Podjąłeś decyzję o zakupie polisy na życie i zastanawiasz się, o co może zapytać ubezpieczyciel? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ towarzystwa same obierają wytyczne, na podstawie których podejmują decyzję o sprzedaży polisy na życie. Są jednak pewne pytania, które mogą Ci zostać zadane przez doradcę ubezpieczeniowego. Dowiedz się, na co zwracają uwagę ubezpieczyciele!
Każde z towarzystw ubezpieczeniowych, które posiada w swojej ofercie polisy na życie, obrało sobie indywidualne kryteria, na które zwraca uwagę. Część z tych kryteriów jest wspólna dla większej liczby towarzystw. O co najczęściej pytają ubezpieczyciele?
Wiek
Ubezpieczyciel z pewnością zapyta o wiek osoby, która ma być objęta ubezpieczeniem na życie. Różne towarzystwa przyjmują różną granicę wieku wstępu, czyli wieku ubezpieczonego w momencie zawarcia umowy ubezpieczenia.
Niektórzy ubezpieczyciele jako górną granicę przyjmują wiek 60 lat, inne 70 lat. Górna granica wieku wstępu zależy od towarzystwa, dlatego najlepiej skorzystać z usług multiagencji ubezpieczeniowej i porównać ofertę z kilku towarzystw.
Stan zdrowia
Ubezpieczyciel może poprosić osobę zainteresowaną zakupem polisy na życie o wypełnienie kwestionariusza medycznego. Znajdują się w nim pytania dotyczące stanu zdrowia i przebytych w przeszłości chorób.
Ubezpieczyciel ma prawo do zadawania Tobie pytań, które pomogą mu zweryfikować zagrożenie wynikające z objęcia Ciebie ubezpieczeniem na życie. Towarzystwo ubezpieczeniowe może też poprosić Ciebie o dostarczenie kopii Twojej dokumentacji medycznej, prowadzonej przez przychodnię, w której się leczysz – jest to działanie w myśl zapisów zawartych w art. 38 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
Czasami zdarza się też, że ubezpieczyciel wysyła osobę chcącą zakupić polisę na życie na badania - koszt takich badań spoczywa na towarzystwie. Ubezpieczyciele wysyłają na badania szczególnie te osoby, które chcą się ubezpieczyć na wysokie sumy.
Z DORADCĄ
Nie należy się zatem obawiać tych pytań. Nie warto też doszukiwać się złych intencji ze strony doradcy ubezpieczeniowego. Tego typu pytania są jak najbardziej zgodne z obowiązującym prawem.
Pamiętaj też, żeby zawsze podawać prawdziwe informacje. Podanie we wniosku ubezpieczeniowym fałszywych czy niepełnych danych lub ukrycie ważnych okoliczności, może skutkować odstąpieniem ubezpieczyciela od umowy bądź odmową wypłaty świadczenia.
Styl życia
Podczas rozmowy o polisie na życie, ubezpieczyciel zapewne zapyta też o Twój styl życia. To wbrew pozorom banalne pytanie jest bardzo istotne z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego.
Informacja o prowadzonym stylu życia (czyli na przykład o paleniu papierosów, trenowaniu sportów itp.) pozwala dokonać towarzystwu analizy zagrożenia oraz odpowiedniej wyceny składki.
Wykonywany zawód
Zawód oraz wykonywana praca odgrywają ważną rolę i są często weryfikowane przez towarzystwa w przypadku polis na życie. Statystyki wypadków i chorób związanych z poszczególnymi zawodami pokazują, że niektóre profesje są obarczone większym ryzykiem niż inne. Doskonałym tego przykładem może być np. górnik, który jest bardziej narażony na różnego rodzaju kontuzje i wypadki aniżeli statystyczny urzędnik czy pracownik biurowy.
Dlatego też wykonywanie niektórych zawodów może ograniczyć możliwość zawarcia polisy na życie w pewnych towarzystwach. Jeśli wykonujesz zawód o wysokim ryzyku, to warto porównać ofertę towarzystw w multiagencji. Dzięki temu w jednym miejscu dowiesz się, które towarzystwa proponują polisy na życie odpowiednie dla Twojego zawodu.
Chcesz kupić polisę na życie?
Nasi doradcy czekają na Ciebie w placówkach i pomogą Tobie dobrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb.
Oceń artykuł