2024-04-16

Rodzaje kamperów – co warto o nich wiedzieć?

Podpowiemy Ci, jaki rodzaj kampera wybrać!

Rodzaje kamperów – co warto o nich wiedzieć?

Planujesz wypożyczenie lub zakup kampera, ale gubisz się w gąszczu różnych typów tej kategorii aut? Ten artykuł jest dla Ciebie! Wyjaśnimy w nim, czym różnią się poszczególne rodzaje kamperów, co może wpływać na cenę i koszty utrzymania danych modeli. Przedstawimy także ich największe zalety i wady oraz doradzimy, który typ wybrać, by idealnie dopasować pojazd kempingowy do własnych potrzeb. Przeczytaj poradę i poznaj najważniejsze informacje dotyczące klasyfikacji kamperów!

Najważniejsze informacje:

 • Podstawowe typy kamperów, które najczęściej można spotkać na rynku, to: campervany, półzintegrowane (tzw. półintegry), zintegrowane (tzw. integry), alkowy. Jest to podział ze względu na konstrukcję pojazdu.
 • Klasyfikacja kamperów może obejmować także ich wielkość (małe, średnie, duże), standard wyposażenia, udogodnienia technologiczne oraz specjalne przeznaczenie (np. terenowe).
 • Campervany to kompaktowe pojazdy typu dostawczego, z minimalnymi modyfikacjami.
 • Półintegry mają kabinę częściowo złączoną z przestrzenią mieszkalną, oferując więcej miejsca i komfortu pasażerom.
 • Integry oferują pełną integrację przestrzeni mieszkalnej i kierowcy, rozszerzając przestrzeń użytkową do maksimum.
 • Alkowy charakteryzują się dodatkową przestrzenią nad kabiną kierowcy, często wykorzystywaną jako sypialnia.
 • Każdy rodzaj kampera ma swoje niepodważalne plusy i minuty, a wybór odpowiedniego typu pojazdu kempingowego zależy od indywidualnych potrzeb pasażerów, ich liczby, preferencji, budżetu i stylu podróżowania.

Kampery – rodzaje i charakterystyka

Typy kamperów mogą odzwierciedlać ich przeznaczenie, a także możliwości i dopasowanie do rozmaitych potrzeb użytkowników. Każdy z nich ma swoje cechy szczególne, odpowiadające specyficznym preferencjom podróżniczym – od weekendowych wypadów po wielomiesięczne ekspedycje. Niezależnie od tego, czy chodzi o zakup, czy o wypożyczenie takiego pojazdu, wielu kierowców zastanawia się, jaki typ kampera wybrać, by zyskać pełną satysfakcję z podróży. Zamieszczona niżej charakterystyka może stanowić idealną podpowiedź!

Oto najpopularniejsze kampery dostępne na rynku:

Kamper integra

Pod kątem konstrukcji kampery typu integra (w pełni zintegrowane) oferują najwyższy poziom komfortu i przestronności wśród pojazdów kempingowych. Ich charakterystyczną cechą jest całkowite połączenie kabiny kierowcy z przestrzenią mieszkalną, co pozwala na optymalne wykorzystanie miejsca, zorganizowanie pełnowymiarowej łazienki, przestronnej kuchni i wygodnej sypialni.

To wśród nich można znaleźć najbardziej luksusowe pojazdy typu A. Są największe i najlepiej wyposażone, zapewniając wyjątkowy komfort i przestronność. Kampery typu integra stanowią idealny wybór dla osób szukających prawdziwego domu na kołach bez kompromisów w zakresie wygody i stylu.

Ich największą wadą jest wysoka cena – są zdecydowanie najdroższe jeśli chodzi o zakup i koszty utrzymania. Ze względu na swoje duże rozmiary mogą być ponadto mniej zwrotne, przez co trudniej manewrować nimi na niewielkich parkingach lub wąskich drogach.

Kamper typu van

Kampery typu van (znane również jako campervany), to wygodne w prowadzeniu i parkowaniu, niezwykle zwinne pojazdy. Idealne dla par lub małych rodzin ceniących sobie prostotę i łatwość manewrowania. Te kompaktowe auta kempingowe są zbudowane na bazie samochodu dostawczego (van) i przystosowane do życia na kempingu, z podstawowymi udogodnieniami takimi jak łóżka, miejsce do gotowania i przechowywania. Ich istotną zaletą jest stosunkowo niska cena oraz koszty utrzymania w porównaniu do większych i bardziej rozbudowanych kamperów.

To, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może okazać się jednak wadą – niewielka przestrzeń, jaką oferują te pojazdy, oznacza mniejszy komfort przebywania w środku, brak możliwości dowyposażenia auta oraz ograniczenia ładunkowe. Organizacja przestrzeni w taki sposób, by stworzyć małą toaletę czy kuchnię, jest w tym wypadku dość wymagającym zadaniem. Jednak niska cena takiego pojazdu może być czynnikiem, który sprawi, że warto będzie rozważyć późniejsze modyfikacje.

Kamper półintegra

Kampery typu B, czyli półzintegrowane, zapewniają więcej przestrzeni i komfortu, zachowując przy tym większość zalet mniejszych vanów. Półintegry stanowią pod względem konstrukcji częściowe połączenie fabrycznej kabiny kierowcy z zabudową mieszkalną stworzoną przez producenta. Ten typ kampera oferuje komfortowe warunki podróży w stosunkowo przystępnej cenie na tle innych pojazdów kempingowych. Przestronne wnętrze zapewnia mnóstwo miejsca do przechowywania bagażu, a zróżnicowane wyposażenie zwykle obejmuje m.in. łazienkę z prysznicem i toaletą, aneks kuchenny i system ogrzewania.

Szeroki wybór modeli i konfiguracji kamperów półzintegrowanych pozwala dopasować je do indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że klasyczne półintegry mają mniejszą integrację kabiny kierowcy z zabudową mieszkalną i ograniczoną ilość miejsca w porównaniu do kamperów typu integra. Pomimo tego są one idealnym wyborem dla osób szukających komfortowych wakacji na kółkach bez konieczności wydawania dużych sum.

Kamper alkowa

Kampery typu C, znane jako „alkowa kamper”, oferują dodatkową przestrzeń mieszkalną (tzw. nadbudowę) nad kabiną kierowcy, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla większych rodzin i grup. Umożliwiają organizację dodatkowej sypialni lub miejsca do przechowywania bagażu. Pomimo kompaktowych wymiarów zapewniają dużą przestrzeń mieszkalną, z dobrze wyposażoną kuchnią i łazienką, co czyni je wygodnymi nawet na długie rodzinne wyprawy.

Należy jednak pamiętać o pewnych wadach kamperów typu alkowa, takich jak mniejsza zwrotność, wyższe zużycie paliwa wynikające z gorszej aerodynamiki, wyższy profil i ryzyko zaczepienia górnej nadbudowy o przeszkody. Klasyczne alkowy są często tańsze niż integry czy półintegry o podobnej wielkości, dlatego będą atrakcyjnym wyborem dla osób szukających komfortowych pojazdów kempingowych na wakacje i chcących nieco zaoszczędzić na kosztach utrzymania kampera.

Czy wiesz, że…

Specyficzną kategorią kamperów są typy terenowe i ekspedycyjne, zaprojektowane do podróżowania w ekstremalnych warunkach. Łączą w sobie wytrzymałość z niezbędnym wyposażeniem do życia w trudno dostępnych miejscach. Specjalne konstrukcje, agregaty i systemy termoregulacyjne umożliwiają podróże w skrajnie niskich lub wysokich temperaturach, a nawet dłuższe postoje „na dziko”.

Jeśli temat Cię zaciekawił, polecamy też poradnik: Bezpieczne podróżowanie kamperem.

Jak typ kampera wpływa na jego cenę?

Na to, ile kosztuje kamper, wpływa bardzo wiele czynników. Cenę pojazdu determinuje przede wszystkim marka, model, kraj pochodzenia, stan techniczny pojazdu oraz posiadane udogodnienia. Wnętrza niektórych kamperów przypominają wręcz luksusowe apartamenty! Inne zaś będą skromniejsze, bardzo podstawowe – z ograniczoną przestrzenią i bez większych udogodnień. Jakość wyposażenia i dostępna przestrzeń będzie zatem istotnym czynnikiem, który uzależnia cenę pojazdu.

Skupmy się jednak na tym, w jaki sposób rodzaj kampera, jego wielkość i konstrukcja wpłyną na średni koszt zakupu takiego auta.

Przykładowe ceny różnych rodzajów kamperów:

 • Mały kamper typu van o prostej budowie auta dostawczego: 50 000 – 150 000 zł.
 • Średni kamper typu integra/półintegra z podstawowymi udogodnieniami i oddzielną przestrzenią sypialną: 100 000 - 250 000 zł.
 • Duży kamper z wieloma udogodnieniami, sporą przestrzenią, łazienką i rozdziałem pomieszczeń: 200 000 - 450 000 zł (lub więcej).

Nie zapomnij o ubezpieczeniu kampera!

Bezpieczne podróżowanie kamperem zapewni Ci dobrze skomponowana polisa. Niezależnie od tego, czy Twój pojazd stoi całym rokiem w garażu, czy planujesz regularne wyjazdy, musisz wykupić obowiązkowe OC! Kluczem do znalezienia najtańszej polisy jest porównanie wielu ofert.

Ubezpieczenie kampera może obejmować też ochronę autocasco, usługi assistance i inne dodatki dopasowane do Twoich potrzeb. Aktualne oferty od wiodących towarzystw porównasz, korzystając z kalkulatora OC i AC. Wybraną polisę wygenerujesz i kupisz online już w kilka minut! O najlepszą ochronę ubezpieczeniową dla swojego kampera możesz zapytać także w najbliższej placówce CUK lub na naszej infolinii. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Jakie zalety mają kampery typu van w porównaniu do większych modeli?

  Kampery typu van są mniejsze, łatwiejsze w prowadzeniu i obsłudze, bardziej uniwersalne oraz tańsze niż większe modele (dotyczy to zarówno zakupu pojazdu, jak i kosztów jego utrzymania). Są dedykowane głównie parom lub małym rodzinom, a także osobom z ograniczonym budżetem na ten cel. Campervany są ponadto idealne do spontanicznych wycieczek. Warto jednak pamiętać, że oferują podróżnym mniejszą ilość miejsca w środku i z reguły brak segmentacji pomieszczeń, np. rozdzielenia części sypialnej od dziennej.

 • 2
  Jakie rodzaje kamperów najlepiej sprawdzają się w ekstremalnych warunkach pogodowych?

  W ekstremalnych warunkach pogodowych najlepiej sprawdzają się kampery terenowe (off-road), ekspedycyjne, 4x4 oraz zintegrowane i półzintegrowane z dobrym pakietem zimowym. Muszą być wyposażone w zaawansowaną izolację, napęd na wszystkie koła, mocniejsze zawieszenie i systemy ogrzewania, zaprojektowane do radzenia sobie w trudnych warunkach terenowych i minusowych temperaturach.

 • 3
  Jakie są kluczowe różnice w kosztach utrzymania poszczególnych rodzajów kamperów?

  Małe kampery typu van są tańsze w utrzymaniu niż duże kampery oferujące użytkownikom więcej przestrzeni i wyższy poziom komfortu. Różnice w kosztach dotyczą nie tylko standardu wyposażenia danego modelu, ale przede wszystkim zużycia paliwa, ubezpieczenia, serwisu, części zamiennych, parkowania i opłat za kempingi. Większe kampery typu C i B mają umiarkowane koszty, podczas gdy luksusowe i duże kampery typu A oraz specjalistyczne kampery terenowe i ekspedycyjne generują najwyższe koszty utrzymania.

Oceń artykuł

5.00
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku