2023-06-23

Wypadek na urlopie po alkoholu – jak działa ubezpieczenie?

Dowiedz się, na co uważać podczas urlopu.

Wypadek na urlopie po alkoholu – jak działa ubezpieczenie?

Twój długo wyczekiwany urlop zbliża się wielkimi krokami? Wyobrażasz sobie relaks na plaży, przyjemne spacery po egzotycznych miejscach i niezapomniane przygody? Co jednak stanie się, jeśli w niewłaściwym momencie przekroczysz granicę i niewinne kieliszki zmienią się w nieodpowiedzialne decyzje? Wypadek na urlopie po alkoholu może zdarzyć się każdemu. Sprawdź, co zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu pod wpływem alkoholu, co powinna zawierać polisa ubezpieczeniowa oraz jak działają klauzule alkoholowe w ubezpieczeniach?

Czy ubezpieczenie obejmuje wypadek pod wpływem alkoholu?

Wypadek na urlopie po spożyciu alkoholu to koszmar, którego nikt z nas nie chciałby doświadczyć. Nie tylko niesie za sobą ryzyko dla Twojego zdrowia i bezpieczeństwa, ale również może skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi.

Dzięki odpowiednio dobranemu ubezpieczeniu podróżnemu możesz zabezpieczyć się przed tego rodzaju nieprzewidzianymi sytuacjami. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas zasłużonego urlopu. I właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje również ochronę, gdy dojdzie do upadku po alkoholu. Odszkodowanie pomoże Ci zabezpieczyć się przed kosztami związanymi z Twoim leczeniem za granicą.

W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego klauzula alkoholowa może znajdować się w podstawowym zakresie ubezpieczenia lub może zachodzić konieczność dokupienia jej jako dodatku do polisy. Wypadek na urlopie po alkoholu nie będzie problemem, jeśli Twoja polisa zawiera to rozszerzenie. Posiadając ubezpieczenie z klauzulą alkoholową masz pewność, że towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje koszty związane z Twoim leczeniem za granicą, nawet gdy do wypadku dojdzie pod wpływem alkoholu.

Nie posiadając odpowiedniego rozszerzenia o ochronę w razie zajścia wypadku na urlopie po alkoholu, sam będziesz musiał pokryć koszty związane z Twoim leczeniem. Jeżeli chcesz uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, koniecznie zapoznaj się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, by mieć pewność, że Twoja polisa zadziała wtedy, kiedy najbardziej jej potrzebujesz.

Jakie wypadki mogą się zdarzyć podczas urlopu?

Podczas urlopu może zdarzyć się wiele różnych wypadków, niezależnie od tego, czy są związane z konsumpcją alkoholu, czy nie. Oto kilka przykładów najczęstszych sytuacji, z którymi możesz się spotkać jako turysta:

 • Wypadek na drodze – niestety wypadki samochodowe mogą zdarzyć się wszędzie, również w trakcie Twojej podróży – jeżeli dojdzie do wypadku drogowego, a Ty posiadasz ubezpieczenie obejmujące koszty leczenia i assistance za granicą, nie musisz się martwić. Towarzystwo pokryje wszelkie koszty związane z tą sytuacją.
 • Urazy podczas aktywności fizycznej – w trakcie urlopu możemy uprawiać różne aktywności sportowe. Pamiętaj, żeby rozszerzyć ochronę ubezpieczeniową o uprawianie sportów wysokiego ryzyka – pozwoli Ci to spędzić urlop bez zbędnego stresu, ponieważ nawet podczas uprawiania ryzykownych sportów towarzystwo obejmuje Cię ochroną ubezpieczeniową.
 • Upadki i kontuzje, które mogą wydarzyć się na trzeźwo lub pod wpływem alkoholu. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że upadniesz po alkoholu i posiadasz odpowiednie ubezpieczenie, ochrona będzie świadczona. Nawet idąc drogą może dojść do upadku. Polisa daje Ci gwarancję spokoju na Twoich wakacjach.
 • Szkody wyrządzone innym uczestnikom wycieczki – może dojść do sytuacji, gdy to Ty wyrządzisz szkodę osobom trzecim. Wystarczy, że idąc drogą potrącisz innego przechodnia, który w związku z tą sytuacją uszkodzi telefon. Towarzystwo ubezpieczeniowe naprawi szkody, a Ty nie będziesz musiał pokrywać ich z własnej kieszeni.

Podczas wakacji może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji. Najważniejsza jest odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa. Przed zakupem polisy zastanów się, w jakich sytuacjach ma działać ochrona ubezpieczeniowa i dobierz ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak działają klauzule alkoholowe w ubezpieczeniach?

Klauzule alkoholowe w ubezpieczeniach turystycznych mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. Oto kilka informacji na temat sposobu działania klauzul alkoholowych w ubezpieczeniach turystycznych:

 • Ochrona w razie zajścia wypadku pod wpływem alkoholu – klauzula alkoholowa najczęściej obejmuje zarówno koszty leczenia za granicą, jak i ochronę NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli dojdzie do wypadku po alkoholu, odszkodowanie jak najbardziej Ci przysługuje, jeżeli posiadasz odpowiednie rozszerzenia ochrony.
 • OC w życiu prywatnym – niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, oferują ochronę również w przypadku szkód wyrządzonych osobom trzecim po alkoholu. Tu jednak ważne jest to, że ochrona działa tylko w przypadku spożycia alkoholu do ilości dozwolonej w danym kraju.
 • Ocena ryzyka – w zależności od ubezpieczyciela klauzula alkoholowa może być dodatkowo płatna. Wynika to z tego, że po spożyciu alkoholu łatwiej może dojść do szkody.

Należy pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa może mieć swoje indywidualne wyłączenia i ograniczenia ochrony. Przed zakupem polisy koniecznie zapoznaj się z OWU i sprawdź, czy ochrona ubezpieczeniowa obejmuje również szkody wyrządzone po alkoholu.

Co zrobić, gdy dojdzie do wypadku pod wpływem alkoholu podczas urlopu?

Jeżeli dojdzie do wypadku pod wpływem alkoholu podczas urlopu, ważne jest podjęcie odpowiednich kroków w celu zapewnienia własnego bezpieczeństwa i minimalizacji ewentualnych szkód. Oto kilka wskazówek jak najlepiej postąpić, gdy dojdzie do wypadku na urlopie po alkoholu.

 • Kontakt z odpowiednimi służbami – jeżeli jest taka potrzeba zgłoś się do szpitala. Nie czekaj, nawet jeśli jesteś pod wpływem alkoholu. Udzielenie szybkiej pomocy jest bardzo ważne.
 • Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem – jeśli posiadasz ubezpieczenie podróżne skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem jak najszybciej, aby zgłosić wypadek. Poinformuj go o wszystkich szczegółach zdarzenia i zapytaj o dalsze procedury dotyczące zgłoszenia szkody.
 • Wizyta u lekarza – jeśli odniosłeś obrażenia, które nie wymagają natychmiastowej hospitalizacji, skontaktuj się z lekarzem w celu oceny Twojego stanu zdrowia i dalszego leczenia. Jeśli posiadasz ubezpieczenie turystyczne, towarzystwo pokryje koszty związane z Twoim leczeniem.

Pamiętaj, że każdy wypadek po alkoholu może mieć swoje konsekwencje prawne i może wpłynąć na odpowiedzialność towarzystwa. Jeśli zamierzasz na wakacjach pić alkohol, koniecznie sprawdź, czy Twoja polisa ubezpieczeniowa zadziała w takiej sytuacji.

Ile jest czasu na zgłoszenie wypadku podczas urlopu?

Czas, w którym należy zgłosić wypadek w ramach polisy turystycznej, może różnić się w zależności od towarzystwa. Co do zasady ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić wypadek ubezpieczycielowi.

Niezwłoczne zgłoszenie szkody pozwala ubezpieczycielowi na rozpoczęcie procesu dochodzenia i oceny roszczenia. Może to również ułatwić dostęp do niezbędnej dokumentacji i ewentualnych świadków, co jest istotne dla prawidłowego przeprowadzenia procesu likwidacji szkody.

Jeśli dojdzie do wypadku podczas urlopu, natychmiast skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Upewnij się, że dokładnie zrozumiałeś warunki i procedury zgłaszania szkód, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z przekroczeniem terminu zgłoszenia.

Przed zakupem polisy ubezpieczeniowej warto porównać oferty różnych towarzystw i kupić ubezpieczenie dobrane do Twoich potrzeb. Polisę możesz kupić wchodząc na kalkulator ubezpieczeń turystycznych, dzwoniąc na naszą infolinię lub przychodząc do jednej z naszych placówek.

FAQ

 • 1
  Kiedy klauzula alkoholowa nie zadziała?

Klauzula alkoholowa w ubezpieczeniu turystycznym może nie zadziałać w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów, w których klauzula alkoholowa nie ma zastosowania:

 • Brak odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej – jeśli towarzystwo wymaga dopłaty składki za rozszerzenie ochrony o klauzulę alkoholową, a Ty nie wykupisz tego rozszerzenia i dojdzie np. do upadku po alkoholu. W takiej sytuacji odszkodowanie nie zostanie Ci wypłacone, a koszty związane ze swoim leczeniem będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.
 • Wypadki po alkoholu, które miały miejsce przed rozpoczęciem ochrony ubezpieczeniowej
 • Szkody wyrządzone osobom trzecim – większość towarzystw ubezpieczeniowych nie obejmuje ochroną szkód wyrządzonych po alkoholu osobom trzecim. W OC w życiu prywatnym najczęściej jest to wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej.

Warto pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa ma swoje indywidualne warunki i klauzule dotyczące alkoholu. Przed zawarciem polisy ubezpieczeniowej koniecznie zapoznaj się z zakresem oraz wyłączeniami ochrony.

 • 2
  Czy ubezpieczenie turystyczne zawsze zawiera klauzulę alkoholową?

To, czy ubezpieczenie turystyczne zawiera klauzulę alkoholową zależy wyłącznie od towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym zawierasz polisę. Część towarzystw ma klauzulę alkoholową w podstawowym zakresie ochrony, w innych trzeba dodatkowo zapłacić, żeby ta ochrona działała.

 • 3
  Jakie dodatki warto kupić z polisą turystyczną?

Poza podstawą polisy ubezpieczeniowej, jaką są koszty leczenia i assistance, warto kupić NNW, OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu. Zakres ubezpieczenia dobierz do swoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(2)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku