2019-11-21

Obowiązkowe OC podmiotu leczniczego — gdzie kupić?

Dowiedz się co dokładnie jest obowiązkowe dla zawodów medycznych.

Obowiązkowe OC podmiotu leczniczego — gdzie kupić?

Wszystkie podmioty, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą bądź działalność leczniczą w formie spółki zobowiązane są do wykupienia obowiązkowej polisy OC zawodowej. Sprawdź, gdzie kupić obowiązkowe OC podmiotu leczniczego, a także dobrowolne OC lekarza, OC pielęgniarki czy OC fizjoterapeuty. 

OC podmiotu leczniczego — rozporządzenie

Podmioty lecznicze zobowiązane są do wykupienia polisy OC zawodowej. Określone jest to w Ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Z kolei minimalne sumy gwarancyjne ubezpieczenia OC lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, szpitali i innych placówek świadczących działalność leczniczą są określone w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

OC lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapeuty – suma gwarancyjna ubezpieczenia zależy od wykonywanego zawodu.

Kiedy należy wykupić taką polisę OC? Obowiązkowo trzeba mieć ją najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia działalności leczniczej. W przeciwnym razie Rzecznik Dyscyplinarny może nałożyć karę pieniężną na podmiot, który obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu leczniczego nie ma.

Jeśli w Twojej codziennej pracy narażony jesteś na ryzyko, które niesie za sobą straty poniesione przez klientów czy pacjentów, wybierz OC zawodu. Dzięki niemu, nawet kiedy na moment stracisz czujność, będziesz mógł odsapnąć z ulgą.

Zakres obowiązkowego OC podmiotów leczniczych

Obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotów leczniczych obejmuje szkody, które powstać mogą w okresie ochrony ubezpieczeniowej na rzecz pacjentów w wyniku prowadzonych przez podmiot ubezpieczony świadczeń zdrowotnych. Ubezpieczenie pokrywa również szkody powstające w wyniku zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. 

Czy taka polisa obejmuje również następstwa chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych? Tak, jeśli takie zabiegi mają związek z wadą lub chorobą wrodzoną lub są związane z urazem powstałym np. podczas wypadku.

Obowiązkowe OC podmiotów leczniczych a dobrowolne OC

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub działalność leczniczą w formie spółki? W takim razie obowiązkowo musisz wykupić polisę OC podmiotów leczniczych.

Jednak oprócz tego podstawowego ubezpieczenia, istnieje również dobrowolne. Czym jest dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarzy, pielęgniarek/pielęgniarzy, położnych czy fizjoterapeutów? To niejako rozszerzenie podstawowej polisy OC zawodowej. Dobrowolna polisa zapewnia ochronę tam, gdzie kończy się zakres obowiązkowego ubezpieczenia. Taką polisę mogą wykupić osoby, które prowadzą działalność gospodarczą, ale również takie, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowę zlecenie czy umowę o dzieło.

Obawiasz się, że minimalna suma gwarancyjna obowiązkowego ubezpieczenia określona w rozporządzeniu nie wystarczy na pokrycie wszystkich szkód? Wówczas możesz zdecydować się na polisę nadwyżkową i samodzielnie ustalić indywidualną sumę gwarancyjną, wyższą niż ta przewidziana w ubezpieczeniu obowiązkowym.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Gdzie kupić ubezpieczenie OC podmiotów leczniczych?

Aby wybrać spośród ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym CUK. Zrobisz to dzwoniąc na infolinię lub wybierając się do najbliższej placówki CUK. 

Razem z naszym doradcą ubezpieczeniowym wybierzesz najbardziej optymalną ofertę, a także rozszerzysz podstawową polisę OC o ubezpieczenie dobrowolne.

Porównamy dla Ciebie obowiązkowe OC podmiotów leczniczych m.in. w takich towarzystwach jak: PZU, Allianz, Inter Polska. Jeśli interesuje Cię dobrowolne OC lekarza, pielęgniarki czy fizjoterapety razem z doradcą CUK porównasz oferty takich towarzystw jak: PZU, Inter Polska, Ergo Hestia, Allianz itd. Zapraszamy!

Oceń artykuł

5.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku