2024-05-17

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Wyjeżdżasz na wakacje? Zabezpiecz swój dom!

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem?

Czy wiesz, że najwięcej włamań notuje się w okresie wakacyjno-urlopowym, czyli od czerwca aż do połowy września? Nic dziwnego. Włamywacze po prostu wykorzystują nieobecność mieszkańców w domu. Czy to oznacza, że aby uniknąć wizyty intruza, trzeba zrezygnować z wyjazdów w tym okresie? Oczywiście, że nie! Jednak zanim zaczniesz pakowanie walizek, zadbaj o bezpieczeństwo domu. Przeczytaj, jak zabezpieczyć mieszkanie.

Najważniejsze informacje:

  • Oprócz zamknięcia okien, głównych zaworów wody i gazu, zabezpieczenia cennych przedmiotów, warto powierzyć opiekę bliskiej osobie lub profesjonalnej firmie.
  • Warto założyć w domu system alarmowy, czujniki zalania, dymu czy gazu, rolety, a także systemy symulacji obecności w domu.
  • Jednym z ważnych sposobów na zabezpieczenie domu jest zakup ubezpieczenia domu lub mieszkania, które będzie chronić nie tylko od zdarzeń losowych i ognia, ale także kradzieży. 

Co zrobić w domu przed wyjazdem, by uchronić się przed kradzieżą?

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem? Oto pomocna lista.

Zamknij okna

Niedomknięte okna to najczęściej wykorzystywany przez włamywaczy element zabezpieczenia domu. Czy wiesz, że aż 80% włamań następuje przez wyważenie okna lub wybicie szyby? Dlatego nie zalecamy pozostawiania nawet „rozszczelnionych” okien. Mieszkanie czy dom możesz dokładnie wywietrzyć po powrocie z wakacji, a na czas wyjazdu zamknij dokładnie wszystkie okna i drzwi. Skorzystaj ze wszystkich dostępnych w domu zabezpieczeń antywłamaniowych np. rolet czy zamków. Może warto rozważyć wymianę okien i drzwi na te ze specjalnymi zamkami i innymi zabezpieczeniami przed włamaniem?

Zadbaj o opiekę nad domem podczas wyjazdu

Jeśli wybierasz się na długi urlop i zależy Ci na tym, aby sąsiad lub inna zaufana osoba raz na jakiś czas wywietrzyła mieszkanie czy podlała kwiaty, to przekaż klucz osobiście! Pod żadnym pozorem nie zostawiaj go pod wycieraczką. Tam w pierwszej kolejności zajrzy włamywacz.

Zabezpiecz cenne przedmioty

Pamiętaj, że złodziej w pierwszej kolejności będzie „polował” na cenne i niewielkie przedmioty, które łatwo jest wynieść z domu. Dlatego, jeśli masz sejf, zgromadź je tam i zamknij lub po prostu powierz zaufanej osobie na czas Twojej nieobecności.

O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem?

Czasem, przez nieuwagę możesz sam przyczynić się do powstania strat. Nigdy nie wiadomo, kiedy zawiodą instalacje wodne czy gazowe, a jeśli stanie się to pod Twoją nieobecność, takie awarie mogą być jeszcze bardziej dotkliwe w skutkach. W przypadku nieszczelnego zaworu wody zagrożeniem jest zniszczenie przez zalanie nie tylko Twojego mieszkania i sprzętów, ale i mienia sąsiada.  

Dlatego przed wyjazdem na wakacje zrób dokładny „obchód”. Pamiętaj o:

  • zakręceniu zaworów wody i gazu;
  • upewnieniu się, że urządzenia, które nie muszą pracować pod Twoją nieobecność, są wyłączone;
  • wyłączeniu bezpieczników, odpowiadających za zasilanie tych sprzętów, które nie będą używane. Nie rób tego w pośpiechu! Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że przez przypadek odetniesz od zasilania lodówkę, w której przechowywane są spożywcze artykuły;
  • sprawdzeniu, czy na pewno zamknąłeś lodówkę. Mała szczelina może doprowadzić do jej rozmrożenia i zalania mieszkania.

Jakie urządzenia zwiększą bezpieczeństwo domu podczas nieobecności?

Poznajmy teraz technologie, które warto zastosować w swoim domu, planując dłuższy wyjazd.

Alarm

Centrala alarmowa umożliwia uzbrojenie domu w całości lub tylko częściowo. W razie, gdy pojawi się w nim intruz, włączany jest sygnał dźwiękowy, a jeśli wykupi się dodatkowy abonament, wysłane zostanie także powiadomienie do grupy ochroniarskiej.

System monitoringu

Można zainstalować kamery tylko w ogrodzie, ale też w strategicznych miejscach całego domu. Obecne systemy umożliwiają na bieżąco podgląd tego, co się dzieje w domu, nawet gdy właściciel znajduje się za granicą.  

Rolety

Rolety antywłamaniowe mogą być połączone z systemem alarmowym i opuszczać się w momencie jego uzbrajania. Nowoczesne systemy pozwalają także np. na odsłonięcie rolet w momencie, gdy włączy się alarm, by w ten sposób uwidocznić jego działania.

Tryb symulacji obecności

Warto skorzystać ze specjalnych urządzeń, które pomogą upozorować obecność mieszkańców w domu. Na rynku jest wiele programatorów, dzięki którym o wskazanej godzinie włączy się dane urządzenie np. lampka w głównym pokoju.

Czujniki

Nawet jeśli przed wyjazdem zakręcisz główne zawory, przydatne będą czujniki np. zalania, gazu czy dymu. W takiej sytuacji zaalarmowany możesz szybciej zareagować i wysłać pomoc do domu lub skorzystać z profesjonalnej grupy interwencyjnej.

Bezpieczeństwo domu a ubezpieczanie

Nigdy nie przewidzimy wszystkich wydarzeń i wypadków. Nawet jeśli mocno przyłożymy się do tego, aby zadbać o bezpieczeństwo domu, czasem nie unikniemy wizyty intruza. Także różne zdarzenia losowe mogą sprawić, że po powrocie do domu zastaniemy nieprzyjemny widok. W takich mało przyjemnych sytuacjach z pomocą przychodzą polisy mieszkaniowe. Jeśli ją masz, sprawdź, czy zakres ochrony będzie adekwatny do aktualnej sytuacji – nieobecności w domu. Przed wyjazdem na wakacje zawsze możesz rozszerzyć zakres takiej polisy. Na co zwrócić uwagę, kupując polisę?

Zdarzenia losowe

Po pierwsze, ubezpieczenie mieszkania powinno zapewniać odszkodowanie w razie wystąpienia zdarzeń losowych typu przepięcie, pożar czy zalanie. Świadczenie wypłacone przez towarzystwo ułatwi przeprowadzenie naprawy sprzętów czy remont mieszkania zniszczonego pod Twoją nieobecność.

Kradzież z włamaniem

Po drugie, kupując odpowiedni produkt ubezpieczeniowy, możesz zyskać ochronę mieszkania na wypadek kradzieży z włamaniem. Czy wiesz, że według policyjnych statystyk aż 33% włamań jest niewyjaśnionych, a sprawcy nie zostają ujęci? Właśnie dlatego najskuteczniejszym sposobem uniknięcia przykrych skutków włamania jest posiadanie odpowiedniej polisy. W zależności od zakresu ubezpieczenia ochroną mogą być objęte:

  • elementy stałe (drzwi, okna, przedmioty na stałe włączone w zabudowę mieszkania),
  • ruchomości (telewizor, komputer, inne wartościowe sprzęty).

Jeśli zdecydujesz się na szeroki zakres, będziesz mógł skorzystać z odszkodowania, które pokryje naprawę zniszczonego w wyniku włamania okna, a także pozwoli odkupić skradziony sprzęt.

Dewastacja

Po trzecie, warto tutaj wspomnieć, że polisa mieszkaniowa może chronić również na wypadek dewastacji. Jeśli pod Twoją nieobecność (i nie tylko), intruzi wybiją okno w domu czy porysują sprayem drzwi, otrzymasz odszkodowanie, które pozwoli zlikwidować szkodę.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ile kosztuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Nie można na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Cena jest zależna od wielu czynników m.in. powierzchni nieruchomości czy stosowanych zabezpieczeń antykradzieżowych. Ceny mogą się wahać od 100 do 1000 zł rocznie. Więcej na ten temat mówiliśmy w jednym z odcinków CUKexperta na naszym kanale YouTube.

Przyjrzyjmy się na przykładzie, ile będzie kosztować zabezpieczenie domu w postaci ubezpieczenia. Składkę wyliczyliśmy w naszym kalkulatorze. Oferta dotyczy mieszkania w Toruniu, o powierzchni 75 m2. Jednym z ubezpieczeń, które zapewnia ochronę od zdarzeń losowych oraz ognia, a jednocześnie od kradzieży, a także powodzi, przepięć czy stłuczenia elementów stałych jest polisa Link 4 Premium w formule all risk, która kosztuje 659 zł.

Bezpieczne mieszkanie i dom z CUK!

Wyjeżdżasz na wakacje i chcesz rozszerzyć swoją polisę mieszkaniową o nowe zdarzenia? A może jeszcze nie masz w ogóle polisy typu bezpieczne mieszkanie? Zapraszamy do CUK! Nasi agenci przedstawią Ci oferty różnych towarzystw, dzięki czemu będziesz mógł wybrać taką polisę, która będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom! Zadzwoń na infolinię lub odwiedź nas w najbliższej placówce.

Możesz też kupić ubezpieczenie swojej nieruchomości bez wychodzenia z domu. Wejdź na kalkulator ubezpieczenia domu i mieszkania i sprawdź dostępne opcje.

FAQ:

  • 1
    Czy zamykać okna na wyjazd?

    By uchronić się od kradzieży, koniecznie zamknij okna. Nie rozszczelniaj ich, bo w ten sposób tylko ułatwisz pracę złodziejowi.

  • 2
    Czy zakręcać wodę przed wyjazdem?

    Wyjeżdżając na dłużej, warto zakręcić główny zawór wody, by zapobiec zalaniu mieszkania swojego lub sąsiada.

  • 3
    Jak zabezpieczyć dom przed zalaniem?

    Dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnego alarmu z czujką zalania.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku