2020-03-11

Jaka jest różnica między polisą osobową a majątkową?

Sprawdź znaczące różnice!

Jaka jest różnica między polisą osobową a majątkową?

Rynek ubezpieczeń jest dosyć szeroki, dlatego warto poznać go bliżej. Które polisy są przeznaczone dla Ciebie? Jakie są różnice pomiędzy osobowymi a majątkowymi? Wszystkich szczegółów dowiesz się z naszego artykułu.

Czym są ubezpieczenia majątkowe?

Jak sama nazwa wskazuje, polisy majątkowe obejmują wszystko to, co cenne, czyli Twoje mieszkanie, dom czy gospodarstwo rolne. Jego zadaniem jest skuteczna ochrona przed zniszczeniem, uszkodzeniem lub kradzieżą. Wszystko zależy od tego, jaką polisę wybierzesz w ramach zabezpieczenia finansowego. Przykładowo, podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia nieruchomości chroni skutki zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie czy huragan. W umowie możesz także uwzględnić ruchomości domowe, czyli np. sprzęt elektroniczny, konsolę czy inne wartościowe przedmioty, które często padają łupem złodziei. Polisy majątkowe są dobrowolne, choć jednym z wyjątków jest ubezpieczenie OC. Każdy właściciel pojazdu powinien posiadać taką umowę z wybranym towarzystwem, aby móc w ogóle korzystać z samochodu na co dzień. To samo dotyczy także rolników. Z kolei banki mogą wymagać z kolei polisy mieszkaniowej, aby wziąć kredyt hipoteczny.  

Czym są ubezpieczenia osobowe?

Ubezpieczenia osobowe mają zupełnie inny przedmiot ochrony. To skuteczne zabezpieczenie Twojego zdrowia i życia. Choć polisy na życie czy na wypadek nieszczęśliwych wypadków są dobrowolne, warto zwrócić na nie uwagę. Możesz się z nimi zetknąć np. w pracy, kiedy będą proponowane ubezpieczenia grupowe. Zawsze warto zapoznać się z zakresem ochrony, dzięki któremu dowiesz się, kiedy otrzymasz odszkodowanie od towarzystwa. Przykładowo, możesz dostać wsparcie finansowe w trudnym momencie, jakim jest utrata zdolności do wykonania pracy. 

Kto może skorzystać z ubezpieczeń majątkowych i osobowych?

Z ubezpieczeń majątkowych korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Oznacza to, że możesz wykupić odpowiednią polisę, aby zabezpieczyć swoją nieruchomość czy auto, ale także jeśli posiadasz np. flotę samochodów w swojej firmie lub liczny sprzęt komputerowy w biurze. Ubezpieczenia osobowe mogą wykupić osoby prywatne oraz firmy. Mogą być one indywidualne lub grupowe, czyli np. proponowane podczas wycieczek za granicę przez biuro podróży czy szkołę.

Suma ubezpieczenia - ważna w każdym ubezpieczeniu

Jednym z ważniejszych elementów umowy jest suma ubezpieczenia. To określona kwota, którą otrzymasz w całości lub w jakiejś części, kiedy wydarzy się sytuacja określona w warunkach ochrony. Przykładowo, jeśli posiadasz polisę na życie i ustalisz wraz z ubezpieczycielem konkretną sumę, możesz żądać wypłaty świadczenia w momencie uszczerbku na zdrowia. Jeśli jest to złamanie nogi czy ręki albo uraz głowy, nie otrzymasz całej wskazanej kwoty, tylko jej część. W przypadku ubezpieczeń majątkowych, suma ubezpieczenia musi odzwierciedlać rzeczywistą wartość danego obiektu, np. domu czy samochodu. Wysokość odszkodowania jest ustalana wraz z rzeczoznawcą. 

Ile obowiązuje polisa?

Czas obowiązywania ubezpieczenia osobowego i majątkowego nieco się różni. W przypadku tych pierwszych umów może on być nawet kilkunastoletni lub dożywotni. Najczęściej jednak klienci wybierają okres kilku lat Jeśli chodzi o ubezpieczenia majątkowe, tutaj w większości przypadków umowa obowiązuje rok. Klient ma jednak możliwość przedłużenia tej umowy, niekoniecznie w tym samym towarzystwie.

Wybierz ubezpieczenie dla siebie

Skorzystaj z naszej oferty, dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając jedną z placówek. Jeśli interesuje Cię ubezpieczenie samochodu, skorzystaj z naszego kalkulatora online. Dzięki niemu, błyskawicznie wyliczysz składkę za OC, AC i assistance, a także kupisz polisę bez wychodzenia z domu.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku