2020-03-24

Trwały uszczerbek na zdrowiu - jak uzyskać odszkodowanie? Jaka jest wysokość uszczerbku?

Kiedy przysługuje Ci odszkodowanie?

Trwały uszczerbek na zdrowiu - jak uzyskać odszkodowanie? Jaka jest wysokość uszczerbku?

Pojęcie trwałego uszczerbku pojawia się często przy ubezpieczeniach NNW, ale nie tylko. Dotyczy nieodwracalnych zmian zdrowotnych, dlatego posiadając odpowiednie ubezpieczenie, możesz otrzymać z tego tytułu odszkodowanie. Sprawdź, jak je uzyskać oraz od czego zależy wysokość. 

Czym jest trwały uszczerbek na zdrowiu?

Za trwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie obrażenia czy urazy, które mają istotny wpływ na codzienne funkcjonowanie. Może to być uszkodzenie ciała lub konkretnego narządu. Trwały uszczerbek na zdrowiu jest nieodwracalny i często spowodowany poważnym wypadkiem, dlatego najczęściej pojawia się w polisach NNW. Wysokość trwałego uszczerbku na zdrowiu orzeka lekarz, dlatego nie każde obrażenie nim jest.

Trwały uszczerbek w praktyce - za co możesz dostać odszkodowanie?

Trwały uszczerbek na zdrowiu często dyskwalifikuje normalne, codzienne funkcjonowanie. Może też wiązać się ze zmianą pracy, ponieważ nie jest możliwe wykonywanie tego samego zawodu lub czasowym zwolnieniem lekarskim. Trwałym uszczerbkiem na zdrowiu może być np. złamanie kręgosłupa, uraz głowy czy nagły zawał serca, którego powikłania są groźnedla życia. Niestety, badania na ten temat wskazują, że do wielu wypadków dochodzi w miejscach pracy i to nie tylko w przypadku pracowników fizycznych. Do trwałego uszczerbku na zdrowiu może dojść w momencie nagłego zdarzenia w biurze czy lokalu usługowym. Jeśli posiadasz polisę NNW, możesz zatem starać się o odszkodowanie. 

Kiedy możesz starać się o odszkodowanie?

Aby lekarz orzekający stwierdził, że doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, musi być ono skutkiem wypadku lub nagłego, nieoczekiwanego zdarzenia, na które nie ma wpływu ubezpieczony. Na tej podstawie, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie. Warto też sprawdzić szczegóły w OWU (Ogólnych Warunkach Umowy), jeszcze przed wyborem polisy, które uszkodzenia ciała czy poważne zachorowania wchodzą w skład ubezpieczenia. Może okazać się, że niezbędne będzie dokupienie rozszerzenia, np. o niezdolność do wykonywania dotychczasowego zawodu. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wysokość uszczerbku, czyli kwota odszkodowania

Tak naprawdę kwotaodszkodowania zależy zarówno od tego, jak skonstruowana jest umowa z towarzystwem ubezpieczeniowym, jak i rodzaju trwałego uszczerbku na zdrowiu. Warto zaznaczyć, że każde zdarzenie ma przypisaną wartość odszkodowania, np. za złamanie żebra otrzymasz od 1 do 7% sumy ubezpieczenia. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na ten element polisy. Wszystkie te informacje znajdują się w OWU. Im wyższa kwota będzie na umowie, tym większe odszkodowanie dostaniesz w momencie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wiąże się to z wyższą składką, jednak warto otrzymać wsparcie finansowe od ubezpieczyciela, które przyda się na dalsze leczenie czy pokrycie dotychczasowych kosztów związanych z urazem czy uszkodzeniem ciała. 

Na jakiej podstawie ubezpieczyciel ocenia uszczerbek na zdrowiu?

Jeśli dojdzie do wypadku, w wyniku którego uszkodzisz np. kręgosłup, szyję, oczy czy kończyny, koniecznie musisz zgłosić się do ubezpieczyciela. Na podstawie dokumentacji medycznej z badań oraz miejsca wypadku, towarzystwo oceni, co się tak naprawdę stało. Firma sprawdza także wszelkie oświadczenia, które zostały wydane przez lekarza orzecznika lub powołanej komisji lekarskiej. Niezbędna będzie analiza stanu zdrowia. Wartość trwałego uszczerbku na zdrowiu jest ustalana po zakończeniu leczenia.

Znajdź idealną polisę NNW

Zapoznaj się z superofertami ubezpieczenia NNW w CUK Ubezpieczenia! Zadzwoń na infolinię lub odwiedź jedną z naszych placówek

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku