2021-10-07

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Dowiedz się, na jakie rodzaje dzielą się tablice rejestracyjne. 

Rodzaje tablic rejestracyjnych

Tablice rejestracyjne to niezbędny element każdego samochodu. Pozwalają one na identyfikację auta i ustalenie jego pochodzenia. Zestawione litery i cyfry informują o tym, gdzie samochód został zarejestrowany. Przepisy dokładnie określają, jak tablice rejestracyjne muszą wyglądać i jak powinny być umiejscowione na samochodzie. Odpowiednie służby doskonale wiedzą, jak dojść do właściciela po rejestracji pojazdu. Standardowe tablice to prostokątne blachy z czarnym napisem na białym tle, ale można również spotkać inne zestawienia kolorów, przypisane określonym pojazdom:

  • Czarna czcionka na żółtym tle – tablice zabytkowe. Oprócz koloru wyróżniają się krótszą formą zapisu oraz symbolem starego auta. Przeznaczone są dla samochodów zabytkowych, starszych niż 25 lat.
  • Biała czcionka na niebieskim tle – tablice dyplomatyczne. Są wydawane wyłącznie dla pojazdów przedstawicielstw i misji dyplomatycznych lub konsularnych.
  • Zielona czcionka na białym tle – tablice profesjonalne. Wydaje się je od 2019 r. dealerom i producentom. Można je legalnie przekładać do innego pojazdu, co jest niedozwolone w przypadku innych wariantów.
  • Czarna czcionka na zielonym tle – samochody elektryczne. To najmłodsze ze wszystkich tablic. Zostały wprowadzone dopiero w 2020 roku. Są przeznaczone dla pojazdów bezemisyjnych, czyli elektrycznych i wodorowych.
  • Czerwona czcionka na białym tle – tablice tymczasowe. Są wydawane na okres od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu do wydania tablic zwyczajnych.
  • Biała czcionka na czarnym tle – nie wszyscy pamiętają, że kiedyś jeżdżono tylko na takich tablicach i że wciąż legalnie można ich używać. Zakończono je wydawać przy okazji nowego podziału administracyjnego kraju.

Istnieje również możliwość wyrobienia indywidualnych tablic rejestracyjnych, zawierających własny napis i numer. O tego typu tablice można ubiegać się podczas pierwszej rejestracji samochodu, ale musisz liczyć się wtedy ze znacznie większymi kosztami.

Czy grozi Ci kara za brak tablicy rejestracyjnej?

Niezależnie od tego, jakie tablice masz na samochodzie, ich brak zawsze wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Nie możesz poruszać się po drogach bez tablicy rejestracyjnej. Jazda bez tablic rejestracyjnych to wykroczenie, za które otrzymasz mandat w wysokości 5000 zł. Ryzykujesz też, że zostanie Ci odebrany dowód rejestracyjny samochodu. Jeśli zgubiłeś rejestrację lub skradziono Ci tablice, warto pozostawić auto na parkingu i od razu rozwiązać problem. Nie zastanawiaj się też, jak wydrukować tablicę rejestracyjną. Nie możesz zastąpić zgubionych tablic żadnym samodzielnie wykonanym zamiennikiem. W świetle prawa takie rozwiązanie jest niedopuszczalne.

Zgubienie tablic rejestracyjnych – kiedy może nas to spotkać?

Zgubienie tablicy rejestracyjnej wbrew pozorom nie jest takie trudne. Kiedy najczęściej może nam się to przydarzyć? Podczas nawałnic i mocnej ulewy, kiedy to tworzą się na ulicach głębokie kałuże. Do zgubienia tablicy rejestracyjnej może również dojść po kolizji lub małej stłuczce, kiedy nie zdajemy sobie sprawy z uszkodzenia ramki mocującej i gubimy tablicę podczas dalszej jazdy. Zgubione tablice rejestracyjne możesz spróbować odnaleźć albo sprawdzić na komisariacie lub w komendzie straży miejskiej, czy nikt ich tam nie dostarczył. Jeżeli jednak nic to nie da, pozostaje Ci wyrobienie duplikatu lub nawet przerejestrowanie pojazdu. Ta druga opcja jest bezpieczniejsza, jeżeli straciłeś obie tablice.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Dorabianie tablic rejestracyjnych – jakie dokumenty będą Ci potrzebne?

Duplikat tablicy rejestracyjnej otrzymasz w wydziale komunikacji po złożeniu odpowiedniego wniosku. Jakie dokumenty będą Ci potrzebne przy dorabianiu tablic rejestracyjnych?

  • Dowód rejestracyjny pojazdu;
  • karta pojazdu;
  • aktualna polisa OC;
  • oraz, w przypadku zgubienia tablic, oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań.

W przypadku zgubienia jednej tablicy musisz również zanieść do wydziału komunikacji tę drugą, ponieważ przy wydaniu duplikatu zostanie ona opatrzona nową naklejką homologacyjną. Wyrobienie duplikatu tablicy rejestracyjnej jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli zgubiłeś tylko jedną blachę. W przypadku utraty obu lepiej przerejestrować samochód.

Czy zawsze możesz wyrobić jedną tablicę rejestracyjną?

Dorobienie tablicy rejestracyjnej nie zawsze jest możliwe. Zależy to od tego, jaką posiadasz rejestrację. Czasem będziesz musiał wykupić dwa duplikaty, nawet jeżeli zgubiłeś tylko jedną blachę. Zależy to przede wszystkim od tego, w którym roku zgubiona rejestracja została wydana. W latach 2000–2006 używano tablic z polską flagą, która później została zastąpiona przez flagę unijną. Starszych tablic rejestracyjnych nie da się już dorobić, więc jeżeli zgubiłeś jedną tablicę z polską flagą, będziesz musiał się ubiegać o dwa nowe duplikaty. Podobnie w przypadku zgubienia czarnej tablicy rejestracyjnej. Nie tylko nie dorobisz tutaj zamiennika, ale będziesz musiał przerejestrować pojazd i wymienić blachy na nowe.

Czy można jeździć z jedną tablicą rejestracyjną?

Czy możesz korzystać z auta bez tablicy rejestracyjnej? Oczywiście, że nie. Niezależnie od tego, czy posiadasz jedną tablicę, czy utraciłeś obie, mandat za brak tablicy rejestracyjnej może być dotkliwy. Jednak na otrzymanie duplikatu będziesz musiał poczekać kilka dni. Nie zawsze można sobie pozwolić na tak długi okres przerwy w eksploatacji samochodu. Jeżeli zależy Ci na czasie, powinieneś wyrobić sobie tablice tymczasowe.

Skradzione tablice rejestracyjne – co robić?

Zgubiona tablica rejestracyjna może być pewnym problemem, ale kradzież tablic rejestracyjnychmoże wiązać się z jeszcze poważniejszymi konsekwencjami. Jeśli masz podejrzenie, że tablice zostały skradzione, musisz jak najszybciej udać się na komisariat policji, by to zgłosić. Funkcjonariusz wyda wtedy stosowne zaświadczenie, które będzie informować o momencie zniknięcia tablic. Dlaczego to takie ważne? Skradzione tablice rejestracyjne mogą być wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Pakiet OC i AC - oszczędzaj czas i pieniądze

  • Wiele towarzystw do wyboru,
  • Kompleksowa ochrona Twojego auta,
  • Pełne wsparcie doradców.

Warto więc mieć zaświadczenie potwierdzające, kiedy nasze tablice zostały skradzione. W przypadku kradzieży tablic rejestracyjnych nie ma sensu wyrabiać duplikatów blach. Najlepiej zmienić numer rejestracyjny, czyli dokonać przerejestrowania samochodu. Dokonując takiej formalności w urzędzie komunikacji, musisz mieć przy sobie zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży tablic na policji.

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Zgubienie tablic to nie jedyne przykre zdarzenie, które może Ci się przytrafić w związku z użytkowaniem samochodu. Warto być ubezpieczonym również na inne ewentualności. Ubezpieczenie Assistance może Ci pomóc w wielu awaryjnych sytuacjach. Z kolei ubezpieczenie NNW obejmuje ochronę życia i zdrowia kierowcy i pasażerów, a Autocasco zabezpieczy Cię na wypadek kradzieży pojazdu.

Jaki pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem? To oczywiście sprawa indywidualna. Zawsze warto skontaktować się z naszą infolinią lub przedstawicielami w placówkach CUK w celu zapoznania się z najlepszą ofertą ubezpieczenia. Pomożemy Ci znaleźć najkorzystniejsze rozwiązanie oraz dopasujemy pakiet ubezpieczeń do Twoich oczekiwań.

Oceń artykuł

5.00
(3)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku