2021-09-10

Najtańsze kraje na wakacje w Europie i na świecie

Musisz ograniczać wydatki? Poznaj kraje, w których zapłacisz najmniej za wakacje! 

Najtańsze kraje na wakacje w Europie i na świecie

Trwający sezon urlopowy sprawia, że wiele osób zadaje sobie fundamentalne pytanie: Gdzie pojechać? Jeżeli nie zamierzamy opuszczać Starego Kontynentu, najpiękniejsze kraje Europy, kuszą nas bogatą ofertą i satysfakcjonują nie tylko miłośników historii i pieszych wędrówek, ale także tych, którzy chcą wypocząć w komfortowych warunkach, najlepiej nad ciepłym morzem. Niestety cena kilkunastodniowego pobytu często przekracza przewidziany na wypad budżet, w związku z czym dobrze zastanowić się nad tańszymi, ale równie ciekawymi alternatywami.

Tanie kraje w Europie warte uwagi turysty

Pandemia mocno dała się we znaki wielbicielom turystyki zagranicznej. Na szczęście spadająca liczba zakażeń sprawia, że kolejne państwa otwierają swoje granice dla podróżujących. To zwiastun upragnionego powrotu do normalności. Sytuacja ekonomiczna znacznej liczby gospodarstw domowych została zachwiana przez koronawirusowy kryzys i dlatego kierunkiem wypraw najczęściej są tanie kraje w Europie.

Mogłoby się wydawać, że najtańsze kraje Europy nie mają zbyt wiele do zaoferowania zwiedzającym i miłośnikom aktywnych form spędzania czasu, jednak tego typu myślenie jest nie tylko błędne, ale też krzywdzące dla Rumunii, Bułgarii i Węgier, bo o nich mowa.

Najtańsze wakacje w Europie są tam, gdzie mieszkają Słowianie

XX wiek był okresem burzliwych przemian geopolitycznych. Dotknęły także rodzimy kontynent, w związku z czym na mapie pojawiły się nowe państwa, stworzone głównie przez nacje słowiańskie. Początkowo borykały się z problemami natury gospodarczej, ale rządzący nimi politycy szybko zaczęli szukać rozwiązań, które miały na celu odbudowę finansową. Jedną z branż, na którą postawili, była turystyka, stąd najtańsze wakacje w Europie są właśnie tam, gdzie usłyszymy język brzmieniowo zbliżony do polskiego. Z naszej perspektywy to rewelacyjna wiadomość.

Gdzie znajduje się najtańszy kraj na urlop dla Polaków?

Jeśli podczas tegorocznych wakacji masz ograniczony budżet, podpowiadamy jaki jest najtańszy kraj w Europie. Do niedawna faworytem była wspomniana już Bułgaria, ale w ostatnich latach prym wiedzie Rumunia. Bez wątpienia jest to najtańszy kraj dla Polaków. Osoby, które urzekła stolica legendarnego wampira Draculi i osiedli tam na stałe, argumentują, że Rumunia to państwo uchodzące za najtańszy kraj na świecie, choć oczywiście tego typu zdania należy traktować z przymrużeniem oka.

Inne najtańsze kraje na wakacje

Jeżeli postanowimy wczasować się na Starym Kontynencie, mądrze rozpatrzyć także inne najtańsze kraje na wakacje. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się Turcja. Jest nie tylko ciekawa, ale i niedroga. Rozsądną opcją jest również Albania, podobnie jak Macedonia i Serbia. Oczywiście nie wolno zapominać o Polsce – dobrze dokładnie poznać ojczyznę, zanim zdecydujemy się na zagranicę. Przecież kraj nad Wisłą zachwyca wielu przyjezdnych, którzy do nas wracają! Chorwacja, Słowenia, Bośnia i Hercegowina też proponują rozsądne ceny, przy okazji chwaląc się, że są w ścisłej czołówce w rankingach opisujących najbezpieczniejsze kraje Europy.

Ile państw leży w Europie, czyli niezapomniana wycieczka krajoznawcza

Jeżeli nie ogranicza nas budżet, możemy zaszaleć i zafundować sobie wycieczkę pełną wrażeń, obejmującą kilka państw. Warto wziąć pod uwagę choćby przemierzenie Europy ze wschodu na zachód lub z północy na południe. Taka podróż pozwoli nie tylko zobaczyć ciekawe miejsca, ale i dowiedzieć się ile państw leży w Europie, jak wygląda życie w najbiedniejszych krajach w Europie oraz w jaki sposób żyje się w innych zakątkach Starego Kontynentu.

Odskocznią dla urokliwych, ale niezamożnych lokalizacji mogą być bogate rejony, przy okazji dające szansę porównania regionalnych kuchni. Dla chaczapuri z Tbilisi alternatywą może być paryski crème brûlée, a rachunek za wiedeński kotlet w restauracji pozwoli dowiedzieć się, ile kosztuje obiad w Budapeszcie.

Gdy świat stoi otworem, czyli najciekawsze kraje na świecie

Siedziby ludzkie rozsiane są po całym globie. Szybkie przemieszczanie się nie jest problemem – wystarczy wsiąść w odpowiedni samolot, by za kilka bądź kilkanaście godzin znaleźć się w wymarzonym na wakacje miejscu. Kiedy zwiedzanie to nasze hobby, doskonałym pomysłem jest stworzenie listy, na której znajdą się najciekawsze kraje świata. Odhaczanie kolejnych pozycji z pewnością sprawi frajdę.

Szukasz wyzwań i interesują Cię najlepsze kraje do zamieszkania?

Swoboda w podróżowaniu stwarza idealne warunki nie tylko do wycieczek krajoznawczych. Daje też sposobność zamieszkania w wybranym państwie. Język angielski pozwala porozumieć się bez przeszkód w wielu miejscach, nawet tych najbardziej egzotycznych. Zanim jednak zdecydujemy się na emigrację, trzeba przyjrzeć się kilku aspektom, które mogą pomóc podjąć decyzję.

Najpiękniejsze kraje świata

Jeżeli nasze kryterium brzmi „najpiękniejsze kraje świata”, możemy mieć nie lada problem. Urzekających państw jest naprawdę sporo! Wszystkie narody chwalą się, że to u nich jest najładniej. W dodatku często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że terytoria, których nie uznawaliśmy za atrakcyjne, mają wiele do zaoferowania. Niemiecka Bawaria zachwyca, słoweńskie pasma górskie zapierają dech w piersiach, a łotewskie czy estońskie wybrzeża – zwłaszcza w trakcie zachodów słońca – oczarowują malowniczością.

Każda podróż niesie za sobą zarówno niecodzienne i piękne przeżycia, jak i spore ryzyko. Uszkodzony bagaż? Opóźniony lot? Kradzież dokumentów? W CUK Ubezpieczenia zabezpieczysz się na każdą ewentualność. 

W oczach milionów turystów faworytem jest Norwegia. Kraj fiordów i imponujących masywów skalnych hipnotyzuje. Lubiącym spokój i odcięcie się od cywilizacji poleca się Szwecję – setki jezior i ogromne połacie lasów sprzyjają kontemplacji i życiu w zgodzie z naturą. Spektakularne widoki oferuje z kolei Islandia, ale tamtejszy klimat potrafi być uciążliwy.

Opuśćmy naszą swojską Europę i przenieśmy się dalej. Dla wielu wymarzonym miejscem jest Nowa Zelandia. Wyspa wręcz oszałamia – znajdziemy tam monumentalne góry, krystalicznie czyste jeziora i niespotykane nigdzie indziej gatunki roślin i zwierząt. Indie fascynują. Przyjaźnie nastawieni ludzie, stara i bogata kultura, zróżnicowane ukształtowanie terenu i ciągły rozwój ekonomiczny to aspekty, obok których ciężko przejść obojętnie. To łakomy kąsek dla wszystkich odkrywców spragnionych nowości.

Przenieśmy się teraz na zachodnią półkulę. Kanada zazwyczaj jest niedoceniana, ale tylko przez tych, którzy w szkole nie przykładali się do geografii. Państwo spod znaku klonowego liścia proponuje doskonałe warunki do życia: jest nowoczesne i ma piękną przyrodę. Znalezienie dobrze płatnej pracy nie sprawia większych trudności, a obcowanie z dziewiczą naturą jest świetną odskocznią od zawodowych wyzwań. Coraz więcej Amerykanów opuszcza USA i osiedla się za północną granicą. To najlepsza reklama - mieszkańcy największego światowego mocarstwa szukają spokoju w Kanadzie.

A teraz pojedźmy na południe, oczywiście cały czas pozostając w granicach Ameryki, ale tym razem Południowej. Nigdzie indziej nie spotkamy tak różnych krajobrazów, jak w Chile. Park narodowy z lodowcami czy olśniewająca Dolina Księżycowa z unikatowymi formacjami skalnymi to jedne z wielu miejsc, w których sąsiedztwie warto zamieszkać. Aura może być z początku kłopotliwa dla Europejczyka, ale wstępna aklimatyzacja powinna rozwiązać problem.

Najdroższe kraje świata

Niestety zdarza się, że niektóre najpiękniejsze kraje świata, to także najdroższe kraje świata. Stąd trzeba poważnie zastanowić się nad przeprowadzką do Norwegii czy Szwecji, jeżeli nie mamy większych oszczędności lub zapewnionego lukratywnego zajęcia na miejscu. Podobnie jest ze Szwajcarią – Helwecja do tanich nie należy. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim zapleczem finansowym, ciężko będzie nam się również żyć w Japonii i na Islandii.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wysoko rozwinięte państwa mają tę „przypadłość”, że tamtejsze opłaty potrafią skutecznie wydrenować portfel. Francja, Dania i Stany Zjednoczone stały się sztandarowymi przykładami. Co ciekawe, nieco odległy Izrael też wymaga zaciśnięcia pasa. Istnieje jednak skuteczna recepta dla wszystkich, którzy chcieliby kiedyś zamieszkać na stałe we wspomnianych wyżej krajach: dochodowa praca, najlepiej na miejscu.

Gdzie żyje się najtaniej na świecie?

Skoro już poznaliśmy najdroższe kraje, to czas poszukać odpowiedzi na pytanie: Gdzie żyje się najtaniej na świecie? Obecnie najtańszy kraj świata to Pakistan. Kolejne na liście są Afganistan, Indie i Syria, a na dalszych pozycjach znajdziemy Uzbekistan czy Tunezję. Dlaczego właśnie w tych zakątkach naszej planety koszty życia są najniższe? Ma to związek z sytuacją ekonomiczną - im biedniejsze państwo, tym niższe koszty utrzymania.

Najlepsze kraje do życia

Trudno jednoznacznie wskazać najlepsze kraje do życia. Jest to indywidualna kwestia, a każdy kieruje się innymi kryteriami. Jedni wybiorą malowniczą, bogatą i jednocześnie okropnie drogą Norwegię, a inni zdecydują się na niezamożny Pakistan, który swój ubogi status rekompensuje imponującymi masywami górskimi i krystalicznie czystymi zbiornikami wodnymi. Coroczne zestawienia branżowe starają się wytypować najlepsze kraje do życia i dobrze się owymi publikacjami sugerować, jednak wybór tego jedynego państwa zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Kraje, w których jest zawsze ciepło

Choć z roku na rok klimat zdaje się ocieplać, to i tak lubimy narzekać, że jest nam w Polsce zimno. Stąd czy to w przypadku wycieczek, czy w kontekście ewentualnej emigracji, rozpatrujemy aspekt pogodowy, a dokładniej bierzemy pod uwagę kraje, w których zawsze jest ciepło. Kiedy takie znajdziemy, automatycznie uzyskujemy odpowiedź, gdzie najlepiej zamieszkać. Naszą uwagę najczęściej kierujemy ku Grecji i Brazylii, ale skupiamy się także na Australii czy Wietnamie. Kuszą również wyspy: Malediwy, Sri Lanka, Hawaje i Bali.

Podążaj za marzeniami, czyli bezpieczne i tanie życie w ciepłych krajach

Tanie życie w ciepłych krajach to marzenie większości z nas. Siedzieć na bajkowym wybrzeżu, popijać drinki z palemką i odpoczywać na rajskiej plaży – kto nie chciałby tak spędzać wolnego czasu?! Szczęśliwcy mają to na co dzień, inni zapewniają sobie tego typu błogie lenistwo na wakacjach. Jednak bez względu na to, czy mieszkamy na rajskiej wyspie, czy jest ona tylko celem naszej podróży, zawsze trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo. Kompleksowe ubezpieczenie turystyczne sprawi, że będziemy przygotowani na każdą nieprzewidzianą sytuację.

Sielankowe wczasy może zepsuć na przykład choroba. Odmienny klimat lub jedzenie, do którego nasz układ trawienny nie jest przystosowany, potrafią być przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości, często wymagających interwencji lekarskiej. Ubezpieczenie turystyczne pokrywające koszty leczenia okaże się w tym przypadku idealnym wyjściem.

Wybierając się w podróż, zabieramy ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, dlatego strata czy to bagażu podręcznego, czy rejestrowanego jest źródłem wielu niedogodności. Ubezpieczenie bagażu pozwoli zrekompensować nie tylko utratę podstawowych akcesoriów, ale i ewentualne zniszczenie wózków dziecięcych i inwalidzkich.

Coraz większe nagromadzenie turystów sprzyja wypadkom. Nie tylko tym fizycznym – w tłoku zdarza się uszkodzić sprzęt innych, co widzimy w kolejkach na stoki narciarskie i na zatłoczonych plażach, gdzie urlopowicze rozkładają swoje akcesoria w najmniej odpowiednich do tego miejscach. Chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. Nawet najbardziej ostrożni mogą nie zauważyć pozostawionej drogocennej rzeczy należącej do kogoś innego. OC w życiu prywatnym pomoże szybko rozwiązać problem. Poszkodowany otrzyma satysfakcjonującą rekompensatę, my natomiast będziemy cieszyć się długo wyczekiwanym urlopem.   

Ubezpiecz się przed podróżą!

Wybierasz się na wymarzony urlop? Pamiętaj, że dobrze dobrane ubezpieczenie turystyczne jest niezbędne, szczególnie podczas zagranicznych wojaży. Ubezpieczenie podróżne możesz kupić online, podczas wizyty w placówce lub podczas rozmowy telefonicznej z doradcą. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku