2022-06-07

Czarnogóra – czy i kiedy warto pojechać?

Zapoznaj się z wakacyjnym kompendium wiedzy o Czarnogórze.

Czarnogóra – czy i kiedy warto pojechać?

Czarnogóra to jedno z najmłodszych państw w Europie, które powstało w 2006 r., kiedy to parlament Czarnogóry proklamował jej niepodległość. Był to moment zerwania z istniejącą dotychczas federacją Serbii i Czarnogóry. W latach 1945-1992 państwo to należało do socjalistycznej federacyjnej Republiki Jugosławii. Czarnogóra leży nad Morzem Adriatyckim i graniczy z popularną wśród polskich turystów Chorwacją. Czy w Czarnogórze czekają nas równie piękne plaże i czy warto wybrać się tam wakacje?

Czarnogóra – najpiękniejsze plaże na tle gór

Czarnogóra nie jest dużym państwem. Przeważającą część jej powierzchni zajmują piękne górzyste tereny. Stolicą Czarnogóry jest Podgorica a największe miejscowości to Kotor i Budva. Ale największym atutem Czarnogóry jest niezwykle malownicze wybrzeże i piękne słoneczne plaże. Turystyka rozwinęła się tutaj bardzo mocno już w latach 80, jednak toczące się w latach dziewięćdziesiątych wojny jugosłowiańskie bardzo osłabiły przemysł turystyczny Czarnogóry i zdecydowanie pogorszyły jej wizerunek.

Ponownie branża turystyczna zaczęła się odradzać dopiero po 2000 roku. Turystyka to główna szansa dla czarnogórskiej gospodarki, ponieważ ukształtowanie terenu zdecydowanie ogranicza rozwój rolnictwa czy przemysłu. Dlatego władze Czarnogóry starają się przyciągnąć zagranicznych inwestorów, jednak brak autostrad i kiepskie drogi, które nie spełniają standardów europejskich, to największy hamulec dla rozwoju turystyki tego państwa.

Samochodem do Czarnogóry

Mimo nie najlepszych dróg coraz więcej osób z Polski wybiera się do Czarnogóry samochodem. Z pewnością wpływ na to ma popularność Chorwacji, która jest ulubionym miejscem spędzania wakacji dla wielu polskich turystów. Z Dubrownika mamy do Czarnogóry zaledwie 15 km. Chorwacja zdecydowanie lepiej poradziła sobie z budową dróg i autostrad, jednak turyści chętnie eksplorują kolejne turystyczne atrakcje tej części południowego wybrzeża. Do Czarnogóry możesz też przylecieć samolotem i wypożyczyć na miejscu samochód lub skorzystać z komunikacji publicznej.

Komunikacja publiczna w Czarnogórze

Podróżując po Czarnogórze możesz korzystać z lokalnych środków transportu, które są dość tanie i bezpieczne. Najlepiej rozwinięta jest komunikacja autobusowa, którą dotrzesz do najdalszych zakątków Czarnogóry. Jednak zdecydowanym utrudnieniem jest często brak rozkładów jazdy, a niekiedy nawet odpowiedniego oznakowania przystanków. Czarnogóra posiada też dwie główne nitki kolei. Trasa z Baru do serbskiego Belgradu uważana jest za jedną z najpiękniejszych w Europie. Nie ma jednak połączeń kolejowych wzdłuż czarnogórskiego wybrzeża.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

Czy paszport i wiza są potrzebne?

Polscy obywatele mogą przekraczać granicę Czarnogóry na podstawie ważnego dowodu osobistego, ale pod warunkiem, że nie planują przebywać tu dłużej niż 30 dni. Jeżeli chcemy przebywać w Czarnogórze dłużej niż miesiąc, ale krócej niż 90 dni, będziemy potrzebować ważnego paszportu. Jeżeli jednak nasz pobyt może przedłużyć się o ponad 3 miesiące, musimy posiadać czarnogórską wizę. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych przeczytamy również, że osoby, które nie ukończyły 18 lat i podróżują do Czarnogóry bez rodziców lub opiekuna prawnego, muszą posiadać ich pisemną zgodę na taką podróż. Dokument ten trzeba potwierdzić notarialnie i przetłumaczyć na język serbski lub czarnogórski. Bez takiego dokumentu osoba małoletnia nie może przekroczyć granicy.

Co powinieneś wiedzieć, zwiedzając Czarnogórę?

Będąc w Czarnogórze, musisz zarejestrować i wyrejestrować swój pobyt. Jeżeli przebywasz w hotelu czy kwaterach prywatnych, ich właściciel jest zobowiązany do zarejestrowania Twojego pobytu w ciągu 12 godzin od przyjazdu. Jeżeli jednak nie ma innej możliwości i przebywasz w Czarnogórze w celach turystycznych, sam musisz zarejestrować swój pobyt, zgłaszając się do lokalnej organizacji turystycznej lub na posterunek policji w ciągu 24 godzin od przybycia.

Jaka waluta obowiązuje w Czarnogórze?

W jaką walutę warto się zaopatrzyć, wybierając się do Czarnogóry? Oczywiście w euro. Ceny w Czarnogórze nie są jednak wysokie i z pewnością o wiele niższe niż w Chorwacji. Za piwo w knajpie zapłacisz 1-2 euro a za danie w restauracji od 5 do 10 euro.

Podróż samochodem do Czarnogóry – co warto wiedzieć

Decydując się na podróż samochodem do Czarnogóry musisz pamiętać, że górzysty teren wymaga tu ostrożnej jazdy. Drogi są raczej wąskie i niezbyt dobrze oznakowane. Na trasie spotkasz osypujące się kamienie oraz domowe zwierzęta. Musisz również uważać na brawurową jazdę miejscowych kierowców, którzy często naruszają przepisy. Brak autostrad to poważny problem, jeżeli chodzi o sprawny przejazd przez Czarnogórę, ale z pewnością wynagrodzą Ci to przepiękne widoki za szybą samochodu. Lepiej jednak unikać małych przydrożnych stacji benzynowych, ponieważ raczej nie kupisz na nich paliwa dobrej jakości.

Jak szybko możesz jeździć po czarnogórskich drogach?

Obowiązująca prędkość to 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 80 km/h na pozostałych drogach. Na pewno nie warto przekraczać dozwolonej prędkości i prowadzić pojazdu pod wpływem środków odurzających, ponieważ najwyższe mandaty mogą osiągać nawet 2000 euro.

W Czarnogórze należy jeździć ze światłami mijania, a w samochodzie musi znajdować się kamizelka odblaskowa. Przez telefon możesz rozmawiać wyłącznie przez zestaw głośnomówiący. Jeżeli podróżujesz do Czarnogóry z dziećmi pamiętaj, że na przednim fotelu pasażera nie możesz przewozić dziecka poniżej 12 roku życia, a dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 lat, muszą jeździć w odpowiednich fotelikach.

Kiedy zwiedzać Czarnogórę?

Kiedy warto wyjechać do Czarnogóry? Wiele osób twierdzi, że najlepszą porą na wyjazd jest wiosna, ponieważ od maja do czerwca na wybrzeżu panują idealne temperatury. Natomiast latem temperatura w Czarnogórze robi się wysoka i wówczas zamiast na zwiedzanie Czarnogóry lepiej postawić na odpoczynek na jej przepięknych kamienistych plażach.

Czarnogóra – ciekawe miejsca i bogata kultura

Czarnogóra ma niezwykle dużo atrakcji turystycznych. Ten niezwykle uroczy i mały kraj łączy w sobie wpływy Bałkanów i Morza Śródziemnego. Bogactwo tradycyjnej kultury i kuchni czarnogórskiej jest widoczne na każdym kroku. Ogromna różnorodność kulturowa przejawia się również w różnorodności wyznaniowej. W Czarnogórze dominuje prawosławie, ale w różnych odsłonach tego wyznania. Muzułmanie stanowią tutaj prawie 20% populacji, natomiast katolicy tylko około 3,5%. Mieszkańcy Czarnogóry są niezwykle gościnni. Obowiązującym językiem jest czarnogórski. Bez trudu można się porozumieć tu również w języku serbskim. Z młodszymi mieszkańcami możesz się komunikować po angielsku, ale starsi raczej posługują się niemieckim.

Gdzie warto nocować w Czarnogórze?

Ceny noclegów w Czarnogórze są bardzo zróżnicowane. Oczywiście zależy to od tego, jaki typ noclegu nas interesuje. Wybierając odpowiedni hotel czy kwaterę musisz liczyć się z tym, że w okresie sezonu, który przypada na lipiec i sierpień, ceny mogą być kilkakrotnie wyższe niż poza sezonem. W otoczeniu najciekawszych zabytków, takich jak Kotor czy Budva, znajdziemy wiele bardzo luksusowych hoteli. Ale Czarnogóra all inclusive z pewnością nie jest tanim rozwiązaniem.

Ceny noclegów uzależnione są również od regionu, który chcemy zwiedzać. Najtańsza będzie północna, górska część Czarnogóry, która jest najmniej uczęszczana przez turystów. Jeżeli interesuje Cię raczej wypoczynek w Czarnogórze na polu namiotowym, warto poczytać w internecie liczne blogi o wakacjach w Czarnogórze i dowiedzieć się, jakie miejsca są szczególnie polecane przez amatorów tego rodzaju noclegów.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze?

Czarnogóra to zdaniem wielu turystów najpiękniejszy kraj Bałkanów – a na pewno najbardziej różnorodny i najbardziej widokowy. Riwiera czarnogórska to jedno z najpiękniejszych wybrzeży w całej Europie. Połączenie lazurowego morza z wysokimi brzegami, które tworzą malownicze zatoczki, wygląda niezwykle zjawiskowo. Turystyczne atrakcje Czarnogóry to przepiękna przyroda – kamieniste i piaszczyste plaże, górskie szlaki i parki narodowe, chroniące dziką przyrodę. Czarnogóra to również przepiękne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czarnogóra – najpiękniejsze miejsca i atrakcje przyrodnicze

Czarnogóra jest krajem górzystym, który jest położony nad morzem. To niezwykłe połączenie sprawia, że widoki, które zastaniesz w Czarnogórze pozostaną z Tobą na długo. Wybrzeże Adriatyku to oczywiście piękne plaże oraz możliwość uprawiania sportów wodnych, ale - o czym mało kto wie - do Czarnogóry mogą przyjechać również miłośnicy sportów zimowych. Aktywny wypoczynek i piękno przyrody to znak rozpoznawczy Czarnogóry w każdej części tego małego i niezwykłego kraju. Co koniecznie powinieneś zobaczyć, decydując się po Czarnogórze na wycieczkę objazdową? Jakich miejsc nie możesz pominąć na swojej trasie?

Góry Durmitor - najwyższe pasmo Gór Dynarskich

Góry Durmitor to jedno z najwyższych pasm Gór Dynarskich. Przez środek tych gór biegnie droga asfaltowa, z której można podziwiać niezwykle bajeczne i powalające widoki. Spośród wielu czarnogórskich atrakcji, znajdujących się w tych niezwykle urokliwych górach, powinieneś zwrócić uwagę przynajmniej na trzy najważniejsze.

 • Žabljak
  Najwyżej położone miasto w Europie południowo-wschodniej. Leżący na wysokości prawie 1500 m n.p.m. Žabljak jest wymarzonym miejscem dla narciarzy i snowboardzistów oraz świetną bazą wypadową na piesze wycieczki i wędrówki po górach.
 • Kaniony Czarnogóry
  A wśród nich jeden z najgłębszych kanionów na świecie. Jeżeli jesteś amatorem raftingu możesz udać się na spływ pontonowy rzeką Tara, która tworzy najgłębszy w Europie kanion o głębokości sięgającej do 1300 m. Kaniony Czarnogóry, znajdujące się na terenie Parku Narodowego Durmitor, czyli kanion rzeki Tary i Pivy urzekają swoim fenomenalnym pięknem. A prowadzące wzdłuż nich trasy uważane są przez motocyklistów za jedne z najpiękniejszych w Europie.
 • Przepiękny most na kanionie Tary
  Nad Tarą znajduje się również jeden z najwyższych europejskich mostów, który przepięknie prezentuje się w jesiennych barwach i co roku przyciąga wielu turystów.

Co jeszcze warto zobaczyć w Czarnogórze?

Z pewnością Góry Północnoalbańskie, czyli najwyższe pasmo Gór Dynarskich zwane Górami Przeklętymi. Przechodzą one przez Czarnogórę, Albanię i Kosowo, stanowiąc niezwykle malowniczą i monumentalną atrakcję Czarnogóry. Z kolei Jezioro Szkoderskie to największy zbiornik słodkowodny na Bałkanach i z pewnością jeden z najpiękniejszych. Teren jeziora jest objęty Parkiem Narodowym i stanowi przystań dla wielu gatunków ptaków. Znajdziemy tu też kilka zabytków architektury - przepiękne zamki i czarnogórskie twierdze.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zabytki Czarnogóry - czego absolutnie nie możesz pominąć?

Czarnogóra to niewątpliwie przepiękne widoki i dzika przyroda. Ale zabytki Czarnogóry, nawiązujące do bogatej historii tego niewielkiego kraju to również obowiązkowe punkty każdej czarnogórskiej wycieczki objazdowej.

 • Boka Kotorska i Kotor
  Zatoka Kotorska to jedyne miejsce w południowej Europie, które przypomina fiordy północy. Znajdujące się tu średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz pamiętający czasy antyku Risan wraz z całym krajobrazem zatoki zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kotor jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy, z przepięknymi krętymi uliczkami oraz prawosławnymi i katolickimi świątyniami stanowi atrakcję turystyczną, której z pewnością nie można pominąć podczas zwiedzania Czarnogóry.
 • Monaster Ostrog
  Jeżeli zastanawiasz się, co zobaczyć w Czarnogórze, żeby mieć wyobrażenie o bogactwie jej architektonicznych zabytków to Monaster Ostrog z pewnością powinien być na Twojej liście. To prawosławny klasztor założony w XVII wieku, częściowo wykuty w skale, co stanowi niezwykle zachwycający widok.

Zabytki Czarnogóry – co jeszcze warto zwiedzić?

Jeżeli masz wystarczająco dużo czasu i zastanawiasz się co zwiedzić w Czarnogórze, to powinieneś pamiętać o najpiękniejszych miastach tego regionu. Czarnogórskie zabytki z pewnością warte są poświęcenia im nieco urlopu. Jakie miasta warto zobaczyć?

 • Stolica Czarnogóry - Podgorica
  Podgorica to stolica Czarnogóry, a jej Stare Miasto z przepięknym układem uliczek, meczetami i wieżą zegarową, która w XVIII wieku została zbudowana przez Turków, to podstawowy punkt turystyczny, który warto zobaczyć w Czarnogórze.
 • Budva i hotel św. Stefana
  Budva to piękny kurort z zabytkowym Starym Miastem. Tutaj znajdziesz jedną z nielicznych w Czarnogórze katolickich katedr. Miasto kusi rozrywkami oferowanymi turystom, pięknymi plażami i czarującymi widokami. Budva słynie z dobrych warunków do plażowania, jednak powinieneś wiedzieć, że nie na wszystkich plażach możesz rozłożyć własny ręcznik. Czasem musisz zapłacić za obowiązkowy zestaw plażowy. Kilka kilometrów od Budvy znajduje się wyspa św. Stefana przekształcona w modny hotel, który jest odwiedzany przez wiele międzynarodowych gwiazd.
 • Ulcinj
  Ulcinj to najdalej wysunięte na południe miasto Czarnogóry. Mieszka tu więcej Albańczyków niż Czarnogórców. Jest dość zatłoczone, dlatego wielu turystów podczas sezonu skarży się na brud i brak porządku. Oprócz zabytkowego Starego Miasta Ulcinj z pewnością słynie z pięknych plaż. Najsłynniejsza Wielka Plaża ciągnie się aż do granicy z Albanią i jest jedną z najdłuższych plaż w Europie. Jest to też jedna z nielicznych piaszczystych plaż Czarnogóry.
 • Bar
  Bar to jeden z największych ośrodków turystycznych wybrzeża Czarnogóry i zarazem jeden z największych portów morskich byłej Jugosławii. Znajdziemy tu wiele historycznych zabytków, a wśród nich średniowieczną twierdzę, która jest jednym z najbardziej klimatycznych zabytków tego regionu.

Dlaczego warto zobaczyć Czarnogórę?

Czarnogóra to przepiękne krajobrazy i cudowne plaże oraz niezwykłe średniowieczne zabytki, które powstały na styku różnych kultur. Czarnogóra oferuje również turystom bogatą ofertę sportów wodnych. Na plażach możesz wypożyczyć sprzęt do windsurfingu, kitesurfingu czy rowery wodne. Znajdziesz tutaj też wiele ciekawych miejsc do nurkowania.

Planując zwiedzanie Czarnogóry w najbliższych miesiącach trzeba pamiętać o:

 • 1
  Rejestracji podróży w systemie Odyseusz.
 • 2
  Przed planowanym wyjazdem warto przejrzeć aktualne informacje, zaglądając na:

Zawsze warto ubezpieczyć swoje wakacje

Niezależnie od tego, w jaki sposób pragniesz zwiedzić ten ciekawy kraj oraz na jaką aktywność się zdecydujesz, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Polisa turystyczna powinna zabezpieczyć ewentualne koszty, które musiałbyś ponieść ze swojej kieszeni. Koszty leczenia czy ubezpieczenie bagażu to ważne zabezpieczenia przed każdą podróżą.

Niezależnie od wybranego sposobu zwiedzania tego niezwykłego kraju, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Istotnymi elementami polisy mogą być:

 • koszty leczenia – pokryją ewentualne koszty leczenia szpitalnego,
 • OC w życiu prywatnym – pozwolą pokryć koszty likwidacji szkody wyrządzonej przez nas osobie trzeciej,
 • moto assistance – przydatne dla poruszających się samochodem w Czarnogórze. Jeśli wypożyczasz auto na miejscu, pamiętaj by ubezpieczyć udział własny w wynajętym aucie.

Szukając najlepszej polisy na czas wyjazdu do Czarnogóry należy podać informację o:

 • typie wyjazdu – praca, wypoczynek, ale też jakie sporty planujesz uprawiać,
 • sytuacjach, w których chcesz być chroniony i których się obawiasz,
 • chorobach przewlekłych.

Sprawdź nasz kalkulator online, skorzystaj z naszej infolinii lub odwiedź naszą placówkę, która pozwoli Ci uzyskać wszelkie informacje na temat ubezpieczenia podróżnego.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu na wyjazd do Czarnogóry?

Wakacje w Czarnogórze mogą być bezpieczne jedynie wtedy, gdy wykupisz odpowiednie ubezpieczenie. Taka polisa kosztuje nie więcej niż kilkadziesiąt złotych, a obejmuje cały wyjazd. Pozwala na otrzymanie zadośćuczynienia w sytuacji, gdy Twój lot zostanie opóźniony o konkretną liczbę godzin lub przewoźnik zgubi bądź zniszczy Twoją walizkę. Specjalne ubezpieczenie bagażu pozwala również na odzyskanie pieniędzy za skradzione przedmioty osobiste. Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Czarnogóry warto jednak wykupić głównie ze względu na własne zdrowie. Jeśli w trakcie wycieczki dojdzie do wypadku, nie będzie trzeba martwić się koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów.

W Czarnogórze można skorzystać również ze standardowego, bezpłatnego ubezpieczenia EKUZ. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego może wyrobić każdy obywatel Polski ubezpieczony w NFZ. Taka polisa pozwala na bezpłatne korzystanie z podstawowej pomocy lekarskiej w takim samym zakresie, jak w przypadku obywateli Czarnogóry. Warto jednak wiedzieć, że w razie konieczności udania się do specjalisty czy przeprowadzenia rehabilitacji EKUZ nie wystarczy. To właśnie dlatego tak ważne jest wykupienie ubezpieczenia na wakacje w Czarnogórze.

Jeśli planujesz wybrać się do Czarnogóry samochodem, niezbędne będzie również zakupienie ubezpieczenia na sam pojazd. Sprawdź szczegóły tutaj: Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę.

Czarnogóra – na co uważać?

Coraz więcej osób wybiera się na wypoczynek do Czarnogóry. Na co uważać w tym państwie? Przede wszystkim na to samo co w innych krajach turystycznych, czyli na kieszonkowców. Pojawiają się oni w kurortach i w okolicach znanych atrakcji. W Czarnogórze działa też mafia i to ona jest największym problemem tego państwa. Przed wyjazdem warto zebrać najważniejsze telefony oraz sprawdzić, gdzie znajduje się polska ambasada. W razie jakichkolwiek problemów takie informacje mogą uratować Twój wyjazd.

Jeśli wybierasz się do Czarnogóry samochodem, pamiętaj również o bezpieczeństwie na drodze. Kierowcy w tym państwie rzadko przestrzegają przepisów, a infrastruktura drogowa nie zawsze jest nowoczesna. W Czarnogórze znajduje się też wiele krętych ulic z osuwiskami i ostrymi zakrętami bez barierek ochronnych.

W trakcie wakacji należy przestrzegać także uniwersalnych zasad dotyczących m.in. bezpiecznej kąpieli w morzu. Wciąż w wielu kurortach dochodzi do utonięć. Szczegółowy raport z 2021 i zasady zwiększające bezpieczeństwo nad wodą znajdziesz tutaj:  Utonięcia 2021: raport i ważne zasady bezpieczeństwa.

Czarnogóra – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać do Czarnogóry, weź pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim atrakcje w tym państwie są interesujące, dlatego bez wątpienia usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających wielbicieli zwiedzania. W Czarnogórze na ogół jest także cieplej niż w Polsce. Kraj ten ma dostęp do morza, dlatego warto wybrać się do niego zwłaszcza latem. Czarnogóra wciąż jest mało popularnym krajem na wakacyjne wyjazdy, dlatego stanowi ona doskonały kierunek dla osób, które nie lubią często odwiedzanych typowo turystycznych miejsc.

Jeśli szukasz tanich kierunków na wakacje, przeczytaj ten artykuł: Najtańsze kraje na wakacje w Europie i na świecie. Znajdziesz tu zestawienie najtańszych państw w Europie, do których warto udać się na urlop.

Ubezpieczenie turystyczne od CUK

W CUK znajdziesz ubezpieczenia turystyczne o różnym zakresie ochrony. Pozwalają one zabezpieczyć swojego zdrowie i życie oraz bagaż czy cenny sprzęt elektroniczny. Oferujemy też OC w życiu prywatnym, które również może przydać się w trakcie wyjazdu. Jeśli wybierasz się do Czarnogóry samochodem, niezbędne będzie wykupienie specjalnej polisy komunikacyjnej (Zielonej Karty).

Szczegóły oferty znajdziesz na naszej stronie internetowej lub w placówkach stacjonarnych CUK na terenie całego kraju. Dysponujemy także infolinią, dzięki której możesz od razu zadać nam nurtujące Cię pytania. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku