2022-09-12

Wyjazd do Norwegii – omawiamy najważniejsze kwestie

Przygotowujemy się na wyjazd do Norwegii.

Wyjazd do Norwegii – omawiamy najważniejsze kwestie

Wyjazd do Norwegii na wakacje lub z zamiarem dłuższego pobytu może wiązać się z koniecznością podjęcia wielu ważnych czynności. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezproblemowy wyjazd do Skandynawii, musisz z wyprzedzeniem zadbać o dopełnienie niezbędnych formalności. Emigracja do Norwegii może wiązać się z długimi przygotowaniami. Choć jest to kraj położony w niedalekiej odległości od Polski, obowiązują tam często skrajnie różne prawa i reguły urzędowe.

Niezależnie od tego, na jak długo planujesz wyjechać i jaki będzie cel Twojej podróży, sprawdź, jakie są główne zasady wjazdu do Norwegii z Polski. W tym artykule udzielimy odpowiedzi na najważniejsze, związane z tym zagadnieniem pytania. Preczytaj i dowiedz się, jak wjechać do Norwegii bezpiecznie i bez stresu.

Wjazd do Norwegii – obostrzenia covidowe

Jednym z podstawowych pytań, jakie obecnie zadają sobie podróżujący, jest to, czy trzeba zgłaszać wjazd do Norwegii pod kątem restrykcji pandemicznych. Od 12 lutego 2022 r. Norwegia zniosła wszystkie wymogi wjazdu, związane z Covid-19. Zasady wjazdu do tego kraju są teraz takie same dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych – nie istnieje już obowiązek rejestracji wjazdu, odbycia testu przed wylotem lub na granicy, ani kwarantanny.

Jak dojechać do Norwegii? – najpopularniejsze sposoby podróżowania

Choć teoretycznie można dostać się do Norwegii samochodem, to podróż ta zajmie o wiele więcej czasu niż lot samolotem z wielu lotnisk w kraju. Przeloty do Skandynawii mogą zająć bowiem niecałe dwie godziny (w zależności od miejsca początkowego wyprawy i lokalizacji docelowej). Należy pamiętać jednak o tym, że z uwagi na limity bagażowe linii lotniczych, nie zawsze uda nam się zabrać ze sobą pożądaną ilość rzeczy.

Jak dojechać do Norwegii samochodem? Najpopularniejszym sposobem transportu z Polski do Norwegii jest podróż przez Niemcy i Danię, aż do Hirtshals w północnej Danii, skąd kursują promy do norweskiego Kristiansand. Miasto leży ok. 320 km od Oslo i 460 km od Bergen. Przeprawy promowe odbywają się dwa razy dziennie – zapewniają one zarówno transport indywidualny, jak i samochodowy. Promem można popłynąć też ze Świnoujścia, Gdańska lub Gdyni do Szwecji, a następnie dotrzeć autem do Norwegii.

Warto wiedzieć!

Choć wyprawa lotnicza lub podróż promem mogą zagwarantować szybkie i wygodne podróżowanie do Skandynawii, to do Norwegii można dojechać także bez konieczności korzystania z promu czy samolotu. Wystarczy jechać przez Danię, most nad Cieśniną Sund, łączący Danię z Malmo oraz przez Szwecję.

Jakie dokumenty przygotować na wyjazd do Norwegii?

Choć Norwegia nie jest państwem Unii Europejskiej, to należy do Stefy Schengen oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Czy do Norwegii jest potrzebny paszport? Niekoniecznie. Tak samo jak do państw Unii Europejskiej, możemy podróżować tam jedynie z dowodem osobistym, choć paszport też jest oczywiście uznawany. Posiadany dokument musi być ważny przez czas pobytu w Norwegii.

Istotną kwestią w przypadku dłuższego pobytu w Skandynawii w celach zarobkowych jest też sama rejestracja wjazdu do Norwegii. Zobowiązana jest do tego każda osoba przebywająca na terenie Norwegii jednorazowo dłużej niż 3 miesiące. Brak stosownej rejestracji pobytu może skutkować deportacją.

Rejestracja pobytu w Norwegii – formalności

Jak wygląda rejestracja przyjazdu do Norwegii z zamiarem pobytu powyżej 3 miesięcy? Należy wysłać podanie do Departamentu do Spraw Cudzoziemców. Kolejnym krokiem po wysłaniu formularza rejestracji pobytu w Norwegii jest stawienie się na umówionej wcześniej wizycie na policji. Pamiętaj, by zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, a także zaświadczenie o zatrudnieniu lub umowę o pracę. Poświadczenie rejestracji będzie ważne do czasu obowiązywania podstawy pobytu.

Rodzaj dokumentów, jakie należy mieć ze sobą podczas rejestracji pobytu, zależy od tego, czy jesteś osobą poszukującą pracy, zatrudnioną, czy też członkiem rodziny osoby przebywającej legalnie w Norwegii. Podstawą zawsze jest jednak ważny dokument tożsamości. W przypadku pobytu poniżej 3 miesięcy nie wymaga się dodatkowych dokumentów. Po 3 latach legalnego przebywania w Norwegii uzyskuje się prawo do pobytu stałego.

Pierwsza praca w Norwegii – przydatne wskazówki

Pierwszy wyjazd za granicę do pracy zawsze obarczony jest pewnym ryzykiem. Dlatego należy przygotować się do tego wyzwania skrupulatnie i z odpowiednim wyprzedzeniem, dopinając wszystko na ostatni guzik. Pozwoli to uniknąć stresu związanego z funkcjonowaniem w obcym kraju. Jeśli zamierzasz wyjechać do Norwegii na stałe w celu podjęcia pracy, pamiętaj, by skompletować i przetłumaczyć następujące dokumenty:

  • dowód osobisty/paszport,
  • prawo jazdy (opcjonalnie),
  • karta EKUZ,
  • akt urodzenia – oprócz tłumaczenia do aktu musi być dołączona pieczęć Apostille
  • akt małżeństwa – tłumaczenie + Apostille,
  • świadectwa pracy,
  • zaświadczenia o ukończonych kursach i szkoleniach,
  • certyfikaty językowe,
  • dyplomy ukończenia studiów wyższych,
  • Curriculum Vitae
  • referencje.

Choć praca w Norwegii bez języka może wydawać się trudna, to wielu pracodawców zatrudnia osoby sprawnie komunikujące się np. w języku angielskim. Zwykle dotyczy to jednak prac fizycznych, w których potrzeba porozumiewania się z przełożonym czy współpracownikami ogranicza się do minimum. W celu poprawy jakości funkcjonowania w tamtejszym społeczeństwie zawsze należy rozważyć kurs języka norweskiego – warto zapytać o niego pracodawcę. Często pokrywa on koszt szkolenia lub całkowicie finansuje naukę.

Studia w Norwegii dla Polaków bywają często sprawą zbyt angażującą i kosztowną, biorąc pod uwagę, że pochłaniają sporo czasu, który emigranci muszą poświęcać działalności zarobkowej. Dobrym rozwiązaniem dla Polaków w Norwegii są natomiast szkolenia i kursy, które w stosunkowo krótkim czasie pozwalają uzyskać niezbędne uprawnienia, certyfikaty i kwalifikacje do pracy w Skandynawii. O możliwość rozwijania umiejętności równolegle z podjęciem pracy w Norwegii także warto na wstępie zapytać agencję zatrudnienia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wyjazd do Norwegii a karta EKUZ – o czym należy pamiętać?

Posiadanie karty EKUZ na urlopie w Norwegii jest oczywiście podstawą, dzięki której zyskasz prawo do podstawowej pomocy medycznej. Norwegia należy bowiem do państw EFTA, w których dokument ten gwarantuje bezpłatne leczenie w krajach innych niż Polska. Jednak nie zawsze okaże się to wystarczające – o tym, do czego uprawnia EKUZ za granicą pisaliśmy w tej poradzie.

Mimo że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, respektuje kartę EKUZ. Dokument ten wydawany jest w Polsce bezpłatnie przez NFZ – warto więc pamiętać o jego wyrobieniu z odpowiednim wyprzedzeniem przed wyjazdem do Norwegii, np. na wakacje. Mogą otrzymać go wszystkie osoby odprowadzające składki zdrowotne w NFZ, a także zgłoszeni do Funduszu członkowie ich rodzin.

Wniosek o wydanie karty EKUZ przed wyjazdem do Norwegii możesz złożyć:

  • osobiście w oddziale NFZ, wysłać e-mailem lub pocztą tradycyjną;
  • przez Internetowe Konto Pacjenta.

Jak wybrać polisę na wyjazd do Norwegii?

Wyjeżdżając za granicę w celu podjęcia pracy, nie masz formalnego obowiązku zawarcia polisy. Odpowiednie ubezpieczenie do Norwegii warto wykupić jednak z wielu ważnych powodów. Właściwie dobrana polisa pokryje koszty leczenia, jeśli ulegniesz nieszczęśliwemu wypadkowi podczas wykonywania czynności w pracy. Rozbudowany wariant ubezpieczenia w Norwegii pozwoli uniknąć spłacania astronomicznych kwot, jakie może wystawić skandynawski szpital w przypadku leczenia poważnych chorób czy urazów.

Przed zakupem polisy warto przede wszystkim ustalić, na jak długo i w jakim celu wybieramy się za granicę. Co powinno zawierać ubezpieczenie do Norwegii w przypadku podjęcia zatrudnienia? Przede wszystkim musi ono chronić w sytuacjach, które mogą wydarzyć się w miejscu pracy. Istnieje bowiem różnica pomiędzy polisą turystyczną na wyjazd do Norwegii a ubezpieczeniem dla osoby podejmującej się określonych czynności zawodowych. O tym, jak wybrać polisę na wakacje pisaliśmy już w tej poradzie: Sprawdź, czym kierować się przy wyborze najlepszego ubezpieczenia turystycznego.

Polisa turystyczna na wyjazd za granicę powinna uwzględniać takie pozycje jak: koszty leczenia, NNW, ubezpieczenie bagażu. W bardziej rozbudowanych wariantach ubezpieczeń dostępne są także: ratownictwo, transport sanitarny do kraju, assistance, OC i OC sportowe, a także ubezpieczenie mieszkania. Skutecznym narzędziem do znalezienia ubezpieczenia turystycznego do Norwegii będzie nasz kalkulator turystyczny – sprawdź najlepsze oferty!

Życie w Norwegii – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem?

Norwegia to nie tylko budząca zachwyt przyroda i raj dla pasjonatów fotografii, ale także… godziwe zarobki! Właśnie dlatego na emigrację do Skandynawii decyduje się tak wielu naszych rodaków. Niestety koszty życia w Norwegii są dla Polaków równie wysokie. Planując dłuższy wyjazd oraz stały pobyt w pojedynkę lub z rodziną, warto pamiętać więc, by odłożyć większą kwotę jako kapitał na start. Zdecydowanie przyspieszy i ułatwi to osiągnięcie względnej stabilizacji finansowej.

Warto wiedzieć!

Polacy stanowią obecnie najliczniejszą grupę wśród imigrantów w Norwegii. Oficjalnie mieszka tam 95 700 (2016 r.)  naszych rodaków, co stanowi 1,83% całej populacji Norwegii. Według statystyk w 2001 roku było ich jedynie 6 432.

Podróż samochodem do Norwegii – informacje dla kierowców

Jeśli wybierając się do Norwegii, planujemy podróż samochodem, musimy pamiętać o kilku istotnych sprawach. Polski kierowca przemieszczający się po Norwegii autem musi posiadać przy sobie: prawo jazdy (wystarczy polskie), OC oraz opcjonalnie AC samochodu, dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport) oraz dowód rejestracyjny auta.

Od 1 maja 2004 roku, tj. od dnia, w którym Polska stała się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej polskie ubezpieczenie OC jest ważne na obszarze terytorium państw, których Biura Narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego, czyli także w Norwegii. Wyjeżdżając do tego kraju, kierowca musi jednak mieć przy sobie potwierdzenie tego, że pojazd jest ubezpieczony.

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – wykup polisę w CUK

Oprócz pakietu polis komunikacyjnych warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne gwarantujące odpowiedni zakres ochrony podczas każdej podróży. Dzięki porównywarce CUK znajdziesz najlepsze oferty OC i AC, a także dostosowane do Twoich potrzeb polisy na wyjazd za granicę.

Skorzystaj z niezawodnego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych online i znajdź najlepszą ochronę na wyjazd do Norwegii. Oferujemy także kompleksową pomoc naszych doradców w placówkach stacjonarnych CUK oraz za pośrednictwem infolinii – oszczędź czas i pieniądze, korzystając z usług sprawdzonej multiagencji!

Oceń artykuł

5.00
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku