2023-04-06

Ubezpieczenie na wypadek operacji plastycznej

Dowiedz się, jak uzyskać odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej.

Ubezpieczenie na wypadek operacji plastycznej

Współczesna chirurgia plastyczna pozwala w szybki sposób poprawić swój wygląd. Każdy tego typu zabieg to zazwyczaj poważna ingerencja w tkanki, która niesie za sobą ogromne ryzyko komplikacji zdrowotnych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których takie działanie może okazać się niezbędne ze względów medycznych, niosąc za sobą także poprawę jakości życia pacjenta.

Ubezpieczenie na operację plastyczną związaną z leczeniem skutków wypadku w ramach polisy na życie będzie pomocne, jeśli wystąpi trwały uszczerbek na zdrowiu. Koszty takich zabiegów polisa pokryje natomiast tylko wtedy, gdy zaistniała ku temu wyraźna podstawa medyczna. Operacje plastyczne bywają koniecznością, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub choroby zachodzi potrzeba dokonania określonych rekonstrukcji. O tym, czy polisa na życie zadziałała, w wielu przypadkach decyduje zatem lekarz. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Operacja plastyczna – definicja

Operacja plastyczna jest najczęściej rozumiana przez ubezpieczycieli jako zabieg zlecony przez lekarza prowadzącego stanowiący niezbędną część procesu leczenia urazów i okaleczeń doznanych w rezultacie nieszczęśliwego wypadku. Ewentualne świadczenie jest wypłacane z polisy na życie. Operacja plastyczna nie jest w tym wypadku traktowana jako dobrowolny zabieg estetyczny, do którego nie było wcześniej przesłanek medycznych. Dokładne informacje na ten temat można znaleźć w OWU ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie na nieudaną operację plastyczną nie jest możliwe – jeśli dojdzie do błędu w sztuce lekarskiej, to ochronę zapewni OC lekarza. Biorąc jednak pod uwagę wysokie ryzyko związane z okaleczeniem w wyniku nieszczęśliwego wypadku, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie na życie, które zabezpieczy nas finansowo na ewentualną operację plastyczną. Zdarza się także, że na działania chirurgiczne pacjent decyduje się z własnej woli w celu zmiany wyglądu danego obszaru swojego ciała – w tej sytuacji świadczenie z NNW nie będzie wypłacane.

Operacja plastyczna – przykłady

Do rozpowszechnionych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej zaliczyć można m.in. leczenie blizn po oparzeniach, wad wrodzonych lub nabytych ciała, replantacje po amputacjach, a także wszelkie działania estetyczne i funkcjonalne związane z rekonstrukcją tkanek, takie jak: korekta nosa, uszu, piersi, kończyn, warstw skóry, podniebienia itp. Często są to też zmiany tkankowe nabyte w wyniku chorób nowotworowych.

Ubezpieczenie na operację plastyczną w ramach polisy na życie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy obrażenia po wypadku wymagają poważnej ingerencji w tkanki głębokie, a powikłania pooperacyjne stanowią wysokie zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Z takim ryzykiem należy liczyć się na przykład przy zabiegu rozległej rekonstrukcji tkanek czy przeszczepach skóry na dużych obszarach ciała. Ubezpieczenie na wypadek operacji plastycznej sprawdzi się także przy korekcie różnych części twarzy, ponieważ takie zabiegi są często najbardziej potrzebne po wypadkach.

Warto wiedzieć!

Ważną informacją dla kobiet zmagających się z chorobą nowotworową piersi jest to, że zabiegi rekonstrukcji są w Polsce w pełni refundowane przez NFZ. Nie dotyczy to jednak wszystkich typów implantów piersi – istotnym wsparciem finansowym może okazać się wtedy posiadanie polisy na wypadek nowotworu – sprawdź szczegóły oferty w CUK!

Jak zabezpieczyć się przed nieudaną operacją plastyczną?

Choć ubezpieczenie od nieudanej operacji plastycznej w kontekście planowanej ochrony właściwie nie istnieje, to warto wykupić polisę na życie z odpowiednio rozbudowanym NNW, które zabezpieczy nas finansowo w razie potrzeby wykonania zabiegu rekonstrukcji po nieszczęśliwym wypadku. Dokładne sprawdzenie OWU pozwoli nam doprecyzować skalę wsparcia od towarzystwa w ramach poddania się określonym zabiegom chirurgicznym. Kompleksowe ubezpieczenie na życie i zdrowie może zapewnić też środki na rekonwalescencję i rehabilitację.

Operacja plastyczna często wymaga współpracy specjalistów z różnych gałęzi medycyny, takich jak: neurochirurgia, okulistyka, laryngologia, ortopedia, fizjologia, czy ortopedia. W każdej z tych dziedzin może dojść do błędu w sztuce lekarskiej, a same zabiegi bywają niezwykle kosztowne. Dlatego zawczasu rozważ odpowiednią sumę ubezpieczenia w polisie NNW stanowiącej element ubezpieczenia na życie! Dzięki takiej ochronie będziesz w stanie pokryć koszt niezbędnych operacji rekonstrukcyjnych – także tych nieopłacanych przez publiczną służbę zdrowia.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Prywatna polisa zdrowotna – pomoc na wypadek operacji plastycznej

Niezależnie od przyczyny, dla której zachodzi potrzeba wykonania operacji plastycznej, nie wszystkie zabiegi oraz towarzysząca im rehabilitacja są refundowane przez NFZ. Właśnie dlatego upewnij się, kiedy warto kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które pomoże Ci pokryć ewentualne koszty potrzebnego leczenia, a także umożliwi korzystanie z konsultacji w prywatnych placówkach medycznych.

Aby otrzymać wypłatę świadczenia za przebyty zabieg chirurgiczny, należy posiadać też właściwą ochronę od ubezpieczyciela rozszerzoną o pobyt w szpitalu. Przed zakupem takiej polisy warto porównać dostępne możliwości. W ten sposób łatwiej będzie nam znaleźć w pełni satysfakcjonujące rozwiązanie – wykorzystaj w tym celu kalkulator ubezpieczeń na życie dostępny na stronie CUK! Dzięki niemu zyskasz dostęp do najlepszych ofert wiodących ubezpieczycieli, a wycenę otrzymasz nawet w 2 minuty!

Nieudane operacje plastyczne – przykłady

Ubezpieczenie od operacji plastycznej, które zagwarantuje polisa na życie i zdrowie to gwarancja uzyskania pomocy finansowej, a nawet całkowitego pokrycia kosztów przebytego zabiegu chirurgicznego w sytuacji, gdy lekarz zaleci takie działania po przebytym wypadku lub chorobie. Warto uświadomić sobie ryzyko, z jakim mierzą się chirurdzy i pacjenci podchodzący do poważnych ingerencji chirurgicznych. Od błędu w sztuce lekarskiej chroni obowiązkowe OC podmiotu leczniczego. Jeśli dojdzie do nieudanych ingerencji, to ono zapewni właściwe świadczenia.

Oto przykłady nieudanych zabiegów chirurgicznych:

 • nieudana operacja wszczepienia ekspanderów – skutkiem zabiegu może być eksplozja implantu lub deformacja ciała,
 • nieudany zabieg umieszczenia implantów w twarzy lub innych częściach ciała – skutkiem zabiegu może być odrzuceniem ciała obcego, zakrzepica, krwotok, a nawet zgon,
 • nieudana korekta nosa po złamaniu – trwałe uszkodzenie przegrody nosowej skutkujące problemami w oddychaniu,
 • nieudana rekonstrukcja ust/zajęczej wargi itp. – efektem tego może być trwała deformacja warg oraz problemy z wymową,
 • usuwanie lub przeszczep skóry – powikłania mogą skutkować zakażeniem, martwicą skóry, amputacją oraz zgonem.

Ubezpieczenie na operację plastyczną, czyli polisę na życie i zdrowie warto wykupić przede wszystkim z myślą o komplikacjach pozabiegowych w przypadku poważnych ingerencji chirurgicznych zleconych przez lekarza. Do powszechnych związanych z tym skutków ubocznych zaliczyć można głównie różnego rodzaju infekcje, zakrzepy i krwotoki. Rodzaj powikłań uzależniony jest od typu zabiegu.

Uwaga!

Choć operacje plastyczne mogą przynieść spektakularne rezultaty, poprawiając jakość życia, a także kondycję psychiczną pacjenta, nie wolno zapominać, że zwykle wiążą się z obciążeniem dla organizmu. Nie bez przyczyny każdy pacjent przystępujący do poważnej operacji chirurgicznej, podpisuje dokument potwierdzający jego świadomość możliwych skutków ubocznych. W większości z takich formularzy jako główne ryzyko wymienia się zgon pacjenta.

Odszkodowanie za nieudaną operację – czy przysługuje?

Nie każde towarzystwo w ramach polisy na życie i zdrowie oferuje świadczenia w ramach poprawiających jakość naszego życia zabiegów chirurgicznych np. po poważnym wypadku czy chorobie. Aby sprawdzić, czy odszkodowanie za nieudaną operację plastyczną nam się należy, trzeba odszukać jej definicję w dokumentach OWU. Wielu ubezpieczycieli zapewnia zwrot kosztów tego typu zabiegów, ale tylko w ramach NNW. W pierwszej kolejności w przypadku błędu lekarskiego skutkującego nieudaną operacją plastyczną należy liczyć na odszkodowanie z polisy OC lekarza.

To ważne!

Odszkodowanie za nieudaną operację plastyczną umożliwiającą powrót do zdrowia i poprawę wyglądu po wypadku w ramach własnej polisy można uzyskać, posiadając ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie NNW, w tym również NNW szkolne. Jeśli natomiast do błędu w sztuce dojdzie z winy lekarza, to świadczenie zapewni jego polisa OC.

O co pyta ubezpieczyciel przed sprzedażą polisy na życie? Każde towarzystwo inaczej podchodzi do oceny ryzyka, zatem będzie to w dużej mierze zależne od indywidualnych kryteriów związanych z konkretną ofertą – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń na życie online, by sprawdzić najlepsze propozycje od znanych ubezpieczycieli bez wychodzenia z domu. Zabezpiecz się, nim dojdzie do niechcianego zdarzenia!

Za jakie zabiegi ubezpieczyciele zwracają pieniądze?

Ubezpieczyciele jasno określają w OWU sytuacje, w których zapewnione zostanie świadczenie na pokrycie operacji plastycznych. Jeśli więc nieudana operacja plastyczna nie była zabiegiem wyszczególnionym w warunkach umowy, świadczenie nie zostanie wypłacone. Ubezpieczyciele zaznaczają zwykle, że ochroną ubezpieczeniową nie jest objęta operacja plastyczna lub zabieg kosmetyczny, który nie wiąże się z usunięciem skutków wypadku czy przebytej choroby.

Warto zapamiętać!

Za jakie zabiegi możemy spodziewać się odszkodowania? Chodzi wyłącznie o operacje plastyczne mające na celu pozbycie się skutków nieszczęśliwych wypadków lub przebycia chorób powodujących okaleczenia i deformacje ciała. Muszą być one jednak zlecone przez lekarza i związane z procesem leczenia.

Jakie ubezpieczenie zapewni nam zwrot kosztów operacji plastycznej? Tabela obrazuje propozycje ofert wybranych towarzystw – każde z nich ma jednak odrębne kryteria, dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z OWU ubezpieczenia. Sprawdź aktualną ofertę ubezpieczenia na zdrowie i życie w kalkulatorze CUK!

Towarzystwo ubezpieczenioweTyp polisySzczegóły dotyczące świadczeń w ramach operacji plastycznej:

PZU

UBEZPIECZENIE NNW

Jednorazowe świadczenie ryczałtowe za operację plastyczną w ramach NNW ogólnego, sportowego i grupowego.

Wysokość świadczenia powinna zostać określona w umowie. Wsparcie finansowe można otrzymać po operacji plastycznej koniecznej m.in. z powodu nieszczęśliwego wypadku. 

Operacja musi odbyć się w ciągu 24 miesięcy od wypadku.

Generali

Ubezpieczenie NNW dla rodziny

Świadczenie na pokrycie kosztów operacji plastycznej dostępne w wersji rozszerzonej polisy. Prawo do zwrotu kosztów uzyskuje osoba, która przeszła zabieg na terenie Polski w ciągu 24 miesięcy od nieszczęśliwego wypadku, jeśli operacja była konieczna, a jej przeprowadzenie zostało zalecone przez lekarza. Świadczenie może wynosić maksymalnie tyle, ile suma ubezpieczenia obowiązująca w dniu nieszczęśliwego wypadku.

UNIQA

a) Ubezpieczenie na życie
b) Ubezpieczenie szkolne

a) Zwrot kosztów operacji plastycznej w ramach dodatkowego ubezpieczenia na wypadek pobytu w szpitalu lub poddania się operacji medycznej (ubezpieczony, współmałżonek lub dziecko).

Warunkiem uzyskania świadczeń jest konieczność przeprowadzenia operacji w celu usunięcia skutków nieszczęśliwego wypadku lub była ona konieczna w związku z chorobą nowotworową (zdarzenia muszą nastąpić w czasie trwania ochrony ubezpieczeniowej).

b) Zwrot kosztów operacji plastycznej opłaconej w Polsce, a sam zabieg służył usunięciu skutków okaleczeń spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem.

Allianz    

a) Ubezpieczenie na życie
b) Ubezpieczenie NNW indywidualne i rodzinne    

a) Świadczenie w ramach dodatkowej umowy assistance onkologicznego lub wypadkowego. 

Obejmuje operacje  plastyczne przeprowadzone w Polsce, związane z usunięciem blizn i defektów ciała powstałych po usunięciu zaawansowanego nowotworu lub będących rezultatem wypadku. 

W ramach assistance onkologicznego przysługuje świadczenie do 20 000 zł w stosunku do jednego nowotworu, a w ramach assistance wypadkowego – do 8 000 zł w stosunku do jednego zdarzenia

 b) Świadczenie dostępne po opłaceniu dodatkowej składki.
 

Ubezpieczenie na wypadek operacji plastycznej – wykup polisę w CUK!

Wiesz już, dlaczego warto wykupić ochronę ubezpieczeniową na wypadek poważnych operacji plastycznych. Przede wszystkim zapewni ona zabezpieczenie finansowe, jeśli dojdzie do przykrego zdarzenia w naszym życiu. Już dziś wykup dodatkowe ubezpieczenie na życie, korzystając z kalkulatora ubezpieczeń na życie online lub skontaktuj się z doradcą odwiedzając placówkę stacjonarną CUK. Możesz także skorzystać z naszej infolinii (22 27 00 337) czynnej przez cały tydzień. Nasi doświadczeni doradcy pomogą Ci wybrać odpowiednie ubezpieczenie życia i zdrowia. Zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy zabieg operacyjny to operacja?

Według słownika medycznego operacja to „działanie lekarskie polegające na dokonaniu rękoczynu lub serii rękoczynów z użyciem lub bez użycia narzędzi chirurgicznych w celu leczenia choroby”. Operacja i zabieg mogą być wykonywane planowo lub też w trybie nagłym, celem ratowania życia pacjenta. Różnica między operacją a zabiegiem polega na stopniu ingerencji w ludzki organizm lub na typie zastosowanego znieczulenia.

 • 2
  Czy można dostać odszkodowanie za blizny na twarzy?

Blizny powstałe w rezultacie nieszczęśliwego wypadku mogą stanowić trwały uszczerbek na zdrowiu, a jego stopień orzeka się w zależności od powstałych uszkodzeń. Jeśli na ciele pozostają blizny, bez wątpienia mamy prawo żądać odszkodowania za powstałą krzywdę. Postulat ten kierowany jest do ubezpieczyciela sprawcy wypadku. Sprawca z reguły posiada ubezpieczenie OC, dlatego to ubezpieczyciel będzie wypłacał świadczenie za wyrządzone szkody.

 • 3
  Czym różni się operacja plastyczna od zabiegu kosmetycznego?

Co odróżnia medycynę estetyczną od chirurgii plastycznej? Przede wszystkim stopień ingerencji w ciało pacjenta. Medycyna estetyczna wyklucza wprowadzanie trwałych zmian w ciele w celu uzyskania pożądanego efektu. Chirurgia plastyczna proponuje najbardziej inwazyjne zabiegi, medycyna estetyczna stawia na procedury małoinwazyjne, natomiast kosmetologia obejmuje zabiegi nieingerujące w głębsze warstwy skóry.

 • 4
  Czy można otrzymać odszkodowanie za nieudany zabieg kosmetyczny?

Za źle wykonany zabieg będący rezultatem błędu osoby go wykonującej możemy dochodzić zarówno odszkodowania za wyrządzoną szkodę, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Może ono obejmować m.in. zwrot kosztów nieudanego zabiegu, leczenia jego skutków, a także inne straty majątkowe poniesione w związku z nieudanym zabiegiem, np. utrata wynagrodzenia spowodowana niezdolnością do pracy. Więcej na ten temat piszemy w tej poradzie: Ubezpieczenie salonu kosmetycznego i OC kosmetyczki.

Oceń artykuł

4.50
(4)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku