Planując wycieczkę na Węgry, koniecznie sprawdź, co warto tam zobaczyć! Nasz krótki przewodnik pozwoli Ci lepiej poznać ten kraj. Wybierz się z nami w ciekawą podróż od zabytkowego Budapesztu, przez słynne łaźnie termalne, aż po malownicze krajobrazy Jeziora Balaton i winiarnie regionu Tokaj.
Jeśli podróżujesz z rodziną, przybliżymy Ci także miejsca, które możesz odwiedzić z dziećmi! Węgry to gwarancja urozmaiconych atrakcji turystycznych i zabytków. Dzięki nim Twoja wycieczka będzie niezapomnianym doświadczeniem! Podpowiemy, gdzie pojechać, by w pełni poczuć smak węgierskiej kultury, historii i kulinariów. Przeczytaj poradę, z której dowiedz się, co zobaczyć na Węgrzech i jakie atrakcje turystyczne oferuje ten piękny kraj!
Węgry – tych atrakcji nie możesz pominąć:
- Budapeszt – stolica Węgier, znana z unikatowych zabytków i źródeł termalnych.
- Jezioro Balaton – największe jezioro w Europie Środkowej, popularne miejsce do wypoczynku z pięknymi plażami, pocztówkowym krajobrazem i winnicami na pobliskich wzgórzach.
- Holloko – malownicza wioska, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, znana z dobrze zachowanych drewnianych domów i przykładów dawnej tradycji węgierskiej.
- Eger – miasto słynące z barokowej architektury, zamku i termalnych łaźni, a także region znany z produkcji wina, w tym słynnego Egri Bikaver.
- Pecz – miasto z bogatą historią, jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie oraz imponującymi zabytkami.
- Szentendre – słynne miasteczko artystów nad Dunajem, z wąskimi, brukowanymi uliczkami, kolorowymi domami i galeriami sztuki.
- Park Narodowy Hortobágy – największy park narodowy na Węgrzech, stanowiący część Wielkiej Niziny Węgierskiej.
- Winiarnie w Tokaju – obszar ten słynie z produkcji wyjątkowych słodkich win, zwłaszcza Tokaji Aszú. Jeśli jedziesz na Węgry, by zwiedzić winnice, koniecznie zaplanuj zwiedzanie tego regionu!
Co trzeba wiedzieć przed wyjazdem na Węgry?
Planując wyjazd na Węgry, warto zapoznać się z listą najważniejszych informacji turystycznych, które ułatwią podróż i pobyt w tym kraju. Znajomość lokalnych przepisów i zasad bezpieczeństwa zapobiegnie także stresującym sytuacjom podczas zwiedzania. Najważniejsze komunikaty dedykowane turystom wybierającym się na Węgry, można sprawdzić na tej stronie: https://www.gov.pl/web/wegry/informacje-dla-podrozujacych.
Oto dodatkowe wskazówki, które mogą przydać się podczas wycieczki na Węgry:
- Węgry są członkiem Unii Europejskiej i strefy Schengen. Obywatele Polski mogą podróżować tam na podstawie dowodu osobistego lub (opcjonalnie) paszportu.
- Walutą Węgier jest forint węgierski (HUF). 1 zł = ok. 70 HUF. Za jedno euro można kupić około 387 HUF.
- Oficjalnym językiem jest węgierski. W dużych miastach można dogadać się po angielsku, ale warto nauczyć się również kilku podstawowych zwrotów po węgiersku.
- Na Węgry można dotrzeć samolotem, pociągiem, autobusem lub autem. W kraju funkcjonuje natomiast dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Budapeszt oferuje metro, tramwaje i autobusy. Przy przemieszczaniu się między miastami warto zaś korzystać z pociągów.
- Węgrzy cenią sobie uprzejmość i tradycję. Warto poznać kilka podstawowych zwrotów po węgiersku – może zapewnić to przychylność mieszkańców.
- Odwiedzając łaźnie termalne, pamiętaj o zabraniu stroju kąpielowego, ręcznika, klapek oraz czepka. Większość łaźni oferuje wynajem lub sprzedaż tych akcesoriów, ale lepiej posiadać swoje.
- W restauracjach i kawiarniach za dobry zwyczaj uchodzi zostawianie napiwku w wysokości 10-15% wartości rachunku, jeśli obsługa była satysfakcjonująca.
- Na Węgrzech panuje klimat umiarkowany kontynentalny. Lata są tam ciepłe i słoneczne, a zimy mroźne i śnieżne.
- Dzięki EKUZ otrzymasz na Węgrzech niezbędną pomoc medyczną w nagłych sytuacjach. Jednak w wielu przypadkach może okazać się to niewystarczającym wsparciem. Dlatego warto wykupić dodatkowo ubezpieczenie turystyczne z zakresem ochrony dopasowanym do własnych potrzeb – rozszerzone np. o choroby przewlekłe, sporty wysokiego ryzyka czy klauzulę alkoholową.
Z czego słyną Węgry i dlaczego warto tam pojechać?
Węgry z pewnością są atrakcyjnym celem podróży dla turystów poszukujących różnorodnych doświadczeń – zarówno tych, którzy pragną wypoczynku w otoczeniu naturalnych krajobrazów, jak i pasjonatów zwiedzania, pieszych wycieczek i doznań kulturalnych. Oto kilka powodów, dla których wycieczka na Węgry może okazać się idealnym planem na urlop!
- 1Budapeszt: Lubiana przez Polaków stolica Węgier, często nazywana Perłą Dunaju, słynie z wyjątkowego klimatu, pocztówkowych widoków i architektury.
- 2Łaźnie termalne: Węgry są znane z bogactwa wód termalnych i leczniczych. Miejsca te zapewniają turystom relaks i odnowę biologiczną.
- 3Kultura i historia, które uwidaczniają się w miejscowych zabytkach, muzeach i architekturze. Węgry mogą poszczycić się zamkami i twierdzami, które ukazują bogatą historię kraju. Warto zwiedzić m.in. Zamek Królewski (Budavári Palota) w Budapeszcie czy Zamek w Egerze znany z heroicznej obrony przed Turkami w XVI wieku.
- 4Kuchnia węgierska – jest pełna smaków i aromatów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań jest oczywiście gulasz. Ponadto warto spróbować innych specjałów, takich jak paprykarz, leczo, langosze czy słodkie desery.
- 5Wina: Regiony winiarskie, takie jak Tokaj, Eger czy Villány, słyną z produkcji wysokiej jakości win, w tym znanego na całym świecie słodkiego wina Tokaji Aszú.
- 6Przyroda: Kraj zapewnia zwiedzającym piękne krajobrazy naturalne, od Wielkiej Niziny Węgierskiej po góry w północnej części kraju i brzegi Jeziora Balaton. Węgry oferują też bogatą gamę atrakcji wodnych, dzięki obfitości wód termalnych i pięknych jezior.
- 7Festiwale i wydarzenia kulturalne: Węgry są organizatorem wielu ciekawych eventów, w tym słynnego muzycznego festiwalu Sziget w Budapeszcie, co stanowi świetną okazję do zaznajomienia się z żywą kulturą artystyczną kraju!
- 8Gościnność: Węgrzy są znani ze swojej gościnności i przyjaznego nastawienia do odwiedzających. Prawdziwe zdaje się również słynne powiedzenie mówiące o zażyłej przyjaźni narodów polskiego i węgierskiego: „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” (węg. „Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát”)!
Lista największych atrakcji turystycznych i zabytków na Węgrzech
Zastanawiasz się, co zobaczyć na Węgrzech? Dla wszystkich turystów, którzy wybierają się tam po raz pierwszy, przygotowaliśmy listę największych atrakcji i zabytków, które stanowią niepisane „must see” podróży do tego kraju. Sprawdź nasze propozycje!
- 1
- 2Zamek Królewski w Budapeszcie (Budavári Palota): Historyczna rezydencja królewska w Budzie, na Wzgórzu Zamkowym, zapewniająca spektakularne widoki na Dunaj i dzielnicę Peszt. Jego początki sięgają XIV wieku! W kompleksie warto zobaczyć też Basztę Rybacką, która jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta.
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
Najpiękniejsze atrakcje przyrodnicze
Choć Węgry słyną głównie z bogatej kultury i historii, posiadają również niezwykle malownicze regiony i atrakcje przyrodnicze. Oto niektóre z najpiękniejszych miejsc na Węgrzech:
- Jezioro Balaton: Największe jezioro w Europie Środkowej, nazywane często "węgierskim morzem". Jest popularnym miejscem do spędzania letnich wakacji. Jego brzegi wyróżniają piękne plaże, winnice, historyczne miasteczka i szlaki turystyczne.
- Park Narodowy Hortobágy: Część Wielkiej Niziny Węgierskiej, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to jeden z największych obszarów trawiastych w Europie, znany z tradycyjnego pasterstwa i bogatej fauny, w tym ptaków wędrownych.
- Region Tokaj-Hegyalja (Tokajski region winiarski) – znany przede wszystkim z produkcji win. Oferuje turystom także malownicze krajobrazy wzgórz i winnic, co czyni go idealnym kierunkiem urlopowym dla miłośników natury i degustacji winnych trunków.
- Baradla Aggtelek i Park Narodowy Krasu Węgierskiego: System jaskiń krasowych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można podziwiać tam spektakularne formacje skalne. Jest to jedna z głównych atrakcji przyrodniczych kraju.
- Góry Mátra i Góry Bukowe: Najwyższe pasma górskie na Węgrzech, oferujące turystom czyste powietrze, liczne szlaki turystyczne oraz doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.
- Jezioro Hévíz: Drugie co do wielkości jezioro termalne na świecie, w którym można zażywać leczniczych kąpieli w otoczeniu dziewiczej przyrody.
- Dolina Szalajka: Malownicze wąwozy w Parku Narodowym Bükk. Na turystów czekają tam ciekawe szlaki turystyczne, wodospady i jaskinie. Teren można zwiedzać, spacerując pieszo lub jadąc kolejką wąskotorową.
- Tihany: Półwysep i miejscowość wypoczynkowa nad Balatonem, skąd można obserwować nie tylko zachwycające widoki na jezioro, ale także bogatą miejscową faunę i florę oraz opactwo benedyktyńskie.
- Rzeka Dunaj: Największa rzeka przepływająca przez Węgry, która zapewnia zwiedzającym malownicze krajobrazy, zwłaszcza w Wąwozie Dunaju, który jest popularnym miejscem wycieczek.
Warto wiedzieć!
Wyruszasz na Węgry samochodem? Rozważ też wizytę w krajach, które miniesz po drodze! Zachęcamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi zwiedzania państw sąsiadujących z Węgrami:
Węgry – co zwiedzić z dzieckiem?
Planujesz wyjazd na wakacje z najmłodszymi członkami rodziny? Węgry oferują liczne atrakcje dla dzieci, które mogą zainteresować także ich opiekunów! Postaw zwłaszcza na te aktywności, które dostarczą Twoim pociechom edukacyjnej rozrywki, zapewniając jednocześnie Tobie okazję do relaksu i cieszenia się urokami Węgier. Oto nasze propozycje!
- Zoo w Budapeszcie i Ogród Botaniczny: Jeden z najstarszych tego typu obiektów w Europie.
- Łaźnie termalne: Choć nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci, wiele z nich posiada specjalne baseny i strefy dla najmłodszych, np. Széchenyi w Budapeszcie.
- Miniversum w Budapeszcie: wystawa, która prezentuje wiele znanych miejsc i krajobrazów z Węgier w formie modelu kolejowego. To atrakcja dedykowana nie tylko dzieciom, ale także osobom interesującym się koleją, modelarstwem, architekturą czy urbanistyką.
- Park Wodny Aquaworld w Budapeszcie: Jeden z największych krytych parków wodnych w Europie, oferujący liczne zjeżdżalnie, baseny i atrakcje wodne dla całej rodziny.
- Jaskinia Pál-völgy: Jaskinia krasowa z gęstą siecią krzyżujących się korytarzy. Podziemny świat można eksplorować np. poprzez udział w zorganizowanej wycieczce dedykowanej także dzieciom.
- Kąpielisko termalne w Hévíz: Kąpiel w największym naturalnym jeziorze termalnym na świecie może być ciekawym doświadczeniem dla całej rodziny!
- Skansen w Szentendre: Otwarte muzeum etnograficzne, ukazujące tradycyjne węgierskie domy, warsztaty i kościoły. To świetna okazja, by dzieci mogły zobaczyć, jak żyło się na Węgrzech w przeszłości!
- Park rozrywki w Lillafüred: Zlokalizowany wśród malowniczych górskich krajobrazów. Oferuje aktywności na świeżym powietrzu, w tym linowe parki przygodowe i wycieczki łódką po jeziorze.
- Tropicarium w Budapeszcie: Oceanarium pozwala na bliskie spotkania z różnorodnymi gatunkami zwierząt morskich, w tym z rekinami.
- Jezioro Balaton: W sezonie letnim region ten oferuje wiele atrakcji dla rodzin – piękne plaże, możliwość uprawiania sportów wodnych, a także liczne festiwale.
Przed wyjazdem kup polisę podróżną!
Po przeczytaniu porady wiesz już, z czego słyną Węgry i co warto zobaczyć tam podczas wycieczki. Przed wyjazdem zadbaj też o ochronę ubezpieczeniową. Pamiętaj, że tylko dobrze dobrana polisa z odpowiednią sumą ubezpieczenia pokryje potencjalne koszty leczenia w podróży za granicą! Poszukując najlepszej polisy na wyjazd w korzystnej cenie, warto porównać oferty wielu towarzystw. Znajdziesz je w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych na stronie CUK.
Sprawdź także, na czym polega ubezpieczenie bagażu i dlaczego warto posiadać taką ochronę w ramach polisy podróżnej!
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
- 1Co warto zjeść na Węgrzech?
Kuchnia węgierska jest bogata i różnorodna, z mocnymi akcentami przypraw, zwłaszcza papryki, która stanowi jeden z podstawowych składników wielu tradycyjnych dań. Oto kilka specjałów, których warto spróbować, będąc na Węgrzech:
- Gulasz: Najbardziej znane danie węgierskie. Gęsta zupa z kawałkami mięsa (najczęściej wołowego), warzyw i oczywiście dużą ilością papryki.
- Pörkölt: Podobny do gulaszu, ale jest to raczej gęsty sos z mięsem (wołowina, wieprzowina, jagnięcina lub drób) z makaronem lub kluskami. Podawany jest na płytkim talerzu jako drugie danie.
- Leczo: Bogaty w smaki gulasz warzywny, w którym główną rolę grają papryka, pomidory i cebula, często z dodatkiem kiełbasy.
- Töltött káposzta: Gołąbki z kiszonej kapusty nadziewane mięsem i ryżem, zapiekane z dużą ilością papryki i podawane z kwaśną śmietaną.
- Halászlé: Pikantna zupa rybna, popularna szczególnie w regionach nad Dunajem i Tiszą, przyrządzana z różnych gatunków ryb.
- Langosz: Popularna węgierska przekąska, czyli głęboko smażony placek z ciasta drożdżowego, często podawany z czosnkiem, śmietaną i serem lub innymi dodatkami.
- Kurtoszkołacz (Kürtőskalács): Spiralnie ciasto drożdżowe, pieczone na rożnie. Wypiek ten posypywany jest cukrem, który karmelizuje się, tworząc chrupiącą skorupkę.
- Székelygulyás: Wariant gulaszu, który łączy w sobie elementy gulaszu i bigosu, z dodatkiem kiszonej kapusty.
- Palacsinta: Węgierskie naleśnik nadziewane słodkim twarogiem, dżemem, orzechami lub nawet czekoladą. Serwowane również w wersji wytrawnej, np. z mięsem.
- Tokaj Aszu: Nie można zapomnieć o węgierskich winach, a tokaj to jedno z najbardziej znanych słodkich win na świecie, idealne do deseru.
- 2Kiedy najlepiej jechać na Węgry?
Odpowiedź w dużej mierze zależy od osobistych preferencji. Wiosna i jesień są polecane dla tych, którzy wolą łagodniejsze temperatury i mniejsze tłumy. Lato będzie idealne dla miłośników słońca i wypoczynku nad wodą, a zima przyciąga atmosferą świątecznych targów i możliwością uprawiania sportów zimowych. Podsumowując:
- Wiosna (marzec – maj): Idealna do zwiedzania, mniejsze tłumy, umiarkowane temperatury.
- Lato (czerwiec – sierpień): Najlepsze na wypoczynek nad jeziorem Balaton, najcieplejsze miesiące, ale najwięcej turystów.
- Jesień (wrzesień – listopad): Świetna na festiwale winiarskie, chłodniejsza i mniej tłoczno niż latem.
- Zima (grudzień – luty): Doskonała na świąteczne targi i jarmarki! Daje możliwość uprawiania sportów zimowych.
- 3Czy do wyjazdu na Węgry potrzebny jest paszport?
Obywatel Polski może wjechać i przebywać na terenie Węgier, jeśli posiada ważny polski paszport lub dowód osobisty (do wyboru). Dotyczy to także dzieci (tzn. osób poniżej 18. roku życia). Zatem w przypadku posiadania ważnego dowodu osobistego, paszport nie będzie potrzebny.
Oceń artykuł