2023-01-19

Podróż do Rumunii — jak się do niej przygotować?

Chcesz zwiedzić Rumunię? Pamiętaj o bezpiecznym podróżowaniu!

Podróż do Rumunii — jak się do niej przygotować?

Choć wśród najchętniej obieranych turystycznych destynacji europejskich wciąż królują Włochy, Grecja czy Hiszpania, to coraz więcej zwolenników mają również mniej oblegane kierunki. Rosnącą popularnością cieszy się ostatnimi laty Rumunia. Podróż do tego kraju może okazać się doskonałym wyborem dla miłośników pięknej przyrody i ciekawej architektury!

Aby jednak uczynić wyjazd w te rejony udanym i bezpiecznym, należy się do niego odpowiednio przygotować. W tekście znajdziesz praktyczne wskazówki, które Ci to ułatwią! Sprawdź, jakich dokumentów będziesz potrzebować, jak wybrać właściwe ubezpieczenie turystyczne do Rumunii, na co uważać, a także co musisz wiedzieć, podróżując tam samochodem. Zachęcamy do lektury!

Przekroczenie granicy Rumunii – czy potrzebny jest paszport?

Jednym z podstawowych pytań zadawanych w trakcie organizacji wyjazdu jest to, czy do Rumunii trzeba mieć paszport. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać do Rumunii i przebywać w niej przez 90 dni, liczonych w ciągu 6 miesięcy od daty pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium tego kraju na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Wizy dla obywateli Polski nie są wymagane.

Rumunia jest państwem członkowskim Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen, dlatego też konieczne jest przejście przez kontrolę graniczną. Dokument podróży, czyli dowód osobisty lub paszport musi być ważny w momencie przekraczania granicy. Ponadto należy wiedzieć, że zdalna wersja dokumentu w formie aplikacji mObywatel nie uprawnia do przekraczania granicy Rumunii. Więcej informacji dla podróżujących do Rumunii znajdziesz na stronie GOV.PL.

Karta EKUZ na urlop w Rumunii – czy wystarczy?

Kraje należące do Unii Europejskiej, uznają Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Rumunia również się do nich zalicza. Dzięki takiemu ubezpieczeniu jesteś objęty podstawową opieką medyczną na takich samych zasadach jak obywatele tego kraju. Nie musisz zatem wracać do Polski, jeśli np. zasłabniesz czy złapiesz anginę. EKUZ uprawnia Cię bowiem do skorzystania z pomocy lekarza w razie nagłego zachorowania lub wypadku, a także hospitalizacji za granicą.

Należy jednak wiedzieć, że nie we wszystkich przypadkach karta EKUZ wystarczy! Jeśli na przykład w danym państwie to pacjent odpowiedzialny jest za koszty leków i materiałów opatrunkowych otrzymanych w szpitalu, będziesz musiał liczyć się z dopłatą z własnej kieszeni. Koszty akcji ratunkowej nie w każdym kraju są też zupełnie darmowe.

Ubezpieczenie EKUZ nie zagwarantuje Ci również transportu w każdej sytuacji oraz pomocy tłumacza, prawnika czy otrzymania doby hotelowej w przypadku nagłych problemów. Inaczej będzie w przypadku zakupu prywatnej polisy podróżnej. Ponadto państwowa opieka zdrowotna w Rumunii może być też na o wiele niższym poziomie niż w Polsce, a to już może oznaczać problemy z szybkim powrotem do zdrowia. Właśnie dlatego warto wykupić przed wyjazdem prywatne turystyczne ubezpieczenie do Rumunii z doborem właściwych rozszerzeń, które zagwarantują Ci spokój i bezpieczeństwo w trakcie całej podróży.

Ubezpieczenie turystyczne do Rumunii – jak je wybrać?

Polisa do Rumunii powinna przede wszystkim zapewniać ochronę zarówno podczas podróży, jak i planowanych w trakcie wyjazdu aktywności. Będzie to odpowiednio dopasowane do potrzeb wyprawy ubezpieczenie turystyczne z wybranymi rozszerzeniami. Co powinno wejść w skład polisy podróżnej? Oto najważniejsze elementy ubezpieczenia:

  • NNW – ochrona w czasie podróży w sytuacji wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.
  • OC w życiu prywatnym – zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych przez Ciebie innym osobom.
  • Ubezpieczenie bagażu podróżnego – gwarantuje ochronę Twoich rzeczy osobistych na wypadek ich utraty, zniszczenia, czy kradzieży.
  • Koszty leczenia z assistance w podróży – gwarantują Ci ochronę w razie nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku podczas podróży.
  • Koszty rezygnacji z podróży – to ubezpieczenie zapewni Ci zwrot wydatków wynikających z zawartej umowy podróży.

Polisa turystyczna do Rumunii – nie zapomnij o dodatkach!

Pamiętaj, że wybierając ubezpieczenie turystyczne za granicę, zawsze masz możliwość spersonalizowania oferty i dostosowania jej do swoich oczekiwań i potrzeb. Koszty leczenia za granicą mogą być bardzo wysokie, dlatego nie zapomnij o uwzględnieniu miejsca wyjazdu oraz planowanej aktywności. Jeśli podróżujesz do Rumunii samochodem, pamiętaj o wykupieniu polisy komunikacyjnej – możesz to zrobić za pomocą naszego kalkulatora OC/AC online.

W razie potrzeby rozważ też rozszerzenie polisy turystycznej o choroby przewlekłe lub sporty wysokiego ryzyka, które planujesz uprawiać – każde towarzystwo może stosować w tym aspekcie odrębne kryteria, dlatego przed zawarciem umowy zapoznaj się z OWU oferty. Przydatnym dodatkiem do ubezpieczenia może być klauzula alkoholowa, dzięki której uzyskasz odszkodowanie, nawet jeśli do szkody doszło po spożyciu alkoholu. Skorzystaj z prostego w obsłudze kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i wykup preferowaną polisę bez wychodzenia z domu!

Ile kosztuje ubezpieczenie do Rumunii?

Jednym z ważniejszych aspektów w doborze prywatnego ubezpieczenia turystycznego do Rumunii jest jego cena. Jak w przypadku każdej polisy podróżnej koszt składki będzie zależny od czasu ochrony, sumy gwarantowanej ubezpieczenia, jego zakresu, a także wybranych rozszerzeń. Jest to w dużej mierze zależne od bieżącej oferty danego towarzystwa, dlatego warto wykonać kalkulację i zakupić tę polisę, która zapewnia najlepszą ochroną na zagraniczny wyjazd.

Ceny dobrego ubezpieczenia turystycznego na kilkudniową podróż do Rumunii dla jednej osoby dorosłej rozpoczynają się już od około kilku złotych za jeden dzień ochrony, dlatego warto wykupić polisę z jak najszerszym zakresem, by zapewnić sobie optymalny poziom bezpieczeństwa w podróży. Sprawdź wysokość składki w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych online!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Podróż do Rumunii samochodem – wymagane dokumenty i przepisy

Podróż z Polski do Rumunii samochodem może wydawać się ciekawą alternatywą dla osób, które planują zaliczyć po drodze rozmaite atrakcje. Ponadto zapewnia możliwość przewiezienia większego bagażu niż miałoby to miejsce w przypadku lotu samolotem. Do Rumunii można wybrać się też kamperem, by zaoszczędzić na kosztach związanych z noclegami w hotelach. Umożliwia to nocowanie w wielu lokalizacjach, co dodatkowo uatrakcyjnia plan wyjazdu.

Warto wiedzieć o tym, że do prowadzenia samochodu w obcym kraju często potrzebne są inne dokumenty niż w Polsce. Czy do Rumunii potrzebna jest Zielona Karta? Nie jest ona wymagana. Jako kierujący autem na terytorium Rumunii musisz pamiętać jednak o innych ważnych informacjach umieszczonych na strony GOV, które przytaczamy poniżej:

  • 1
    Musisz mieć oryginał ubezpieczenia komunikacyjnego OC (zdjęcie polisy zapisane w pamięci telefonu czy aplikacja mPojazd nie potwierdzają posiadania ważnego ubezpieczenia dla służb rumuńskich). Rumunia honoruje polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych.
  • 2
    Prowadzenie pojazdu po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu, pod wpływem środków odurzających lub leków o podobnym działaniu jest zabronione i karane. Dopuszczalny poziom alkoholu to 0,0 promila. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat.
  • 3
    Nie musisz posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Uwaga! Aplikacja mPojazd nie jest honorowana – należy mieć oryginały prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ubezpieczenia pojazdu.
  • 4
    W Rumunii obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Uwaga: płatne są wszystkie drogi, nie tylko krajowe i autostrady. Winietę można wykupić onlinie, na przejściu granicznym lub na stacji benzynowej bezpośrednio po przekroczeniu gradziny. Za brak winiety grozi kara do 9500 RON.
  • 5
    Spodziewaj się opłat specjalnych, np. promowych, portowych przy przekraczaniu Dunaju m.in.: przeprawa promowa Bechet – Oriahovo, most Giurgiu – Ruse, Giurgeni – Vadu Oii, Feteşti – Cernavoda i Calafat – Vidin. Ich wysokość zależy od typu auta. Inne opłaty wjazdowe i wyjazdowe ustalają władze lokalne, np. w Giurgiu okresowo obowiązuje opłata tranzytowa dla samochodów ciężarowych.
  • 6
    Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego! Tamtejsza policja drogowa często zatrzymuje bowiem prawo jazdy. Jest to dopuszczone rumuńskim prawem wewnętrznym. Szczegółowe informacje o tym, jak odzyskać zatrzymane prawo jazdy, znajdują się na stronie Ambasady RP w Bukareszcie.

Co warto zwiedzić w Rumunii?

Do największych walorów Rumunii zaliczyć można przyrodę i zabytki, w tym przede wszystkim majestatyczne zamki! Z czym kojarzy się ten kraj? Głównie z hrabią Draculą – choć nie tylko! Około 30 proc. powierzchni Rumunii pokrywają góry i piękne plaże, dlatego jego to doskonały kraj na wakacyjny wyjazd. Miejscami, które należy obowiązkowo zobaczyć, będąc w Rumunii, są:

  • Zamek Bran – średniowieczny zamek w Branie w Siedmiogrodzie. Za sprawą książki Brama Stokera uchodzi on za siedzibę wampira Draculi,
  • The Black Church – kościół w Braszowie w południowo-wschodnim Siedmiogrodzie,
  • Katedra św. Michała w Alba Iulia – cenny zabytek rumuńskiej architektury sakralnej,
  • Sighișoara – jedno z najlepiej zachowanych saskich miast w Rumunii. Znajdziemy tam wiele cennych zabytków, w tym wpisaną na listę UNESCO starówkę,
  • Hoia-Baciu – znany pod nazwą „rumuńskiego trójkąta bermudzkiego”. Miejsce występowania nietypowych, zdeformowanych drzew i niewyjaśnionych zjawisk,
  • Park Narodowy Retezat – znajdują się tu liczne szczyty o wysokości powyżej 2000 m n.p.m. Występują tam ślady działalności lodowców – cyrki, moreny i jeziora,
  • Bukareszt – stolica Rumunii, nazywana "Paryżem Wschodu". Miasto wyróżnia zachwycająca architektura,
  • Wodospad Bâlea,
  • Przełom Bicaz – wyjątkowo malowniczy wąwóz,
  • Cerkiew w Curtea de Argeș – świątynia klasztorna, nazywaną Nową Metropolią,
  • Zamek w Hunedoarze, Zamek Korwina – średniowieczny zamek w Siedmiogrodzie,
  • Kopalnia soli Turda – kopalnia soli w Rumunii, w okręgu Kluż, w Turdzie.

Bezpieczna podróż po Rumunii – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Myślisz o odwiedzeniu bogatego w atrakcje kraju, takiego jak Rumunia? Bezpieczeństwo zawsze musi stać na czele priorytetów wyjazdu! Istnieje kilka przydatnych informacji, które warto zapamiętać przed wyruszeniem w taką podróż. Choć wycieczka do Rumunii nie przewiduje dla turystów w zasadzie żadnych ograniczeń, z wyjątkiem poruszania się po terenach wojskowych, wyłączonych itp., to warto pamiętać o następujących zasadach:

  • Za posiadanie i przewóz narkotyków w Rumunii grozi kara pozbawienia wolności do 25 lat.
  • Do Rumunii możesz wwieźć lub wywieźć z niej sumę do 10 000 euro, lub równowartość tej kwoty w innych walutach. Wyższe kwoty musisz zadeklarować służbom celnym. Przepisy celne są takie same jak w całej Unii Europejskiej.
  • Orientacyjne godziny otwarcia sklepów są podobne do polskich. Nie ma żadnych specjalnych związanych z tym reguł czy ograniczeń.
  • Większość rumuńskich urzędów pracuje w godzinach 8.00-16.00. Interesanci są jednak zwykle przyjmowani przez 4 dni w tygodniu, w różnych godzinach, w zależności od urzędu. W piątki trudniej jest zrealizować sprawy urzędowe.
  • Góry w Rumunii to ogromne i słabo zaludnione przestrzenie. Można w nich spotkać dzikie niebezpieczne zwierzęta (m.in. niedźwiedzie, wilki i zdziczałe psy).
  • Wybierając się w trasę, poruszaj się tylko oznakowanymi szlakami, wpisuj się do księgi wyjść w schronisku górskim lub powiadamiaj najbliższych o planowanej trasie przejścia; dostosuj ekwipunek do pory roku oraz poziomu trudności trasy, pamiętaj o naładowaniu telefonu komórkowego.
  • Zachowaj szczególną ostrożność na odcinkach, na których prowadzone są roboty drogowe. Służby zwykle słabo oznakowują i zabezpieczają takie miejsca. Może to powodować znaczne utrudnienie ruchu w ciągu dnia i zagrożenie w nocy.
  • Choć stan techniczny głównych dróg można sklasyfikować jako dobry lub bardzo dobry, to miejscowo mogą wystąpić pewne utrudnienia. Informacje o tym znajdziesz na stronie w zakładce Situatia drumurilor nationale.
  • Podróżowanie po zmroku w Rumunii wiąże się z ryzykiem. Po drogach (również głównych) poruszają się nieoświetlone furmanki, rowerzyści, na skrajnych pasach ruchu często parkowane są nieoświetlone pojazdy. Na terenach wiejskich drogami przemieszczają się też zwierzęta bez nadzoru.
  • Jeśli doznasz awarii lub uszkodzenia auta, możesz napotkać problem z uzyskaniem specjalistycznej pomocy. Boczne drogi są często w złym stanie technicznym, a ich oznakowanie bywa niewystarczające – pamiętaj więc o wykupieniu właściwej prywatnej ochrony assistance przed wyjazdem do Rumunii.

*informacje opracowane na podstawie aktualnych danych ze strony GOV.pl – znajdziesz tam więcej wytycznych dotyczących podróżowania po Rumunii.

Wyjeżdżasz do Rumunii? Wykup ubezpieczenie podróżne w CUK!

Niezależnie od tego, czy są to Twoje pierwsze wakacje w Rumunii, czy też kolejna wyprawa w ulubione rejony Europy, pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na wyjazd! Tylko ono zapewni Ci optymalny zakres ochrony w razie nieszczęśliwego wypadku lub zgubienia bagażu. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i wykup odpowiednią polisę podróżną, zadzwoń na naszą infolinię: 22 27 00 337 lub odwiedź najbliższą placówkę CUK osobiście! Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ubezpieczeniem  turystycznym do Rumunii lub innego kraju Twojej podróży. Zachęcamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.63
(8)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku