2023-08-02

Kradzież tablic rejestracyjnych – odpowiadamy na pytania

Ktoś ukradł Ci tablice rejestracyjne? Dowiedz się, czy możesz je odzyskać!

Kradzież tablic rejestracyjnych – odpowiadamy na pytania

Choć większość kierowców najbardziej obawia się niebezpiecznej kolizji na drodze lub kradzieży auta, to problematyczną sytuacją okazuje się również nagła utrata istotnych elementów pojazdu. Niestety, często łupem złodziei padają także tablice rejestracyjne. Kradzież tych elementów może przysporzyć właścicielowi samochodu poważnych problemów.

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy dojdzie do takiego zdarzenia i jak się przed nim zabezpieczyć? W bieżącym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co zrobić w przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych, co grozi złodziejom za dopuszczenie się takiego czynu oraz jak skutecznie chronić swoje auto – sprawdź szczegóły!

Tablice rejestracyjne w aucie – jaka jest ich rola?

Tablice rejestracyjne służą do identyfikacji pojazdu. To dzięki nim auto i jego właściciel nie są anonimowi na drodze. Tablice są więc elementami, które mają za zadanie zapewnić większe bezpieczeństwo wśród uczestników ruchu. Jazda bez nich jest z perspektywy prawnej nielegalna. Jeżeli poruszamy się pojazdem, mimo niewydanych tablic rejestracyjnych, musimy liczyć się z karą grzywny w wysokości 1500 zł.  Jeśli zatem element ten zostanie nam skradziony, będziemy zmuszeni pozostawić auto na parkingu do czasu wyjaśnienia sprawy i wyrobienia nowych tablic.

Warto wiedzieć!

Istnieją różne rodzaje tablic rejestracyjnych. Według podstawowego podziału wyróżnia się tablice: standardowe, zabytkowe i indywidualne. Za wyrobienie wtórnika każdej z nich obowiązują inne opłaty. Najwięcej kosztują duplikaty w przypadku tablic indywidualnych.

Kradzieże tablic rejestracyjnych – co jest ich motywem?

Kradzieże tablic rejestracyjnych zdarzają się niestety bardzo często. Elementy te służą złodziejom do popełniania przestępstw. Statystyki policyjne jako główny motyw czynu wskazują wykorzystywanie cudzych tablic do tankowania paliwa na stacjach. Miejscowy monitoring rejestruje wówczas numer ze skradzionej tablicy, która nie ma nic wspólnego z pojazdem złodzieja, a pierwotny właściciel jest narażony na późniejsze oskarżenie. Właśnie dlatego fakt kradzieży należy od razu zgłosić policji, by ta wiedziała o zaistniałej sytuacji wcześniej.

Drugą często przyczyną, dla której kradzione są tablice, jest zjawisko nielegalnej emigracji – tej dopuszczają się na przykład osoby, które są w Polsce poszukiwane listem gończym – służą im one do ucieczki. Na kradzionych tablicach wyjeżdżają z kraju, a następnie się ich pozbywają. Kradzież tablic rejestracyjnych bywa też dla przestępcy o wiele prostszym zadaniem niż kradzież samochodu.

Co grozi za kradzież tablic rejestracyjnych złodziejowi?

Kradzież tablic rejestracyjnych według art. 306c. § 1 k.k. podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Za taki czyn złodziejom grozi zatem aż 5 lat więzienia. Wspomniany wyżej artykuł określa jasno:

„Kto dokonuje zaboru tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów albo taką tablicę podrabia lub przerabia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto używa tablicy rejestracyjnej pojazdu mechanicznego, umożliwiającej dopuszczenie tego pojazdu do ruchu na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie odrębnych przepisów, nieprzypisanej do tego pojazdu, podrobionej albo przerobionej, jeżeli może to uniemożliwić albo utrudnić identyfikację tego pojazdu”.

W związku z powyższym, w świetle prawa tym samym co kradzież są następujące czyny:

  • ➢ używanie przerobionych lub podrobionych tablic rejestracyjnych,
  • ➢ używanie tablic z innego pojazdu niż do niego przypisane.

Co zrobić po kradzieży tablic rejestracyjnych?

Na samym początku ustal, czy na pewno nie chodzi o zgubienie tablicy rejestracyjnej. Jeśli brakuje tylko jednej z kompletu i nie widać śladów włamania do pojazdu, może się okazać, że doszło do jej uszkodzenia lub zalania i sama odpadła na trasie (czasem odpadają też dwie – np. podczas powodzi). Dlatego w pierwszej kolejności przejedź się po okolicy i poszukaj brakujących elementów np. na poboczu.

Jeśli jednak wszystko wskazuje na to, że doszło do kradzieży, zgłoś ten fakt na policję. Możesz to zrobić od razu, dzwoniąc pod numer 112 i podając operatorowi numery zaginionych tablic. Jeżeli poszukiwania tablicy rejestracyjnej zakończyły się niepowodzeniem, należy udać się do wydziału komunikacji odpowiadającego miejscu zamieszkania. Można tam wyrobić wtórnik (duplikat) tablicy lub przerejestrować samochód (w drugim wypadku do wydziału komunikacji należy zabrać ze sobą zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży na policji).

O ile po zniszczeniu czy zgubieniu tablicy rejestracyjnej prostszym rozwiązaniem będzie zawnioskowanie o jej wtórnik, to w przypadku kradzieży nie będzie to do końca skuteczne. Może bowiem okazać się, że mimo wyrobienia duplikatu, dalej będziemy przypisani do starych numerów. W związku z tym, jeśli złodzieje zatankowali swój pojazd ze skradzionymi tablicami „na nasz koszt”, to możemy obawiać się przykrych konsekwencji. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku przerejestrowanie samochodu ← wejdź w link i dowiedz się więcej!

Kradzież tablic rejestracyjnych za granicą – co zrobić?

Jednym z częściej wymienianych powodów, dla których kierowcy decydują się na zakup polisy autocasco, jest fakt zabezpieczenia się na wypadek kradzieży pojazdu. Czy ubezpieczenie AC okaże się jednak przydatne również wtedy, gdy dojdzie do kradzieży tablic? W ramach tej polisy możemy spodziewać się rekompensaty za uszkodzenie lub kradzież tablic rejestracyjnych pojazdu w postaci kosztów ich odtworzenia, o ile wiązało się to z zaistniałą szkodą i ubezpieczyciel zapewnia o tym w OWU.

Przykładowo, niektóre towarzystwa oferowały dotychczas także wsparcie w razie kradzieży lub zgubienia dowodu osobistego, kluczyków oraz naklejki na szybę, o ile miało to związek z zaistniałą szkodą. Przed podpisaniem umowy, warto zatem dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia – nie każda oferta obejmuje wsparcie w takich sytuacjach. Często zdarza się bowiem, że towarzystwo odmówi rekompensaty za kradzież wyżej wymienionych elementów ze względu na nieznaczną stratę finansową spowodowaną zdarzeniem.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą tablic rejestracyjnych?

Najlepsze zabezpieczenie tablic rejestracyjnych przed kradzieżą to parkowanie pojazdu w ściśle chronionych miejscach. Właściwe będą oczywiście prywatne garaże oraz strzeżone parkingi. Należy wybierać miejsca wyposażone w monitoring. Dodatkowo warto zadbać o solidne przykręcenie tablic rejestracyjnych do pojazdu, zamiast zastosowania plastikowych ramek. Tablice rejestracyjne dobrze zabezpieczają też specjalistyczne śruby wykonane ze stali nierdzewnej, których nie sposób poluzować przy użyciu standardowych narzędzi.

Chroń swój pojazd odpowiednią polisą – sprawdź ofertę CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, jakie kroki podjąć po kradzieży tablic rejestracyjnych i dlaczego należy zrobić to jak najszybciej. W niektórych sytuacjach wymiana tablic może być sfinansowana nie tylko a polisy AC, ale także z ubezpieczenia OC (jeśli w wyniku kolizji spowodowanej przez innego kierowcę uszkodziłeś tablice lub zostały one zniszczone). Właśnie dlatego już dziś wykup kompleksową ochronę swojego pojazdu, korzystając z kalkulatora OC i AC!

O wybrane ubezpieczenie komunikacyjne możesz zapytać także doświadczonego doradcę za pośrednictwem infolinii (22 27 00 337) lub osobiście w najbliższej stacjonarnej placówce CUK – czekamy na Twój kontakt!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

  • 1
    W jakim celu złodzieje kradną tablice rejestracyjne?

Motyw kradzieży tablic rejestracyjnych jest bardzo prosty – bywa nim zamiar dokonania przestępstwa. Złodzieje wykorzystują cudze tablice do zatankowania paliwa na stacjach benzynowych i odjeżdżają. W niektórych przypadkach przyczyną jest także plan ucieczki z kraju. Często chodzi o osoby poszukiwane listem gończym, które za granicą pozostaną poza zasięgiem organów ścigania, dopóki będą się ukrywać. Ucieczkę przeprowadzają właśnie na kradzionych tablicach.

  • 2
    Czy tablica rejestracyjna to dokument?

Tablica rejestracyjna nie stanowi dokumentu. Jest nim natomiast dowód rejestracyjny, osobisty, potwierdzenie zawarcia polisy OC oraz prawo jazdy (tych nie musimy przewozić obecnie autem w standardowej formie). Tablice należą jednak do obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu, bez których według przepisów nie można poruszać się po drogach publicznych.

  • 3
    Co grozi za kradzież tablic rejestracyjnych?

Kradzież tablic rejestracyjnych jest przestępstwem, za które może grozić od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności (przed nowelizacją ustawy było to wykroczenie, za które groziło od 5 do 30 dni aresztu oraz grzywna w wysokości 500 zł).

Oceń artykuł

4.75
(4)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku