduje holowanie do 2000 km.

Będąc na wycieczce w Serbii, otrzymasz w razie nagłych przypadków świadczenia medyczne, jeśli posiadasz kartę EKUZ. Musisz jednak wiedzieć, że zapewnia ona tylko częściową ochronę. Nie pokryje kosztów wizyt u lekarza prywatnie, zakupu lekarstw czy transportu powrotnego do kraju. W takich sytuacjach możesz uzyskać pomoc finansową, jeśli wykupisz dodatkowe ubezpieczenie turystyczne o odpowiednim zakresie. W jego ramach możesz liczyć na ubezpieczenie kosztów leczenia w podróży, a także dodatkową ochronę. Możesz zdecydować się na ubezpieczenie bagażu czy assistance w podróży. Zastanawiasz się, ile będzie kosztować ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Serbii? Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych, wylicz niezobowiązująco składkę w kilku towarzystwach, a jeśli dana oferta Cię zainteresuje

FAQ:

  • 1
    Co warto przywieźć z Serbii?

    Chcąc przywieźć do Polski dla najbliższych prezent, warto wybrać np. suszone owoce w czekoladzie (np. figi, banany), wyrób cukierniczy Ratluk, miody pitne i nalewki, piwo Jelen z charakterystyczną butelką czy wino jeżynowe.

  • 2
    Na co uważać w Serbii?

    Przed wyjazdem do Serbii warto wykonać serię szczepień dobrowolnych. Zalecane, to te na odrę, tężec czy grypę. Warto też rozważyć szczepienie na WZW typu A i B, meningokoki, kleszczowe zapalenie mózgu czy wściekliznę.

  • 3
    Czy w Serbii daje się napiwki?

    Tak. W lokalach gastronomicznych, hotelach czy taksówkach w dobrym tonie będzie pozostawienie napiwku w wysokości 10-15%.

  • 4
    Czy Polacy potrzebują wizy do Serbii?

    Nie. By wjechać do Serbii, Polacy nie potrzebują wizy do 90 dni w ciągu 6 miesięcy.
     

  • 5
    Czy w Serbii jest ciepło?

    Temperatury w Serbii w dzień wahają się od 3 stopni C do 30 stopni C, w zależności od pory roku. Najcieplejszy miesiąc to sierpień, a najchłodniejszy to styczeń. Jeśli interesuje Cię wyjazd do tego kraju, gdy jest ciepło, wybierz się tu w okresie od kwietnia do października. 

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku