2022-09-23

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego — wszystko, co warto wiedzieć

Przyglądamy się formalnościom związanym z OC dla ciężarówki.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego — wszystko, co warto wiedzieć

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wszystkie pojazdy mechaniczne na terenie naszego kraju muszą posiadać polisę OC. Tyczy się to nie tylko samochodów osobowych, ale także zarejestrowanych jako ciężarowe. Często stanowią one majątek firmowy i są wykorzystywane w celach służbowych. Z ich użytkowaniem związane są liczne wymogi, które musi spełnić właściciel.

Ubezpieczenie samochodu ciężarowego może wiązać się z innymi formalnościami niż w przypadku osobówki. Także koszt polisy w większości przypadków będzie się różnił. Co należy wiedzieć przed zakupem ubezpieczenia OC ciężarówki, o jaki pakiet warto rozszerzyć ochronę, od czego zależy cena polisy i jaki  jest jej zakres? Na te i inne pokrewne zagadnieniu pytania postaramy się dokładnie odpowiedzieć w tym artykule.

Jakie pojazdy uznawane są za ciężarowe?

W ustawie o VAT za ciężarówkę uznaje się samochód ciężarowy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Ponadto ciężarówkami są także pojazdy, które mogą przewozić co najmniej 10 osób wraz z kierowcą, przeznaczone do transportu pasażerów. Samochody ciężarowe dzielimy na: ciągnik siodłowy przystosowany do ciągnięcia naczep i przyczep, ciągnik balastowy, ciężarowy skrzyniowy, z nadwoziem rodzaju furgon, ciężarowy do zabudowy, ciężarowy specjalny i ciężarowo-osobowy, na użytek własny lub firmowy.

Wysokość samochodu ciężarowego, a także jego wymiary mogą się różnić ze względu na jego specyfikę i zastosowanie, jednak wysokość ta nie może przekraczać wraz z załadunkiem 4 metrów. Najpopularniejsze rodzaje ciężarówek za względu na ich przeznaczenie dzielimy na:

  • samochody-chłodnie,
  • samochody-izotermy,
  • samochody-kontenery z windą,
  • samochody skrzyniowe,
  • samochody-skrzynie z plandeką,
  • samochody-firany.

Warto zapamiętać!

Według ustawy z dnia  20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, samochód ciężarowy jest pojazdem samochodowym zaprojektowanym pod względem konstrukcyjnym do przewożenia ładunków i osób w liczbie od 4 do 9 łącznie z kierowcą.

Jak ubezpieczyciele definiują samochód ciężarowy?

Przy zakupie ubezpieczenia tira lub innego typu ciężarówki będziesz musiał dokładnie określić parametry pojazdu. Towarzystwa stosują bowiem podział uwzględniający ryzyko ubezpieczeniowe. Tego typu pojazdy to dla ubezpieczyciela samochody dostawcze do 3,5 tony i są przez niego traktowane tak samo jak samochody osobowe. Auto ciężarowe musi jednak spełnić pewne kryteria: jego dopuszczalna masa całkowita nie może być wyższa niż 3,5 tony, maksymalna ładowność wyższa niż 800 kg, a okres eksploatacji nie może przekraczać 6 lat.

Kary za brak OC dla samochodu ciężarowego – pamiętaj o wykupieniu polisy!

Jak wspomnieliśmy, zgodnie z prawem na terenie RP auto zarejestrowane jako ciężarowe musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, które chroni osoby i mienie przed skutkami zdarzenia spowodowanego przez kierowcę pojazdu. Bez wykupionej polisy właściciel ciężarówki może spodziewać się sporej kary finansowej ze strony policji lub Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Korzystny pakiet ubezpieczenia OC i AC ciężarówki do 3,5 tony wykupisz w CUK online – skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych!

Dzięki obowiązkowej polisie OC dla samochodów ciężarowych (oraz wszystkich innych pojazdów dopuszczonych do ruchu publicznego), zapewniona zostaje rekompensata w przypadku potencjalnych szkód. O tym, jakie kary za brak OC obowiązują w bieżącym roku, pisaliśmy w tej poradzie – sprawdź dokładne dane!

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Pojazdy dostawcze w ramach floty – jak je ubezpieczyć?

Wiele towarzystw oferuje nie tylko ubezpieczenie pojazdów ciężarowych, ale także ciągników siodłowych wraz z naczepą dla całej firmy. Prowadząc działalność logistyczną i handlową lub inny biznes związany z przewozem towarów czy spedycją, na pewno dysponujesz autami dostawczymi. Ubezpieczenia dedykowane flotom to polisa chroniąca zbiorczo wszystkie wykorzystywane przez firmę auta.

Masz kilka samochodów ciężarowych w firmie? Ubezpieczenie floty w jednej polisie zapewnia skuteczną ochronę i jest niesamowicie komfortowe dla Ciebie jako właściciela oraz Twoich pracowników – sprawdź, na czym polega ubezpieczenie firmowe dla floty i skorzystaj z najlepszych ofert od CUK!

Assistance dla samochodu ciężarowego – na co zwrócić uwagę?

Ze względu na specyficzne wykorzystanie pojazdów ciężarowych do szybkiego transportu dużych ilości ciężkich towarów, ich kierowcy muszą liczyć się z nieprzewidzianymi sytuacjami na drodze. Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru assistance? Przede wszystkim na zakres holowania i udzielenia pomocy drogowej w razie konkretnych zdarzeń, takich jak awarie samochodu w trasie. Istotnym rozszerzeniem polisy w przypadku aut ciężarowych będzie np. możliwość skorzystania z usługi przeładunku towaru na drugi pojazd i dowiezienia go do celu.

Cena za ubezpieczenie samochodu ciężarowego – od czego zależy?

Cenę ubezpieczenia ciężarówki determinują głównie parametry danego samochodu, a także szczegółowe informacje o kierowcy i jego historii ubezpieczeniowej. Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia ciężarówki to także: przebieg, pojemność silnika, wiek pojazdu, marka i model, województwo, a także historia szkód. O tym, co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia komunikacyjnego, przeczytasz w naszej wcześniejszej poradzie – sprawdź, od czego zależy cena OC.

Ogromna wartość samochodów ciężarowych czyni je łakomym kąskiem dla złodziei. Ponadto jazda ciężarówką po różnych miejscach i krajach naraża je także na nieprzewidziane zdarzenia, takie jak choćby poważne awarie czy akty wandalizmu. Odpowiednio rozszerzona polisa komunikacyjna zabezpieczy właściciela finansowo w razie konieczności dokonania drogich napraw.

Do OC ciężarówki warto dokupić też odpowiednio rozszerzone AC, NNW i assistance, które co prawdą podwyższą cenę polisy, jednak zakup całego pakietu może okazać się bardzo opłacalny. Można skorzystać także z rabatów oraz promocji przy zakupie dodatków do polisy. Ponadto zyskujemy najlepszą ochronę ubezpieczeniową w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze – sprawdź aktualne oferty na stronie CUK!

Warto wiedzieć!

Istotnym kryterium w przypadku ubezpieczenia samochodu ciężarowego może być rodzaj przewożonych towarów. Jeśli firma transportuje paliwa, może spodziewać się wyższej stawki za polisę. Jest to bowiem towar niebezpieczny, który w razie wypadku może wyrządzić ogromne szkody.

Dlaczego ubezpieczenie tira może być droższe?

Ubezpieczenie tira może stanowić dla ubezpieczyciela większe ryzyko niż w przypadku polisy dla auta osobowego. Wynika to przede wszystkim z zastosowania takiego pojazdu. Samochody ciężarowe poddawane są bardzo intensywnej eksploatacji – często przejeżdżają wiele tysięcy kilometrów miesięcznie. Zwykle ubezpieczenie dla kierowcy tira może obejmować także podróże zagraniczne. Pośpiech spowodowany koniecznością dostarczania przewożonych towarów na czas powoduje, że ryzyko wypadku wzrasta.

Do ryzyka związanego z szybką i częstą jazdą należy dodać także wysoką wartość i masę pojazdu ciężarowego. Likwidacja szkody z winy ciężarówki może być dla towarzystwa sporym obciążeniem finansowym. Te czynniki powodują, że potencjalne naprawy z polisy OC mogą wiązać się z ogromnymi kosztami. Ubezpieczyciele posiadają jednak oferty specjalnie skrojone na potrzeby aut ciężarowych – sprawdź ofertę różnych towarzystw dzięki prostej kalkulacji online na stronie CUK!

Ubezpiecz samochód ciężarówy w CUK bez wychodzenia z domu!

Samochody ciężarowe są wykorzystywane do ciężkiej pracy, co wiąże się z ich wysoką eksploatacją. Pokonują ogromne dystanse, przez co są narażone na poważne awarie. Na nieprzewidziane okoliczności w trasie warto zabezpieczyć się, wykupując pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych dla auta ciężarowego – W CUK ubezpieczysz pojazd online bez wychodzenia z domu!

Dzięki naszej dokładnej porównywarce zyskasz dostęp do najlepszych ofert ponad 30 wiodących towarzystw ubezpieczeniowych – skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych już dziś, zostaw numer telefonu lub odwiedź naszą placówkę stacjonarną. Doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania i ułatwią procedurę zakupu wybranej polisy!

Oceń artykuł

4.33
(3)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku