2022-09-15

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży

Jak zabezpieczyć motocykl przed niespodziewaną kradzieżą? Sprawdź!

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży

Martwisz się o bezpieczeństwo Twojego pojazdu? Chcesz zapewnić wsparcie w razie kradzieży motocykla? Przyda Ci się odpowiednie ubezpieczenie. Zobacz, o czym musisz pamiętać, zanim kupisz polisę.

Czy ubezpieczenie motocykla jest obowiązkowe?

Przede wszystkim, rozpocznijmy od obowiązkowego ubezpieczenia, które musisz posiadać jako właściciel motocykla. Tak jak w przypadku samochodu, bezwarunkowo powinieneś zawrzeć umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym i posiadać ważne OC. Niezależnie, jak często korzystasz z tego pojazdu, musi być on zarejestrowany. Nawet jeśli sezon dla motocyklistów rozpoczyna się wiosną, a kończy jesienią, przez cały rok OC powinno być ważne. Wyjątkiem są motocykle historyczne, które muszą być objęte OC tylko w momencie wprowadzenia pojazdu do ruchu. Pamiętaj, że funkcjonariusze policji podczas każdej standardowej kontroli mogą sprawdzić ważność polisy. Teraz to bardzo proste dzięki bazie, która jest ogólnodostępna w internecie. Brak ubezpieczenia OC wiąże się z poniesieniem kary finansowej, która nakładana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Sama kara pieniężna to dopiero wierzchołek problemów, które mogą powstać, jeśli nie zadbasz o obowiązkowe ubezpieczenie motocykla. Jeśli spowodujesz wypadek na drodze, stłuczkę lub kolizję, będziesz musiał ponieść koszty naprawy (a czasem też rehabilitacji i leczenia poszkodowanych) z własnej kieszeni. Brak OC jest tak samo dotkliwy w przypadku samochodów osobowych, jak i motocykli.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie motocykla?

Obowiązkowe ubezpieczenie ma taki sam zakres ochrony w każdym towarzystwie. Jest to ustalone prawnie. To skuteczna ochrona przed wyrządzeniem szkód osobowych lub na mieniu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań co do tego, abyś porównał oferty i zobaczył, jakie rozszerzenia proponuje towarzystwo.

W wielu z nich wraz z obowiązkowym OC możesz dodatkowo wykupić:

  • Assistance, które jest pomocne w razie nagłej awarii, wypadku lub kradzieży. To dobrowolna polisa, którą możesz otrzymać w pakiecie wraz z OC lub dodatkowo dokupić jako rozszerzenie. Najczęściej ubezpieczyciele dają wiele wariantów do wyboru. Warto sprawdzić, czy w zakresie ochrony są takie możliwości jak pokrycie kosztów zakwaterowania w razie wypadku, organizacja części zamiennych, naprawa na miejscu zdarzenia, holowanie.
  • Ubezpieczenie opon w razie braku powietrza, przebicia czy nawet wybuchu.
  • Zieloną Kartę – szczególnie jeśli chcesz podróżować po Europie. Ten dodatek często jest darmowy do obowiązkowego ubezpieczenia. Więcej na temat Zielonej Karty dowiesz się z naszej porady, którą znajdziesz tutaj.
  • AC na motocykl, które obejmuje pokrycie kosztów napraw pojazdu w razie uszkodzenia, zniszczenia.
  • Ubezpieczenie motocykla od kradzieży – osobna polisa lub rozszerzenie do AC.

Ochrona przed kradzieżą? Potrzebujesz AC

Jeśli chcesz otrzymać wsparcie finansowe podczas kradzieży Twojego motocykla, musisz wykupić polisę AC. Dokładnie jednak sprawdź warunki ochrony, które zawarte są w OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Może zdarzyć się tak, że firma zaproponuje Ci polisę, która nie obejmuje odszkodowania za skradziony motocykl. Wtedy trzeba będzie zapłacić dodatkową składkę, która jest ustalana indywidualnie. W warunkach ochrony AC znajdziesz także wymagania co do odpowiedniego zabezpieczenia pojazdu, aby zminimalizować ryzyko kradzieży, a towarzystwo w ogóle objęło go ochroną.

To ważne!

AC motocykla może obejmować zwrot kosztów za naprawy w razie uszkodzenia i zniszczenia. Zakres ochrony nie jest taki sam w towarzystwach, bo jest to polisa dobrowolna. Nie zawsze będzie też obejmować kradzież. W minimalnym, podstawowym zakresie najczęściej jest to zwrot kosztów za zdarzenia losowe spowodowane żywiołami. Im więcej zdarzeń objętych ochroną, tym cena może być wyższa.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie motocykla od kradzieży?

Nie da się ukryć, że dwukołowy towarzysz podróży często pozostawiany jest na miejscach niestrzeżonych albo w terenie. To sprawia, że jest on narażony na kradzież czy próby odpalenia. Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą, nawet te najbardziej zaawansowane, nie dają stuprocentowej gwarancji, że nic się złego nie przytrafi.

Ubezpieczenie motocykla od kradzieży jest bardzo przydatne, w końcu zabezpiecza Cię finansowo w razie szkody. Nie jest jednak tak popularne jak w przypadku aut osobowych. To dlatego, że motocykl jest bardziej narażony na uszkodzenia, kradzież czy zniszczenie pojazdu. Właśnie dlatego trzeba zwrócić uwagę na to, jak skonstruowana jest polisa, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

To ważne!

Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą w formie AC może być kosztowne, a w niektórych towarzystwach nawet niemożliwe. Spowodowane jest to dużym ryzykiem, jakie niesie za sobą podróżowanie na dwóch kółkach. Właśnie dlatego nie zawsze ubezpieczenie motocykla od kradzieży jest wpisane w zakres polisy AC. Może być dodatkowo płatne.

Dobre ubezpieczenie motocykla od kradzieży – co powinno zawierać?

Zacznij od sprawdzenia szczegółów oferty, którą proponuje Ci konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. To, co najbardziej powinno Cię interesować to zakres ochrony. Towarzystwa mogą dać Ci kilka wariantów — od AC w wersji mini aż po pełny pakiet wraz z kradzieżą.

Co jeszcze jest istotne?

  • Wyłączenia odpowiedzialności – sytuacje, w których nie otrzymasz odszkodowania. To swojego rodzaju zabezpieczenie ze strony ubezpieczyciela, np. kiedy pojazd prowadzony jest pod wpływem alkoholu czy środków odurzających.
  • Suma ubezpieczenia – niezwykle istotna w przypadku kradzieży motocykla. Może być stała lub zmienna. Druga z nich może obniżać składkę za AC.
  • Określenie udziału własnego w szkodzie – od tego zależy, czy będziesz musiał pokryć część kosztów.
  • Warianty rozliczenia szkody — istotne w AC, jeśli dojdzie do zdarzenia objętego zakresem ochrony i tym samym naprawy auta. Od tego zależy, czy towarzystwo dokona indywidualnych obliczeń, a następnie przekaże Ci pieniądze (metoda kosztorysowa), czy likwidacja szkody nastąpi w warsztacie lub serwisie i odbędzie się w bezgotówkowej formie.
  • Ubezpieczenie utraty zniżki – to ważne, aby uniknąć podwyższenia składki podczas kontynuacji polisy, jeśli doszło do szkody.

Jak znaleźć ubezpieczenie AC dla motocykla?

Musisz wziąć pod uwagę fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko mają w swojej ofercie AC dla motocykla. Dlaczego tak się dzieje? Niestety, ryzyko uszkodzenia pojazdu jest bardzo wysokie. Wiąże się to również z ponoszeniem kosztów za liczne naprawy. To samo dotyczy jego kradzieży. Znalezienie atrakcyjnej polisy może być dosyć trudne. Z pomocą przychodzi Ci nasz kalkulator online, dzięki któremu będziesz mógł porównać ze sobą kilka opcji. Wystarczy, że podasz podstawowe dane na temat motocykla, takie jak:

  • marka oraz model motocykla,
  • rok produkcji i nabycia,
  • pojemność i moc silnika,
  • aktualny przebieg,
  • liczba miejsc,
  • numer rejestracyjny,
  • cel wykorzystywania pojazdu.

Następnie, musisz podać informacje na temat właściciela. Czy pojazd ma być zarejestrowany na Ciebie? Czy jednocześnie będziesz użytkownikiem pojazdu? Przydadzą się także dane do polisy, którą możesz wykupić online. Wystarczy, że wybierzesz atrakcyjną ofertę, a następnie dokonasz płatności przez Internet. To rozwiązanie jest niesamowicie komfortowe, a ochrona Twojego motocykla może rozpocząć się od zaraz.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

AC dla motocykla - przed czym chroni?

Jeśli znajdziesz ofertę autocasco dla swojego pojazdu, dokładnie sprawdź warunki ochrony. Najczęściej tego typu rozszerzenie do OC zapewnia wypłatę odszkodowania wskutek zdarzeń losowych takich jak huragan czy pożar. To także kompleksowa ochrona w momencie uszkodzenia motocykla na trasie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe proponują także udogodnienia dla kierowców w postaci braku udziału własnego czy pakiety rabatowe na wybrane usługi.

Co wpływa na cenę składki AC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe wylicza składkę indywidualnie. Na całkowity koszt AC motocykla ma wpływ między innymi rodzaj ubezpieczanego pojazdu, a także jego wiek czy dotychczasowa eksploatacja. Duże znaczenie ma również wyposażenie w ABS oraz system zabezpieczeń. Niestety, ceny składek AC motocykla mogą okazać się bardzo wysokie. Czasem sięgają nawet 20% wartości pojazdu. Mimo wszystko, warto zagwarantować sobie bezpieczeństwo i wsparcie finansowe w momencie kradzieży lub uszkodzenia.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą. To m.in. zapięcia łańcuchowe, blokady U-locki, ochrona tarczy hamulcowej przed przepchnięciem, wbudowany alarm czy lokalizator GPS. Podobne rozwiązania możesz zastosować, by zabezpieczyć skuter przed kradzieżą.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby parkować w sprawdzonych miejscach. Ciemne, wąskie, boczne uliczki to nie jest dobra lokalizacja na pozostawienie wartościowego motocykla. Jeśli już nie masz innej możliwości, warto zainwestować w blokadę, którą mocuje się na dźwignię hamulca ręcznego. Niektóre wbudowane alarmy w nowoczesne urządzenia generują głośny sygnał, którego potencjalny włamywacz może po prostu się wystraszyć.

Jeśli z kolei chcesz wiedzieć, jak zabezpieczyć skuter przed kradzieżą, absolutną podstawą są linki i łańcuchy z blokadą. Muszą być jednak wyprodukowane z solidnych materiałów, aby zwyczajne nożyce do cięcia metalu sobie z nimi nie poradziły.

Sprawdź cenę AC

Porównaj oferty od wielu towarzystw w naszym kalkulatorze ubezpieczeń motocykla, zadzwoń na naszą infolinię lub odwiedź jedną z placówek. Porównaj ceny ofert w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych i wybierz najbardziej opłacalną opcję.

Oceń artykuł

5
(1)