2024-04-09

Ubezpieczenie motocykla na podróż po Europie – jakie wybrać?

Marzysz o motocyklowej wyprawie po Europie? Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie!

Ubezpieczenie motocykla na podróż po Europie – jakie wybrać?

Podróż motocyklem po Europie to marzenie wielu z nas. Europa oferuje motocyklistom niesamowite trasy, malownicze widoki i niezapomniane przygody. Jednak przed wyjazdem na taką wyprawę ważne jest, aby zadbać o odpowiednie ubezpieczenie motocykla.

W czasie podróży warto zadbać nie tylko o sprawność swojego motocykla, ale również o swoje bezpieczeństwo.  W tym obszernym przewodniku omówimy kluczowe aspekty związane z ubezpieczeniem na podróż motocyklem po Europie. Odpowiemy również na pytanie, dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne.

Najważniejsze informacje:

 • Ubezpieczenie motocykla na podróż po Europie to kluczowy element planowania wyprawy. Polisa komunikacyjna motocyklisty powinna zawierać obowiązkowe ubezpieczenie OC, ochronę przed kradzieżą i uszkodzeniem, ubezpieczenie assistance, ubezpieczenie NNW oraz ochronę prawną.
 • Wybierając się na wycieczkę motocyklem, rozważ ubezpieczenie podróżne. Dzięki niemu nie będziesz musiał płacić za leczenie za granicą, a polisa pokryje także ewentualny powrót do Polski.
 • Na wyjazd po Europie warto wyrobić sobie kartę EKUZ. Pamiętaj jednak, że jej zakres nie jest tak rozbudowany, jak ubezpieczenie turystyczne. Motocyklista powinien o nim pomyśleć szczególnie z uwagi na duże ryzyko wypadku podczas jazdy takim jednośladem.

Co powinno zawierać ubezpieczenie motocykla na podróż po Europie?

Planując niezapomnianą podróż motocyklem po Europie, nie można zapominać o odpowiednim ubezpieczeniu. Podczas takiej wyprawy polisa komunikacyjna motocyklisty staje się niezwykle istotnym elementem. Warto zastanowić się, co powinna zawierać, aby cieszyć się podróżą z poczuciem bezpieczeństwa i spokoju.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Podstawą każdej polisy komunikacyjnej motocyklisty na wyjazd za granicę jest oczywiście ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych. To ubezpieczenie obowiązkowe. OC chroni Cię przed kosztami związanymi z ewentualnymi szkodami wyrządzonymi innym uczestnikom ruchu drogowego. Upewnij się, że Twoja polisa OC jest ważna na terenie całej trasy i spełnia minimalne wymogi prawne krajów, przez które będziesz podróżować.

Jeśli podróżujesz do kraju, gdzie polskie OC nie działa – koniecznie zadbaj o Zieloną Kartę, która zapewni Ci ochronę. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest Ci potrzebne również podczas poruszania się po naszym kraju. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, jeśli pojazd jest zarejestrowany w Polsce, musi posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli zapomnisz o wykupieniu ubezpieczenia, musisz liczyć się z nałożeniem przez UFG wysokich kar za brak OC. Pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia motocykla, by nie spotkały Cię niemiłe niespodzianki.

Autocasco, czyli ubezpieczenie od kradzieży i uszkodzeń

Podczas podróży motocyklem po Europie zawsze istnieje ryzyko kradzieży lub uszkodzenia Twojego pojazdu. Dlatego warto rozważyć polisę, która obejmuje ochronę przed tymi zagrożeniami. Ubezpieczenie motocykla od kradzieży i uszkodzenia zapewnia spokój, ponieważ pokrywa koszty naprawy lub zastąpienia motocykla, jeśli coś się z nim stanie. Kupując ubezpieczenie AC, koniecznie zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia Twojego jednośladu, by mieć pewność, że w razie wystąpienia szkody całkowitej lub kradzieży otrzymasz odpowiednio wysokie odszkodowanie. Koszt AC motocykla możesz sprawdzić, wykorzystując kalkulator online, dostępny na CUK.pl lub rozmawiając z naszymi doradcami.

Ubezpieczenie assistance

Ubezpieczenie motocykla na podróż po Europie warto rozszerzyć o assistance. Jest to rodzaj wsparcia, które może okazać się nieocenione w przypadku awarii lub niespodziewanych problemów. Ubezpieczenie assistance może obejmować holowanie motocykla do najbliższego warsztatu, zapewnienie transportu z miejsca awarii lub nawet zakwaterowanie w hotelu podczas naprawy. Możesz liczyć również na pojazd zastępczy na czas naprawy, dzięki czemu będziesz mógł kontynuować swoją podróż bez stresu.

NNW, czyli ubezpieczenie dla kierowcy i pasażera

Bezpieczeństwo podczas podróży motocyklem to także kwestia zdrowia. Nikt nie jest całkowicie odporny na niespodziewane sytuacje na drodze. Dlatego warto zadbać o ubezpieczenie zdrowotne dla siebie i ewentualnego pasażera. Taka polisa gwarantuje CI wypłatę świadczenia w razie zajścia niespodziewanego wypadku. Te pieniądze będziesz mógł przeznaczyć na dalsze leczenie i rehabilitację.

Ochrona prawna

Podczas zagranicznych podróży, mogą Cię spotkać różne sytuacje, które wymagają pomocy prawnej. Warto rozważyć ubezpieczenie ochrony prawnej. To rodzaj wsparcia prawnego, które pomoże Ci w załatwianiu sporów związanym z wypadkiem lub roszczeniami odszkodowawczymi.

Ważne!

Zanim wyruszysz w podróż, dokładnie sprawdź warunki swojej polisy, a także przepisy ruchu drogowego, obowiązujące w krajach, które zamierzasz odwiedzić. Dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu będziesz mógł cieszyć się podróżą motocyklem po Europie z większym spokojem i pewnością siebie.

Czy polisa komunikacyjna wystarczy? Rozważ ubezpieczenie podróżne

Polisa komunikacyjna chroni zarówno Ciebie, jak i Twój motocykl w związku ze szkodami wyrządzonymi podczas poruszania się nim. Czy jednak gwarantuje Ci ochronę w razie nieszczęśliwych zdarzeń, w tym choroby podczas wyjazdu, która będzie wymagała wizyty lekarskiej lub hospitalizacji? Niestety, nie! Taką ochronę zapewni Ci ubezpieczenie turystyczne. Motocykl generuje duże ryzyko wypadków. Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie podróżne, które zapewni Ci wsparcie finansowe. Jeśli trafisz do szpitala za granicą, towarzystwo pokryje koszty związane z Twoim leczeniem, pobytami w szpitalu i ewentualnymi transportami medycznymi.

Przed zakupem polisy turystycznej koniecznie zapoznaj się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, dzięki czemu będziesz mieć świadomość, w jakich sytuacjach zadziała Twoja polisa.

Ważne!

Planując podróż motocyklem po Europie, warto wyrobić kartę EKUZ. Jednak dobrze, by taki dokument rozszerzony był o polisę podróżną. Sprawdź, co wybrać: kartę EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Jak wybrać najkorzystniejsze OC i AC motocykla?

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia OC i AC dla motocykla może być kluczowy dla Twojego bezpieczeństwa na drodze i finansowego spokoju.

Oto kilka kroków, które pomogą Ci znaleźć najkorzystniejszą polisę dla Twojego pojazdu.

Określ swoje potrzeby

Pierwszym krokiem jest zrozumienie swoich indywidualnych potrzeb ubezpieczeniowych. Zastanów się, jak często korzystasz z motocykla, jakie masz doświadczenie w jeździe, gdzie go przechowujesz i jakie masz oczekiwania co do ochrony finansowej w razie wypadku. Te czynniki pomogą Ci określić, jakie pokrycie OC i AC będzie dla Ciebie najlepsze.

Porównuj oferty ubezpieczycieli

Następnie warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli. Współczesna technologia umożliwia łatwe porównanie polis online. Przeglądając różne oferty, zwracaj uwagę na składkę ubezpieczeniową, zakres ochrony oraz warunki umowy w tym również na wyłączenia i ograniczenia ochrony. Dzięki porównaniu ofert nie przepłacisz za polisę.

Skonsultuj się z ekspertem

Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz pomocy w wyborze polisy, skonsultuj się z doradcami CUK. Nasi agenci pomogą Ci zrozumieć wszystkie aspekty ubezpieczenia motocykla i dostosować ofertę do Twoich potrzeb.

Wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia OC i AC dla motocykla to proces, który wymaga uwagi i rozwagi. Dzięki dokładnemu zrozumieniu swoich potrzeb, porównaniu ofert różnych firm oraz ewentualnej pomocy eksperta, możesz znaleźć polisę, która zapewni Ci spokojną jazdę na drodze i odpowiednią ochronę finansową w razie nieoczekiwanych sytuacji.

Czy motocykl można ubezpieczyć online?

Oczywiście! Ubezpieczenie motocykla online to wygodna i szybka opcja. W dzisiejszych czasach wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość zakupu ubezpieczenia motocykla przez internet. CUK Ubezpieczenia również! Wystarczy wejść na stronę kalkulatora ubezpieczenia motocykla, wypełnić formularz, podać niezbędne informacje, a następnie dokonać płatności. To prosty i efektywny sposób, aby wykupić ubezpieczenie motocykla na wyjazd, oszczędzając czas i zachowując pełną kontrolę nad swoją polisą. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym właścicielem motocykla, czy chcesz zmienić swoją obecną polisę, ubezpieczenie motocykla online to praktyczna opcja, którą warto rozważyć.

FAQ:

 • 1
  Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC motocykla?

  Brak ubezpieczenia OC motocykla stanowi naruszenie prawa i podlega surowym sankcjom. Kary za brak dopełnienia ustawowego obowiązku w stosunku do motocykli od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku wynoszą:

  • od 1 do 3 dni – 280 zł;
  • od 3 do 14 dni – 710 zł;
  • powyżej 14 dni – 1410 zł.

  Z kolei brak OC od 1 lipca do 31 grudnia 2024 roku wiąże się z grzywną:

  • od 1 do 3 dni – 290 zł;
  • od 3 do 14 dni – 720 zł;
  • powyżej 14 dni – 1430 zł.
 • 2
  Jakie wybrać assistance na Europę?

  Polecamy ubezpieczenie CUK Assistance, które w pakiecie premium zapewnia m.in. holowanie pojazdu do 1100 km na terenie Polski i Europy.

 • 3
  Gdzie wykupić assistance na Europę?

  Assistance komunikacyjne możesz kupić w CUK, decydując się na specjalną ofertę przygotowaną z towarzystwem Europ Assistance. Polisa występuje pod nazwą CUK Assistance.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku