2023-02-09

Czy można ubezpieczyć dom na wypadek wojny?

Sprawdź, czy możesz ubezpieczyć dom przed skutkami konfliktu zbrojnego.

Czy można ubezpieczyć dom na wypadek wojny?

W obliczu niestabilnej sytuacji politycznej na świecie i zakłócenia pokoju na wschodzie Europy wiele osób zastanawia się, czy można ubezpieczyć dom od wojny. Niestety – taka ochrona nie jest możliwa. Ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych co do zasady nie obejmują zdarzeń związanych z działaniami wojennymi.

Z artykułu dowiesz się, dlaczego ubezpieczenie domu od wojny nie wchodzi w grę, a także, jakie inne optymalne formy ochrony możesz zapewnić swojej nieruchomości.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie na wypadek działań wojennych – co musisz wiedzieć?

Każda polisa, bez względu na to, czy jest to ubezpieczenie domu, czy innego typu majątku standardowo wyklucza ochronę na wypadek szkód powstałych w wyniku wojny lub aktów terroryzmu. Jest to jedno z podstawowych wyłączeń towarzystw, które znajdziemy w OWU umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie domu na wypadek wojny nie jest więc możliwe. Istnieje jednak wiele innych form zabezpieczeń, które sprawdzą się w innych sytuacjach, takich jak choćby zalania, pożary, przepięcia, kataklizmy, akty wandalizmu czy działania sił przyrody. Intuicyjny kalkulator ubezpieczeń mieszkania i domu na stronie CUK pozwoli Ci znaleźć odpowiednią ofertę – sprawdź już dziś!

Dlaczego ubezpieczenie domu od wojny nie działa?

Powodem, dla którego ubezpieczenie domu na wypadek wojny nie zadziała, jest fakt, że w razie zaistnienia tego stanu nadzwyczajnego ubezpieczyciel zrzeka się odpowiedzialności za wypłatę odszkodowania. W OWU towarzystw ubezpieczeniowych można znaleźć na przykład informację o tym, że wyjazd do kraju objętego działaniami wojennymi stanowi pasywny udział w wojnie. Jeśli więc analogicznie zdecydujemy się pozostać w kraju objętym działaniami wojennymi, a tam właśnie będzie znajdował się nasz dom, to świadomie wystawiamy się na spowodowane tym szkody.

Jak działają ubezpieczenia domu w czasie wojny?

Rozważając, czy ubezpieczenie domu obejmuje wojnę, należy przede wszystkim zapamiętać, że wszelkie szkody powstałe w wyniku działań wojennych nie podlegają naprawie z ubezpieczenia. Warto zastanowić się też jednak, w jakich innych sytuacjach możemy liczyć na ochronę po wykupieniu polisy mieszkaniowej.

Podstawową funkcją ubezpieczenia nieruchomości jest bowiem ochrona posiadanego majątku od zdarzeń losowych. Choć polisa mieszkaniowa nie zabezpieczy nas w obliczu działań wojennych czy aktów terroryzmu, to może okazać się, że w tym czasie dojdzie do innych przykrych sytuacji obfitujących w szkody.

Zakłócenie pokoju w danym państwie nie zawsze skłania jego obywateli do ucieczki z kraju. Nie wszystkie jego obszary są bowiem tak samo narażone na bezpośrednie niebezpieczeństwo. W tym czasie możemy napotkać też na szkody pochodzące z innego źródła.

Ubezpieczenie domu w czasie wojny ochroni nas zatem od skutków wszystkich innych zdarzeń losowych, które nie są związane z działaniami wojennymi. Można do nich zaliczyć m.in.: pożar, eksplozję, dym i sadzę, implozję, uderzenie lub upadek statku powietrznego (samolotu), upadek drzew i masztów, silny wiatr, uderzenie pojazdu mechanicznego, zalanie, grad, deszcz nawalny, śnieg i lód, pękanie mrozowe, trzęsienie ziemi, zapadanie i osuwanie się ziemi, lawinę, falę dźwiękową.

Na co zwrócić uwagę, kupując ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Choć ubezpieczenie domu na wypadek wojny nie jest możliwe, to pamiętaj, że ochrona w ramach innych zdarzeń losowych zabezpieczy Cię przed utratą majątku, na który długo pracowałeś! Dzięki takiej polisie możesz odetchnąć z ulgą, jeśli dojdzie do pożaru, zalania lub zniszczenia Twojego mienia na skutek zjawisk pogodowych. Ubezpieczyciel zapewni Ci wtedy odszkodowanie, dzięki któremu pokryjesz poniesione starty. Niezwykle ważnym kryterium przy wyborze takiej polisy będzie więc suma ubezpieczenia – sprawdź, na jaką sumę ubezpieczyć dom.

Do głównych czynników, które niewątpliwie wpłyną na nasze zadowolenie z wykupionej ochrony ubezpieczeniowej, zalicza się koszt polisy mieszkaniowej oraz jej zakres. Cena ubezpieczenia nieruchomości będzie uzależniona od formuły wybranej ochrony, metrażu domu lub mieszkania, stanu technicznego i roku budowy budynku, a także piętra, na którym znajduje się lokum.

Na koszt ochrony nieruchomości wpływają także aktualne promocje towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli zatem poszukujesz taniej polisy majątkowej, wykorzystaj nasz nowoczesny kalkulator ubezpieczeń mieszkania i domu online! Dzięki niemu otrzymasz dostęp do oferty ponad 30 wiodących towarzystw. 

To ważne!

Polisa mieszkaniowa będzie niezwykle przydatna zwłaszcza wtedy, gdy pozostawiasz nieruchomość na dłużej bez opieki – złodzieje mogą bowiem czyhać na Twoje kosztowności! Dlatego sprawdź, co zrobić, aby Twój dom był bezpieczny podczas Twoich wakacji.

W jakich przypadkach poza wojną ubezpieczenie domu nie zadziała?

Warto wiedzieć, że nie tylko działania wojenne wykluczają ochronę ubezpieczeniową. Czym są wyłączenia w ubezpieczeniu domu i mieszkania? To wskazane przez towarzystwo sytuacje, w których spotkamy się z odmową wypłaty odszkodowania. Ubezpieczyciel w takich wypadkach nie bierze odpowiedzialności za powstałe w wyniku zdarzenia szkody. Wśród nich wymienić można m.in.: umyślne wyrządzenie szkody, rażące niedbalstwo, brak właściwej konserwacji, szkody powstałe po spożyciu alkoholu lub środków odurzających itp.

Wyłączenia te nie dotyczą jedynie okoliczności powstania szkód, ale także przedmiotów – jeśli mienie nie zostało objęte ochroną w ramach umowy, to za jego zniszczenie nie otrzymamy odszkodowania. Wszystkie wyłączenia w polisie mieszkaniowej znajdziesz, czytając OWU umowy ubezpieczeniowej.

Szukasz ubezpieczenia domu lub mieszkania? Sprawdź ofertę CUK!

Ubezpieczenie nieruchomości na wypadek zdarzeń losowych zapewni Ci spokój w każdej sytuacji. Potrzebujesz kompleksowej ochrony? Rozważ zakup wariantu polisy all risk! Dobre ubezpieczenie domu to przede wszystkim polisa, którą zagwarantuje Ci jednocześnie najszerszy zakres ochrony w dobrej cenie!

Szukasz najtańszej polisy mieszkaniowej? Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia domu i mieszkania dostępnego na naszej stronie! Wolisz porozmawiać o polisie osobiście? Odwiedź jedną z ponad 500 placówek stacjonarnych CUK lub zapytaj o ubezpieczenie naszego doradcę za pośrednictwem infolinii: 22 27 00 337. Czekamy na Twój kontakt!

FAQ — najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    Czy można mieć dwie polisy na dom?

Formalnie nie ma żadnych przeszkód ku temu, by posiadać dwie polisy mieszkaniowe. Z taką sytuacją mamy do czynienia zwykle w przypadku wynajmowanego lokum. Jedno ubezpieczenie posiada wówczas właściciel nieruchomości, a drugie najemca. Każda z tych polis może posiadać inny zakres ochrony, co zapewni gwarancję otrzymania dwóch odrębnych odszkodowań.

  • 2
    Po jakim czasie działa ubezpieczenie domu?

Jeśli zakupione przez nas ubezpieczenie nieruchomości nie zawiera karencji i nie wyznaczyliśmy daty rozpoczęcia ochrony, to polisa mieszkaniowa będzie ważna od następnego dnia roboczego po opłaceniu składki. Pamiętaj jednak, że każdy ubezpieczyciel może ustalić swój własny okres karencyjny.

  • 3
    Kiedy najlepiej ubezpieczyć dom?

Każdą nieruchomość można ubezpieczyć od zdarzeń losowych już na etapie pierwszych robót budowlanych np. związanych z przygotowaniem fundamentu, a od kradzieży z włamaniem od momentu uzyskania stanu zamkniętego surowego. Ubezpieczenie domu w budowie możesz zatem dopasować do potrzeb na każdym etapie budowy.

  • 4
    Od czego warto ubezpieczyć nieruchomość?

Zakres ochrony w polisie mieszkaniowej powinien uwzględniać jak największą liczbę zdarzeń losowych takich jak zalanie, pożar, deszcz nawalny czy przepięcie. Ubezpieczenie mieszkania wynajmowanego można rozszerzyć dodatkowo o usługę assistance lub szkody wynikające z aktów wandalizmu. Przy kupnie polisy sprawdź, jakie są obowiązki właściciela nieruchomości – jeśli nie polisa posiada zbyt wąski zakres ochrony, zainwestuj w dostosowane do Twoich potrzeb rozszerzenia.

  • 5
    Co podlega pod ubezpieczenie domu?

Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje kluczowe części składowe Twojego lokum. Polisa mieszkaniowa zabezpieczy więc zarówno elementy stałe konstrukcji domu (np. dach, schody, okna czy drzwi), jak i elementy ruchome (np. sprzęt elektroniczny, wyposażenie kuchenne bez zabudowy i antyki). Ochroną ubezpieczeniową można objąć także pomieszczenia przynależne do domu, np. piwnicę czy garaż. 

Oceń artykuł

4.75
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku