2021-05-04

Dowód rejestracyjny - oznaczenia i kody, które warto znać!

Jak rozszyfrować oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym? Sprawdź!

Dowód rejestracyjny - oznaczenia i kody, które warto znać!

Dowód rejestracyjny to podstawowy dokument, który musi posiadać każdy właściciel samochodu. To w nim znajdują się podstawowe informacje na temat auta, przyczepy albo jednośladu, a także dane kierowcy. Zobacz, o czym świadczą konkretne oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym, aby szybko je rozszyfrować!

Kilka słów o dowodzie rejestracyjnym

Dowód rejestracyjny to ważny dokument, o który musi wnioskować właściciel (albo osoba upoważniona) w terminie 30 dni od zakupu samochodu albo zmiany danych. To niezbędne, aby móc zgodnie z prawem użytkować pojazd. Do tego czasu trzeba wyrobić tymczasowy dowód rejestracyjny, w którym zawarte są najważniejsze informacje. 

Kiedy można wnioskować o dowód rejestracyjny? Musisz to zrobić, jeśli kupiłeś samochód w Polsce albo za granicą. Te same formalności dotyczą używanych pojazdów, a także nowych. Dowód rejestracyjny trzeba też wyrobić, kiedy dokument zostanie zgubiony, uszkodzony i skradziony. Można, ale nie trzeba, zgłosić się po nowy dokument, kiedy zapełniło się miejsce na pieczątki, które otrzymuje się jako potwierdzenie wykonania badania technicznego. Zarówno w momencie zmiany właściciela, jak i korekty danych, trzeba wyrobić nowy dokument. W tym celu trzeba wybrać się do Wydziału Komunikacji, prawidłowego dla Twojego miejsca zamieszkania jako właściciela.

Samo wyrobienie dowodu rejestracyjnego kosztuje 54 złote, jednak trzeba też ponieść pozostałe koszty związane z rejestracją samochodu, czyli wyrobienie tablic, znaków legalizacyjnych i dopełnienie innych formalności. Łącznie zapłacisz zatem nieco ponad 180 złotych (stan na kwiecień 2021). Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu OC, ponieważ brak ważnej polisy, mimo posiadania dowodu rejestracyjnego, szybko przełoży się na zapłacenie kary. Koszty z tym związane z roku na rok są coraz większe.

Dowód rejestracyjny - opis dokumentu

Dowód rejestracyjny to dokument, w którym znajdują się podstawowe informacje na temat właściciela samochodu, a także samego pojazdu. Składa się on z 6 stron, najczęściej się je składa, aby móc swobodnie z niego korzystać. Aby nie uległy one uszkodzeniom, trzeba je laminować folią transparentną. Można też umieścić dowód w specjalnym owijaczu, który zabezpiecza przed zalaniem czy podarciem. Dokument ma odcień niebiesko-żółty. 

Co ważne, znajdują się w nim informacje o właścicielu i posiadaczu samochodu. Pierwsza osoba nie pozostawia wiele wątpliwości, chociaż warto przyjrzeć się temu bliżej. Jeśli samochód jest finansowany w ramach kredytu w banku, w miejscu danych o właścicielu, będą widniały informacje o instytucji udzielającej pożyczki, czyli kredytobiorcy. A co się dzieje, kiedy pojawia się spadkobierca pojazdu mechanicznego? W jakim miejscu jest wpisywany? Po rejestracji i załatwieniu formalności, pojawia się on dokładnie tam, gdzie dane właściciela.

Z kolei dane posiadacza (osoby uprawnionej do korzystania z auta) będą wymienione osobno. W praktyce oznacza to, że posiadacz pojazdu to osoba, dla której wydawany jest dowód rejestracyjny, a właścicielem może być ktoś zupełnie inny.

Nie musi być też zaznaczone, kto dokładnie będzie poruszał się pojazdem, czyli nie ma imienia i nazwiska kierowcy. Jeśli samochód jest w posiadaniu kilku osób, trzeba wymienić każdego z współwłaścicieli.

Dowód rejestracyjny - oznaczenia

Oznaczenia dowodu rejestracyjnego są wyjaśnione w krótki sposób w dokumencie. Wystarczy, że otworzysz go i na środkowej karcie na dole widoczne są określenia. Czasem jednak trudno rozszyfrować, jakie informacje dokładnie się znajdują w dowodzie rejestracyjnym. Pomożemy Ci rozszyfrować dane.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jak czytać dowód rejestracyjny? Na początku dokumentu znajduje się logo Unii Europejskiej z oznaczeniem "PL" wewnątrz. Po prawej stronie widnieje napis Wspólnota Europejska Rzeczpospolita Polska" i jest wymieniona nazwa dokumentu, czyli dowód rejestracyjny. Poniżej są nazwy w innych językach.

Oznaczenia dowodu rejestracyjnego - litery A, B i C

Pierwsza informacja to organ wydający dowód rejestracyjny pojazdu, czyli starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela. Poniżej pojawia się litera A, która oznacza aktualny numer rejestracyjny pojazdu. Ten z kolei składa się z wyróżnika województwa (pierwsza litera), wyróżnika miasta lub pojazdu (kolejna litera) oraz kolejnego zbioru cyfr i liter, który wyróżnia dany pojazd. To dokładnie taki sam numer, który widnieje na tablicy rejestracyjnej. 

Kolejna litera B, choć nie znajduje się poniżej oznaczenia A w dowodzie rejestracyjnym, jest ważną informacją. Tuż obok niej znajduje się data pierwszej rejestracji pojazdu

Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym - litery C, D i E

Informacje zawarte w sekcji Cto dane na temat właściciela i posiadacza dowodu rejestracyjnego. To tutaj jest widoczne rozróżnienie, na kogo kupiony jest samochód, a kto posiada uprawnienia do poruszania się po drogach. Przykładowo, leasingodawca oraz kierowca pojazdu. Tutaj najważniejsze dane to imię i nazwisko, PESEL albo REGON oraz adres zamieszkania. 

Oznaczenia C.1.1, C.1.2 i C.1.3 dotyczą posiadacza dokumentu, a C.2.1, C.2.2. i C.2.3 właściciela. Znajdują się one na samym końcu dowodu rejestracyjnego, czyli po złożeniu dokumentu - na odwrocie.

Sekcja litery D to dane dotyczące pojazdu, które są widoczne na pierwszej stronie dowodu rejestracyjnego, a wśród nich:

  • D.1 – marka samochodu,
  • D.2 – typ pojazdu,
  • D.3 – model pojazdu.

Przy literze E znajduje się numer identyfikacyjny pojazdu, czyli numer VIN, nadwozia, podwozia albo ramy.

To ważne!

W dowodzie rejestracyjnym znajdziesz numer VIN albo numer nadwozia, podwozia lub ramy pojazdu. Nie ma już nr silnika w dowodzie.

Opis dowodu rejestracyjnego - pozostałe litery

Kolejne oznaczenia dowodu rejestracyjnego to:

  • F.1 - maksymalna masa całkowita pojazdu,
  • F. 2 - dopuszczalna masa całkowita samochodu w kilogramach,
  • F. 3 - dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów,
  • G - masa własna pojazdu,
  • H - okres ważności dowodu (opcjonalnie)
  • I - data wydania dowodu rejestracyjnego,
  • J - kategoria pojazdu,
  • K - numer świadectwa homologacji typu pojazdu (opcjonalnie),
  • L - liczba osi.

Wszystkie te informacje widoczne są na ostatniej karcie, czyli na odwrocie dowodu rejestracyjnego. Tam są również oznaczenia:

  • O.1 - maksymalna masa całkowita przyczepy z hamulcem w kilogramach,
  • O.2 - maksymalna masa całkowita przyczepy bez hamulca w kilogramach,
  • P.1 - pojemność silnika,
  • P.2 - maksymalna moc netto silnika,
  • P.3 - rodzaj paliwa,
  • Q - stosunek mocy do masy własnej (tylko w przypadku motocykli i motorowerów),
  • S.1 - liczba miejsc siedzących, wraz z siedzeniem kierowcy,
  • S.2 - liczba miejsc stojących (opcjonalnie, jeśli takie są).

Warto też wiedzieć, że nie wszystkie pola z informacjami będą uzupełnione, np. w przypadku samochodu osobowego. Nie będzie tu liczby miejsc stojących. Inne dane będą też zawarte w przypadku zarejestrowanego motocyklu lub motoroweru.

Jakie jeszcze informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym?

Najwięcej miejsca znajduje się po otwarciu dowodu rejestracyjnego, czyli w rubrykach oznaczonych X. Tam powinny być pieczątki potwierdzające aktualne badanie techniczne. Tuż obok jest miejsce na adnotacje urzędowe, czyli np. instalacja LPG albo dane współwłaściciela. Oznaczenia dowodu rejestracyjnego obejmują również rodzaj pojazdu, np. samochód osobowy, przeznaczenie, rok produkcji, największy dopuszczalny nacisk osi i numer karty pojazdu.

Czy trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Od 1 października 2018 roku nie ma konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, np. w razie kontroli funkcjonariuszy na drodze. Za jego brak nie dostaniesz mandatu, a wszystkie informacje zostaną sprawdzone w CEPiK-u, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Do sprawdzenia danych są uprawnione osoby, które przeprowadzają kontrole, w tym policja, straż miejska i Inspekcja Transportu Drogowego.

Warto jednak pamiętać, że brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli, nie zwalnia z obowiązku jego posiadania! Nadal trzeba dopełnić formalności, aby móc korzystać z pojazdu zgodnie z prawem. Z kolei od 5 grudnia 2020 roku jest kolejne udogodnienie dla kierowców - nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy w formie fizycznej.

Dowód rejestracyjny czy tymczasowy?

Wniosek o dowód rejestracyjny powinien być złożony w ciągu 30 dni od momentu rejestracji pojazdu w urzędzie. W tym czasie trzeba jednak mieć tymczasowy dokument, tzw. miękki dowód rejestracyjny, aby móc swobodnie poruszać się po drogach. Kiedy sytuacja związana z formalnościami się opóźnia, można przedłużyć ważność dowodu tymczasowego o kolejne 14 dni.

Nie zapomnij o OC!

Kupuj ubezpieczenie obowiązkowe samochodu taniej. Wystarczy, że sprawdzisz nasz kalkulator online, zadzwonisz na infolinię albo odwiedzisz jedną z placówek. Posiadamy oferty od ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku