2024-05-13

Płatne odcinki A4 w 2024 roku – ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4.

Płatne odcinki A4 w 2024 roku – ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Zaszły kolejne zmiany w opłatach drogowych! Zastanawiasz się, ile kosztuje obecnie przejazd autostradą A4? Mamy dla Ciebie najświeższe informacje! Okazuje się, że cennik został zmodyfikowany, a w niektórych przypadkach kierowcy samochodów osobowych zostaną zwolnieni z opłat. Jest to ważna informacja zwłaszcza dla tych, którzy regularnie przemierzają trasy Kraków – Katowice oraz Gliwice – Wrocław. Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4 w 2024 roku i jak zmienił się cennik!

Najważniejsze informacje:

 • Opłaty na autostradzie A4 w 2024 roku zależą od odcinka trasy, kategorii pojazdu i wybranego sposobu płatności.
 • W 2024 roku płatny odcinek autostrady A4 w Polsce to fragment Katowice – Kraków. Zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A.
 • Aktualne cenniki opłat za autostrady można znaleźć na stronach internetowych: Stalexport oraz GDDKiA.
 • Warto również skorzystać z kalkulatora opłat za A4 dostępnego na stronie Stalexport.
 • Na trasie Wrocław – Gliwice płatności nadal muszą dokonywać kierowcy samochodów ciężarowych (powyżej 3,5 tony).
 • Ceny na bramkach poboru opłat mogą być wyższe w godzinach szczytu.
 • Korzystanie z aplikacji A4Go do 15 stycznia 2024 r. gwarantowało niższą opłatę. Od 16 stycznia 2024 r. cena w A4Go jest taka sama jak na bramkach.

Gdzie czeka nas opłata na autostradzie A4?

Autostrada A4 ma obecnie jeden w pełni płatny odcinek dla wszystkich kategorii pojazdów. Jest to trasa Kraków – Katowice. Koszt przejazdu można jednak obniżyć, wykorzystując w tym celu metodę płatności automatycznych. Które odcinki autostrady A4 są więc płatne w 2024 roku? W przypadku pojazdów do 3,5 tony chodzi jedynie o następującą trasę:

 • Katowice – Kraków: zarządzany przez Stalexport (długość: 61 km). Ten odcinek wymaga opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów.

Pozostałe odcinki autostrady A4 są darmowe dla samochodów osobowych i motocykli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Płatności na trasie Gliwice – Wrocław nadal muszą dokonywać natomiast kierujący pojazdami ciężarowymi. W tym wypadku opłaty możesz sprawdzić na stronie GDDKiA.

Dlaczego tylko na jednej wspomnianej wyżej trasie trzeba wnosić opłaty za przejazd? Powodów jest kilka. Niektóre części autostrady A4 należą do obwodnic miast, a za poruszanie się na tych drogach nie wnosi się w Polsce żadnych opłat. Inne odcinki są natomiast zbyt krótkie i niewygodne byłoby stawianie na nich bramek.

Od czego zależy koszt przejazdu autostradą A4 w 2024 roku?

Opłata za przejazd autostradą zawsze uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Ceny za przejazd odcinkami autostrady A4 są zróżnicowane również dlatego, że zarządzają nimi różne podmioty. Na odcinku Kraków-Katowice cennik ustala prywatny podmiot (Stalexport Autostrada Małopolska). Natomiast odcinkiem Gliwice-Wrocław zarządza GDDKiA – tutaj stawki są ustalane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Opłaty należy uiszczać na każdym Placu Poboru Opłat, tj. w Mysłowicach oraz w Balicach i stanowią połowę opłaty za przejazd całym odcinkiem A4 Katowice-Kraków.

Autostrada A4 – ile wynoszą opłaty w 2024 roku?

Opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrady A4 w 2024 roku zależą od kategorii pojazdu, danej trasy i wybranego sposobu płatności. 1 lipca 2023 roku płatny jest tylko odcinek Katowice – Kraków (61 km) dla wszystkich kategorii pojazdów. Kierowcy aut osobowych zapłacą za ten odcinek jednak tylko kilkanaście złotych! Natomiast na odcinku Wrocław – Gliwice (162 km) opłaty zostały zniesione dla pojazdów do 3,5 tony.

Opłaty na odcinku Katowice – Kraków* obowiązujące od 1 kwietnia 2024 r.:

Kategoria pojazduOpis kategoriiStawka za przejazd

1

motocykle

8 zł

1

pojazdy samochodowe o dwóch osiach 

16 zł

2

pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze, i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami
 

29 zł

3

pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami

29 zł

4

pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami, i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami

49 zł

5

pojazdy nie mieszczące się w kategoriach od 1 do 4, i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym

49 zł

*Więcej informacji na stronie Stalexport. Z tego źródła dowiadujemy się także:

Autostrada A4 Katowice-Kraków nie jest i nie będzie objęta Systemem Poboru Opłaty Elektronicznej e-Toll i na tym odcinku autostrady nie mają zastosowania urządzenia pokładowe e-Toll, ani też aplikacja mobilna e-Toll.

Informacje o opłatach e-Toll obowiązujących na drogach krajowych oraz autostradach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad tj. A4 Wrocław - Gliwice oraz A2 Konin - Stryków znajdują się na stronie https://etoll.gov.pl.

Kalkulator autostrad – sprawdź, ile dokładnie zapłacisz na A4!

Jeśli jesteś ciekaw, ile dokładnie zapłacisz, pokonując planowaną trasę na wybranym odcinku, możesz wejść na stronę koncesjonariusza, gdzie znajduje się praktyczny kalkulator autostrady A4. Dowiesz się z niego, jakie koszty poniesiesz, korzystając z opłaty manualnej lub jednej z płatności automatycznych. Wystarczy, że wybierzesz kategorię pojazdu, którym będziesz poruszać się po trasie. W ten sposób w kilka sekund poznasz całkowity koszt autostrady A4 Kraków – Katowice. 

Koniec z bramkami na wybranych odcinkach autostrady!

Bramki na A4 przestały istnieć już 1 grudnia 2021 roku na odcinku Wrocław (PPO Karwiany) – Gliwice (PPO Sośnica). Dotychczas istniejący manualny system poboru opłat został całkowicie zastąpiony systemem elektronicznym (e-TOLL), o którym wspomnieliśmy wcześniej. Kierowcy aut muszą zainstalować specjalną aplikację lub dokonać zakupu e-biletu autostradowego na przykład na stacji benzynowej lub w wybranych sklepach.

Chcesz oszczędzić na opłatach za autostradę A4? Konkurencyjne stawki obowiązują przy płatnościach takimi metodami, jak:

 • A4Go – opłata odbywa się na podstawie naliczonych kilometrów na tzw. urządzeniu pokładowym, które możesz wypożyczyć na bramkach;
 • Autopay – płatności dokonujesz za pośrednictwem aplikacji mobilnej na swoim smartfonie lub innym urządzeniu;
 • SkyCash – to kolejna aplikacja na urządzenia mobilne;
 • IKO – usługa jest dostępna na aplikacji mobilnej dla klientów banku PKO BP;
 • mpay – tu znajdziesz m.in. rozkłady jazdy, bilety komunikacji miejskiej, bilety kolejowe, bilety autostradowe, płatności za parkowanie i doładowania;
 • Telepass – urządzenie pokładowe, które pozwala dokonać automatycznej płatności na autostradach w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Włoszech i na polskiej autostradzie A4;
 • transakcje kartami ORLEN FLOTA również gwarantują zniżki.

Koszt A4 w porównaniu z autostradami w innych krajach

Porównując standardy europejskie, okazuje się, że koszty jeżdżenia autostradami w Polsce są bardzo wysokie, a opłaty nie odzwierciedlają zarobków Polaków. Mieszkańcy takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Szwecja czy Finlandia mogą poruszać się autostradami zupełnie za darmo. Jeszcze inne kraje wprowadzają natomiast jednorazową opłatę tzw. winietę. Droższe autostrady niż polskie mają Hiszpanie. Tam za przejazd 1 km autostradą trzeba zapłacić ok. 0,43 zł. Podobne stawki mają Francuzi - 0,40 zł czy Grecy - 0,35 zł. Aktualne ceny winiet i opłat drogowych w Europie sprawdzisz tu.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

OC i AC – zabezpiecz się, wyjeżdżając w trasę!

Często podróżujesz po Polsce? Wiesz zatem, jak ważne jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa na drodze. Oprócz obowiązkowego OC pojazdu mechanicznego, którego wykupienie jest w Polsce obowiązkowe, warto zastanowić się nad wyborem dobrego autocasco. Na drodze często zdarzają się wypadki. Jeśli jeden z nich okaże się Twoją winą, AC pomoże Ci w likwidacji skutków tego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za taką ochronę, zapraszamy Cię do sprawdzenia kalkulatora OC i AC, gdzie w kilka sekund poznasz cenę nowego ubezpieczenia!

FAQ – najczęściej zadawane pytania:

 • 1
  Czy odcinek A4 Gliwice – Wrocław jest płatny?

  Odcinek autostrady A4 Gliwice – Wrocław nie jest płatny w 2024 roku dla samochodów osobowych i motocykli o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Zwolnienie z opłat obowiązuje od 1 lipca 2023 roku i dotyczy 162-kilometrowego odcinka zarządzanego przez GDDKiA, tj. od węzła Sośnica (617 km) do węzła Bielany Wrocławskie (779 km). Płatności dotyczą tylko pojazdów powyżej 3,5 tony.

  Więcej informacji o płatnościach za przejazdy drogowe w 2024 roku można znaleźć na tej stronie: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/platnosci-za-przejazdy-drogowe.

 • 2
  Gdzie kupić bilet na A4 Wrocław – Gliwice?

  Opłatę można wnieść za pośrednictwem systemu e-Toll, lub aplikacji mobilnych Autopay, SkyCash, mPay bądź IKO. Warto jednak zaznaczyć, że od 1 lipca 2023 r. zniesiono opłaty na trasie Wrocław-Gliwice dla pojazdów do 3,5 tony.

 • 3
  Czy na A4 są stacje benzynowe?

  Tak, na autostradzie A4 w Polsce znajdują się stacje benzynowe. Są one umiejscowione w regularnych odstępach, zapewniając dostępność paliwa oraz inne usługi dla podróżujących tą trasą. Ich dokładne lokalizacje można sprawdzić w systemie nawigacji lub na mapach Google.

Oceń artykuł

3.89
(27)

Oszczędź na OC/AC

wyceń i kup w 2 minuty

Numer rejestracyjny pojazdu
Data urodzenia właściciela pojazdu

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku