2020-03-06

Ubezpieczenie społeczne - jaki jest wymiar składek w 2020?

Sprawdź wysokość składek ZUS.

Ubezpieczenie społeczne - jaki jest wymiar składek w 2020?

Chcesz dowiedzieć się, ile będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie społeczne w 2020 roku? Sprawdź aktualne dane na ten temat.

Zmiany w 2020 roku

Jeśli chodzi o ubezpieczenie społeczne, od 1 lutego 2020 roku można skorzystać z nowej ulgi, zwanej Mały ZUS Plus. Co to oznacza? Osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, mogą zapłacić za składkę, która uzależniona jest od dochodu w poprzednim roku kalendarzowym. Dotyczy to wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy nie przekroczyli kwoty 120 tysięcy złotych. Wystarczy, że ustalisz wysokość dochodów (jeśli rozliczałeś się na zasadach ogólnych) lub przemnożysz przychód przez współczynnik 0,5 (jeśli korzystałeś ze zryczałtowanego podatku dochodowego w formie karty podatkowej). W tym drugim przypadku, możesz skorzystać z ulgi wyłącznie wtedy, kiedy nie korzystałeś ze zwolnienia sprzedaży od podatku od towarów i usług. Więcej na temat Małego ZUS-u Plus przeczytasz na stronie zakładu.

Składki dla przedsiębiorców na rok 2020

Łączne miesięczne składki ZUS od stycznia do grudnia 2020 roku wynoszą:

  • 1354,64 zł bez chorobowego,
  • 1431,48 zł z chorobowym.

Podstawą do obliczenia składek jest kwota 4026,01 zł zdrowotnego oraz 3136,20 zł emerytalnego, rentowego, chorobowego, wypadkowego oraz Funduszu Pracy. Warto zaznaczyć, że te składki dotyczą osób, które nie są uprawnione do ulg i muszą opłacić kwotę od podstawy, nie niższą niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Inaczej prezentują się składki na ZUS dla osób, które mogą zapłacić za ubezpieczenie społeczne nie mniej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Podstawa wymiaru to 780 złotych emerytalnego i 4026,01 zdrowotnego. Sumy składek wynoszą:

  • 590,03 zł bez chorobowego,
  • 609,14 zł z chorobowym.

Ubezpieczenie społeczne dla osób, którym przysługuje ulga

Dla osób, którym przysługuje tzw. Ulga na start, opłacają składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 362,34 złote. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy korzystają z ulgi Mały ZUS.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Terminy płacenia składek na ubezpieczenie społeczne

Płatność za ubezpieczenie społeczne 2020 przypada 5. dnia następnego miesiąca dla gospodarstw pomocniczych, jednostek budżetowych oraz zakładów budżetowych. Z kolei 10. dnia następnego miesiąca muszą opłacić ZUS osoby fizyczne, które są samozatrudnieni. 15. dnia miesiąca to termin dla pozostałych płatników, np. osób fizycznych, które opłacają ZUS za pracowników.

Czym jest ubezpieczenie społeczne?

W naszym kraju istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego, o którym mowa jest w ustawie o ubezpieczeniach społecznych. To specjalny system pieniężny, który zapewnia utrzymanie ubezpieczonym oraz ich bliskim np. w momencie czasowej czy trwałej niezdolności do pracy. W praktyce, umożliwiaja wypłatę emerytur, zasiłków czy rent. Do ubezpieczeń społecznych zalicza się emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Składki na ZUS powinien opłacać pracodawca, jednak osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, muszą to zrobić samodzielnie. Ubezpieczenie społeczne wyliczane jest od podstawy wymiaru, dlatego jej wysokość zmienia się w zależności od roku. 

Inne obowiązkowe ubezpieczenia

Często ubezpieczenie kojarzy się z dobrowolnym opłacaniem składek, choć to błędne założenie. ZUS jest obowiązkowy właściwie w każdym przypadku. Zastanawiasz się jak wygląda z innymi rodzajami ubezpieczeń? Obowiązkowe z nich jest także OC dla właścicieli samochodów. Z kolei, jeśli kupujesz nieruchomość na kredyt, bank może wymagać polisy mieszkaniowej, aby ją zabezpieczyć. Jeśli prowadzisz gospodarstwo rolne, pamiętaj o obowiązkowym OC rolnika i ubezpieczeniu budynków rolnych. Przyda Ci się też OC zawodu.

Zobacz nasze superoferty

Zapoznaj się z naszą ofertą ubezpieczeń i zgłoś się na infolinię, aby dopełnić formalności. Możesz też spotkać się z doradcą w jednej z naszych placówek.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku