W podstawowej wersji polisa na życie ma chronić Twoich bliskich, kiedy Cię zabraknie. W praktyce wygląda to tak, że podpisujesz umowę i wskazujesz osoby uposażone (jedną lub kilka), które są upoważnione do wypłaty świadczenia. Ale to nie jest jedyny powód, dla którego warto zastanowić się nad ubezpieczeniem na życie. Może ono chronić Ciebie także w trudnych sytuacjach życiowych, np. kiedy stracisz pracę i tym samym środki do życia. Zobacz, które dodatkowe polisy warto wybrać.
Dla kogo dodatkowe ubezpieczenie na życie?
Dodatkowe ubezpieczenie na życie to nic innego jak rozszerzenie polisy. Dzięki niemu, możesz dopasować ochronę w taki sposób, w jaki potrzebujesz. Wszystko jednak zależy od Twojej sytuacji życiowej, zarobków oraz aktualnych zobowiązań finansowych. Dodatkowe ubezpieczenie na życie ma na celu zapewnić Tobie maksymalną ochronę, a co za tym idzie - komfort i bezpieczeństwo. Nigdy nie masz pewności, co za chwilę się wydarzy, dlatego warto spojrzeć perspektywicznie na swoje życie.
Na rynku jest wiele polis na życie, a każda z nich ma swój zakres ochrony. Niełatwo o zawrót głowy, kiedy próbujesz dopasować ofertę do swoich potrzeb. Tak naprawdę, na początku możesz nawet nie wiedzieć o tym, jakiego wsparcia potrzebujesz. Spróbujmy jednak poukładać to sobie wszystko i krok po kroku wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie. Pierwszym zadaniem jest przeanalizowanie swojej sytuacji życiowej, aby wiedzieć, jaka ochrona jest dla Ciebie najważniejsza. Drugim krokiem jest porównanie ofert, które są na rynku ubezpieczeniowym. Nie wszystkie z nich mogą okazać się dla Ciebie korzystne, dlatego dokładnie przeanalizujemy rodzaje dodatkowych polis i wskażemy, na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę.
Pamiętaj też o tym, że dodatkowego ubezpieczenia na życie nie musisz wybierać samodzielnie. Zawsze możesz liczyć na pełne wsparcie doradców, którzy po zapoznaniu się z Twoimi oczekiwaniami, wybiorą najlepszą opłacalną opcję.
Jak wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie?
Przede wszystkim, przeanalizuj swoją sytuację życiową. Spróbuj odpowiedzieć sobie na kilka pytań związanych z Twoimi zarobkami, rodziną, wykonywanym hobby, a także zobowiązaniami finansowymi. Przeanalizujmy to krok po kroku.
Dodatkowe ubezpieczenie na życie a zarobki
Czy chcesz zapewnić swoim bliskim wsparcie w razie, kiedy Ciebie zabraknie? Na jaki czas? Ile zarabiasz co miesiąc? W ten sposób możesz przeanalizować, jaki masz wkład w życie całego prowadzonego przez Ciebie i reszty domowników gospodarstwa domowego. Tym samym, możesz zaplanować, jakiej ochrony potrzebujesz. Pamiętaj o tym, ze standardowa polisa na życie gwarantuje wypłatę świadczenia w razie, kiedy Ciebie zabraknie. To Ty wybierasz sumę ubezpieczenia, od której zależy również cena składki. Warto znaleźć kompromis pomiędzy jednym a drugim i płacić tyle za ubezpieczenie na życie, aby nie generować niepotrzebnych opłat.
W polisie na życie znajduje się także wsparcie finansowe, w razie Twojego poważnego zachorowania. Uraz głowy, rehabilitacje czy dodatkowe badania diagnostyczne również generują poważne koszty. Czy masz oszczędności na tzw. czarną godzinę?
Zobowiązania finansowe, czyli kredyty i pożyczki
Czy masz kredyt hipoteczny albo inne zobowiązania finansowe? Co się stanie, jeśli pozostawisz z nimi swoją rodzinę samą? Polisa na życie zarówno w wersji podstawowej, jak i z rozszerzeniami, ma na celu chronić Ciebie oraz Twoich bliskich.
Czas wolny - na jakie ryzyko się narażasz?
Jak spędzasz urlop? Czy masz pasję, której regularnie poświęcasz czas? Jeśli codziennością są dla Ciebie sporty ekstremalne, warto oprócz polisy na życie, zaopatrzyć się także w odpowiednie rozszerzenia. Zapoznaj się z warunkami umowy, ponieważ nie wszystkie towarzystwa uwzględniają sporty wysokiego ryzyka. Konieczne może być wykupienie specjalnej klauzuli. Warto też zastanowić się nad NNW, czyli ubezpieczeniem następstw nieszczęśliwych wypadków.
Twoja praca a ubezpieczenie na życie
W jakiej firmie pracujesz i na jakie ryzyko się narażasz? Co stanie się, jeśli nie będziesz mógł wykonywać dotychczasowego zawodu? Odpowiedz sobie na te pytania, aby idealnie wybrać dodatkowe ubezpieczenie na życie.
Ochrona i oszczędność w jednym
Czy chcesz odkładać pieniądze na przyszłość swojego dziecka? A może chcesz zainwestować część składki polisy? Dobrym pomysłem są polisy ochronno-oszczędnościowe, dzięki którym możesz po pewnym czasie wypłacić pieniądze i przeznaczyć je na dowolny cel.
Potrzebujesz pomocy w doborze zakresu ubezpieczenia na życie?
Z DORADCĄ
Jakie dodatkowe ubezpieczenie na życie jest dla Ciebie?
Pierwszy krok w stronę wyboru dodatkowego ubezpieczenia na życie masz już za sobą. Teraz czas zapoznać się z rodzajami polis, dzięki którym dowiesz się więcej na ten temat.
Polisa na życie w razie poważnego zachorowania
Jeśli obawiasz się poważnego zachorowania, bo wciąż pracujesz na pełnych obrotach albo masz do tego predyspozycje genetyczne, koniecznie weź to pod uwagę w umowach dodatkowych w polisie na życie. Każde towarzystwo wymienia w nich inne zdarzenia, dlatego warto dopasować ofertę do swoich potrzeb. Ochroną mogą być objęte także osoby prowadzące z Tobą wspólne gospodarstwo domowe, w tym małżonek i dziecko. Przykładowo, jeśli wyjeżdżasz często nad jezioro, uwzględnij w polisie zachorowanie na boreliozę. Podczas częstych treningów i wyjazdów sportowych, może zdarzyć się kontuzja, dlatego w dodatkowym ubezpieczeniu uwzględnij zdarzenia związane z kontuzją i innymi problemami zdrowotnymi. Kiedy ktoś z Twoich bliskich zachorował na raka, przyda się taka dodatkowa ochrona. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, być może konieczne będą dodatkowe klauzule.
Zabezpieczenie bliskich i kredytu
Pomyśl o swojej przyszłości. Jeśli masz zobowiązania finansowe, warto pomóc Twojej rodzinie utrzymać dotychczasowy standard życia, kiedy Ciebie zabraknie. Gwarantuje to dobrze dopasowane zabezpieczenie bliskich i kredytu.
Ubezpieczenie w razie trwałej niezdolności do pracy
Kiedy z powodów zdrowotnych nie będziesz mógł wykonywać dotychczasowego zawodu, przyda Ci się ubezpieczenie w razie trwałej niezdolności do pracy. Nawet jeśli zostanie przyznana Ci renta z ZUS-u, może to nie być wystarczające. Potrzeby związane z rehabilitacją czy opieką medyczną są kosztowne, dlatego warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek.
Inne dodatkowe ubezpieczenia na życie
Planujesz założenie rodziny? Uwzględnij w polisie na życie np. wypłatę świadczenia w momencie urodzenia dziecka. Pamiętaj jednak o tym, aby zrobić to wystarczająco wcześnie, bo karencja wynosi 9 lub 10 miesięcy. To wsparcie finansowe, które może Ci się przydać. Z kolei, jeśli masz już dziecko i chcesz odłożyć pieniądze na jego dobry start w przyszłość, wybierz polisę ochronno-oszczędnościową. Na Twoją sytuację życiową ogromny wpływ ma praca, prawda? Kiedy będziesz mieć chwilowe problemy zdrowotne, niezbędne może okazać się podtrzymanie przychodu. To ubezpieczenie, które przyda się szczególnie freelancerom oraz osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą.
Wybierz ubezpieczenie na życie z CUK!
Ubezpieczenie na życie i zdrowie? Tylko z CUK!
Oceń artykuł