2023-09-21

Co zobaczyć w Norwegii?

Przedstawiamy ciekawe miejsca do zwiedzenia w Norwegii.

Co zobaczyć w Norwegii?

Od lat chcesz wybrać się na wycieczkę do Norwegii, a teraz to marzenie się urzeczywistni? Sprawdź, jak zaplanować wakacje do  kraju dawnych Wikingów. Jakie norweskie zabytki koniecznie trzeba zwiedzić? O czym trzeba pamiętać przed wyjazdem? Zapraszamy do naszego mini przewodnika.

Wycieczka do Norwegii – promem czy samolotem?

Najpierw zastanówmy się, jaki sposób transportu najlepiej wybrać. Zarówno decyzja o podróżowaniu promem, jak i samolotem ma swoje wady i zalety. Przeanalizujmy najpierw plusy i minusy wycieczki do Norwegii promem.

Zalety wycieczki do Norwegii promemWady wycieczki do Norwegii promem

dodatkowa atrakcja w postaci rejsu po Bałtyku

długi czas podróży 

sposób podróżowania przyjazny dzieciom
 

nieprzyjemny środek transportu dla osób, które mają chorobę morską

możliwość zabrania samochodu czy rowerów, a także większej ilości bagażu

nie ma bezpośredniego rejsu do Norwegii, a jedynie np. do Szwecji, skąd trzeba wyruszyć w dalszą podróż drogą lądową
 

możliwość komfortowego zaznania snu w kabinie

Druga opcja na wyjazd do Norwegii to oczywiście lot samolotem, który także ma dobre i złe strony.

Zalety wycieczki do Norwegii samolotemWady wycieczki do Norwegii samolotem

szybki sposób na dostanie się do celu podróży

brak możliwości podróżowania w Norwegii własnym środkiem transportu i konieczność wynajęcia samochodu czy roweru

doskonały sposób podróży dla osób cierpiących na chorobę morską
 

brak możliwości zabrania ze sobą większej ilości bagażu

możliwość lądowania w Oslo i praktycznie natychmiastowego przystąpienia do zwiedzania 
 

To, jaki środek transportu wybierzesz zależy tylko od Ciebie. Czy chcesz wybrać się na krótką wycieczkę do Norwegii i zwiedzać np. tylko stolicę? A może interesujesz Cię dłuższa podróż objazdowa po kraju fiordów? Odpowiedz sobie na to pytanie i zdecyduj czy decydujesz się na prom, czy samolot.

Co zwiedzać w Norwegii?

Jeśli wiesz już, czym udasz się na wycieczkę do Norwegii, pora zastanowić się nad planem wyjazdu. Jakie zabytki koniecznie trzeba zobaczyć? Nasz mini przewodnik zacznijmy od stolicy kraju…

Oslo – zabytki

Warto wiedzieć, że w tej najważniejszej norweskiej miejscowości nie znajdziemy wiele zabytków w rozumieniu budowli czy pomników o kilkunastoletniej historii. Jednak miłośnicy zwiedzania w stylu city-break na pewno nie wyjadą stąd zawiedzeni. Warto jednak zatrzymać się tu nieco dłużej niż tylko na weekend i dogłębnie poznać uroki miasta.

Zacznijmy od twierdzy Akershus, której główną funkcją była kiedyś obrona miasta przed nieprzyjaciółmi. To także byłe więzienie. Teraz znajduje się tu wiele placówek muzealnych (m.in. Muzeum Sił Zbrojnych czy Muzeum Norweskiego Ruchu Oporu),  które chętnie przyjmują turystów i opowiadają o historii Oslo.

Jedną z ciekawszych atrakcji miasta jest park Vigelanda (Vigelandsparken), w którym znajdziemy aż 192 rzeźby Gustawa Vigelanda. Artysta specjalizował się w nietypowych pomnikach, przedstawiających nagie postaci z twarzami o charakterystycznej, ekstrawaganckiej mimice.

Centralną częścią miasta jest deptak Karl Johans gate, gdzie znajdziemy m.in. katedrę luterańską z XVII w. Warto zatrzymać się także przy budynku Teatru Narodowego (Nationaltheatret) oraz Parlamentu (Stortinget), zbudowanego w stylu eklektycznym. Na końcu deptaku napotkamy Pałac Królewski z XIX w., który budowano aż 24 lata. Chociaż nadal zamieszkiwany jest przez rodzinę królewską, niektóre jego komnaty można zwiedzać.

Kolejnym punktem wycieczki niech będzie ratusz w Oslo, który znany jest z organizowania gali wręczania pokojowej nagrody Nobla. Budynek z dwiema wieżami ozdobiony jest na froncie przez postać świętego Hallvarda, który jest patronem Oslo.

Punktem obowiązkowym dla miłośników sztuki jest Narodowe Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania (Nasjonalmuseet), w którym podziwiać możemy m.in. dzieła Edwarda Muncha, w tym najsłynniejszy jego obraz pt. „Krzyk”. Warto też odwiedzić inne miejsce, poświęcone w całości dziełom tego artysty, czyli Muzeum Muncha (MUNCH Museum).

By podziwiać widok na Oslo, warto wybrać się do Opery (Operahuset Oslo), która jest jedną z najciekawszych brył miasta. Główną atrakcją jest spacer po spadzistym dachu budynku, który praktycznie łączy się z wodą.

Odwiedziny w skansenie Norweskie Muzeum Ludowe (Norsk Folkemuseum) to również ciekawe przeżycie. Znajduje się tu 155 budowli, pochodzących z różnych okresów. W połączeniu z pokazami rzemieślników możemy dowiedzieć się, jak wyglądało niegdyś życie Norwegów.

Kolejnym punktem widokowym, który warto odwiedzić jest wieża skoczni narciarskiej w Holmenkollen. Stuletnia skocznia narciarska jest nam, Polakom dobrze znana, ze względu na liczne sukcesy, które odnosił tutaj Adam Małysz.

Warto przespacerować się po molo w dzielnicy Aker Brygg, skąd można wybrać się również w ciekawe rejsy. Jednym z nich jest wycieczka promem na Wyspę Tjuvholmen, nazywaną inaczej Wyspą Złodziei, gdzie odbywały się w XVIII publiczne egzekucje. Teraz można odwiedzić tu muzeum sztuki współczesnej Astrup Fearnley Museum of Modern Art.

Wycieczka do Norwegii – fiordy

Będąc w Oslo koniecznie trzeba wybrać się w rejs. Fiord Oslofjord jest znany m.in. z obrazu Muncha pt. „Krzyk”. Rejs jest okazją nie tylko do podziwiania miasta z innej perspektywy, ale także do połączenia się z naturą, charakterystyczną dla tej części Europy.

Kolejnym wartym uwagi, jak nie najpiękniejszym fiordem w Norwegii jest ten, nad którym leży wioska Geiranger. Widoki są tu przepiękne, dlatego wioska wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niestety nad tym ślicznym miasteczkiem z fiordem obok wisi groźba niebezpieczeństwa. Bardzo realnym zagrożeniem jest osunięcie się pobliskich gór, m.in. Åkerneset, co spowoduje ogromne tsunami, które zmiecie wioskę z powierzchni ziemi. To tragiczne wydarzenie opisuje film katastroficzny pt. „Fala”. Właśnie dlatego góra jest pod ciągłą obserwacją specjalistów, by móc w porę zareagować i ewakuować mieszkańców.

Wycieczka po bajkowych skałach na Lysefjorden

Miłośnicy górskich wycieczek i zapierających dech w piersiach widoków koniecznie muszą udać się w trasę na Lysefjorden – fiord, który słynie z jasnych skał go okalających. Jednym z piękniejszych punktów widokowych jest Preikestolen – klif zawieszony ok. 600 m nad wodą. Ci, którzy uwielbiają adrenalinę z pewnością skorzystają z okazji sfotografowania się na Kjeragbolten, czyli kamieniu zaklinowanym między klifami na wysokości 1000 m. Ostatnim punktem, który trzeba polecić jest Trollunga, którego nazwa oznacza „język trola”. Skała rzeczywiście tak wygląda i jest zawieszona na wysokości 1100 m nad wodą.

Wycieczka do Norwegii a zorza polarna

Co jeszcze zobaczyć w Norwegii? Oczywiście zorzę polarną! To nietypowe, zapierające dech w piersi zjawisko najlepiej jest podziwiać w północnej części Norwegii, za Kołem Podbiegunowym, gdzie niebo jest ciemne i czyste. Jeśli podczas wycieczki do Norwegii zależy nam na obejrzeniu zorzy polarnej, najlepiej wybrać się tu między późną jesienią a wczesną wiosną, chociaż najlepszym miesiącem na podziwianie zorzy polarnej jest luty. Najbardziej zachwycająca jest zorza w czasie, gdy nie ma pełni księżyca, nie jest mokro i nie pada śnieg.

Będąc w północnej części Norwegii możemy się wybrać na specjalne safari skuterem śnieżnym lub w przejażdżkę psim zaprzęgiem. To z pewnością dodatkowa atrakcja, która umili nam podziwianie zorzy polarnej.

Archipelag Lofoty

Na przepięknych wysepkach, wchodzących w skład tego archipelagu możemy podziwiać nie tylko majestatyczne wzniesienia, z których najwyższy ma 1146 m n.p.m., ale także doświadczyć dnia polarnego (między końcem maja a połową lipca), a także nocy polarnej (od końca listopada do połowy stycznia).

Spitsbergen

Największa wyspa w Norwegii, położona na Morzu Arktycznym to propozycja dla tych bardziej wytrzymałych na niskie temperatury turystów. Wycieczka w te tereny naprawdę daje do myślenia nad potęgą przyrody. Wszędzie widać piękne, ośnieżone góry i lodowce, trzeba być ostrożnym, by nie spotkać się oko w oko z niedźwiedziem polarnym, których jest tu ok. 3 tysiące, czyli więcej niż ludzi zamieszkujących wyspę. Spotkać tu możemy także Polaków, ponieważ i nasi eksperci stacjonują tu w Polskiej Stacji Polarnej.  

O co jeszcze warto zadbać przed wyjazdem na wycieczkę do Norwegii?

Przed wyjazdem trzeba zabezpieczyć się m.in. na wypadek zachorowania. Warto wybrać się do placówki Narodowego Funduszu Zdrowia i pobrać kartę EKUZ, która uprawnia do korzystania z opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej i EFTA, do którego należy Norwegia. Musisz jednak wiedzieć, że korzystając z EKUZ będziesz obsługiwany na takiej samej zasadzie co lokalsi. Jeśli dopłacają oni do jakiejś usługi, Ty także będziesz musiał. W Norwegii mieszkańcy współfinansują leczenie np. u lekarza pierwszego kontaktu czy specjalisty, a koszt wizyty u stomatologa muszą pokryć w 100%.

By w razie nagłego zachorowania nie wydać wszystkich pieniędzy przeznaczonych na zwiedzanie Norwegii, dobrze jest przed wyjazdem kupić ubezpieczenie turystyczne, obejmujące między innymi koszty leczenia. Wtedy to polisa pokryje wydatki związane z wizytami u lekarzy, a nas będzie to kosztować jedynie tyle, co wysokość składki ubezpieczeniowej.

Zastanawiasz się, ile zapłacisz za taką polisę? Zapraszamy Cię do naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych. Możesz tu wyliczyć składkę w kilku towarzystwach i zdecydować, które ubezpieczenie wybierasz.

Wycieczka do Norwegii – koszt

Zastanawiasz się, ile może kosztować podróż do Norwegii? Jeśli zdecydujesz się na objazdową wycieczkę zorganizowaną, trzeba liczyć się z ceną od ok. 2800 zł za osobę wzwyż (ceny we wrześniu 2023 r.). Wycieczka jest zaplanowana przez biuro podróży, a na miejscu podróżni przemieszczają się autokarem.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na samodzielny wyjazd i preferujesz podróż samolotem, możesz znaleźć loty już za około 40-50 zł. Jeśli chodzi o przejażdżkę promem do Szwecji, zapłacić będziemy musieli ok. 300 zł w zależności od przewoźnika.

FAQ:

  • 1
    Kiedy najtaniej lecieć do Norwegii?

    Najtańsze bilety lotnicze do Norwegii kupimy w maju.

  • 2
    Jak długo trwa lot z Polski do Norwegii?

    Sam lot pomiędzy lotniskiem w Warszawie a Oslo trwa niecałe dwie godziny (dokładnie 1 h 50 min.) jednak trzeba dodatkowo doliczyć ok. pół godziny na start oraz lądowanie.

  • 3
    Jakie są ceny w Norwegii?

    Ceny produktów spożywczych w Norwegii są wyższe niż w Polsce. Ze względu na to, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej, nie spotkamy tu niektórych produktów, które znamy z polskich półek sklepowych, a w zamian za to możemy kupić wiele lokalnych wyrobów. Przykładowe ceny w Norwegii w 2023 r. to: chleb tostowy – ok. 15,50 zł, 12 sztuk jajek – ok. 19 zł, 1 kg piersi z kurczaka – ok. 52,50 zł.

  • 4
    Na co uważać w Norwegii?

    Norwegia jest stosunkowo bezpiecznym krajem, jednak jako turyści musimy zachować ostrożność, by nie stracić portfela, aparatu czy drogiego smartfona. Kieszonkowcy grasują w większych norweskich miejscowościach podobnie jak w Polsce.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku