2021-10-05

Zgubiony dowód rejestracyjny - co dalej?

Dzięki tym informacjom poradzisz sobie w przypadku zgubienia dowodu rejestracyjnego. 

Zgubiony dowód rejestracyjny - co dalej?

Choć od kilku lat kierowcy nie muszą wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, nadal jest to bardzo ważny dokument. Właśnie dlatego jeśli dojdzie do jego kradzieży czy też zniszczenia, trzeba działać. Zastanawiasz się co zrobić, gdy zgubi się dowód rejestracyjny? Sprawdzamy.

Czym tak naprawdę jest dowód rejestracyjny?

Inne limity prędkości obowiązują kierowców w obszarze zabudowanym, a inne poza nim. Jak szybko możemy zatem jechać poza obszarem zabudowanym? To zależy od typu pojazdu, jakim kierujemy, oraz od rodzaju drogi. Jak wygląda taki podział w praktyce? 

  • nazwisko lub nazwa oraz adres zamieszkania właściciela i posiadacza dowodu rejestracyjnego,
  • PESEL albo REGON,
  • data pierwszej rejestracji,
  • marka i typ pojazdu,
  • numer VIN, nadwozia, podwozia lub ramy,
  • maksymalna całkowita masa pojazdu i dopuszczalna masa całkowita pojazdu,
  • okres ważności dowodu,
  • data wydania dowodu,
  • kategoria pojazdu,
  • pojemność i moc silnika,
  • rodzaj paliwa,
  • liczba miejsc siedzących i ewentualnie stojących.

Od października 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego. Mimo wszystko, jest to obowiązkowy dokument każdego właściciela auta, który wydaje odpowiedni Wydział Komunikacji Urzędu Miasta, w zależności od adresu zamieszkania. Każdy, kto kupuje samochód, ma 30 dni na rejestrację pojazdu w urzędzie. Nie ma znaczenia, czy jest to auto używane, prosto z salonu, czy też kupione za granicą. Cała procedura wiąże się też z wydaniem dowodu. W momencie oczekiwania, właściciel otrzymuje tymczasowy tzw. miękki dowód rejestracyjny.

Kiedy otrzymasz już docelowy dokument, ma on formę książeczki i łącznie jest to 6 stron ważnych informacji. Każda z nich opatrzona jest oznaczeniem (literą), po czym łatwiej zidentyfikować dane. Jeśli chcesz zapoznać się ze szczegółowym wyjaśnieniem oznaczeń na dowodzie rejestracyjnym, sprawdź nasz artykuł: Dowód rejestracyjny - oznaczenia i kody, które warto znać. Do czego potrzebny jest dowód rejestracyjny na co dzień? Trzeba go mieć ze sobą, kiedy wybierasz się na coroczny przegląd auta. Do tej pory diagnosta przykładał pieczątkę w wyznaczonym do tego miejscu. Świadczyła ona o tym, że badanie techniczne zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy a stan techniczny samochodu był zadowalający.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Jeśli zabrakło już pól na kolejne pieczątki, trzeba było wyrobić nowy dowód rejestracyjny. Aktualnie można to zrobić, ale nie trzeba. Stacja kontroli pojazdów wprowadza dane do bazy CEPiK, aby podczas zatrzymania, funkcjonariusze policji mieli dostęp do informacji. Z kolei diagnosta powinien wręczyć Ci specjalne zaświadczenie, które potwierdza wykonanie badania technicznego. Kiedy nie masz ze sobą dowodu rejestracyjnego, zabierz ze sobą na stację kontroli kartę pojazdu albo pozwolenie czasowe. Jeśli zamiast pieczątki w dowodzie rejestracyjnym, otrzymujesz zaświadczenie ze stacji kontroli, zachowaj je. Może okazać się niesamowicie przydatne za granicą, gdzie funkcjonariusze policji nie mają dostępu do polskiej bazy CEPiK. Poza tym trzeba je też przekazać kupującemu, kiedy sprzedajesz samochód, a w dowodzie nie ma pieczątki i informacji o ostatnim badaniu.

To ważne!

Dowód rejestracyjny trzeba mieć ze sobą podczas badania technicznego oraz wyjazdu za granicę. To najważniejszy dokument potwierdzający to, kto jest właścicielem samochodu. W razie kontroli drogowej, policjanci szybciej zweryfikują dane, nie mając dostępu do CEPiK-u. Musisz też przekazać dokument osobie, której sprzedajesz auto. Dowód rejestracyjny przydaje się również podczas zakupu ubezpieczenia OC.

Zgubiony dowód rejestracyjny - co robić?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego to nadal częsty problem kierowców. Pomimo tego, że nie trzeba go mieć ze sobą w samochodzie, można zapomnieć, gdzie jest albo zniszczyć go w domowych warunkach. Kiedy zorientujesz się, że masz zgubiony dowód rejestracyjny, działaj jak najszybciej. Trzeba złożyć wniosek w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta, według swojego miejsca zamieszkania.

Powinieneś wypełnić oświadczenie o utracie dowodu, pokazać kartę pojazdu (jeśli została wydana), potwierdzenie przebytego badania technicznego, dowód osobisty albo inny dokument ze zdjęciem (w przypadku firm, konieczny jest odpis z KRS albo CEIDG). Przygotuj też dokument potwierdzający obowiązkowe ubezpieczenie OC oraz tablice rejestracyjne (dowiedz się także, jak postępować w przypadku zgubienia tablicy rejestracyjnej). Co jeszcze jest potrzebne do wyrobienia dowodu? To oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych, zgodnie z RODO. Gotową formułkę powinieneś wydrukować i podpisać. Dzięki temu złożysz poprawnie wniosek o duplikat dowodu rejestracyjnego.

To ważne!

Jeśli jesteś przekonany, że ktoś ukradł Ci dowód rejestracyjny, sprawę powinieneś zgłosić na policję.

Kiedy zgłoszenie zagubienia dowodu rejestracyjnego w urzędzie będzie w toku, na ten czas otrzymasz pozwolenie czasowe. W momencie, w którym kopia dowodu rejestracyjnego (wtórnik) będzie gotowa, otrzymasz informację telefonicznie, SMS-em albo e-mailem. Status wydania dokumentu sprawdzisz również internetowo, wpisując proste dane: numer rejestracyjny i VIN. Najczęściej zgubione dokumenty od samochodu zastąpisz nowymi maksymalnie w ciągu 30 dni od zgłoszenia. 

Uwaga!

Kiedy spotka Cię utrata dowodu rejestracyjnego, ale po jakimś czasie zorientujesz się, że jednak masz go w szufladzie w komodzie albo znajdziesz go w samochodzie, również musisz podjąć działanie. Zgłoś się do wydziału komunikacji i dostarcz dokument.

Co zrobić, jak się zgubi dowód rejestracyjny? Podsumowanie

  • 1
    Pobierz, wydrukuj i wypełnij wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.
  • 2
    Wypełnij też oświadczenie o przetwarzaniu danych.
  • 3
    Pobierz, wydrukuj i uzupełnij oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego, podając powód.
  • 4
    Przygotuj wymagane dokumenty.
  • 5
    Odwiedź wydział komunikacji, zgodny z miejscem zamieszkania.
  • 6
    Jeśli potrzebujesz, wnioskuj o pozwolenie czasowe.
  • 7
    Czekaj na informację z urzędu.
  • 8
    Odbierz duplikat dowodu rejestracyjnego i przedstaw ważną polisę OC i kartę pojazdu (jeśli jest wydana). Zwróć pozwolenie czasowe.

Dokumenty niezbędne do zgłoszenia zgubionego dowodu rejestracyjnego

  • Wniosek o wydanie duplikatu dowodu rejestracyjnego,
  • oświadczenie RODO,
  • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
  • dowód rejestracyjny pojazdu (jeśli są pozostałości, np. w wyniku pożaru lub zalania),
  • zaświadczenie od stacji kontroli o pozytywnym badaniu technicznym,
  • pełnomocnictwo (opcjonalnie),
  • karta pojazdu (przy odbiorze),
  • potwierdzenie OC (przy odbiorze).

Wniosek i oświadczenie o zagubieniu dowodu rejestracyjnego

Wniosek o wydanie duplikatu dowodu rejestracyjnego pobierzesz przez Internet. Wystarczy, że wpiszesz dane właściciela lub współwłaściciela, a następnie zaznaczysz, jaki wtórnik jest Ci potrzebny. Trzeba też podać markę pojazdu, numer rejestracyjny, VIN oraz powód. Na samym końcu konieczne jest wpisanie, jakie dokumenty są załączone do wniosku oraz podpisanie wniosku.

Z kolei oświadczenie o zgubienie dowodu rejestracyjnego to dokument, w którym trzeba podać swoje dane (imię, nazwisko, numer dowodu tożsamości) oraz samochodu (marka, numer VIN, rejestracyjny), a następnie podać powód utraty (kradzież czy zagubiony dowód rejestracyjny). W uzasadnieniu należy wpisać datę utraty oraz okoliczności. Ten dokument również trzeba podpisać.

Wyrobienie dowodu rejestracyjnego po zgubieniu - ile kosztuje?

Niestety duplikat dowodu rejestracyjnego, często w urzędzie nazywany wtórnikiem, jest płatny. Każdy dokument tego typu kosztuje 73,50 złotych i ta opłata obejmuje zarówno wydanie docelowego dowodu, jak i tymczasowego. Co więcej, jeśli jest kilku współwłaścicieli, każdy z nich powinien stawić się osobiście w urzędzie. W wielu przypadkach jest to niemożliwe. Wtedy konieczne jest pełnomocnictwo, które również jest płatne 17 złotych. Wyjątkiem są tu bliscy właściciela auta, czyli mąż/żona, rodzic, dziecko, rodzeństwo, dziadkowie i wnuki. Opłaty można dokonać przelewem elektronicznym, w kasie w urzędzie albo przekazem na konkretny rachunek bankowy. 

Zgubiłem dowód rejestracyjny - czy mogę jeździć autem?

Jeśli zastanawiasz się, czy zgubiony dowód rejestracyjny jest powodem, dla którego nie wolno się poruszać po drogach, bez obaw. Funkcjonariusze policji w razie kontroli będą mieli informację w systemie o tym, że zgłosiłeś wniosek o duplikat dowodu rejestracyjnego. Warto też mieć ze sobą czasowe pozwolenie. 

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Zgubiony dowód rejestracyjny a sprzedaż auta

Aby sprzedać samochód, musisz mieć przy sobie dowód rejestracyjny. Trzeba jak najszybciej wyrobić wtórnik i dopiero wtedy wystawić auto. Jeśli jesteś kupującym, nie powinieneś ufać osobie, która twierdzi, że zgubiła dowód rejestracyjny i nie ma na to żadnego potwierdzenia. Może to być przesłanka, że samochód jest kradziony.

Zgubiony dowód rejestracyjny a ubezpieczenie OC

Nie masz dowodu rejestracyjnego, a zbliża się czas zakupu nowej polisy OC? Nie musisz się martwić. Jeśli masz wszystkie niezbędne dane, towarzystwo umożliwi Ci bezproblemowy zakup obowiązkowego ubezpieczenia. Nie zapomnij jednak zgłosić się do wydziału komunikacji o wydanie wtórnika. Poza tym zrobisz to szybko i sprawnie, korzystając z kalkulatora online. Pamiętaj też o tym, że każdy dzień bez polisy OC jest niezgodny z prawem i możesz zapłacić karę, która nakładana jest przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. 

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Zagubione zaświadczenie o badaniu technicznym

Wiesz już co zrobić, jeśli zginął Ci dowód rejestracyjny. Zgubiony dokument ze stacji kontroli także powinno się ponownie wyrobić. Zaświadczenie jest istotne np. kiedy chcesz sprzedać auto i potrzebujesz informacji o ostatnim badaniu technicznym. W tym celu trzeba udać się do stacji kontroli pojazdów, gdzie był wykonywany przegląd. Wyda ona duplikat dokumentu. Wniosek powinien być podpisany przez właściciela pojazdu, co jest istotną informacją dla osób, których auto zarejestrowane jest na bank albo firmę. Najczęściej duplikat badania technicznego nie jest płatny. 

Zgubione dokumenty od samochodu - co z utratą potwierdzenia polisy OC?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego nie jest jedyną stresującą i nieprzyjemną sytuacją. Jeśli nie wiesz, gdzie masz potwierdzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC, także warto jak najszybciej działać. W teorii, funkcjonariusze policji w razie kontroli mogą sprawdzić w systemie, czy posiadasz polisę. Warto jednak mieć ze sobą potwierdzenie w formie dokumentu, aby uniknąć nieprzyjemności. Jeśli nie możesz go znaleźć, w każdej chwili poprosisz o niego zakład ubezpieczeniowy. 

Pamiętaj o OC!

Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z brakiem OC, możesz kupić polisę przez internet. Wystarczy, że poznasz nasz kalkulator online. Wszelkich informacji udzielą Ci także doradcy telefonicznie, oraz nasi agenci ubezpieczeniowi w każdej z placówek CUK Ubezpieczenia.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku