2023-07-26

Zgubienie tablicy rejestracyjnej — co zrobić w takiej sytuacji?

Podpowiadamy, co robić w takim przypadku.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej — co zrobić w takiej sytuacji?

Tablice rejestracyjne służą do zidentyfikowania konkretnego pojazdu. Każdy samochód poruszający się drogami publicznymi musi zatem być w nie wyposażony. Zdarzają się jednak sytuacje, w których z powodu podtopienia lub uszkodzenia pojazdu tablice się odrywają i przepadają.

Zgubienie tablic rejestracyjnych wiąże się z koniecznością wyrobienia nowych. Ich brak może bowiem skutkować wysokim mandatem. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do zgubienia tablicy rejestracyjnej? Jakie kroki należy podjąć? Odpowiedzi na te i inne towarzyszące zagadnieniu pytania znajdziesz, czytając naszą poradę. Sprawdź, jak dokładnie wygląda właściwa procedura po zgubieniu tablicy rejestracyjnej!

Tablice rejestracyjne – czym grozi ich brak?

Tablice rejestracyjne zostały stworzone po to, aby umożliwić identyfikację pojazdu. Ponadto zgodnie z art. 71 ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, zalegalizowane tablice rejestracyjne to jeden z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego. Żaden samochód pozbawiony tego ważnego elementu nie może zatem poruszać się po drogach publicznych. To dzięki tablicom kierowca pojazdu nie jest anonimowy.

Czy otrzymamy więc mandat za zgubienie tablicy rejestracyjnej? Tak. Jeśli podczas kontroli pojazdu nie będziemy mieć tego elementu na wyposażeniu pojazdu, za jego brak grozi nam mandat w wysokości 1500 zł – jest to grzywna z art. 94. § 2. W takiej sytuacji stracimy również dowód rejestracyjny. Policjant z pewnością zatrzyma go, ponieważ pojazd nie spełnia w tym momencie wymogów rejestracyjnych.

Obowiązkiem nie jest natomiast już naklejka na szybę, wożenie ze sobą fizycznego dowodu rejestracyjnego czy potwierdzenia polisy OC. Wszystkie potrzebne dane związane z pojazdem i jego właścicielem, a także ubezpieczeniem auta są obecnie dostępne w wersji cyfrowej. Obowiązkowe jest natomiast wożenie ze sobą trójkąta ostrzegawczego, gaśnicy oraz wspomnianych wcześniej tablic rejestracyjnych.

W jakich sytuacjach dochodzi do zgubienia tablicy rejestracyjnej?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej jest często rezultatem kolizji lub wypadku. Zdarza się również, że zostaje ona zerwana przez wodę z głębokiej kałuży lub rozlewiska po powodzi. Głównym powodem zgubienia tablic bywają zatem złe warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Element ten pada też często łupem wandali lub złodziei tablic. 

Oto przykład sytuacji, w której doszło do masowego zgubienia tablic rejestracyjnych na skutek podtopienia pojazdów: Odzyskiwanie tablic rejestracyjnych na Siedlcach ← wejdź w link!

To ważne!

Jeśli zastanawiasz się, czy zgłaszać na policję zgubienie tablicy rejestracyjnej, to zdecydowanie należy to zrobić. Zdarza się bowiem, że zostają one skradzione lub przypadkowi znalazcy tablic przekazują je służbom – policji, straży miejskiej lub wydziałowi komunikacji. Postarajmy się nie tylko samemu znaleźć najpierw zgubioną tablicę, ale także zapytać o nią właśnie policję. Jeśli natomiast sami znajdziemy czyjąś tablicę – również zanieśmy ją służbom.

Zgubienie tablicy rejestracyjnej – procedura

Jeśli jedna lub obie tablice rejestracyjne z jakiegoś powodu zostaną zgubione, można wyrobić ich wtórnik w urzędzie (wydział komunikacji w miejscu zamieszkania), zachowując ten sam numer rejestracyjny pojazdu. Jest to o wiele prostsza metoda niż przerejestrowanie samochodu. Jakie kroki podjąć, gdy zorientujemy się, że nastąpiło zgubienie tablicy rejestracyjnej? Oświadczenie i wniosek o wydanie wtórnika będzie pierwszym z nich. Muszą się w nim znaleźć dane pojazdu oraz właściciela, dlatego przygotuj dowód rejestracyjny.

 • Wykaz dokumentów potrzebnych do wydania wtórnika w wydziale komunikacji:
  • wypełniony wniosek (można otrzymać go w wydziale komunikacji);
  • dowód rejestracyjny;
  • karta pojazdu (jeżeli była wydana);
  • oświadczenie właściciela/współwłaścicieli dotyczące utraty tablicy rejestracyjnej (ze wskazaniem daty utraty tablicy);
  • tablica rejestracyjna (pozostała) - przy odbiorze wtórnika tablicy rejestracyjnej;
  • ważna polisa OC (potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia);
  • dowód osobisty.

Jeśli właścicielem pojazdu jest obcokrajowiec, musi przygotować także:

 • paszport,
 • wizę pobytową,
 • potwierdzenie czasowego pobytu (kartę czasowego pobytu lub potwierdzenie czasowego zameldowania cudzoziemca).

Uiszczenie opłat za wydanie wtórnika tablicy rejestracyjnej:

 • ➢ Jedna tablica rejestracyjna – 53 zł.
 • ➢ Dwie tablice rejestracyjne – 93 zł.
 • ➢ Motorower – 43 zł.

Uwaga!

Zamówienie wtórnika tablicy rejestracyjnej nie jest możliwe w przypadku zgubienia tablic z nieaktualnym wzorem, np.  „czarnych tablic rejestracyjnych”. W takim przypadku jedyną możliwością pozostaje przerejestrowanie pojazdu.

Wtórnik tablicy rejestracyjnej – przez internet wygodniej!

Warto wiedzieć, że o wtórnik tablicy rejestracyjnej można wnioskować przez internet. Jest to przede wszystkim ogromna wygoda i oszczędność czasu – nie musisz bowiem odwiedzać urzędu osobiście w godzinach jego otwarcia. Można to zrobić za pomocą platformy ePUAP korzystając np. z aplikacji m.obywatel i logując się na stronie GOV.pl. Jakie kroki podjąć, by zawnioskować o wtórnik tablicy rejestracyjnej zdalnie? Oto one:

 • 1
  Zaloguj się do platformy ePUAP.
 • 2
  Wybierz pole "Załatwiaj sprawy przez internet".
 • 3
  Wybierz pole "Motoryzacja i transport" (ikona przedstawia samochód).
 • 4
  Wśród spraw do załatwienia znajdź dział: "Wydanie wtórnika".
 • 5
  Postępuj zgodnie z komunikatami systemu.
 • 6
  Niezależnie od tego, czy wnioskujesz o wtórnik osobiście, czy przez internet, wyrobienie jednego duplikatu standardowej tablicy rejestracyjnej kosztuje 53 zł, a dwóch 93 zł.

Warto wiedzieć!

Zgubienie tablicy rejestracyjnej może mieć miejsce także za granicą. Z uwagi na fakt, że nasz samochód został zarejestrowany w Polsce, formalności będziemy musieli dopełnić jednak w kraju. W pierwszej kolejności zgłoś sprawę na policję. Formalności do załatwienia w polskim wydziale komunikacji należy powierzyć pełnomocnikowi. Napisz dla niego upoważnienie, by mógł wystąpić o wtórnik w Twoim imieniu.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co należy zrobić?

Zniszczenie, zgubienie lub kradzież tablic rejestracyjnych to zawsze spory problem dla kierowcy. Przed każdym skorzystaniem z auta warto sprawdzać wszelkie potrzebne do jazdy dokumenty i akcesoria. Należy pamiętać też o tym, by w razie kontroli, wypadku lub awarii na drodze, wozić ze sobą apteczkę, kamizelkę odblaskową, trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę (dwa ostatnie elementy należą do obowiązkowego wyposażenia samochodu w Polsce).

Jeśli chodzi o dokumenty, to wszelkie informacje dotyczące pojazdu i kierowcy znajdują się w bazie CEPiK, dlatego nie trzeba mieć ich przy sobie w aucie. Zgubiony dowód rejestracyjny może okazać się jednak problemem, jeśli chodzi o sprzedaż pojazdu, jego przerejestrowanie lub ubezpieczenie. Dokument ten przydaje się również w obliczu nagłych sytuacji na drodze (np. w czasie stłuczki i podczas spisywania oświadczenia sprawcy kolizji).

W przypadku zgubienia dowodu osobistego musisz złożyć wniosek w wydziale komunikacji Urzędu Miasta, według swojego miejsca zamieszkania. W uzasadnieniu należy wpisać datę oraz okoliczności utraty dokumentu. O wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego można zawnioskować także online za pośrednictwem strony GOV.pl.

Dbaj o siebie i pojazd kompleksowo – kup polisę w CUK!

Po przeczytaniu porady wiesz już, że zgubienie tablicy rejestracyjnej auta lub motocykla może narazić Cię na mandat. Dlatego, jeśli zorientujesz się, że nie posiadasz tego elementu, od razu zawnioskuj o wtórnik tablicy rejestracyjnej przez internet lub dopełnij formalności osobiście w urzędzie.Pamiętaj jednak, że zgubienie tablic to nie jedyna przykra sytuacja, jaka może zdarzyć się podczas jazdy – na wypadek nagłych zdarzeń ochroni Cię polisa komunikacyjna.

Szukasz taniego OC, kompleksowego wsparcia assistance, solidnego autocasco i NNW? Świetnie trafiłeś! Wybrane ubezpieczenie komunikacyjne z potrzebnymi dodatkami znajdziesz, porównując oferty od ponad 30 ubezpieczycieli w CUK – sprawdź kalkulator OC i AC już dziś! O ubezpieczenie możesz zapytać też doświadczonego doradcę, dzwoniąc na infolinię (22 27 00 337) lub osobiście w najbliższej stacjonarnej placówce CUK – zachęcamy do kontaktu!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Wtórnik tablicy rejestracyjnej — ile się czeka na wyrobienie?

Czas oczekiwania na wtórnik tablicy rejestracyjnej wynosi około 7 dni roboczych. Aby dopełnić tej formalności, należy pobrać i wydrukować wniosek o wydanie wtórnika tablic rejestracyjnych, wypełnić go w domu i zanieść do swojego wydziału komunikacji lub zrobić to na miejscu, w urzędzie. Odbiór tablicy rejestracyjnej następuje w ciągu 3-10 dni.

 • 2
  Czy można jeździć bez jednej tablicy rejestracyjnej?

Nie. Jazda samochodem nawet bez jednej tablicy rejestracyjnej zgodnie z obowiązującymi przepisami jest  niedozwolona. Auto musi mieć obie tablice, by móc poruszać się legalnie po drogach publicznych. Zgubienie jednej tablicy rejestracyjnej również zobowiązuje do wyrobienia wtórnika. Wyjątek stanowią: motocykle, motorowery trójkołowe oraz czterokołowce – tutaj przednia tablica rejestracyjna jest wymagana tylko wtedy, gdy producent przewidział na to miejsce (w przeciwnym razie nie trzeba jej mieć).

 • 3
  Ile punktów karnych obowiązuje za brak tablicy rejestracyjnej?

Za zakrywanie tablic rejestracyjnych grożą nawet 3 punkty karne (oraz mandat 500 zł). Jeżeli natomiast poruszamy się pojazdem, mimo niewydanych tablic, możemy spodziewać się grzywny w wysokości 1500 zł oraz nawet 8 punktów karnych. Ponadto bez tablic rejestracyjnych w pojeździe nie można w ogóle poruszać się po drogach publicznych. 

 • 4
  Ile wynosi mandat za brak tablicy rejestracyjnej?

Za brak tablicy rejestracyjnej możemy spodziewać się grzywny w wysokości nawet 1500 zł. Kara ta nie ogranicza się jednak wyłącznie do mandatu. Samochód bez tablic rejestracyjnych nie spełnia wymogów dotyczących poruszania się po drogach publicznych, zatem może zostać odholowany. Do kosztu mandatu będzie trzeba doliczyć więc koszt lawety lub postoju na płatnym parkingu.

Oceń artykuł

4.80
(5)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku