2024-04-25

Płatne drogi w Polsce – koszty przejazdów

Dowiedz się, kiedy zapłacisz za przejazd autostradą.

Płatne drogi w Polsce – koszty przejazdów

Sieć polskich dróg jest tak zróżnicowana pod względem stanu technicznego, zarządcy i sposobu opłacania, że trudno na pierwszy rzut oka ocenić, jak będzie wyglądać podróż. Wiele się też zmienia, w zależności od pory roku, remontów, a także aktualizacji wprowadzanych przez rząd. Sprawdź, jakie są płatne drogi w Polsce oraz z jakimi kosztami wiąże się przejazd autostradą.

Darmowe i płatne autostrady oraz drogi ekspresowe w Polsce

Nie można ukryć faktu, że drogi w Polsce przechodzą przemianę z roku na rok. Powstaje coraz więcej odcinków łączących różne, często skrajne punkty na mapie. Ponadto można omijać większe i mniejsze miasta, korzystając z licznych obwodnic. Dodatkowo wiele tras jest jeszcze w trakcie budowy, a co za tym idzie, mapy są wciąż aktualizowane i rozbudowywane. To wszystko wpływa na komfortowe podróżowanie i znaczną oszczędność czasu dla kierowców oraz pasażerów.

Jak widzisz na poniższej mapie, ciemnozielonym kolorem są zaznaczone trasy istniejące, a jaśniejszym – przejezdne (według tymczasowej organizacji ruchu. Na czerwono zaznaczono krótkie odcinki, które są aktualnie w budowie. Różowy kolor oznacza autostrady i drogi ekspresowe w etapie projektowania, brązowy – w trakcie przetargu, błękitny – po wydaniu decyzji środowiskowej. Jeszcze kilka odcinków zaznaczonych jest na szaro, a to z kolei oznacza, że są planowane. Aktualny stan budowy możesz zawsze sprawdzić na rządowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/gddkia/mapa-stanu-budowy-drog3.

Mapa Autorstwa DocelowyUkladDrog.svg: Sliwers / praca pochodna: rzyjontko - DocelowyUkladDrog.svg, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7694862

Pamiętaj!

Drogi ekspresowe i autostrady to dwie różne trasy z perspektywy przepisów drogowych. Na pierwszych z nich trzeba zachować prędkość do 120 km/h (jeśli są dwujezdniowe) i do 100 km/h (jeśli są jednojezdniowe. Na darmowych i płatnych autostradach w Polsce trzeba poruszać się maksymalnie 140 km/h.

Jeśli przytrafi Ci się awaria samochodu na autostradzie trzeba wezwać pomoc drogową we własnym zakresie. Każdy kierowca powinien też zapoznać się z zasadami poruszania na autostradach, aby wiedzieć, jak się zachować w kryzysowej sytuacji i nie stwarzać zagrożenia dla innych. Między innymi dotyczy to oznakowania pojazdu, umieszczenia go na pasie awaryjnym oraz powiadomienia odpowiednich służb.

Kiedy trzeba płacić za drogi w Polsce i od czego to zależy?

Płatne drogi w Polsce dzielą się na kilka rodzajów. Wiele zależy od tego, kto zarządza danym odcinkiem.

Oto autostrady, które znajdują się w Polsce:

  • A1 – nazywana Bursztynową, jest częściowo płatna i zaczyna się w Rusocinie. Obejmuje województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie oraz śląskie. Celem tej trasy jest połączenie Trójmiasta z Łodzią i Górnośląskim Okręgiem Przemysłowym. Autostrada kończy się w Gorzyczkach, czyli na granicy z Czechami.
  • A2 – nazwana Autostradą Wolności, również jest częściowo płatna. Przebiega od Świecka aż do granicy z Białorusią. Przebiega przez województwo lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Pod Łodzią krzyżuje się też z autostradą A2.
  • A4 – to najdłuższa autostrada w Polsce, choć jej cała trasa przebiega na południu Polski. To kontynuacja niemieckiej autostrady rozwijającej się z Drezna, przez Jędrzychowice koło Zgorzelca i pędzącą wzdłuż wiele istotnych miejsc w Polsce: Wrocławia, Opola, Gliwic, Katowicach, Krakowa, Tarnowa. Dobiega do przejścia granicznego z Ukrainą.
  • A6 – kontynuacja niemieckiej autostrady A11. Jej celem jest szybsze połączenie Szczecina z Berlinem. Ma łącznie zaledwie 29,2 kilometry.
  • A8 – właściwie nazywa się ją Autostradową Obwodnicą Wrocławia, ma odciążyć okolice tego miasta z ruchu.
  • A18 – autostrada ta jest częściowo w budowie. Biegnie w województwie lubuskim i dolnośląskim. Zaczyna się w Olszynie (na granicy z Niemcami) i kończy w Krzyżowej koło Bolesławca.

Planowana jest jeszcze budowa autostrady A50, która ma mieć około 100 kilometrów trasy trzyjezdniowej. Planuje się jej zakończenie na 2027 rok.

Pamiętaj!

Warto zaznaczyć, że po darmowych i płatnych autostradach w Polsce mogą poruszać się wyłącznie samochody i motocykle, które rozwijają prędkość co najmniej 40 km/h. To oznacza, że rowerzyści czy użytkownicy motorowerów, wozów konnych, nie mogą pojawić się na takiej trasie.

System autostrad składa się zarówno z państwowych, jak i koncesyjnych odcinków. To oznacza, że w Polsce istnieje kilka zarządców dróg. Większość odcinków płatnych podlega pod Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a część z nich to własność prywatna tzw. koncesjonariuszy. Warto zatem zapoznać się z kosztami podróży, aby nie być zaskoczonym. O tym, które drogi są płatne w Polsce decydują zatem wyższe instytucje. Koszt za pokonanie danej trasy uzależniony jest też od rodzaju autostrady, kategorii pojazdu, a także długości podróży (w kilometrach).

To ważne!

Wiele mówi się o tym, że autostrady to drogi płatne w Polsce. Samochody osobowe wciąż jednak mogą korzystać z wybranych odcinków za darmo. To m.in. autostrada A6, A8 i A18. Niżej przedstawimy Ci więcej informacji na temat bezpłatnego podróżowania także po autostradach A1, A2 i A4.

Jak zapłacić za podróż autostradą?

Wybierając płatne drogi w Polsce dla samochodów osobowych musisz liczyć się z kilkoma sposobami uiszczenia opłat. Pierwszy z nich to tzw. system otwarty, gdzie punkty poboru opłat znajdują się w poprzek autostrady. Jak to działa? Kierowcy zatrzymują się przy bramce i płacą za przejechanie danego odcinka.

Nieco inaczej jest w przypadku systemu zamkniętego. Kierowca na wjeździe na autostradę musi pobrać bilet, a po przejechaniu danego odcinka, czeka na niego druga bramka. Tam trzeba zapłacić za przejechaną trasę. Honorowane są gotówka i karty płatnicze.

Kierowcy samochodów osobowych mogą korzystać też z automatycznego systemu poboru opłat AmberGo. Działa on na autostradzie A1. Trzeba pobrać aplikację, podpiąć płatność online oraz wpisać dane osobowe, numer rejestracyjny oraz kategorię pojazdu. Po podjechaniu do bramki kamery automatycznie identyfikują pojazd. Dana kwota zostaje pobrana z karty, a cały przejazd jest bezobsługowy.

Płatne drogi krajowe w Polsce to też wiele innowacyjnych rozwiązań. Kolejnym z nich jest płatność z konta mobilnego, jaką dają popularne w Polsce banki. Dzieje się to z pomocą aplikacji autopay, a obsługują ją takie firmy jak ING, Alior Bank, Santander czy Pekao. Konieczne jest podanie podstawowych danych.

Niektóre systemy opłat przewidują także możliwość przejazdu z biletem zakupionym na stacji paliw albo dzięki dedykowanym urządzeniom (A4Go, ZSL).

Uwaga!

Na niektórych odcinkach autostrad znajduje się odcinkowy pomiar prędkości. Na podstawie kamer można ocenić jazdę kierowców i działają one przez całą dobę.

Płatne autostrady w Polsce – które to są?

Zastanawiasz się, które drogi w Polsce są płatne? Część autostrad wchodzi w ich skład. Oto odcinki, za które będziesz musiał zapłacić podczas podróży.

Autostrada A1

Na Autostradzie Bursztynowej płatnym koncesyjnym odcinkiem jest Rusocin – Nowa Wieś, który liczy 152 kilometry. Ale uwaga! Według zaleceń Ministerstwa Infrastruktury, od 4 września 2023 roku od godziny 12:00 do 31 grudnia 2023 roku do godziny 23:59 za przejazd AmberOe Autostradą A1 nie będą pobierane opłaty. Dotyczy to pojazdów o dwóch osiach bez podwójnych kół, które nie ciągną przyczepy, pojazdów o dopuszczalnej masie do 3,5 tony oraz motocykli. Nie oznacza to jednak, że kierowca nie musi zatrzymywać się przy bramkach. Trzeba pobrać bilet, ale nie ma obowiązku zapłaty za przejechany odcinek. Niestety, nie wiadomo jak długo potrwa takie udogodnienie dla kierowców.

Standardowo opłaty na autostradzie A1 uiszczane są na bramkach. Na trasie jest aż dwanaście miejsc poboru opłat. Ustalone stawki za 1 kilometr to 16 groszy za kilometr dla samochodów osobowych o dwóch osiach bez podwójnych kół i przyczepy. Ten rodzaj płatnych dróg w Polsce, jak widzisz, jest uzależniony od długości przejechanego odcinka, ale nie jest to zasada stosowana na wszystkich autostradach.

Autostrada A2

Które drogi są płatne w Polsce na autostradzie A2? To koncesyjny odcinek, którym zarządza GDDKiA jest Konin – Świecko. To łącznie około 260 kilometrów drogi, na której znajduje się wiele stacji poboru opłat. Tu też trzeba zwrócić uwagę na jeden aspekt. Na odcinkach Świecko – Poznań i Poznań – Konin obowiązują dwa różne systemy poboru opłat, czyli zarówno otwarty, jak i zamknięty. To ze względu na odmienne rozliczenia ze stroną publiczną. Takie rozwiązanie wprowadzono wraz z ustaleniami rządu. Stawki za przejazd autostradą ustala Minister Infrastruktury biorąc pod uwagę o umowę koncesyjną podpisaną z organami państwowymi, a także o model finansowy i prognozy ruchu.

Do tej pory drugim płatnym odcinkiem był Konin – Stryków, jednak Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad zniósł ten obowiązek od 1 lipca 2023 roku.

Autostrada A4

Koncesyjnym i jednocześnie płatnym odcinkiem autostrady A4 jest Kraków – Katowice. Do dyspozycji jest kilka węzłów, z których można zjechać lub dołączyć do trasy.

Opłaty pobierane są na każdym Placu Poboru Opłat, czyli w Mysłowicach oraz Balicach. Przykładowo: jeśli wjeżdżasz na autostradę ze strony Katowic i miniesz Mysłowice, zapłacisz 15 złotych za samochód osobowy. Zjeżdżając po drodze z trasy np. na węźle Balin, Chrzanów czy Rudno, nie poniesiesz dodatkowych opłat. Jeśli jednak zdecydujesz się na dalszą podróż i miniesz kolejny Plac Poboru Opłat w Balicach, zapłacisz kolejne 15 złotych. Płatne odcinki A4 mają zatem stałe kwoty, nie trzeba przeliczać pokonanych kilometrów. Można skorzystać z wielu opcji płatności, w tym elektronicznych.

Od 1 lipca 2023 r. nie trzeba płacić za przejazd pojazdem lekkim na odcinku Wrocław-Sośnica, który do tej pory był płatny.

Ile kosztują drogi płatne w Polsce? Gdzie to sprawdzić?

Nigdy nie zapominaj o tym, aby wyjeżdżać na drogę bez ważnego ubezpieczenia OC. To obowiązek każdego kierowcy. Jeśli chcesz znaleźć polisę dopasowaną do swoich potrzeb, poznaj kalkulator OC i AC, dzięki któremu porównasz ceny u kilkudziesięciu ubezpieczycieli i dopełnisz formalności.

Czy drogi ekspresowe w Polsce są płatne?

W Polsce drogi ekspresowe są bezpłatne dla kierowców pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony. Takie trasy oznaczone są symbolem S, a najbardziej popularne z nich to S1 (Zakopianka), S3 (z Gorzowa Wielkopolskiego do granicy z Czechami), S5 (z Gdańska do granicy z Czechami) czy S11 (z Kołobrzegu do granicy z Niemcami). Nie trzeba się też obawiać o płatne drogi krajowe w Polsce, czyli tradycyjne trasy dla samochodów osobowych.

Nieco inaczej wygląda sytuacja z samochodami ciężarowymi. Kierowcy zobowiązani są do korzystania z systemu e-TOLL i uiszczania opłat za wybrane odcinki drogą elektroniczną. Dla nich nie tylko są płatne drogi ekspresowe w Polsce, ale także niektóre krajowe i oczywiście państwowe autostrady.

To ciekawe!

Autostrady koncesyjne nie są uwzględniane jako płatne drogi w Polsce dla samochodów ciężarowych przez system e-TOLL. Przykładowo, na odcinku ze Świecka do Konina, obowiązują formy płatności takie same jak dla samochodów osobowych, czyli gotówka, karta bankowa czy paliwowa.

Aby system e-TOLL działał prawidłowo, konieczna jest rejestracja na platformie i pobranie aplikacji, która ma funkcję geolokalizacji. To oznacza, że automatycznie śledzi trasę kierowcy samochodu ciężarowego czy pojazdu z przyczepą kempingową. Oczywiście konieczne jest włączenie aplikacji z transmisją danych w tle.

FAQ:

  • 1
    Jak ominąć drogi płatne? Jakie odcinki autostrad są bezpłatne?

    Najlepiej skorzystać z aplikacji mapy, która wskaże Ci, jak ominąć płatne drogi w Polsce. Kolejnym rozwiązaniem jest sprawdzenie odcinków, za które koniecznie trzeba uiścić opłaty. Nie ma ich zbyt wiele, dlatego łatwiej jest zaplanować podróż. W artykule podaliśmy też strony internetowe, na których można obliczyć koszty przejazdów za płatne drogi w Polsce.

  • 2
    Czy drogi S są płatne?

    Drogi oznaczone S to ekspresowe i są one bezpłatne dla samochodów osobowych.

  • 3
    Jak płaci się za przejazd autostradą?

    Za przejazd autostradą można zapłacić na kilka sposobów. Najczęściej są to: gotówka, karta płatnicza i paliwowa. Wszystko zależy od zarządcy i wybranego odcinka, dlatego warto to sprawdzić przed podróżą.

  • 4
    Czy e-TOLL obowiązuje na drogach krajowych?

    Tak, na drogach krajowych także obowiązuje e-TOLL.

  • 5
    Czy można jeździć bez e-TOLL?

    Niestety, bez systemu e-TOLL nie można poruszać się po państwowych drogach płatnych. Związane jest to z karą pieniężną.

  • 6
    Czy można zapłacić za autostradę po przejechaniu?

    Wszystko zależy od wybranego odcinka i zarządcy danej autostrady. Na pewno taka opcja jest możliwa w przypadku płatnych tras na A1.

  • 7
    Po jakim czasie przychodzi mandat za przejazd autostradą bez biletu?

    Za przejazd autostradą bez biletu kierowca otrzyma wezwanie do zapłaty. Najpewniej stanie się to w ciągu 14 dni. Jeśli jednak chodzi o brak uiszczenia opłaty w systemie e-TOLL, kara może zostać naliczona nawet do 9 miesięcy po zajściu zdarzenia.

  • 8
    Jak jechać autostradą bez aplikacji?

    Jeśli chodzi o jazdę bez aplikacji e-TOLL, można kupić bilet na stronie internetowej etoll.gov.pl lub na stacji paliw. Natomiast na płatnych odcinkach dla samochodów osobowych – są wybrane punkty poboru opłat na trasie.

Oceń artykuł

0
(0)

Wpisz datę końca polisy

  • przypomnimy Ci o zbliżającym się końcu ochrony
  • przedstawimy najszerszy zakres polisy w najlepszej cenie na rynku