2024-03-06

Co zobaczyć w Szwajcarii? Przewodnik dla turystów

Zobacz przewodnik dla turystów, który przygotuje Cię do wyjazdu do Szwajcarii.

Co zobaczyć w Szwajcarii? Przewodnik dla turystów

Niewielka powierzchniowo Szwajcaria może poszczycić się bogactwem malowniczych zakątków zarówno na łonie natury, jak i tych stworzonych ręką człowieka. Właśnie dlatego jest przez wielu uznawana za jeden z piękniejszych krajów i to nie tylko w Europie! Przeczytaj nasz artykuł i daj się porwać w podróż po tym alpejskim kraju.

Najważniejsze informacje:

  • Alpy zajmują południową i południowo-wschodnią część kraju. Na północ od pasma górskiego rozciąga się Wyżyna Szwajcarska, zwieńczona od północnego-zachodu górami Jura.
  • Szwajcaria graniczy z pięcioma państwami – Niemcami, Austrią, Liechtensteinem, Włochami i Francją. Granica z Niemcami i Liechtensteinem przebiega wzdłuż Renu, z Niemcami i Austrią częściowo przez Jezioro Bodeńskie, a z Francją częściowo przez Jezioro Genewskie.
  • Jest to republika federalna złożona z 26 kantonów, z których każdy stanowi niemalże osobne państwo. Ustrój określa się jako demokrację bezpośrednią, w której wiele decyzji jest podejmowanych w referendach.
  • Siedziba władz federalnych Berno, jest jedynie stolicą funkcjonalną. Szwajcaria nie ma formalnej stolicy.
  • Języki urzędowe to niemiecki, francuski, włoski i retoromański (romansz). Angielski jest powszechnie znany.
  • Walutą jest frank szwajcarski.
  • Do Szwajcarii można podróżować, posługując się dowodem osobistym lub paszportem, również tymczasowym.
  • Szwajcaria nie należy do UE, przed wyjazdem warto sprawdzić ceny roamingu u swojego operatora.
  • Karta EKUZ umożliwia korzystanie z podstawowych usług medycznych. Koszty leczenia są wysokie, dlatego warto dokupić dodatkowe ubezpieczenie uwzględniające koszty leczenia w podróży, transport medyczny, akcję ratunkową czy OC w życiu prywatnym.
  • W rządowym serwisie gov.pl znajdziesz bieżące informacje na temat podróżowania do Szwajcarii i zalecenia dotyczące m.in. zasad wwozu leków i innych artykułów.

Z czego słynie Szwajcaria?

Szwajcaria kojarzy się z punktualnością, niezawodnymi zegarkami, wysokim poziomem edukacji, neutralnością polityczną i pewnym sektorem bankowym. Kraj ma wiele do zaoferowania turystom i bynajmniej nie są to tylko wyborne szwajcarskie sery. Atrakcje Szwajcarii obejmują zabytki, muzea i galerie, ale przede wszystkim spektakularne krajobrazy z dumnymi szczytami, malowniczymi jeziorami, urokliwymi dolinami i klimatycznymi wioskami. Pełne uroku są też miasta.

Jest to kraj o ciekawej kulturze, leżącej na styku wpływów płynących z różnych stron Alp, a jednocześnie strzegący swojej odrębności i prawa do różnorodności. Okazja do jej poznania może być dodatkowym atutem wakacji w Szwajcarii.

Alpejska kraina szczyci się znakomitą czekoladą. To stąd pochodzą słynne marki, takie jak Lindt, Toblerone czy Nestle.

Atrakcje turystyczne i zabytki

Wiesz już co nieco o kraju kantonów, przejdźmy zatem do tego, co zobaczyć w Szwajcarii. Oto nasze propozycje.

Atrakcje przyrodnicze

  • Dolina Lauterbrunnen – naszą listę atrakcji turystycznych Szwajcarii otwiera dolina, na dnie której u podnóża masywnych ścian skalnych, osiadła niewielka wioska pełna drewnianych domków i kolorowych kwiatów. Po skalnych zboczach spływają aż 72 wodospady, a najwyższy z nich to Staubbach, który liczy niemal 300 m wysokości, co czyni go jednym z najwyższych w Europie. Oczarował samego mistrza romantyzmu Johanna Wolfganga Goethego.
  • Matterhorn – słynny szczyt, szósty co do wysokości w Alpach (4478 m n.p.m.), królujący nad okolicą na granicy z Włochami, przywodzi na myśl monolit w kształcie skalno-lodowej piramidy. Zdobycie leży w gestii wprawnych alpinistów, ale podziwiać może go każdy z miasteczka Zermatt. Można stąd ruszyć najwyżej położoną w Europię kolejką linową na Klein Matterhorn.
  • Dolina Grindelwald – jeden z popularnych ośrodków narciarskich i wypoczynkowych, oferuje liczne szlaki pieszych. Na odwiedzających o mocnych nerwach i bez lęku wysokości czeka spacer ścieżką widokową First Cliff Walk. Chcąc podziwiać widoki w mniej ekstremalny sposób, można skorzystać z kolejki gondolowej Grindelwald-Männlichen.
  • Wodospad Rheinfall – szeroki na 150 m i wysoki na 23 m wodospad jest jednym z największych pod względem przepływu wody w Europie. Podziwiać go można z platform widokowych albo z pokładu statku. Warto też przy okazji przespacerować się uliczkami pobliskiej Szaluzy pełnej kamienic z charakterystycznymi wykuszami.
  • Pilatus – szczyt górski o wysokości 2137 m n.p.m., gwarantuje niezwykłe widoki na Alpy i Jezioro Czterech Kantonów. Można wjechać na niego najbardziej stromą kolejką zębatą Europy. W okolicy tego szczytu według legend miał zostać pochowany Poncjusz Piłat.
  • Rigi – masyw górski stanowiący raj dla miłośników pieszych wędrówek. Oferuje setkę kilometrów szlaków o niskim stopniu trudności, za to z pięknymi widokami.
  • Lodowiec Aletsch i Rodanu – planując podróż do Szwajcarii, warto uwzględnić zwiedzanie lodowca Aletsch – najpotężniejszego w Alpach oraz lodowej groty wewnątrz lodowca Rodanu.

Najważniejsze miasta i zabytki Szwajcarii

Wypad do Szwajcarii na weekend może być znakomitą okazją do poznania jednego z urokliwych miast, których jest w kraju kantonów wiele:   

  • 1
    Berno – pełniące rolę stolicy, może posłużyć za bazę wypadową w różne zakątki Szwajcarii, ale też cel sam w sobie. Główną atrakcją jest średniowieczne Stare Miasto, pierwotnie drewniane, w XV w. odbudowane po pożarze, w którym doszczętnie spłonęło. Centralny punkt zajmuje katedra, a jednym z najbardziej charakterystycznych budynków jest wieża zegarowa Zytglogge przy zabytkowej ulicy Kramgasse, przy której znajduje się również dom, w którym przez dwa lata mieszkał Albert Einstein. XVI-wieczne fontanny, arkady, urokliwe kamienice okalane zakolem rzeki Aare dodają miastu niezapomnianego uroku.
  • 2
    Zurych – największe miasto Szwajcarii, malowniczo położone nad Jeziorem Zuryskim i rzeką Limmat, to nie tylko ważne centrum biznesowe, ale też miejsce z największą w Europie liczbą kąpielisk i urokliwą starówką. Miejsca szczególnie warte uwagi to most Rathausbrücke, ratusz, katedra, ulica Bahnhofstrasse pełna luksusowych butików, muzea Kunsthaus, Rietberg, Szwajcarskie Muzeum Narodowe. Fani piłki nożnej powinni zajrzeć do Muzeum FIFA. Wizytę w Zurychu można połączyć ze zwiedzaniem Austrii, a w szczególności okolic Bregencji.
  • 3
    Genewa – drugie co do wielkości miasto Szwajcarii położone nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Koniecznie trzeba zobaczyć fontannę Jet d’Eau, Katedrę Św. Piotra, Pałac Narodów – europejską siedzibę ONZ i pozwolić sobie na niespieszny spacer uliczkami Starego Miasta.
  • 4
    Bazylea – leży nad Renem u zbiegu granic Szwajcarii, Niemiec i Francji. Jest najstarszym miastem uniwersyteckim kraju i ważnym ośrodkiem kulturalnym. Można tu podziwiać czerwony ratusz, romańsko-gotycką katedrę, odwiedzić liczne muzea, teatry i galerie. Odwiedzając Bazyleę w poniedziałek po środzie popielcowej, trafisz na jeden z największych protestanckich karnawałów na świecie – Basel Fasnacht rozpoczynający się o czwartej nad ranem kolorowym pochodem.
  • 5
    Lucerna – położona w centralnej części kraju nad Jeziorem Czterech Kantonów. Przez wielu uznawana za najpiękniejsze miasto Szwajcarii, wplecione w niezwykły krajobraz. Drewniane, zadaszone mosty, promenady, zdobione kamienice tworzą niesamowity klimat. Będąc w Lucernie, trzeba zobaczyć Most Kapliczny z wieżą Wasserturm, Spreuerbrücke z malowidłami przedstawiającymi motyw tańca śmierci. Panoramie miasta bajkowego uroku dodaje zlokalizowany na wzgórzu XIX-wieczny pałac, w którym obecnie mieści się hotel.
  • 6
    Lugano – położony przy granicy z Włochami kurort oferuje wszystko, czego turysta wybierający się do Szwajcarii na wakacje w górach i nad jeziorem jednocześnie może zapragnąć. Mamy tu malownicze zbocza górskie schodzące do jeziora oferującego sporty wodne, rejs białym parowcem, szlaki piesze, plaże, kolejki na szczyty, z których roztaczają się spektakularne widoki. A wszystko to przyprawione słońcem i włoską nutą.
  • 7
    Locarno – położone nad jeziorem Maggiore z kwitnącymi ogrodami i posiadłościami obsadzonymi palmami. To kolejne miejsce, gdzie ujawnia się włoska natura Szwajcarii. Warto też odwiedzić pobliską Gandrię.
  • 8
    Lozanna – położona nad Jeziorem Genewskim, na trzech wzgórzach, od 1914 r. stanowi siedzibę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Jest ważnym ośrodkiem handlowym i uniwersyteckim z okazałą katedrą, urokliwą starówką i winnicami.

Szwajcaria z dziećmi

Ze względu na spektakularne widoki, przyjazne szlaki, urozmaicone kolejki górskie i bogactwo bajkowych zakątków, również młodsi turyści nie powinni nudzić się w Szwajcarii. Atrakcje dla dzieci, które mogą sprawić frajdę i młodszym, i starszym przedstawiamy poniżej:

  • 1
    Aquatis w Lozannie – największe akwarium słodkowodne w Europie, gdzie można przyjrzeć się ekosystemom rzek i jezior różnych kontynentów, obejmującym setki gatunków ryb, płazów i gadów.
  • 2
    Zamki i twierdze w Oberhofen am Thunersee, Bellinzonie, Veytaux, Sion – wyobraźnia którego z małych podróżników pozostanie obojętna na widok zamków z baśniowymi wieżyczkami albo masywnych twierdz wzniesionych na skałach?
  • 3
    Muzeum Transportu w Lozannie – można tu podziwiać zabytkowe pociągi, samochody, samoloty, rowery, wagoniki kolejki górskiej okraszone przystępną dawką wiedzy.
  • 4
    Kreuzboden – stacja kolejki gondolowej, z której nie tylko widać czterotysięczniki. Na najmłodszych czeka pełen atrakcji plac zabaw, mini zoo, staw z tratwą, a odważni mogą spróbować sił w chodzeniu po linie. Można stąd wyruszyć w łatwą trasę spacerową urozmaiconą pomostami i tablicami edukacyjnymi.
  • 5
    Augusta Raurica – ruiny starożytnego miasta rzymskiego oddalone o 20 km od Bazylei zachęcają inscenizacjami z codziennego życia mieszkańców. Ekspozycje zewnętrzne, jak i te znajdujące się wewnątrz muzeum powinny przypaść do gustu całej rodzinie.
  • 6
    Muzeum Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w Genewie – miejsce jedyne w swoim rodzaju, skłaniające do refleksji.

O czym pamiętać, podróżując po Szwajcarii autem?

Zwiedzanie Szwajcarii samochodem, chociaż jest wygodne, poza niemałymi kosztami paliwa, pociąga za sobą opłaty za poruszanie się po autostradach w formie rocznych winiet. Naklejkę na szybę można zakupić po przekroczeniu granicy na stacji benzynowej, poczcie lub w urzędzie celnym. Dobrze jest zorientować się jeszcze przed podróżą, gdzie znajduje się najbliższy punkt, aby nie narazić się na mandat. Winiety można zakupić również w Polsce. Wygodnym sposobem jest skorzystanie z e-winiety. Warto też pamiętać, że niedozwolone jest nocowanie w aucie poza ku temu wyznaczonymi miejscami.

Alternatywą wobec zwiedzania Szwajcarii samochodem jest podróżowanie pociągiem. Połączenia jak Glacier Express pozwalają delektować się alpejskimi krajobrazami.

Planujesz podróż do Szwajcarii? Pamiętaj o ubezpieczeniu!

Podróżując do Szwajcarii, warto pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu ze względu na wysokie koszty leczenia czy transportu medycznego. Zimą, aby czuć się bezpiecznie podczas szusowania po stokach, warto zadbać o ubezpieczenie na narty. W poszukiwaniach właściwej polisy pomoże Ci nasz kalkulator ubezpieczeń turystycznych, za pomocą którego szybko porównasz dostępne opcje.

FAQ:

  • 1
    Czy w Szwajcarii jest drogo?

    Szwajcaria nie jest najlepszym kierunkiem, jeśli planujesz budżetowy wyjazd. Ceny są wysokie, co nie znaczy, że nie da się zaoszczędzić. Za najdroższe miasta uchodzą Zurych i Genewa, jednak ze względu na szerszą bazę noclegową może być tu łatwiej znaleźć tańszy nocleg. Koszty jedzenia można ograniczyć, robiąc zakupy w dyskontach takich jak Lidl, Aldi czy Denner. Ceny paliwa to nieco ponad 8 zł za litr benzyny i 9 zł za litr oleju napędowego. Planując zwiedzanie konkretnego miasta, warto rozejrzeć się za pakietem obejmującym przejazdy transportem publicznym i wstępy do głównych atrakcji (np. Zürich Card na 72 h kosztuje 56 franków). Możliwy jest też zakup Swiss Travel Pass, biletu umożliwiającego poruszanie się po całej Szwajcarii, tu jednak koszt jest już spory.   

  • 2
    Czy na wyjazd do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

    Paszport nie jest konieczny, by wjechać do Szwajcarii. Kraj ten, chociaż nie jest w Unii Europejskiej, do układu z Schengen przystąpił w 2008 r.

  • 3
    Jakie są temperatury w Szwajcarii?

    W Szwajcarii panuje klimat umiarkowany górski na północy i umiarkowany śródziemnomorski na południu. Nie powinny się zatem pojawiać ani nadmierne upały, ani siarczyste mrozy. Pamiętać jednak należy, że temperatura i warunki zmieniają się w zależności od wysokości. Wybierając się w góry, trzeba być przygotowanym na znacznie większe różnice temperatur.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku