2023-01-18

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego i OC kosmetyczki

Prowadzisz salon kosmetyczny? Dowiedz się, czy musisz mieć ubezpieczenie!

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego i OC kosmetyczki

Branża beauty wymaga sporej odpowiedzialności w kwestii zapewnienia klientom bezpieczeństwa podczas wykonywanych zabiegów. Prowadząc działalność gospodarczą, związaną z usługami kosmetycznymi warto mieć świadomość ryzyk, które temu towarzyszą. Jakie ubezpieczenie powinna mieć kosmetyczka? Na czym polega ochrona działalności gospodarczej oraz OC zawodu? Odpowiedzi na te i inne związane z zagadnieniem pytania znajdziesz w tym artykule.

Czym jest OC działalności gospodarczej?

OC działalności gospodarczej chroni Twoją firmę, gdyby w wyniku jej działań ucierpiały osoby trzecie. Zakresem tego ubezpieczenia objęte są zarówno szkody osobowe, jak i rzeczowe. Najczęściej szkody przy prowadzeniu działalności wyrządzane są nieświadomie, dlatego warto zadbać o tę polisę już na etapie startu swojego biznesu. Posiadanie ubezpieczenia działalności w przypadku niektórych firm uregulowane jest prawnie, choć nie wszystkie zawody muszą mieć taką polisę.

OC będzie chroniło przedsiębiorcę zarówno w przypadku wyrządzenia klientowi szkody materialnej, jak i niematerialnej (np. uszkodzenie ciała w wyniku zaniedbania pracowników firmy). Dzięki właściwej polisie, nawet gdy dojdzie do takiego zdarzenia, klient salonu beauty otrzyma odszkodowanie od kosmetyczki. Branża ta niesie za sobą ryzyko popełnienia błędu podczas wykonywania zabiegu, dlatego warto zainwestować w OC związane z prowadzoną działalnością.

Dopasujemy ubezpieczenie firmowe do Twoich potrzeb. Zostaw kontakt, a zadzwonimy do Ciebie.

Na czym polega OC zawodu?

OC zawodu ochroni Cię od ryzyka strat poniesionych przez Twoich klientów. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku zawodów związanych z bezpośrednią ingerencją cielesną u osób trzecich. Dzięki takiej polisie nawet wtedy, gdy na moment stracisz czujność, będziesz chroniony, a Twój klient otrzyma zadośćuczynienie za wszelkie nieświadomie wyrządzone szkody, których dozna w wyniku korzystania z usług w salonie kosmetycznym. OC zawodowe chroni Cię więc od ryzyka popełnienia błędu oraz konsekwencji popełnienia błędu w pracy.

Jakie ubezpieczenie powinna mieć kosmetyczka?

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny lub fryzjerski, powinieneś zabezpieczyć nie tylko budynek, ale także zadbać o ubezpieczenie OC zawodowe kosmetyczki. Polisa ta może zapewnić ochronę odpowiedzialności cywilnej np. w razie zarażenia klienta chorobami zakaźnymi (nie zawsze masz bowiem wpływ na higienę wszystkich osób korzystających z usług salonu).

Zarówno ochrona odpowiedzialności cywilnej, jak i wyposażenia zakładu kosmetycznego, może zabezpieczyć Cię na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Wypłata potencjalnej rekompensaty finansowej dla poszkodowanych klientów lub zakup nowego sprzętu mogą dotkliwie nadwyrężyć budżet Twojej firmy.

Odpowiednia ochrona ubezpieczeniowa salonu zapewni Ci także wypłatę odszkodowania między innymi w razie włamania, aktów wandalizmu, pożaru lub kradzieży oraz w ramach utraty majątku – np. specjalistycznego sprzętu czy mebli. (Więcej informacji o ubezpieczeniu lokalu użytkowego znajdziesz w tej poradzie).

Czy każdy salon kosmetyczny musi mieć ubezpieczenie?

Choć ubezpieczenie OC kosmetyczki lub ochrona lokalu użytkowego nie są obowiązkowe, to jednak w wielu sytuacjach okazują się niezwykle przydatne. Większość przedsiębiorców wręcz nie wyobraża sobie bez nich prowadzenia działalności. Każdy gabinet kosmetyczno-fryzjerski, gabinet masażu, piercingu, tatuażu itd. powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC salonu kosmetycznego, aby zapobiec ewentualnym konsekwencjom finansowym, które mogą być bardzo obciążające dla osób prowadzących tego typu biznes.

Warto bowiem pamiętać, że większe szkody zakłócają zwykle funkcjonowanie firmy. Jeśli dojdzie do konieczności nagłego remontu czy wymiany niezbędnych sprzętów, firma z dnia na dzień przestaje na siebie zarabiać, a stałe koszty, takie jak pensje pracowników nie znikają – na tę ewentualność każdy salon kosmetyczny powinien mieć wykupione ubezpieczenie działalności. Dobra polisa zabezpieczy nas od utraty zysku.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego – jakie ryzyka uwzględnić?

Ubezpieczenie salonu kosmetycznego powinno uwzględniać nie tylko samą ochronę dla lokalu użytkowego. Istnieje szereg ryzyk charakterystycznych dla prowadzenia tego typu działalności. Są to bowiem usługi oparte na bezpośredniej ingerencji w ciało klienta, a więc należy się liczyć również z ryzykiem zakażeń lub innych niepożądanych reakcji na przeprowadzane zabiegi.

Kiedy zatem ma chronić OC kosmetyczki? Zawsze wtedy, gdy nagłe zdarzenia zagrożą majątkowi firmy, a także mieniu klienta lub jego zdrowiu. Mimo utrzymywania wysokiego reżimu sanitarnego i przestrzegania niezbędnych procedur w branży beauty zawsze zdarzają się bowiem sytuacje niezależne od naszej woli, na co najlepszym rozwiązaniem będzie zakup ubezpieczenia OC kosmetyczki. Do najpopularniejszych ryzyk związanych z prowadzeniem salonu należy zaliczyć:

 • zdarzenia losowe: pożary, zalania, przepięcia, uderzenia pioruna itp.;
 • włamania, kradzieże, akty wandalizmu;
 • uszkodzenia specjalistycznych urządzeń elektronicznych w wyniku błędów w użytkowaniu, rozlania substancji itp.;
 • zakażenia chorobami zakaźnymi wirusowymi i bakteryjnymi;
 • uszkodzenia ciała klienta spowodowane błędami podczas zabiegów;
 • wypadki podczas wykonywania usług, np. oblanie ubrania klientki kwasem pilingującym lub acetonem, oblanie kawą itp.;
 • uraz spowodowany poślizgnięciem się klienta na mokrej podłodze lub nieodśnieżonym chodniku posesji;
 • uszczerbek zdrowotny pracownika w wyniku porażenia prądem podczas obsługi sprzętów;
 • wypadki pracowników w rezultacie zdarzeń losowych w pracy lub w drodze do niej/ z niej;
 • wypadki aut służbowych oraz zniszczenie przewożonego w nich mienia (np. kosmetyków).

Roszczenia klientek a odszkodowanie od kosmetyczki

Po źle wykonanej usłudze w gabinecie kosmetycznym możemy dochodzić zarówno odszkodowania za wyrządzoną szkodę, jak i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Z uwagi na możliwość popełnienia błędu przez personel salonu urody, często dochodzi bowiem do zniszczenia odzieży, oszpecenia ciała lub zaistnienia problemu zdrowotnego. W takich wypadkach każdemu klientowi, który poddał się zabiegowi, przysługuje roszczenie o odszkodowanie od kosmetyczki i salonu kosmetycznego.

W jakich sytuacjach możemy ubiegać się o zadośćuczynienie po przeprowadzonej usłudze?  Kiedy np. oblane kwasem lub acetonem ubranie zostało zniszczone, jeśli na skutek zabiegu doszło do powikłań skórnych oraz zaburzenia estetyki wyglądu, zabieg nie przyniósł prognozowanych rezultatów. Roszczenie od klienta może obejmować swym zakresem wszelkie koszty, jakie ten poniósł w związku z nieprawidłowo wykonanym w salonie kosmetycznym zabiegiem.

Zakres roszczenia o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie jest natomiast zależny od rozmaitych czynników i ustalany indywidualnie w każdej sytuacji. Na potencjalne zadośćuczynienie wpłynie na pewno rodzaj zabiegu, zakres wyrządzonej szkody, stopień oszpecenia ciała, koszty leczenia i zabiegów naprawczych, możliwość zniwelowania powikłań, a także sam stosunek klienta do sprawy.

Ile kosztuje OC dla kosmetyczki i salonu kosmetycznego?

Jedną z ważniejszych kwestii dotyczących zagadnienia ubezpieczenia dla kosmetyczek jest cena. Nie ma jednej odgórnej stawki za tego typu polisę, ponieważ jest ona zależna zarówno od zakresu ubezpieczenia, jak i szczegółów oferty wybranego towarzystwa. Indywidualnie dobierana jest także wysokość sumy gwarancyjnej – im wyższa, tym większe odszkodowanie zapewnia w razie wystąpienia zdarzenia. Z wszelkimi szczegółami warto zapoznać się w OWU danej oferty. Do kosztu ubezpieczenia OC kosmetyczki należy doliczyć też cenę składki za ochronę lokalu wraz z wyposażeniem (tu warto dokładnie oszacować wartość posiadanego majątku).

Szukasz ubezpieczenia salonu kosmetycznego? Sprawdź ofertę CUK!

Jeśli działasz w branży beauty i poszukujesz obecnie ubezpieczenia OC kosmetyczki, wykupisz je m.in. w towarzystwach PZU oraz Warta. By poznać szczegóły związane z aktualną ofertą wiodących ubezpieczycieli, skontaktuj się z doradcą CUK, który przedstawi Ci najlepsze propozycje polis dostosowane do potrzeb Twojej działalności.

Dzięki bogatej ofercie multiagencji CUK już dziś znajdziesz to, czego szukasz i to w korzystnej cenie! Zapewnimy Ci  nie tylko odpowiednie ubezpieczenie firmowe wraz z OC zawodu, ale też pełne wsparcie merytoryczne (również po zakupie polisy). Odwiedź naszą stronę, wypełnij formularz, zostaw swój numer wraz z wiadomością, a oddzwonimy, by dopasować dla Ciebie idealną ofertę. Zapraszamy do kontaktu!

Oceń artykuł

4.40
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku