2021-12-08

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Małe kompendium wiedzy, które dotyczy dowodu rejestracyjnego i jego wymiany!

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy samochód osobowy, czy może wymieniłeś dotychczasowy na nowy, musisz liczyć się z tym, że niezbędny jest dowód rejestracyjny. Cena jego wyrobienia nie jest zbyt wysoka. Gdzie złożyć wniosek? Czy trzeba mieć wszystkie dokumenty ze sobą? I najważniejsze, ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego? Dowiedz się tego z naszego artykułu.

Dlaczego dowód rejestracyjny to ważny dokument kierowcy?

Dowód rejestracyjny to podstawowy dokument, który jest potwierdzeniem dopuszczenia samochodu do ruchu. Składa się z 6 stron, które można swobodnie złożyć, tym samym nie zajmuje wiele miejsca. Najczęściej laminuje się go folią przezroczystą, aby nie doszło do uszkodzenia. 

To ważne!

Od momentu zakupu samochodu masz 30 dni na złożenie wniosku o rejestrację. Z tym też wiąże się wydanie nowego dowodu rejestracyjnego. W innym przypadku możesz otrzymać mandat. 

To w nim znajdują się też bardzo ważne informacje na temat konkretnego auta. Jakie dokładnie? Przykładowo, są to dane właściciela i posiadacza samochodu. W niektórych sytuacjach nie jest to ta sama osoba. Jeśli pojazd kupiony jest na leasing, w dowodzie rejestracyjnym będą dane kierowcy, dla którego wydawany jest dowód rejestracyjny, a także dane firmy. 

Wewnątrz znajdziesz też wyjaśnienie, jakie dokładnie informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, np. aktualny numer rejestracyjny pojazdu, data pierwszej rejestracji, marka, typ i model pojazdu, numer VIN (lub nadwozia). Każda rubryka to inny rodzaj danych istotnych dla kierowcy. Przykładowo, jeśli chcesz obliczyć maksymalną masę całkowitą samochodu z przyczepą, przydadzą Ci się informacje prosto od producenta, które są zawarte w dowodzie rejestracyjnym.

O konkretnych oznaczeniach dowodu rejestracyjnego pisaliśmy w artykule: Dowód rejestracyjny — oznaczenia i kody, które warto znać!.

To ważne!

Zakup samochodu wiąże się z pewnymi formalnościami, nie tylko podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Koniecznie sprawdź, czy poprzedni właściciel przekazuje Ci dowód rejestracyjny. Będzie on niezbędny do przerejestrowania samochodu. Zobacz też, czy jest ważne badanie techniczne oraz ważna polisa OC. Wizyta w wydziale komunikacji nie obejdzie się też bez dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty i zadbaj o nie jeszcze podczas zakupu auta. Poprzedni właściciel nie powinien mieć do ukrycia ani ważnej polisy OC ani dowodu rejestracyjnego. Jeśli jest przeciwnie, niech wzbudzi to Twoją czujność. Brak dowodu rejestracyjnego oczywiście może zwiastować zgubiony dokument, ale nie tylko. To częsty pretekst oszustów.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 roku nie jest obowiązkowe posiadanie przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia polisy OC. Oznacza to, że w razie kontroli, nie otrzymasz mandatu, jeśli nie pokażesz tych dokumentów. Funkcjonariusze w łatwy sposób sprawdzą, czy auto ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie oraz dowiedzą się, jakie są dane samochodu w systemie. Korzystają z tzw. Centralnej Ewidencji Kierowców. Dwa lata po wprowadzeniu tych zmian, pojawiły się kolejne. Te z kolei dotyczą braku obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

To jednak tylko pewne udogodnienia dla kierowców. Trzeba cały czas pamiętać o tym, aby mieć w domu dowód rejestracyjny, który jest niezbędny np. do przekazania nowemu właścicielowi w razie sprzedaży. Nie można też zapomnieć o obowiązkowej polisie OC, bez względu na to, czy korzystasz na co dzień z auta, czy tylko stoi ono w garażu. Aktualnie szybko i sprawnie uprawnione do tego instytucje sprawdzają ważne ubezpieczenie. Znacznie łatwiej więc jest nałożyć karę na kierowcę. 

To ważne!

Choć nie ma obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego przy sobie, może okazać się to dość wygodne. Jeśli będą jakiekolwiek problemy w systemie i funkcjonariusze podczas kontroli nie będą w stanie sprawdzić, czy jest aktualne badanie techniczne, nie będziesz mieć potwierdzenia w postaci pieczątki w dowodzie rejestracyjnym. Policja ma prawo zatrzymać dokumenty do wyjaśnienia sprawy, co jest dość stresujące i krępujące. Decyzja o wożeniu ze sobą dowodu leży oczywiście po stronie kierowcy.

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny?

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego to obowiązek, z którym musi się liczyć nowy właściciel samochodu. Na zgłoszenie się do wydziału komunikacji jest 30 dni. Cena dowodu rejestracyjnego nie jest wysoka, ale warto ją wziąć pod uwagę, planując budżet przed zakupem nowego samochodu. Oczywiście trzeba też doliczyć obowiązkowe ubezpieczenie i inne elementy, które składają się na rejestrację. Więcej na temat kar za nieterminowe złożenie wniosku przeczytasz w artykule: Przerejestrowanie i wyrejestrowanie auta — kara za nieterminowe złożenie wniosku.

Konieczny jest również nowy dowód rejestracyjny, kiedy właściciel zmienił dane osobowe. Przykładem takiej sytuacji, jest kobieta, która wyszła za mąż i zmieniła nazwisko. Wtedy trzeba złożyć wniosek do wydziału komunikacji, względem swojego miejsca zamieszkania i aktualizację danych. 

To ważne!

Kiedy zmienia się miejsce zamieszkania, konieczny jest również nowy dowód rejestracyjny. Wymiana może być tu związana z należeniem do innego wydziału komunikacji, względem nowego adresu zamieszkania. Wtedy ważne jest też wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych, szczególnie jeśli właściciel auta wyprowadza się do innego województwa. Rząd planuje jednak zmiany w tym zakresie. Prawdopodobnie w 2022 roku nie trzeba będzie wymieniać numerów rejestracyjnych, nawet jeśli właściciel z miasta na północy, przeniesie się do miasta na południu. Aktualnie jednak warto sprawdzić, do którego konkretnie urzędu należy się wybrać w celu złożenia wniosku o nowy dowód rejestracyjny.

Jeśli ulegają zmianie dane techniczne samochodu, np. instalacja LPG albo zmiany konstrukcyjne, również konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego. Warszawa daje możliwość złożenia wniosku w urzędzie dzielnicy, a w innych przypadkach będzie to starostwo lub urząd miasta.

Wymiana dowodu rejestracyjnego czeka także tych kierowców, którzy go uszkodzą. Jeśli dane nie są czytelne, np. po zalaniu, trzeba złożyć wniosek w wydziale komunikacji. W przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego postępuj zgodnie ze wskazówkami, o których szczegółowo mowa w artykule: Zgubiony dowód rejestracyjny — co dalej?.

Wymiana dowodu rejestracyjnego — cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie dowodu rejestracyjnego? To 54,50 złotych, które obejmuje zarówno dokument, jak i specjalną opłatę ewidencyjną. Płatności możesz dokonać przez internet, bo na stronie internetowej urzędu znajdziesz odpowiedni numer konta. Możesz też uiścić opłatę za nowy dowód rejestracyjny na miejscu. Do złożenia wniosku konieczne będzie potwierdzenie przelewu.

Cena dowodu rejestracyjnego to jedno, ale pozwolenie czasowe to drugie. To tzw. miękki dowód, który jest niezbędny np. podczas rejestracji samochodu. Aby użytkować pojazd zgodnie z prawem, trzeba mieć tymczasowy dowód rejestracyjny ważny przez kolejne 30 dni z podstawowymi informacjami na temat samochodu. Wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego, opłata ewidencyjna i pozwolenie czasowe wydane z urzędu to łączny koszt 73,50 złotych.

Rejestracja pojazdu wiąże się często jeszcze z innymi kosztami, a są nimi:

  • nalepki legalizacyjne - 12,50 złotych,
  • ustanowienie pełnomocnika - 17 złotych,
  • karta pojazdu - 75 złotych,
  • tablice samochodowe - 80 złotych.

Pełnomocnictwo jest niezbędne, kiedy właściciel nie może zjawić się osobiście w urzędzie, a osoba, która go reprezentuje, nie jest najbliższym członkiem rodziny. W przypadku opłat za zmiany konstrukcyjne w pojazdach trzeba też wziąć pod uwagę badanie techniczne po dokonanych zmianach. Kosztuje ono 82 złote i musi być aktualne, aby wymienić dowód rejestracyjny. Zastanawiasz się, ile kosztuje wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego po wyrejestrowaniu pojazdu? Czy to konieczne? Zobacz nasz artykuł: Czasowe wyrejestrowanie pojazdu — czy to możliwe?.

Wydanie nowego dowodu rejestracyjnego a brak miejsca na pieczątki

Do niedawna obowiązywało prawo, że wymiana dowodu rejestracyjnego jest konieczna w przypadku, kiedy brakuje miejsca na pieczątki przyznawane po badaniu technicznym pojazdu. Aktualnie diagności wprowadzają dane do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Właśnie dlatego w przypadku kontroli, funkcjonariusze sprawdzą potwierdzenie wykonania ostatniego badania technicznego. Diagnosta powinien też wręczyć Ci specjalne zaświadczenie, które możesz mieć przy sobie np. w razie wyjazdu za granicę. To komfortowa sytuacja, w której także zyskasz trochę pieniędzy.

Jak wymienić dowód rejestracyjny?

Zastanawiasz się, gdzie wymienić dowód rejestracyjny? Wybierz się do urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta (jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu) albo urzędu dzielnicy. Konieczne jest wypełnienie wniosku, w którym są niezbędne dane właściciela oraz samochodu. W tym dokumencie trzeba także wskazać załączniki. Wniosek możesz otrzymać na miejscu w urzędzie albo pobrać wcześniej z internetu.

Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny to około 30 dni. Aby poruszać się po drogach zgodnie z prawem, konieczne jest pozwolenie czasowe, które trwa właśnie 30 dni. W niektórych sytuacjach, np. kiedy brakuje dokumentów albo są jakieś wątpliwości, czas ten może się wydłużyć. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Wiesz już, jak wyrobić nowy dowód rejestracyjny. Możesz też to zrobić online, o ile dany urząd daje taką możliwość. Sprawdzisz to na stronie internetowej konkretnej instytucji.

Dokumenty potrzebne do wymiany dowodu rejestracyjnego.

W zależności od tego, jaki jest powód wymiany dowodu rejestracyjnego, trzeba przygotować pewne dokumenty. Wśród nich są:

  • dowód własności samochodu (umowa kupna-sprzedaży, faktura VAT albo akt darowizny),
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny (jeśli jest) wraz z aktualnym badaniem technicznym,
  • ważna polisa OC,
  • dowody uiszczenia opłat za dowód rejestracyjny.

W urzędzie trzeba będzie też przedstawić dokument tożsamości i pełnomocnictwo, jeśli jest potrzebne. Jeśli wraz z dowodem rejestracyjnym, wymieniasz także tablice rejestracyjne, konieczne jest zdanie poprzednich. W przypadku wymiany dokumentu po dokonaniu zmian konstrukcyjnych trzeba też przedstawić nowe badania techniczne pojazdu.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Potrzebujesz też taniego OC? Nie ma problemu!

Wiesz już, czy wymiana dowodu rejestracyjnego jest płatna. Nie zapomnij jednak o ważnym OC, które jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. Możesz jednak na nim nieco zaoszczędzić, porównując ceny w CUK Ubezpieczenia. Zobacz nasz kalkulator online, odwiedź placówkę lub zadzwoń na infolinię.

Oceń artykuł

1.00
(1)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku