2020-01-28

Na jaką sumę ubezpieczyć dom?

Nie wiesz jaką sumę ubezpieczenia uwzględnić w polisie? Pomożemy Ci wyznaczyć wartość nieruchomości!

Na jaką sumę ubezpieczyć dom?

Kupiłeś lub zbudowałeś dom? Świetnie! Teraz pora kupić polisę, aby w razie np. zalania móc skorzystać z odszkodowania. Zastanawiasz się, na jaką sumę ubezpieczyć dom? Słusznie. Powinieneś wiedzieć, że określenie sumy ubezpieczenia jest bardzo ważne w kontekście ewentualnego odszkodowania w razie wypadku. Zarówno niedoubezpieczenie, jak i nadubezpieczenie nieruchomości może być dla Ciebie niekorzystne. Dlaczego? Więcej w poniższym tekście.

Od czego zależy wysokość odszkodowania?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: od określonej w polisie sumy ubezpieczenia. To nic innego, jak maksymalna kwota, którą zapłaci towarzystwo w przypadku wystąpienia szkody całkowitej (np. doszczętnego spalenia domu). Inną sumę ubezpieczeń określa się dla budynku (murów i elementów stałych), inną dla wyposażenia (sprzętów, mebli itd.), a jeszcze inną dla np. budynków gospodarczych. 

W przypadku ubezpieczenia domu na wypadek zdarzeń losowych (pożaru, upadku drzewa itd.) istotna będzie suma ubezpieczenia budynku. Jeśli zaś chodzi o kradzież z włamaniem lub rozbój, ważna będzie suma ubezpieczenia wyposażenia. Określenie wartości atrakcyjnych dla złodzieja sprzętów będzie kluczowe podczas jej ustalania. Prawdopodobieństwo tego, że złodziej zainteresuje się nowym telewizorem jest znacznie wyższe niż to, że ukradnie kredens (chyba, że to antyk).

Dlaczego dokładne określenie sumy ubezpieczenia jest ważne?

Suma ubezpieczenia determinuje wysokość składki. Jeśli więc ustalimy, że wartość domu jest wyższa niż w rzeczywistości, będziemy płacić za polisę więcej niż jest to potrzebne. Taka sytuacja nie oznacza, że w przypadku wystąpienia szkody, towarzystwo wypłaci kwotę równą zawyżonej sumie ubezpieczeń. W sytuacji nadubezpieczenia - bo z taką mamy tu do czynienia - poniesiemy natomiast stratę w postaci zbyt dużej składki na polisę. 

Jeśli ubezpieczając dom z jakiegoś powodu niedoszacowaliśmy jego wartości, również narażamy się na koszt. Załóżmy, że suma ubezpieczenia domu wynosi 270 000 zł, a w rzeczywistości jego wartość to 300 000 zł. Mamy do czynienia z niedoubezpieczeniem. W przypadku całkowitej szkody otrzymamy odszkodowanie w wysokości ustalonej na początku kwoty, a nie tej realnej. Choć składka będzie mniejsza, gdy dom zostanie całkowicie zniszczony np. w wyniku pożaru, odszkodowanie jakie otrzymamy to 270 000 zł - w naszym przykładzie strata wynosi więc 30 000 zł

Podsumowując, ubezpieczając dom należy starannie określić jego wartość rzeczywistą, czyli kwotę, która pozwoli odtworzyć dom do stanu sprzed wystąpienia szkody. Jeśli nie masz w tym doświadczenia, a chcesz prawidłowo ustalić sumę ubezpieczeń, skorzystaj z pomocy rzeczoznawcy. Może to wiązać się z dodatkowym kosztem, ale pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemności w razie powstania szkody.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Od czego zależy składka?

To ile będzie kosztować nas ubezpieczenie domu zależy od tego, co zdecydujemy się włączyć do naszej polisy. Może to być np. samo ubezpieczenie murów, murów z elementami stałymi i z rozszerzeniem ochrony na wypadek kradzieży. Warto zastanowić się nad tym, jakie rozszerzenia będą dotyczyły naszej nieruchomości. Najrozsądniejsze wydaje się ubezpieczenie domu i wyposażenia także od kradzieży czy przepięcia - te sytuacje zdarzają się przecież stosunkowo często. Patrząc zdroworozsądkowo, jeśli dom nie stoi na terenie zalewowym, nie warto go ubezpieczać od powodzi. 
 
Więcej na temat zakresu ubezpieczenia pisaliśmy w tym artykule: Co to jest ubezpieczenie mieszkania?

Gdzie ubezpieczyć dom?

Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto porównać kilka z nich. Nie zawsze najtańsza może być najlepsza. Niektóre towarzystwa proponują tylko ubezpieczenie murów, inne natomiast w tej samej cenie oferują jeszcze dodatkowe rozszerzenia. 

Aby poznać kilka propozycji i dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie Twojego domu, wejdź na kalkulator online na CUK.pl. Wystarczy, że podasz lokalizację, wielkość nieruchomości i jej wartość, a bezpłatny kalkulator przeliczy składki i pokaże ofertę kilku firm ubezpieczeniowych. 

Możesz kupić polisę mieszkaniową online lub - w razie pytań - zgłosić się do doradcy ubezpieczeniowego w najbliższej placówce CUK lub na infolinii. 

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku