2022-09-29

Ubezpieczenie domu w budowie – wszystko, co warto wiedzieć

Dowiedz się, jak chronić swoją inwestycję.

Ubezpieczenie domu w budowie – wszystko, co warto wiedzieć

Budowa domu wiąże się z wieloma trudnymi zadaniami, które często spędzają nam sen z powiek. Stosy formalności, ogromne wydatki, zakup materiałów, dopilnowanie ekipy budowlanej – to tylko niektóre punkty z długiej listy wyzwań, które trzeba uwzględnić, planując inwestycję. Na drodze do osiągnięcia upragnionego celu mogą stanąć też zniszczenia spowodowane np. przez huragany czy nawałnice.

Wznoszenie nowej nieruchomości to wielkie wyzwanie, dlatego warto skrupulatnie je zaplanować. Przed wieloma z wyżej wymienionych problemów uchronić nas może odpowiednie ubezpieczenie domu w budowie. Poniżej wyjaśniamy, na czym ono polega, co zapewnia, a także co warto wiedzieć przed zakupieniem właściwej polisy.

Sprawdź, ile wynosi koszt budowy domu w 2023 roku.

Na czym polega ubezpieczenie budowy domu?

Ubezpieczenie budowy domu to rodzaj polisy dedykowanej indywidualnym inwestorom, którzy stawiają nieruchomość od podstaw. Zapewnia ona kompleksową ochronę elementów budowy już we wczesnych etapach inwestycji. Ubezpieczenie domu w trakcie budowy pozwala zabezpieczyć majątek na wypadek nieprzewidzianych zniszczeń spowodowanych zdarzeniami losowymi.

Niezależnie od tego, na jakim etapie jest inwestycja, towarzystwa oferują rozszerzenie ochrony o różnego typu ryzyka, na jakie narażony jest dom w budowie. Ubezpieczenie może pokryć straty, do których dojdzie w wyniku kradzieży z włamaniem lub zdarzeń losowych (przede wszystkim atmosferycznych). Ochrona dotyczy w tym wypadku nie tylko dachu, okien czy drzwi, ale także narzędzi i materiałów budowalnych.

To ważne!

Umowa ubezpieczenia domu w budowie zawierana jest zwykle na okres 12 miesięcy. Podobnie jak tradycyjne ubezpieczenie nieruchomości zawiera dokument OWU z wyszczególnionym zakresem ochrony, limitami, a także wyłączeniami odpowiedzialności.

Co obejmuje ubezpieczenie domu w budowie?

Ubezpieczenie domu w budowie obejmuje swoim zakresem przede wszystkim mury i stałe elementy. Co ciekawe, odpowiednie rozszerzenie może objąć też ochroną inwestorów, którzy mogą zdecydować się na zakup NNW, assistance, pomoc prawna, czy OC w życiu prywatnym. W zamian za to ubezpieczenie budowy domu chroni powstającą nieruchomość przed ogniem, zalaniem, powodzią, huraganem, uderzeniem pioruna, eksplozją czy innymi często występującymi w danej strefie geograficznej zjawiskami atmosferycznymi.

Zakres ubezpieczenia placu budowy zależy także od wybranych rozszerzeń. Dodatki mogą zabezpieczyć finanse inwestora na przykład na wypadek kradzieży elementów składowych, narzędzi budowlanych itp. Aby jednak skorzystać z tego typu rozszerzeń, należy też odpowiednio zabezpieczyć budowę. Towarzystwa stawiają na tym etapie różne kryteria. Do najczęstszych zaliczyć można m.in. stan surowy zamknięty inwestycji (budynek musi posiadać dach, okna i drzwi zamykane zamkiem).

 • Podaj dane na temat nieruchomości,
 • Porównaj oferty w wielu towarzystwach,
 • Wybierz najlepsze możliwe ubezpieczenie domu w budowie.

Dom w budowie – kiedy i co warto ubezpieczyć?

Ubezpieczenie domu w budowie dotyczy budynków, które dopiero powstają, bądź są w trakcie rozbudowy lub nadbudowy. Właśnie wtedy warto wykupić odpowiednią polisę. Nieruchomość znajduje się w budowie od momentu, gdy tylko rozpoczną się prace przygotowawcze aż do chwili zakończenia i oddania budynku do użytku. Wszystkie działania powinny być dokładnie dokumentowane. 

Jakie nieruchomości chroni ubezpieczenie domu w budowie?

 • domy i lokale mieszkalne w budowie
 • budynki i pomieszczenia gospodarcze w budowie
 • garaże wolnostojące w budowie

Jakie elementy chroni ubezpieczenie domu w budowie?

Wypłata odszkodowania z ubezpieczenia domu w budowie – warunki polisy

Towarzystwa obejmują ochroną mury, elementy zewnętrzne i stałe od skutków wielu zdarzeń losowych (m.in.: pożar, huragan, powódź, uderzenie pioruna, deszcz nawalny, zalanie, lawina, grad, upadek drzew i masztów, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu). Ubezpieczyciel wypłaci wtedy odszkodowanie za zniszczenie lub uszkodzenie budowanego/ rozbudowywanego domu. Ochroną możemy objąć także kradzież na terenie nieruchomości.

Ubezpieczenie domu w trakcie budowy to nie tylko ochrona dla samego budynku. To również zabezpieczenie wyposażenia takiego jak podłoga, płytki, armatura, stolarka, parapety itd. Przed wybraniem konkretnej oferty należy dokładnie sprawdzić zakres ubezpieczenia oraz ewentualne wyłączenia. Standardem jest to, że polisa nie obejmuje szkód powstałych na skutek nieprzestrzegania prawa budowlanego.

Dodatkowo polisę na dom w budowie możemy rozszerzyć o:

 • kradzież z włamaniem (np. narzędzi, materiałów budowlanych),
 • dewastacje,
 • przepięcia,
 • OC w życiu prywatnym,
 • stłuczenia przedmiotów szklanych,
 • assistance.

Warto zapamiętać!

Ubezpieczenie można zawrzeć już w momencie rozpoczęcia prac przygotowawczych. Jeśli jednak chcemy, aby ochrona dotyczyła np. kradzieży, budowa musi znajdować się na pewnym etapie, zwykle towarzystwa określają to jako stan surowy zamknięty.

Czy ubezpieczenie domu w budowie jest obowiązkowe?

Podobnie jak tradycyjne polisy chroniące nieruchomość, także ubezpieczenie domu w budowie jest produktem dobrowolnym. Może jednak okazać się, że konieczność wykupienia tego produktu narzuca kredyt hipoteczny. Taka polisa stanowi zwykle wymóg kredytodawcy, czyli banku. Polisę na nieruchomość warto posiadać też dla własnego spokoju – za stosunkowo niedużą roczną składkę (około kilkuset złotych) możemy chronić mienie o bardzo wysokiej wartości!

Ubezpieczenia dla domu w budowie wymaga także gospodarstwo rolne posiadające zabudowania powyżej 1 ha. Jeśli jesteśmy właścicielami takiego terenu i planujemy budowę w jego obrębie, musimy zakupić odpowiednią polisę. Często nie musi ona posiadać wielu rozszerzeń, jednak należy zadbać o podstawową formę ubezpieczenia murów oraz elementów stałych na wypadek zdarzeń losowych. Sprawdź też poradę: Czy musisz podpisać umowę z ubezpieczycielem, aby otrzymać kredyt.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wyborem polisy?

Ubezpieczenie domu w budowie nie obejmuje wszystkich wydarzeń, jakie mogą mieć miejsce podczas realizacji inwestycji. Jeśli projekt posiada błędy konstrukcyjne, roboty nie zostały zgłoszone do właściwego urzędu, prawdopodobnie polisa nie będzie działać.

Znajdź najlepsze ubezpieczenie domu w budowie – skorzystaj z oferty CUK!

W trakcie prac budowlanych na każdym etapie inwestycji może zdarzyć się bardzo wiele zdarzeń, na które nie mamy wpływu. Dlatego warto się zabezpieczyć, nie tylko jeśli kupujemy dom na kredyt. Wybór odpowiedniego wariantu ubezpieczenia może okazać się wyzwaniem. Jednak dzięki bogatej ofercie CUK, a także pomocy naszych doradców znajdziesz najlepsze oferty ubezpieczenia domu w budowie od wiodących towarzystw ubezpieczeniowych.

Skorzystaj z naszego z bezpłatnego kalkulatora ubezpieczeń nieruchomości online i wybierz idealne rozwiązanie dla swoich potrzeb już dziś! Ubezpieczając swoją nieruchomość w CUK, otrzymujesz także możliwość rozłożenia płatności aż na 12 rat – przeczytaj o tym więcej.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku