2023-02-17

Czy naczepa musi posiadać własne OC?

Sprawdź, czy ubezpieczenie naczepy ciężarowej jest obowiązkowe.

Czy naczepa musi posiadać własne OC?

Naczepa to pojazd drogowy, który nie posiada własnego napędu. Wykorzystywana jest głównie w transporcie. Naczepę zaprojektowano w taki sposób, że część pojazdu spoczywa na pojeździe ciągnącym – ciągniku siodłowym. Czy zatem, jeżeli naczepa nie posiada własnego silnika musi posiadać ubezpieczenie OC? Sprawdź, ile kosztuje OC naczepy oraz czy takie ubezpieczenie jest w ogóle obowiązkowe.

Ubezpieczenie naczepy – co należy wiedzieć?

Pomimo tego, że ten rodzaj pojazdu nie posiada własnego silnika – zgodnie z przepisami prawa powinien posiadać ubezpieczenie OC naczepy.

Ubezpieczenie naczepy podobnie jak ubezpieczenie samochodu ciężarowego jest obowiązkowe. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jako właściciel jesteś zobowiązany do zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Warto wiedzieć!

Posiadasz firmę transportową? Twoje ubezpieczenie może być tańsze, jeżeli zdecydujesz się na ubezpieczenie floty.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC naczepy gwarantuje Ci ochronę przed odpowiedzialnością finansową za szkody wyrządzone osobom trzecim, które mogą powstać w związku z jej użytkowaniem. Ochrona ubezpieczeniowa zadziała m.in. w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia innych pojazdów lub przedmiotów na drodze, czy szkód wyrządzonych osobom trzecim.

Jak wspominaliśmy, OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co oznacza, że jeżeli nie spełnisz ustawowego obowiązku musisz liczyć się z tym, że UFG nałoży na Ciebie wysoką karę. Warto pamiętać o ubezpieczeniu OC naczepy, ponieważ kary za brak OC w 2023 r. są bardzo wysokie.

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC naczepy?

Jak wysokie kary są naliczane za brak OC naczepy? Warto wiedzieć, że jest ona traktowana jako „inny rodzaj pojazdu” zatem do czerwca 2023 roku za przerwę w ubezpieczeniu trwającą:

 • do 3 dni zapłacisz 230 zł,
 • od 4 do 14 dni zapłacisz 580 zł,
 • powyżej 14 dni zapłacisz aż 1160 zł.

Od lipca 2023 roku stawki za brak OC naczepy będą jeszcze wyższe i za brak ubezpieczenia trwający:

 • do 3 dni zapłacisz 240 zł,
 • od 4 do 14 dni zapłacisz 600 zł,
 • powyżej 14 dni zapłacisz 1200 zł.

Co więcej, jeżeli zostaniesz zatrzymany podczas kontroli drogowej możesz otrzymać mandat karny.
 

To ważne!

W sytuacji, gdy nie posiadasz ubezpieczenia OC w razie szkody to Ty będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. UFG wypłaci poszkodowanemu odszkodowanie, a do Ciebie zwróci się z regresem ubezpieczeniowym. Oznacza to, że będziesz zobowiązany zwrócić wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pieniądze, które zostały przekazane poszkodowanemu na naprawę szkody.
 

Kary za brak OC naczepy są wysokie w porównaniu do kosztów związanych z zakupem tego ubezpieczenia. Jeżeli chcesz uniknąć nieprzyjemności związanych z brakiem ubezpieczenia naczepy ciężarowej, koniecznie pamiętaj o dopełnieniu tego obowiązku.
 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Czy można kupić dodatkowe ubezpieczenia naczepy i czy warto to robić?

Istnieją różne rodzaje dodatkowych ubezpieczeń naczepy, które można wykupić, aby dodatkowo chronić swój pojazd. Jednak nie każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje dodatkowe rozszerzenia ochrony przy ubezpieczeniu naczepy ciężarowej.Warto sprawdzić dostępne na rynku oferty. Pozwoli Ci to wybrać ubezpieczenie dopasowane do Twoich potrzeb.

Jakie dodatki ubezpieczeniowe warto dokupić, aby w pełni chronić swoją naczepę?

 • Ubezpieczenie autocasco, które obejmuje zarówno ubezpieczenie od kradzieży, jak i od zdarzeń losowych. To rozszerzenie ochroni Cię przed stratami finansowymi związanymi z uszkodzeniem Twojej naczepy.
 • Ubezpieczenie assistance, które gwarantuje pomoc w przypadku awarii czy kolizji. Ubezpieczyciel odholuje Twoją naczepę do wskazanego przez Ciebie miejsca, zgodnie z zakresem kilometrowym wskazanym na polisie.

Poza ubezpieczeniami, które możesz dokupić razem z OC naczepy,jeżeli posiadasz firmę zajmującą się transportem warto zainwestować również w:

 • Ubezpieczenie od utraty zysku, które chroni przed stratami finansowymi w przypadku, kiedy naczepa nie jest zdolna do pracy z powodu szkody.
 • OC przewoźnika, które daje Ci ochronę towarów oraz wsparcie w razie strat finansowych.

Czy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie? To zależy wyłącznie od Twoich indywidualnych potrzeb. Pamiętaj, aby przed podjęciem decyzji dokładnie przeczytać umowę ubezpieczenia oraz porównać oferty różnych ubezpieczycieli, aby wybrać najlepszą dla Ciebie opcję. Nie zapominaj również o zapoznaniu się z wyłączeniami ochrony ubezpieczeniowej, które znajdziesz w OWU.

Ile kosztuje ubezpieczenie naczepy? Od czego zależy cena?

Składka za ubezpieczenie naczepy zależy od wielu czynników, do najważniejszych z nich należą m.in.:

 • historia ubezpieczeniowa właściciela,
 • region zamieszkania lub siedziby firmy,
 • marka oraz model ubezpieczanej naczepy,
 • rok produkcji,
 • ładowność,
 • przeznaczenie naczepy.

W zależności od wskazanych parametrów ceny mogą być różne. Każde towarzystwo proponuje inną taryfę dla ubezpieczenia naczepy. Najczęściej składki za OC naczepy kształtują się w granicach 100-150 zł, jednak ostateczna cena zależy od wyżej wskazanych parametrów.

Jak widzisz składka za ubezpieczenie naczepy ciężarowej jest stosunkowo niska w porównaniu do kar, jakie musisz zapłacić za brak ubezpieczenia OC.

Jak ubezpieczyć naczepę online?

Nasz kalkulator, który znajdziesz na stronie cuk.pl pozwala na porównanie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Obsługa kalkulatora jest bardzo prosta. Wystarczy, że uzupełnisz informacje dotyczące Twojej naczepy oraz uzupełnisz swoje dane i w kilka minut porównasz dostępne na rynku oferty.

Ubezpiecz swoją naczepę w CUK!

Naczepy ciężarowe są wykorzystywane do przewozu towarów, co wiąże się z tym, że pokonują ogromne dystanse kilometrowe. W związku z tak wysoką eksploatacją są one narażone nie tylko na awarie, ale również na kolizje i wypadki. Nie czekaj i już dziś zabezpiecz się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami na drodze. Kup pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych dla Twojej naczepy i jedź bezpiecznie!

W naszym kalkulatorze online porównasz oferty wielu towarzystw. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoja polisa będzie miała dobrze dobrany zakres ubezpieczenia możesz skontaktować się z jednym z naszych doradców – dzwoniąc na infolinię lub odwiedzając jedną z placówek. Agenci bardzo chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i pomogą wybrać najlepszy zakres ubezpieczenia, dopasowany do Twoich potrzeb.

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku