2019-12-15

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Nie wiesz, kiedy przyjdzie czas na wymianę dowodu rejestracyjnego?

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Zastanawiasz się, czy musisz wymienić dowód rejestracyjny po zmianie nazwiska? A może zmieniły się dane techniczne Twojego pojazdu i nie wiesz czy dotychczasowe dokumenty są obowiązujące? W tym artykule rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Dowód rejestracyjny — czy musisz mieć go przy sobie?

Pierwszą wątpliwością, którą chcielibyśmy się zająć jeśli chodzi o dowód rejestracyjny samochodu to konieczność zabierania go ze sobą w podróż. Od jakiegoś czasu w Polsce nie ma obowiązku posiadania tego dokumentu podczas kontroli. To dzięki wprowadzeniu nowych przepisów i nowoczesnych form elektronicznego sprawdzenia danych auta. To znaczne ułatwienie dla kierowców, szczególnie, że do tej pory za brak dowodu rejestracyjnego groziła kara pieniężna.

Aktualne badania techniczne pojazdu a brak dowodu

Czasem jednak zdarzają się kłopotliwe sytuacje. Jedną z nich jest sprawdzenie przez funkcjonariuszy aktualnego badania technicznego pojazdu. Jeśli system błędnie wskaże, że nie zostało wykonane, choć pracownik stacji diagnostyczny je wprowadził, będziesz musiał pokazać dokument potwierdzający. Każdy właściciel powinien mieć pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, ale ten... leży w szufladzie w domu. Policja ma wtedy prawo zatrzymać dokumenty pojazdu, a Ty będziesz musiał udowodnić, że aktualne badanie techniczne pojazdu zostało wykonane. Może warto zatem mieć dowód rejestracyjny przy sobie? Decyzja należy oczywiście do Ciebie. Mimo wszystko, zawsze musisz mieć ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty.

Wymiana dowodu rejestracyjnego — kiedy?

Istnieje kilka sytuacji, w których musisz wymienić dowód rejestracyjny na nowy. Przede wszystkim, dotyczy to zmiany Twoich danych osobowych jako właściciela auta, np. jeśli jesteś po ślubie i masz inne nazwisko lub wyprowadziłeś się z dawnego miejsca zamieszkania. Wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy musi odbyć się także, jeśli zmieniły się dane techniczne Twojego pojazdu. To jednak nie jedyne sytuacje, w których musisz wybrać się do urzędu. W dowodzie rejestracyjnym powinna być także adnotacja, że posiadasz samochód z instalacją gazową LPG. Właśnie dlatego, jeśli dokonasz jej montażu, musisz wymienić dokument. Dotyczy to także sytuacji, w których dowód rejestracyjny ulegnie zniszczeniu lub stanie się nieczytelny, np. po zalaniu. Zwróć także uwagę na miejsce, w którym pracownik stacji diagnostycznej powinien umieścić potwierdzenie przeprowadzonych badań technicznych. Jeśli nie ma wolnej rubryki na kolejną pieczątkę, trzeba wymienić dowód rejestracyjny na nowy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

A co z polisą OC?

Zastanawiasz się czy musisz mieć przy sobie także polisę OC? Jeśli chodzi o ten dokument, tak samo jak w przypadku dowodu rejestracyjnego, możesz zostawić go w domu. Od jakiegoś czasu błyskawicznie można sprawdzić aktualne ubezpieczenie samochodu OC w bazie. Mogą to zrobić funkcjonariusze policji podczas kontroli Twojego pojazdu na trasie. W dodatku to świetna opcja np. podczas zakupu samochodu. Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, nawet jeśli auto jest nieużywane na co dzień.

Pamiętaj — ubezpiecz auto!

Skorzystaj z naszej oferty, którą dopasujemy do Twoich potrzeb. Zrób kalkulację w naszej porównywarce ubezpieczeń samochodu, zadzwoń na infolinię lub przyjdź do placówki CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku