2022-04-20

Naklejka na szybę nie będzie już obowiązkiem — podpowiadamy, jak się jej pozbyć

Dowiedz się więcej na temat naklejki na szybę.

Naklejka na szybę nie będzie już obowiązkiem — podpowiadamy, jak się jej pozbyć

Obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych powstał w 2002 roku, kiedy pojawiły się tak zwane białe tablice. Celem naklejki wciąż jest weryfikacja ważności tablic pojazdów oraz ich identyfikacja w przypadku, kiedy są nieczytelne lub zasłonięte. Już wkrótce wymóg ten przestanie jednak obowiązywać. Podobnie, jak winiety, naklejki rejestracyjne będą mogły powędrować więc do śmieci. Nowe przepisy, które mają wejść w życie we wrześniu 2022 roku, zobowiążą kierowców do usunięcia naklejki z przedniej szyby pojazdu.

Wobec wspomnianej konieczności wiele osób zastanawia się, jak odkleić naklejkę z szyby bez uszkodzenia auta. Nieumiejętne przeprowadzenie tej czynności grozi bowiem porysowaniem, a nawet pęknięciem szyby. Oprócz zdjęcia plastikowej etykietki pozostaną jeszcze nieco trudniejsze do usunięcia ślady kleju. Przede wszystkim należy zastosować technikę odpowiednią do likwidacji osadu z delikatnego materiału, jakim jest szkło. Jak odkleić nakleję z szyby, by nie wpłynęło to na estetykę pojazdu? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Koniec naklejek rejestracyjnych — skąd te zmiany i kiedy wejdą w życie?

Za zmianą dotyczącą likwidacji naklejek rejestracyjnych z pojazdów stoi tak zwany pakiet deregulacyjny, który ma ułatwić życie posiadaczom aut. Pierwsze modyfikacje wprowadzono już w roku 2021, a w 2022 zostanie oficjalnie zniesiony obowiązek zakupu naklejek — kosztowały one dotychczas kierowców 18,50 zł. Ich całkowita likwidacja ma nastąpić 4 września 2022 roku, gdy nowe przepisy wejdą w życie. Wtedy też rejestracja pojazdu będzie tańsza. Do tego czasu posiadanie naklejek rejestracyjnych w prawym dolnym rogu szyby jest traktowane jako wymóg.

Czy istnieje więc potrzeba zastanawiania się, jak odkleić naklejkę z szyby samochodu przed wymaganą datą? I tak i nie. Jej przedwczesna likwidacja może grozić mandatem. Za brak tego typu oznakowania przewidziana jest kara wynosząca od 20 do nawet 500 złotych! Warto jednak zawczasu zapoznać się z możliwymi sposobami usunięcia naklejki z szyby, by odpowiedniego się do tego przygotować i bez problemu przeprowadzić w odpowiednim terminie. Okazuje się bowiem, że nie jest to wcale trudne zadanie. 

Warto wiedzieć!

Pakiet deregulacyjny stanowi nowelizację przepisów z dnia 14 sierpnia 2020 roku, które dotyczą ustaw „Prawo o ruchu drogowym” oraz innych określanych wspólnie tym mianem. Zadaniem pakietu jest ułatwienie licznych procedur i ograniczenie liczby wymaganych od kierowcy dokumentów, które są w obiegu. Do dotychczasowych zmian, takich jak brak konieczności wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego i prawa jazdy, możliwość rejestracji auta w urzędzie innym, niż ten w miejscu zamieszkania itp. dojdzie wkrótce likwidacja naklejek rejestracyjnych.

Usunięcie naklejki z szyby samochodu — krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć naklejkę rejestracyjną z samochodu, to w Internecie z pewnością napotkasz na wiele filmików ilustrujących, w jaki sposób robią to inni. Warto jednak także dowiedzieć się, czego przy tym unikać. Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na technikę z zastosowaniem suszarki lub opalarki, pamiętaj, by nie robić tego na mrozie. Duża różnica temperatur może bowiem spowodować nagłe pęknięcie szyby. Mimo potrzeby zachowania zwiększonej ostrożności jest to wciąż jedna z najskuteczniejszych i najchętniej wybieranych metod. 

Naklejkę legalizacyjną zdecydowanie najłatwiej usuwa się poprzez jej podgrzanie suszarką do włosów — warto zastosować w tym wypadku urządzenie o wyższej mocy z opcją stopniowania temperatury. Zbyt chłodny nawiew może być bowiem nieskuteczny. Należy też pamiętać o kierowaniu suszarki na większą powierzchnię zamiast trzymania jej cały czas w jednym miejscu. Wywołanie punktowego podgrzania także może zwiększyć ryzyko pęknięcia szyby. Jeśli nie wiesz, jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu samodzielnie — udaj się do najbliższego warsztatu.

Strumień gorącego powietrza należy skierować w miejsce, gdzie znajduje się naklejka rejestracyjna. Jak odkleić ją po podgrzaniu? Wystarczy zdecydowanym ruchem, chwytając dwa punkty zedrzeć oznakowanie. W przypadku trudności można podwadzić je też żyletką lub innym przedmiotem o dość ostrej i gładkiej krawędzi. Pomocne okażą się również takie przedmioty, jak skrobaczka do szyb, mały nożyk, plastikowa karta lub linijka. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Choć zastosowanie suszarki do włosów lub opalarki to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak ściągnąć naklejkę rejestracji, to technika ta wymaga od nas zręczności zachowania ostrożności. Dzięki podgrzaniu nalepki zyskują elastyczność, a to z kolei ułatwia podważenie krawędzi i odklejenie. Zawsze jednak istnieje ryzyko uszkodzenia szyby. Ponadto nie zawsze naklejka odchodzi w całości, a po jej likwidacji zostają zwykle nieestetyczne mazy kleju. Wtedy warto zastosować dodatkowe metody eliminacji śladu po etykiecie.

Jak pozbyć się resztek kleju z szyby? – skuteczne sposoby

Jeśli zastanawiasz się więc, jak usunąć naklejkę rejestracyjną z szyby bez suszarki, to z pomocą przychodzi metoda zastosowania zmywacza do paznokci z acetonem, benzyny ekstrakcyjnej lub innego rozpuszczalnika. Substancje te doskonale poradzą sobie również z resztkami kleju po usunięciu nalepki. Do ich użycia potrzebne będą także: miękka gąbeczka, szmatka lub ręcznik papierowy. Klej zacznie puszczać pod wpływem działania rozpuszczalnika, dzięki czemu łatwo usuniesz go poprzez pocieranie szyby wyżej wymienionymi przedmiotami. Powierzchnię należy także odtłuścić, np. płynem do mycia naczyń lub specjalnymi chusteczkami do szyb z alkoholem. Czynność warto przeprowadzać w rękawiczkach, by ochronić skórę rąk.

Gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną, jeśli będziemy potrzebować jej wymiany?

 Po usunięciu śladów, które mogą powstać na szybie po odklejeniu nalepki i wytarciu ich np. szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną powierzchnia będzie gotowa do przyklejenia nowej naklejki rejestracyjnej. Zakupimy ją natomiast w wydziale komunikacji, o ile nastąpi konieczność jej wymiany w terminie do 4 września 2022 roku. Jak przykleić naklejkę rejestracyjną na szybę? W tym samym miejscu, w którym znajdowała się poprzednia, o ile mamy do czynienia z samochodem zarejestrowanym w Polsce. Należy przy tym zwrócić uwagę, by miejsce zatrzymania wycieraczki nie zasłaniało naklejki. 

Oceń artykuł

1.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku