2023-12-04

Andora – przewodnik po atrakcjach turystycznych

Sprawdź, co warto zobaczyć w Andorze!

Andora – przewodnik po atrakcjach turystycznych

Jednym z europejskich krajów, które na przestrzeni ostatnich lat zyskują coraz większą popularność wśród polskich turystów, jest Andora. Co zwiedzić w tym państwie? Odpowiadając na to pytanie, warto uwzględnić indywidualne preferencje urlopowe. Andora oferuje bowiem tak wiele rozmaitych atrakcji, że każdy podróżujący będzie w stanie dopasować plan wycieczki do własnych upodobań. Ponadto warto wybrać się tam zarówno latem, jak i zimą! Z tego artykułu dowiesz się, co zobaczyć w Andorze, jak zaplanować zwiedzanie najważniejszych atrakcji i co warto wiedzieć o tym celu podróży.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Andory?

Andora to niewielkie państwo (powierzchnia 468 km²), położone w południowo-zachodniej części Europy, w środkowej części Pirenejów. Od północy graniczy z Francją, a od południa z Hiszpanią. Jest to kraj górzysty. Stolicą Księstwa Andory jest Andora (kat. Andorra la Vella, hiszp. Andorra la Vieja, fr. Andorre-la-Vieille).

Oto najważniejsze informacje dla turystów podróżujących do Andory na urlop: 

 • 1
  Dokumentem uprawniającym obywateli RP do wjazdu i pobytu na terytorium Andory przez okres 90 dni (niezależnie od celu wizyty) jest paszport bądź dowód osobisty. Dokument powinien być ważny minimum 3 miesiące dłużej niż planowany okres pobytu.
 • 2
  Planując zwiedzanie zabytków i atrakcji w Andorze, warto zaopatrzyć się w gotówkę. Może się ona przydać np. w małych restauracjach, które nie akceptują płatności kartą. Obowiązującą walutą jest euro. Andora zawarła bowiem z Unią Europejską układ monetarny, na mocy którego państwo może stosować je jako swoją oficjalną walutę i emitować własne monety.
 • 3
  Choć językiem urzędowym jest w Andorze kataloński, to większość mieszkańców posługuje się również językiem hiszpańskim lub francuskim.
 • 4
  Na terytorium Andory nie obowiązuje EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), która w wielu krajach europejskich uprawnia do publicznego leczenia. Przed wyjazdem do Andory należy zatem wykupić prywatne ubezpieczenie turystyczne, które pokryje ewentualne koszty leczenia w podróży
 • 5
  Bieżące komunikaty MSZ dotyczące bezpieczeństwa dla podróżujących do Andory można znaleźć w oficjalnym serwisie RP – Gov.pl.

Największe atrakcje turystyczne i zabytki

Planujesz podróż i zastanawiasz się, co zobaczyć w Andorze? A może rozważasz wyjazd w Pireneje na narty? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje dotyczące największych atrakcji turystycznych i zabytków Księstwa Andory:

 • 1
  Dolina Madriu-Perafita-Claror:

  Dolina lodowcowa w wysokich partiach Pirenejów. Znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Oferuje piękne szlaki turystyczne, wodospady i naturalne krajobrazy.

 • 2
  Andorra la Vella:

  Stolica Andory, w której warto zwiedzić przede wszystkim starą część miasta, Casa de la Vall (siedzibę parlamentu), oraz centra handlowe z możliwością zrobienia zakupów wolnych od podatków! Andorra la Vella jest także nazwą parafii, która otacza miasto.

 • 3
  Caldea:

  Jeden z największych kompleksów termalnych w Europie z różnorodnymi basenami, saunami i usługami SPA. To idealne miejsce na relaks i beztroski wypoczynek podczas urlopu w Andorze!

 • 4
  Santuari de Meritxell:

  Narodowy kościół Andory, poświęcony patronce kraju – Matce Boskiej Meritxell. Dla mieszkańców Andory miejsce ma znaczenie religijne i kulturowe.

 • 5
  Punkt widokowy Roc del Quer:

  Popularne miejsce dla turystów, zapewniające wspaniałe widoki na doliny Montaup i Valira d’Orient. Można dotrzeć tam pieszo. Na samym końcu punktu znajduje się The Ponderer – rzeźba muskularnego mężczyzny, której autorem jest Miguel Ángel González.

 • 6
  RocRoi Adventure Park:

  Park oferujący turystom uprawianie sportów outdoorowych, takich jak m.in. kajakarstwo, jazda konna czy wspinaczka. Idealne miejsce dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu.

 • 7
  Muzeum Sztuki Hiszpańskiej (Museu Carmen Thyssen Andorra)

  Zbiór dzieł sztuki hiszpańskiej od XIII do XX wieku, prezentujący różnorodne style i epoki.

 • 8
  Zamek Sant Vicenç d'Enclar:

  Usytuowany na wysokim wzgórzu średniowieczny kompleks zamkowy, który wyróżniają malownicze widoki na stolicę – Andorę la Vella oraz wioskę Santa Coloma.

 • 9
  Ośrodki narciarskie:

  Andora słynie z dobrze zorganizowanych ośrodków narciarskich, takich jak Grandvalira i Vallnord. Oferują one zróżnicowane pod względem trudności trasy dla narciarzy i snowboardzistów.

 • 10
  Jarmark Andorra la Vella:

  Codzienny jarmark, gdzie można nabyć lokalne produkty rzemieślnicze, rozmaite pamiątki, rękodzieło i tradycyjne smakołyki.

 • 11
  Narodowe Muzeum Motoryzacji w Encamp:

  Muzeum prezentujące historię i ewolucję pojazdów. Można podziwiać tam ok. 80 samochodów, 60 motocykli i 100 rowerów. Wśród eksponatów znajduje się także m.in. silnik parowy Pinette z 1885 r.

 • 12
  Aktywny wypoczynek na łonie natury:

  Andora zapewnia turystom liczne szlaki trekkingowe i zachwycające widoki na Pireneje, co sprawia, że jest idealnym miejscem dla miłośników przyrody, górskich wędrówek i aktywności na świeżym powietrzu.

Warto wiedzieć!

Andora to kraj oferujący bogate doznania turystyczne, od przyrody po kulturę i rozrywkę. Słynie przede wszystkim z pięknych górskich krajobrazów, narciarstwa, luksusowych ośrodków wypoczynkowych oraz statusu jednego z najmniejszych krajów w Europie. Turystów przyciąga także ciekawym systemem handlu detalicznego oraz możliwością zrobienia zakupów wolnych od podatków!

Narty i wyjazdy w góry

Andora to doskonały pomysł na urlop zimą! To niewielkie państwo europejskie leży bowiem w górskim regionie Pirenejów. Wyjazd tam sprzyja uprawianiu sportów zimowych, pieszym wędrówkom w pięknym terenie i zdobywaniu szczytów. Andora obejmuje góry, które mają swoje wzniesienie na liście Korony Europy – jest to szczyt Pic de Coma Pedrosa (2942 m n.p.m.) położony we Wschodnich Pirenejach.

Na północ od najwyższego szczytu Andory znajdują się także: Pic de Médécourbe (2914 m n.p.m.) oraz Roca Entravessada (2927 m n.p.m.), na południe Alt de la Capa (2572 m n.p.m.), na południowy zachód Pic del Port Vell (2654 m n.p.m.) Na zachodzie zaś usytuowany jest Vallpeguera (2744 m n.p.m.).

Nie masz pomysłu na ferie zimowe lub przerwę świąteczną? Rozważ wyjazd w góry do Andory! Narty lub snowboard to sprawdzona recepta na udany urlop w tym sezonie. Pełno tam doskonale przygotowanych tras narciarskich i wyciągów urozmaiconych pod kątem stopnia trudności (również dla osób początkujących). Najpopularniejsze ośrodki narciarskie, które zapewniają turystom sportowe doznania i atrakcje w Andorze to:

 • 1
  Grandvalira – 139 nartostrad, 60 wyciągów, 210 km oznaczonych tras. W skład ośrodka wchodzi też kilka mniejszych kurortów: Encamp, Canilo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig, Pas de la Casa.
 • 2
  Vallnord (Pal-Arinsal) – 44 nartostrady, 32 wyciągi, łącznie 63 km tras. Poza sezonem zimowym ośrodek zamienia się w Vallnord Bike Park dedykowany kolarzom górskim.

Jak zaplanować wycieczkę do Andory?

Jednym z najczęstszych pytań od turystów planujących podróż do Andory jest to, ile dni poświęcić na zwiedzanie kraju. Mimo iż jest to państwo o niewielkiej powierzchni, oferuje podróżnym wiele atrakcji turystycznych. Należy przede wszystkim zadać sobie pytanie o cel wyjazdu – jeśli chodzi o pobyt w ośrodku narciarskim, najlepiej zarezerwować minimum tygodniowy urlop. Warta odwiedzenia w Andorze jest również stolica o tej samej nazwie, jaką nosi samo Księstwo. Na obejrzenie jej największych atrakcji może wystarczyć nawet długi weekend.

Wartym rozważenia pomysłem w przypadku tak ciekawych turystycznie miejsc, jak Andora jest zwiedzanie atrakcji z przewodnikiem. Udział w wycieczce objazdowej umożliwi natomiast zobaczenie większej liczby miejsc w krótkim czasie, niż w przypadku organizowania wyjazdu na własną rękę. Przewodnik zadba też o odpowiednie zaplanowanie całej trasy wycieczki i dokładnie przedstawi historię zwiedzanych obiektów.

Jak dotrzeć z Polski do Andory?

Najszybszym sposobem na dotarcie do Andory jest podróż samolotem z Polski do Barcelony. Popularne są również rejsy lotnicze do Girony i Reus w Hiszpanii lub do Perpignan i Tuluzy we Francji. Następnie należy skorzystać z transportu lądowego bezpośrednio do Andory – może to być np. autobus kursujący z Barcelony, wynajęty samochód, taksówka lub inny transfer prywatny.

Jak podróżować po Andorze?

W Andorze można wygodnie podróżować różnymi środkami transportu. Do wyboru są autobusy miejskie, taksówki lub wynajęte samochody. Warto rozważyć także wycieczki pieszo lub rowerem – zwłaszcza w obrębie atrakcji przyrodniczych oraz w regionach górskich. Autobusy są powszechnym środkiem transportu publicznego, a wynajęty samochód może być wygodny do zwiedzania miejsc poza głównymi trasami. Warto wiedzieć, że główne szlaki komunikacyjne Księstwa Andory, w kształcie litery Y, przebiegają wzdłuż dolin rzeki Valiry.

Polecamy też artykuł: Wycieczka do Francji – co warto zwiedzić i jak zaplanować wyjazd?

Nie zapomnij o polisie podróżnej!

Po przeczytaniu porady wiesz już, z czego słynie Andora, jak zaplanować zwiedzanie i jakie atrakcje turystyczne warto rozważyć w trakcie wycieczki. Niezwykle ważne podczas wyjazdu do tego kraju będzie także prywatne ubezpieczenie turystyczne.

Pamiętaj, że nie obowiązuje tam karta EKUZ, a koszty potencjalnego leczenia mogą okazać się bardzo wysokie. Cena zwykłej wizyty u lekarza w Andorze może wynieść nawet 60 euro! Prywatna polisa zapewni Ci wsparcie finansowe w obliczu nagłego zachorowania lub wypadku w podróży. Dopasowane do potrzeb Twojego wyjazdu oferty znajdziesz w kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych.

Dzięki porównywarce online wykupisz polisę podróżną zdalnie już w kilka minut! Możesz to zrobić również za pośrednictwem aplikacji, infolinii lub osobiście – w najbliższej placówce CUK w Twojej okolicy. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy Andora jest w UE?

  Andora nie jest członkiem Unii Europejskiej. Nie należy także do strefy Schengen.

 • 2
  Co warto przywieźć z Andory?

  Z podróży do Andory warto przywieźć przede wszystkim lokalne produkty spożywcze, m.in.: ser, katalońską szynkę, oliwki, wino, piwo, miód lub słodycze. Andora słynie także z atrakcyjnych cen oryginalnych produktów kosmetycznych i perfum. Jeśli jesteś fanem narciarstwa lub snowboardu, znajdziesz tam natomiast dobre jakościowo sprzęty i akcesoria sportowe. Warto rozważyć też zakup pamiątkowych gadżetów z charakterystycznymi motywami Andory – np. magnesy na lodówkę, kubki, koszulki itp. 

 • 3
  Jaki jest język urzędowy w Andorze?

  Choć językiem urzędowym w Andorze jest kataloński, to według danych z 2018 roku, jest on językiem ojczystym tylko dla 35,7% Andorczyków, podczas gdy hiszpański jako język ojczysty zadeklarowało 43,2% mieszkańców. Natomiast z uwagi na położenie geograficzne i stosunki społeczno-ekonomiczne powszechnie używane są tam języki: hiszpański i francuski.

Oceń artykuł

5.00
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku