2023-06-05

Płatne odcinki A4 w 2023 roku – ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4.

Płatne odcinki A4 w 2023 roku – ile zapłacimy za przejazd autostradą?

Zaszły kolejne zmiany w opłatach drogowych! Zastanawiasz się, ile kosztuje obecnie przejazd autostradą A4? Sprawdziliśmy nowe stawki! Okazuje się, że cennik został zmodyfikowany. Jest to ważna informacja zwłaszcza dla kierowców regularnie przemierzających trasy Kraków-Katowice.

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, ile kosztuje przejazd tą drogą, warto wspomnieć, że są tylko dwa płatne odcinki autostrady A4. Chociaż biegnąca od granicy z Ukrainą do granicy z Niemcami droga ma długość 673 km, za przejazd nią zapłacimy na dwóch trasach, które łącznie mają 223,5 km. Sprawdź, ile kosztuje przejazd autostradą A4 w 2023 roku i gdzie zmienił się cennik!

Gdzie czeka nas opłata na autostradzie A4?

Autostrada A4 ma obecnie dwa płatne odcinki: Kraków-Katowice oraz Gliwice-Wrocław. Za pokonanie całej trasy kierowca samochodu osobowego zapłaci obecnie 42,60 zł. Koszt ten można jednak obniżyć, wykorzystując w tym celu metodę płatności automatycznych. Które odcinki autostrady A4 są więc płatne w 2023 roku?

 • Kraków-Katowice, którym zarządza koncesjonariusz — Stalexport Autostrada Małopolska,
 • Gliwice-Wrocław, za który odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, można powiedzieć więc, że to odcinek „państwowy”.

Dlaczego tylko na tych trasach trzeba wnosić opłaty za przejazd? Powodów jest kilka. Niektóre części autostrady A4 należą do obwodnic miast, a za poruszanie się na tych drogach nie wnosi się w Polsce żadnych opłat. Inne odcinki są natomiast zbyt krótkie i niewygodne byłoby stawianie na nich bramek.

Od czego zależy koszt przejazdu autostradą A4 w 2023 roku?

Opłata za przejazd autostradą zawsze uzależniona jest od rodzaju pojazdu, jakim się poruszamy. Ceny za przejazd odcinkami autostrady A4 są zróżnicowane również dlatego, że zarządzają nimi różne podmioty. Na odcinku Kraków-Katowice cennik ustala prywatny podmiot (Stalexport Autostrada Małopolska). Natomiast odcinkiem Gliwice-Wrocław zarządza GDDKiA – tutaj stawki są ustalane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury.

Autostrada A4 – opłaty na odcinku Gliwice-Wrocław

Jak pobierane są opłaty na tym odcinku autostrady A4? Tutaj również do wyboru są dwie możliwości. Pierwszy, manualny pobór opłat naliczany jest na podstawie biletu, który każdy kierowca otrzymuje, wjeżdżając na autostradę. Zjeżdżając z drogi A4, podaje go pracownikowi przy bramce, który na podstawie liczby przejechanych kilometrów naliczy opłatę. Manualny system poboru opłat obsługuje płatność gotówkową i bezgotówkową.

Na odcinku Gliwice-Wrocław także obowiązuje elektroniczny system poboru opłat tzw. e-TOLL. Aplikację e-TOLL można pobrać ze sklepu w Google Play lub APP Store. Jest ona przystosowana do wszystkich urządzeń mobilnych. Więcej informacji na temat systemu e-TOLL uzyskasz, czytając naszą poradę: https://cuk.pl/porady/e-toll-osobowki.

Ile zapłacimy za autostradę A4 na odcinku łączącym Gliwice i Wrocław? Na tej trasie na autostradzie A4 cennik regulowany jest przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Kierowca osobówki poniesie tu opłatę w wysokości 0,10 zł za każdy kilometr. Chcąc przejechać całą trasę, zapłaci więc 16,20 zł. Kierowca motocykla, by przejechać ten odcinek, będzie musiał wnieść połowę tej kwoty (8,10 zł).  Z kolei za odcinek łączący Konin ze Strychowem opłata wyniesie 9,90 zł.

Zapamiętajmy zatem, jakie są opłaty za przejechanie jednego kilometra na odcinku Gliwice-Wrocław w 2023 roku:

 • 0,05 zł – motocykliści,
 • 0,10 zł – kierowcy samochodów osobowych.

A4 – nowe opłaty na odcinku Kraków-Katowice (2023 r.)

Tutaj od trzeciego kwietnia 2023 roku obowiązują całkiem nowe stawki! Za przejazd autostradą A4 na odcinku Katowice-Kraków wymienionymi niżej pojazdami zapłacimy po podwyżkach:

 • samochód osobowy - 15 zł (było 13 zł; pojazdy kategorii 1, inne niż motocykle);
 • samochody pozostałych kategorii - 46 zł (było 40 zł; pojazdy kategorii 2, 3, 4 i 5).

Podane wyżej ceny dotyczą tzw. płatności manualnych, które trzeba uiścić, podjeżdżając do bramki na A4. Przejazd według tych stawek dotyczy płatności gotówką, choć na A4 można też płacić kartą! Kierowcy, którzy chcą nieco zaoszczędzić na opłatach za przejazdy, mogą na trasie Katowice-Kraków korzystać z tzw. płatności automatycznych. W tym przypadku przewidziano 13 proc. zniżki – rabat w wysokości 2 zł. Ponadto nowe stawki obowiązują na każdym z dwóch placów poboru opłat, czyli w Mysłowicach i Balicach.

Konkurencyjne stawki obowiązują przy płatnościach takimi metodami, jak:

 • A4Go - opłata odbywa się na podstawie naliczonych kilometrów na tzw. urządzeniu pokładowym, które możesz wypożyczyć “na bramkach”,
 • Autopay - płatności dokonujesz za pośrednictwem aplikacji mobilnej na swoim smartfonie lub innym urządzeniu,
 • SkyCash - to kolejna aplikacja na urządzenia mobilne,
 • IKO - usługa jest dostępna na aplikacji mobilnej dla klientów banku PKO BP
 • mpay – tu znajdziesz m.in. rozkłady jazdy, bilety komunikacji miejskiej, bilety kolejowe, bilety autostradowe, płatności za parkowanie i doładowania;
 • Telepass - urządzenie pokładowe, które pozwala dokonać automatycznej płatności na autostradach w Belgii, Francji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Włoszech i na polskiej autostradzie A4.
 • transakcje kartami ORLEN FLOTA również gwarantują zniżki.

Uwaga!

Ze zniżek w przypadku płatności automatycznych nie skorzystają kierowcy pojazdów z kategorii 2, 3, 4 lub 5. Dla kategorii 2 i 3 stawka wynosi obecnie 27 zł, a dla 4 i 5 już 46 zł. Największą korzyść zyskają natomiast motocykliści, bo ci za pokonanie 60-kilometrowego odcinka zapłacą 7 zł.

Kalkulator autostrad – sprawdź, ile zapłacisz na A4!

Jeśli jesteś ciekaw, ile dokładnie zapłacisz, pokonując planowaną trasę na wybranym odcinku, możesz wejść na stronę koncesjonariusza, gdzie znajduje się praktyczny kalkulator autostrady A4. Dowiesz się z niego, jakie koszty poniesiesz, korzystając z opłaty manualnej lub jednej z płatności automatycznych. Wystarczy, że wybierzesz kategorię pojazdu, którym będziesz poruszać się po trasie. W ten sposób w kilka sekund poznasz całkowity koszt autostrady A4.

ZAMÓW ROZMOWĘ
Z DORADCĄ

Koniec z bramkami na wybranych odcinkach autostrady!

Bramki na A4 przestały istnieć już 1 grudnia 2021 roku na odcinku Wrocław (PPO Karwiany) – Gliwice (PPO Sośnica). Dotychczas istniejący manualny system poboru opłat został całkowicie zastąpiony systemem elektronicznym (e-TOLL), o którym wspomnieliśmy wcześniej. Kierowcy aut muszą zainstalować specjalną aplikację lub dokonać zakupu e-biletu autostradowego na przykład na stacji benzynowej lub w wybranych sklepach.

Ile kosztuje A4 na wszystkich płatnych odcinkach?

Podsumujmy teraz wszystkie koszty, które obowiązują w 2023 roku. Kierowca auta osobowego za przejazd wszystkimi płatnymi odcinkami autostrady A4 poniesie łączną opłatę w wysokości 42,60 zł. Płatnym odcinkiem jest trasa od Katowic do Krakowa, gdzie wszystkie kategorie pojazdów obowiązują nowe stawki od 3 kwietnia 2023 roku. Na każdym z dwóch placów poboru opłat wynoszą one kolejno: w Mysłowicach i Balicach: 15 zł dla kategorii 1 (zmiana o 2 zł), 27 zł dla kategorii 2 i 3 (zmiana o 3 zł), 46 zł dla kategorii 4 i 5 (zmiana o 6 zł).

Opłaty za autostrady w przypadku płatności systemem e-TOLL są ujednolicone w stosunku do płatności gotówkowych za autostradę. Istnieje też możliwość skorzystania z innych wspomnianych wcześniej płatności automatycznych.

Koszt A4 w porównaniu z autostradami w innych krajach

Porównując standardy europejskie, okazuje się, że koszty jeżdżenia autostradami w Polsce są bardzo wysokie, a opłaty nie odzwierciedlają zarobków Polaków. Mieszkańcy takich krajów, jak Niemcy, Wielka Brytania, Belgia, Szwecja czy Finlandia mogą poruszać się autostradami zupełnie za darmo. Jeszcze inne kraje wprowadzają natomiast jednorazową opłatę tzw. winietę. Droższe autostrady niż polskie mają Hiszpanie. Tam za przejazd 1 km autostradą trzeba zapłacić ok. 0,43 zł. Podobne stawki mają Francuzi - 0,40 zł czy Grecy - 0,35 zł. Aktualne ceny winiet i opłat drogowych w Europie sprawdzisz tu.

OC i AC – zabezpiecz się, wyjeżdżając w trasę!

Często podróżujesz po Polsce? Wiesz zatem, jak ważne jest zapewnienie sobie poczucia bezpieczeństwa na drodze. Oprócz obowiązkowego OC pojazdu mechanicznego, którego wykupienie jest w Polsce obowiązkowe, warto zastanowić się nad wyborem dobrego autocasco. Na drodze często zdarzają się wypadki. Jeśli jeden z nich okaże się Twoją winą, AC pomoże Ci w likwidacji skutków tego nieszczęśliwego zdarzenia. Jeśli zastanawiasz się, ile zapłacisz za taką ochronę, zapraszamy Cię do sprawdzenia kalkulatora OC i AC, gdzie w kilka sekund poznasz cenę nowego ubezpieczenia!

Oceń artykuł

3.85
(26)

Wpisz datę końca polisy

 • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
 • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku