2021-08-23

Utonięcia 2021 - raport i ważne zasady

Przedstawiamy aktualne dane dotyczące utonięć. Sprawdź, jakie są zasady bezpiecznej kąpieli!

Utonięcia 2021 - raport i ważne zasady

Główną atrakcją urlopu nad morzem i jeziorem są często kąpiele. Nic dziwnego, to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, jednak trzeba robić to rozsądnie. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, w wyniku utonięcia straciło życie wiele osób.

Liczba utonięć w kraju

Co roku podawane przez media dane dotyczące utonięć są druzgocące. Łącznie w 2019 roku śmierć poniosło 456 osób, a w 2020 roku 460. Najwyższy odsetek ofiar to osoby powyżej 50. roku życia, a za najczęstsze okoliczności wypadków podaje się kąpiel w miejscu niestrzeżonym oraz nieostrożność w czasie przebywania nad wodą. Jak się okazuje, to nie morze jest najbardziej niebezpieczne. Najwięcej osób zginęło podczas kąpieli w jeziorze i rzece. Niestety, wiele z nich wchodziło do wody pod wpływem alkoholu. W 2020 roku 117 osób przed utonięciem spożywało tego typu napoje (!). To ponad 25% wszystkich przypadków. 

A jak wyglądają statystyki w 2021 roku? Od 1 czerwca do 18 sierpnia zanotowano 186 utonięć. Najwięcej z nich miało miejsce 15 sierpnia, bo aż 8. Choć tendencja jest spadkowa, tak nadal dane podawane przez polską policję dają do myślenia. Niestety, urlop to czas, kiedy możemy w pełni odpocząć i zregenerować siły, jednak trzeba przestrzegać pewnych zasad, aby nie groziło nam nic złego. 

Zasady bezpiecznej kąpieli

Przede wszystkim Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o to, aby kąpać się wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach. Nie można też wchodzić do wody po alkoholu, który ma duży wpływ na organizm i zachowanie się w momentach kryzysowych. Na plaży na pewno spotkałeś się z sytuacją, w której plażowicze wbiegają do wody. Ich ciała są rozgrzane, co jest bardzo niebezpieczne. Najlepiej przed wejściem do jeziora czy morza, opłukać się zimną wodą i stopniowo przyzwyczajać organizm do innej temperatury. Wtedy jest większe prawdopodobieństwo, że unikniesz szoku termicznego.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Modne ostatnio materace mogą uatrakcyjnić wyjazd, ale też być bardzo niebezpieczne... Niestety, podczas kąpieli trzeba zachować szczególną ostrożność i nie wypływać daleko od brzegu. Morze bardzo często się zmienia, a wpływ na to mają prądy i fale. Właśnie dlatego, nawet jeśli umiesz pływać, musisz o tym pamiętać podczas kąpieli w dużych zbiornikach wodnych. Rano sytuacja może być zupełnie inna niż kilka godzin później. Koniecznie zwróć na to uwagę i obserwuj pogodę. Jeśli będziesz korzystać ze sprzętu wodnego, zawsze miej ze sobą kamizelkę ratunkową.

Jak widzieliśmy wcześniej w statystykach utonięć, najczęściej dotyczą one osób po 50. roku życia. Dlaczego akurat one ponoszą śmierć w wyniku kąpieli? Wpływ na to mają zdiagnozowane (lub nie) choroby i zawały.

Zwracaj uwagę na oznaczenia na wodzie i plaży

Pływanie w wyznaczonych miejscach to podstawa. Zawsze stosuj się do zaleceń ratownika i zwracaj uwagę na kolor flagi. Czerwony oznacza całkowity zakaz kąpieli na plaży strzeżonej. Powodem tego może być zbyt zimna woda, za duży wiatr albo inne niebezpieczne warunki, które mogą przełożyć się na tragiczne skutki. Biała flaga to sygnał, że można się kąpać, a nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie zwalnia to jednak z obowiązku zachowania pełnej ostrożności.

Na wodzie również znajdują się pewne oznaczenia, takie jak kolorowe bojki. Czerwone są bezwzględną granicą, za którą nie można się kąpać. Kolorem ostrzegawczym jest żółty, który oznacza, że głębokość nie przekracza 140 centymetrów.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, zadbaj o to, aby mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne. Szczególnie w miejscach, w których nie masz zapewnionej publicznej opieki medycznej, przyda Ci się takie wsparcie w kryzysowych sytuacjach. Zobacz nasz kalkulator online, odwiedź placówkę albo zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku