2023-02-16

Jazda konna — jakie ubezpieczenie warto wykupić?

Jazda konna jest Twoją pasją? Sprawdź, jakie korzyści przyniesie ci kupno polisy jeździeckiej!

Jazda konna — jakie ubezpieczenie warto wykupić?

Pasjonaci jazdy konnej na pewno wiedzą, z jak dużym ryzykiem wiąże się ich hobby. Właśnie dlatego każdy z nich powinien posiadać kompleksowe ubezpieczenie NNW do jazdy konnej, które zapewni odpowiednie świadczenia w razie groźnego wypadku. Niestety nie zawsze wiemy, co powinno wchodzić w jego zakres i na jakie dodatki należy postawić.

Dlaczego warto mieć dopasowane pod kątem indywidualnych potrzeb ubezpieczenie jeździeckie? Jaka polisa zapewni właściwą ochronę na zawody sportowe? Które rozszerzenia w ubezpieczeniu warto wykupić, będąc instruktorem jazdy konnej? Na te oraz inne towarzyszące zagadnieniu pytania odpowiadamy w tekście.

Czym jest ubezpieczenie jeździeckie i co zapewnia?

Ubezpieczenie jeździeckie dedykowane jest zarówno osobom uprawiającym jazdę konną na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Jest to polisa, która chroni nas od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych podczas jazdy konnej, ale nie tylko. Wybrany wariant ubezpieczenia NNW dla jeźdźców może także zapewnić ochronę przez całą dobę i 7 dni w tygodniu – zawsze zwróć uwagę na szczegóły wybieranej oferty!

Polisa jeździecka NNW to optymalne zabezpieczenie dla osób uprawiających jazdę konno rekreacyjnie lub zawodowo, a także indywidualnie lub grupowo. Ubezpieczenie jeździeckie kierowane jest do dzieci oraz dorosłych bez względu na poziom ich umiejętności. Wybierając taką ochronę, zawsze możemy też zadeklarować preferowany okres ubezpieczenia, np. na rok lub miesiąc.

Posiadając ubezpieczenie jeździeckie, zyskujemy pewność, że gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia podczas jazdy na koniu, ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia, koniecznych operacji, hospitalizacji czy rehabilitacji. W ramach wykupionej polisy możemy otrzymać także świadczenie z tytułu uszczerbku na zdrowiu oraz niezdolności do pracy.

Ubezpieczenie NNW – obowiązkowa polisa dla jeźdźca!

Jednym z bardziej niebezpiecznych sportów z udziałem zwierząt jest wyczynowa jazda konna. Jakie ubezpieczenie zapewni nam poczucie bezpieczeństwa podczas uprawiania tej dyscypliny? Przede wszystkim odpowiednio dobrane NNW dla sportowca. Każdy z ubezpieczycieli inaczej klasyfikuje sporty wysokiego ryzyka. Jednak zawsze przewiduje pokrycie kosztów leczenia w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, o ile ubezpieczenie od jazdy konnej mieści się w OWU, a wybrana suma polisy gwarantuje uporanie się z wydatkami na powypadkową pomoc i rehabilitację.

Wszystkie dyscypliny sportowe niosą za sobą mniejsze lub większe ryzyko kontuzji czy wypadku. Szczególnie ważny jest w tym wypadku zakup ubezpieczenia dla dziecka jazda konna to dla wielu młodych sportowców ogromna pasja, jednak zwłaszcza na początku swojej przygody z jeździectwem nietrudno o upadek z konia! Jeśli już dojdzie do takiego zdarzenia, nieocenioną pomocą okażą się świadczenia wypadkowe NNW z zakupionej wcześniej polisy. Dzięki nim zyskamy szansę na szybszy powrót do zdrowia oraz uprawianej dyscypliny!           

Co powinno zawierać ubezpieczenie do jazdy konnej?

Upadek z konia często kończy się dla jeźdźca przykrymi konsekwencjami. Może dojść wtedy do złamania, skręcenia lub zwichnięcia kończyn, a także urazów kręgosłupa, głowy, wybicia zębów czy uszkodzenia narządów wewnętrznych. Oprócz tego jeźdźcy narażeni są na ugryzienia, kopnięcia czy nadepnięcia przez zwierzę, co również powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu.

Na wypadek nieprzewidzianych sytuacji podczas jazdy konnej chroni zatem odpowiednie ubezpieczenie dla jeźdźca z ochroną NNW. Jeśli posiadasz natomiast ośrodek jeździecki, jesteś instruktorem jazdy lub organizujesz zawody, musisz posiadać też polisę OC, która pokryje straty, jeśli w wyniku Twojego niedopatrzenia koń wyrządzi szkodę osobom trzecim. Instruktorzy prowadzący naukę jazdy konno, a także właściciel stadniny powinni posiadać także OC w zakresie prowadzonej działalności.

Zanim wybierzemy odpowiednie ubezpieczenie do jazdy konnej, powinniśmy porównać dostępne warianty, by dopasować ochronę do swoich potrzeb, poziomu zaawansowania, typu aktywności oraz budżetu. Polisa NNW do jazdy konnej może chronić jednocześnie w przypadku uprawiania innych sportów. Takie pakiety dla osób aktywnych to optymalne zabezpieczenie np. na wypadek wyjazdu urlop – dzięki temu będziemy chronieni całą dobę podczas wszelkich aktywności.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Polisa na zawody jeździeckie – przykładowy zakres ochrony

Polski Związek Jeździecki wymaga ubezpieczenia NNW wyczynowego od wszystkich jeźdźców startujących w zawodach sportowych. Taka polisa umożliwia również przystąpienie do egzaminu jeździeckiego pozwalającego zdobyć odznaki — brązową (BOJ) lub srebrną (SOJ). Ubezpieczenie na zawody jeździeckie jest więc poniekąd obowiązkowe dla wszystkich profesjonalistów.

Wybierając polisę na event sportowy, warto postawić też na ochronę sprzętu. Jazda konna wymaga bowiem również posiadania właściwego tej dyscyplinie ekwipunku. Niektóre polisy NNW dla sportowca zapewniają taki dodatek, jednak warto pamiętać, że ubezpieczenie bagażu czy sprzętu sportowego wykupimy także w ramach rozszerzenia polisy turystycznej. Należy też upewnić się, czy kraj, do którego udajemy się na zawody jeździeckie, wchodzi w zakres terytorialny wybranego ubezpieczenia – tę informację znajdziemy w OWU.

Gdzie można kupić ubezpieczenie koni i jeździeckie?

Wszystkie osoby, które posiadają konie w gospodarstwie domowym hobbystycznie – do jazdy rekreacyjnej i nie jeżdżą wyczynowo, mogą ubezpieczyć je w ramach polisy mieszkaniowej, którą oferuje obecnie większość wiodących towarzystw. Natomiast hodowcy zwierząt trzymający konie w celach użytkowych powinni ubezpieczyć je w ramach polisy rolniczej – zostaw swój numer, oddzwonimy, by przedstawić Ci najlepszą ofertę. (Ubezpieczenie konia to jednak obszerny temat – zajrzyj do tej porady, by dowiedzieć się więcej).

Czym innym natomiast jest ubezpieczenie jeździeckie. Oferuje je w pakiecie sportowym wiele towarzystw, w tym między innymi Generali, Ergo Hestia, PZU oraz Allianz. We wszystkich przypadkach zapewnia ono rozbudowaną ochronę NNW dla sportowca, który uprawia jazdę konną. Dedykowaną polisę można dopasowywać do własnych potrzeb, dzięki czemu bez względu na umiejętności jeździeckie każdy pasjonat tego sportu znajdzie dla siebie najlepszy wariant ochrony.

Jedziesz konno i szukasz właściwej polisy? Sprawdź ofertę CUK!

Wiesz już, że ubezpieczenia jeździeckie dedykowane sportowcom zawodowym, instruktorom lub amatorom składają z odpowiednio rozbudowanej ochrony NNW. Zapewni Ci ona wsparcie finansowe w razie groźnego wypadku podczas jazdy konnej. Dostosowaną do swoich potrzeb polisę otrzymasz, kontaktując się z naszym doradcą – zostaw swój numer na stronie, a oddzwonimy, by wybrać dla Ciebie odpowiednią ofertę! Korzystając z kalkulatora NNW, w prosty sposób kupisz także ubezpieczenie od jazdy konnej dla dziecka!

Jeśli posiadasz konie do użytku rekreacyjnego, możesz ubezpieczyć je w ramach polisy mieszkaniowej – do znalezienia odpowiedniej oferty wykorzystaj kalkulator ubezpieczenia nieruchomości. Masz hodowlę koni i chcesz ubezpieczyć je w ramach polisy rolniczej? Wejdź na stronę, zostaw swój numer, a oddzwonimy, by wspólnie z Tobą wybrać najlepszą ofertę ochrony ubezpieczeniowej. O potrzebną polisę możesz zapytać także osobiście, odwiedzając najbliższą placówkę CUK Ubezpieczenia. Zapraszamy!

Oceń artykuł

4.00
(10)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku